تاثیرات اقلیم بر طراحی معماری بومی

DDDIQ

مدیر ارشد
تاثیرات اقلیم بر طراحی معماری بومی​
آرزو میرنامی 1 ،زهرا سادات ژیان اخوان 2
1 دانشجوی کارشناسی معماری موسسه آموزش عالی خاوران
2 دانشجوی کارشناسی معماری موسسه آموزش عالی خاوران

چکیده
باتوجه به مشکلاتی که در حال حاضر در بخش مسکن و مصرف انرژی وجود دارد ، تحلیل و شنناخ وژگینی ینای معمناری ینر من تنه و تناقیرا ا لیمنی ،منی توانن اطلاعا مفی ی را برای طراحی مناسب و بهینه در اختیار ما رار دی ، زژرا معماری بومی در دراز م و بر اساس شنراژ محلنی شنکل یر تنه اسن و بخنش زژنادی متوجه با مسکونی می باش ؛ در حالی که ما شای ژک ج اژی بین معماری بومی و معماری امروز یستیم. ژکی از پاژه یای شکل ییری معماری اژرانی، ا لیم می باش که بر اساس مناطق کوژری ،یرم ، مرطوب ، سرد ، یوژ و ساختار خود را می ژا و بر کالب آنها معنامی بخشی . اما در جرژان معماری به اصن لا من رن ، باعنز از دس ر تن یویر ناب معماری اژرانی که در رن یا ممارس ، به اژ ه آل یای زمان و مکان ، دس ژا ته بودن ، ش ه ومعماری بی محتوا یشته اس . ی ف از اژن متالنه بررسی تاقیرا ا لیم در طراحی بر اساس روژکرد بوم یراژی می باش . برای نیل به اژن منظور ، بنایاژی را در اژران و جهان که بر اساس طراحی ا لیمی و معماری بومی طراحی ش ه ان ، مورد بررسی رار یر ته اس .روش تحتیق بصور توصیفی _ تحلیلی بوده و یرداوری اطلاعا بشکل می انی و اسنادی صور یر ته اس . نتیجنه
تحتیق نشان می دی دستیابی به مشخصا ا لیمی مناطق مختلف ، در ارائه طنر ینای مناسنب و یماینن بنا ا لنیم ینر من تنه ، ایمین راواننی دارد،و میتنوان از اژنن مشخصا در طراحی ا لیمی مسکن ج ژ و یمساز با بوم ، بهره یر ته شود.

کلمات کلیدی:معماری ایرانی،هویت ، بوم گرایی ، طراحی اقلیم

پیوست ها

• تاثیرات اقلیم بر طراحی معماری بومی.pdf
    1.3 مگایابت · بازدیدها: 0
بالا