تابلو برق

bazaz.r

عضو جدید
سلام. من برای یه ایستگاه پمپاز دارای سه پمپ سه فاز و هر کدوم در حدود 10 اسب نیاز به یک تابلو برق دارم. تا یه حدی سر در میارم از تابلو برق ولی میخوام یه طرح قوی و بدون مشکل بدم. اگر جزوه ای هست که از صفر تا صد راهنمایی کنه ممنون میشم. و اینکه اگر بخوام بدم بیرون طراحی کنه چقدر پول میگیره؟ البته اولویت بر اینه که خودم طراحیش رو یاد بگیرم چون میدونم بعدا دوباره گیر این قضیه میوفتم. یه جزوه ای باشه که بگه فرضا با این قدرت به چه نوع کلید ها و فیوزها ابعاد شینه ها و .... نیاز هست. ممنون فقط فوریه.

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام. من برای یه ایستگاه پمپاز دارای سه پمپ سه فاز و هر کدوم در حدود 10 اسب نیاز به یک تابلو برق دارم. تا یه حدی سر در میارم از تابلو برق ولی میخوام یه طرح قوی و بدون مشکل بدم. اگر جزوه ای هست که از صفر تا صد راهنمایی کنه ممنون میشم. و اینکه اگر بخوام بدم بیرون طراحی کنه چقدر پول میگیره؟ البته اولویت بر اینه که خودم طراحیش رو یاد بگیرم چون میدونم بعدا دوباره گیر این قضیه میوفتم. یه جزوه ای باشه که بگه فرضا با این قدرت به چه نوع کلید ها و فیوزها ابعاد شینه ها و .... نیاز هست. ممنون فقط فوریه.

دوست عزیز مباحثی که شما میخواید چیز ساده ای هم نیست که با خوندن یه جزوه بشه کامل یاد گرفت و همچنین تا حدی بستگی به تجربه داره

شما به یه تابلو 30 کیلو وات نیاز دارید. پس یه کلید اصلی مورد نیاز خواهد بود (با توجه به جریان و توان و جریان اتصال کوتاه)
بعد برای هر فیدر (هر پمپ) یه کلید نیاز دارید که بتونه جریان 14 آمپر و توان 7.5 کیلوواتی هر پمپ رو عبور بده
یه فیدر رزرو هم خواهید داشت
محاسبات دقیق سایز شینه و کابل هم به همین منوال...

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
استاد اصغری توضیح دادن . طراحی یاد گرفتن کار یکی دو هفته نیست . برنامه ای زمان بر هست .ابتدا میزان جریان عبوری و توان مورد نیاز . بعد از اون انتخا کابل مناسب با جریان عبوری. انتخاب کلید که با توجه به مصرف موتوری باید از نوع mpcb استفاده کنید . دو نوع حفاظت روی کلید هست یکی اضافه جریان یکی اتصال کوتاه . رنج اتصال کوتاه رو روی 6 برابر جریان خط و اضافه جریان رو روی 1.2 برابر جریان خط تنظیم کنید.از این کلید برای مصرف دیگه ای استفاده نکنید .. اگر میخواید سلول استاندارد تهیه کنید باید تایپ تست شده باشه اینترنال ارک تست شده باشه و رنگ مخصوص خورده باشه . ابعاد شینه هم بسته به جریان عبوری.کنتاکتور هم اگر موتور رتور سیم پیچی شده بود ac3 و اگر قفس سنجابی بود ac4 استفاده کنید.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
با سلام و احترام؛
جناب مهندس مهدی،
یک فایل PDF از تابلو برق برای یکی از دوستان هست که فول تایم مشغول به کار هستند. بنده دانشجوی عمران هستم اما چون تایم آزاد و اینترنت دارم میخوام به ایشون کمک کنم.
براتون امکان داره در نقشه خوانی این تابلو برقها کمک و راهنمایی نمایید.
در صورت امکان آیا باید ایمیل کنم چون نمیدونم چجوری بفرستم توی فرومی که مطلب شمارو دیدم.
پایدار باشید.
نقشه ها رو بذارید اگر سواد بکشه حتما

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
اگر ممکنه چند تا کتاب خوب در زمینه ظراحی و ساخت تابلو معرفی کنید. که هم بار علمی داشته باشند و از نظر کاربرد عملی خوب تو ضیح داده باشند
کتاب و جزوه ای که جامع باشد در مورد تابلو برق البته به زبان فارسی وجود نداره. چون خارج از بحث الکتریکال بحث مکانیکال سازه ای و رنگ و کنترل کیفیت مطرح هست و نمیشه همه رو در یک کتاب خلاصه کرد

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
تست تابلو ها _1

تست تابلو ها _1

دو نوع تست مخرب و غیر مخرب بر رویی تابلو ها انجام میشود. برای هر سلول و هر تابلو تست های روتین و صحت عملکرد تمامی قسمت ها الکتریکال مکانیکال رنگ و چربی زدایی سازه ای و غیره انجام میگیرد. اما انچه که طبق استاندارد هر سلول باید دارای آن باشد تست های مخرب (تایپ تست )است . سلول را پس از ساخت و رنگ امیزی مورد تست مخرب قرار میدهند. طوری که اگر این سلول از بین رفت سلول متفاوتی از نظر رنگ فلز نوع جوش و ابعاد و غیره میسازند و دوباره تست میکنند . چنانچه سلول بعد از تایپ تست صحت خود را از دست نداده بود بقیه سلول های مشابه را مطابق آن میسازند و دیگر نیازی به تایپ تست دوباره نیست . هر کارخانه باید تایپ تست داشته باشد و سلول استاندارد سلولی است که برچسب تست مخرب روی آن حک شده باشد . اینتر نال ارک تست پاور فرکانسی و ایمپالس تست جز تست های مخرب هستند. و تست های غیر مخرب شامل تست عملکرد رله ها لاجیک کلید ها و اینتر لاک ها نوع رنگ و غیره میشود.*اکثر تابلو های برق منطقه ای فاقد تایپ تست و تکنولوزی آن به تازگی وارد ایران شده است .

milad bagheri

عضو جدید
سلام من نیاز به راهنمایی شما دارم ترم 2 برق قدرتم میخواستم بدونم کجامیتونم تابلو برق یادبگیرم وکجاها میتونم کار کنم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام من نیاز به راهنمایی شما دارم ترم 2 برق قدرتم میخواستم بدونم کجامیتونم تابلو برق یادبگیرم وکجاها میتونم کار کنم
سلام
میتونید به کارگاه ها و کارخونه های ساخت سلول و مونتاژ سر بزنید . از نزدیک ببینید . و مطالعه داشته باشید . در مباحثی مثل حفاظت لاجیک شناخت و انتخاب تجهیزات (شمش کلید رله پی تی سی تی و غیره و غیره) مطالع داشته باشیدودر کنارش بتونید در کارگاهی خودتونو مشغول کنید حتی بدون حقوق در ماه های اولیه باعث پیشرفت سریع میشه.کار با ابزار الات هم جز مهمترین مهارت هاییه که یک تکنسین مونتاژ کار باید داشته باشه

leon2008

عضو جدید
سلام دوستان یه تابلو برق هست که ماله یه مرکز تصویر برداریه. بانک خازنیه این تابلو هم طراحی شده حالا میخوام طوری کارکنه که وقتی برق شهر تو مدار بود بانک خازنی تو مدار باشه وقتی دیزل وصل شد و برق شهر نبود بانک خازنی از شبکه خارج بشه. اول که به نظرتون این معقول هست یعنی مشکلی ایجاد نمیکنه بعدش چطوری تغییر بدم که این10001.jpgطوری عمل کنه. نقشه هم ضمیمه کردم خواهشا دوستان سریع جواب بدن حیاطیه

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام دوستان یه تابلو برق هست که ماله یه مرکز تصویر برداریه. بانک خازنیه این تابلو هم طراحی شده حالا میخوام طوری کارکنه که وقتی برق شهر تو مدار بود بانک خازنی تو مدار باشه وقتی دیزل وصل شد و برق شهر نبود بانک خازنی از شبکه خارج بشه. اول که به نظرتون این معقول هست یعنی مشکلی ایجاد نمیکنه بعدش چطوری تغییر بدم که اینمشاهده پیوست 210035طوری عمل کنه. نقشه هم ضمیمه کردم خواهشا دوستان سریع جواب بدن حیاطیه
مشکلش میشه اینکه در زمان اتصال ژنراتور به شبکه که باعث تریپ خوردن کلید بانک خازن میشه و بانک خازن رو از مدار خارج میکنه شما برای مصرف کننده ها هیچ بانکی نداری. پس ضریب توان شبکه در زمان اتصال ژنراتور پایین میاد.و حتی زمانی که دیزل قطع بشه و کل بار از طریق برق شهر تعذیه بشه بازم بانک خازن شما فقط برای یک قسمتی از بار طراحی شده و باز ضریب قدرت اونقدر که باید نیست . باید به لاجیک مسلط باشید.
سمت راست سیستم رو کنار بگذارید . برای سمت چپ سه کلید معرفی کنید. یکی اینکامینگ برق شهر دومی خروجی بار سومی باس تای بین باس ژنراتور و باس برق شهر.
حال فرمان طراحی کنید طوری که چنانچه باس تایی قطع و برق شهر وصل باشد (کلید دوم وصل) شود. چنانچه باس تایی قطع و برق شهر قطع باشد (کلید دوم قطع شود)چنانچه باس تایی وصل و برق شهر قطع باشد (کلید دوم قطع شود). اگر به مکانیزم عملکرد کلید ها و سلکتور ها مسلط نیستید به مشکل بر میخورید مخصوصا اگه از شما کلید کشویی هم بخوان.
در ضمن نقشه واضح نیست اما در باس برق شهر و باس ژنراتور یک رله افت ولتاژ بذارید.

leon2008

عضو جدید
ممنون که جواب دادین.خب دوست عزیز من مسلط نیستم نه به لاجیک نه به مکانیزم عملکرد کلیدها. چیکار کنم حالا؟:(

leon2008

عضو جدید
تلاش کنید که مسلط بشید .هر چه زود تر شروع کنید بهتر
مهندس چطوری شروع کنم؟ از کجا؟ من تو یه مشاور کار میکنم.همین که این چیزارو نمیدونم خیلی اذیتم میکنه اگه میشه راهنمایی کنید.اگه دوست داشتین پیام خصوصی هم بدید مشکلی نیست

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
مهندس چطوری شروع کنم؟ از کجا؟ من تو یه مشاور کار میکنم.همین که این چیزارو نمیدونم خیلی اذیتم میکنه اگه میشه راهنمایی کنید.اگه دوست داشتین پیام خصوصی هم بدید مشکلی نیست
شما که مشغول به کار هستید بهتره مطالعه داشته باشید . البته لاجیک بحثی نیست که در کتاب یا جزوه ای باشه . میشه از کسی که در این زمینه مسلط هست کمک گرفت .
لاجیک نیازمند اشنایی کامل با رله و حفاظت هست .
خود رله و حفاظت نیاز مند شناخت تجهیزات و انتخاب انها میشه. پس از انتخاب تجهیزات شروع کنید و مطالعه کنید . مثلا(چه نوع سی تی و با چند کور در کجای این سیستم و برای چه کاری قرار بگیرد.)
و همینطور انالیز ها و محاسبات هایی که برای یک سیستم انجام میدن مطالعه کنید(مثلا پخش بار کوردینیشن رله اتصال کوتاه موتور استارتینگ و غیره)

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
واحد شمش کشی 1

واحد شمش کشی 1

در تابلو های برق با توجه به بالا بودن جریان های عبوری و مقدار جریان های اتصال کوتاه از شمش های تخت مسی با جنس f25 تا f37 استفاده میشود
هر چه ناخالصی مس بیشتر باشد دارای مقدار f بالا تر است و استحکام مکانیکی بالاتری نسبت به شمش با f کمتر دارد . ولی هدایت جریان الکتریکی شمش با f بالاتر کمتر از شمش با f پایین تر است
• سطح مقطع شمش های باسبار و ارت و حتی سر کابل ها را برای سلول های استاندارد میتوان از کاتالوگ فنی ان ها استخراج کرد.
• در صورت عدم وجود این اطلاعات باید مراحل ذکر شده در زیر را سپری کرد.

1)میزان جریان عبوری
2)میزان جریان اتصال کوتاه و زمان آن
3)توجه به سطح ولتاژ
4)دمای محیط
5)ارتفاع محیط از سطح دریا
6) نوع روکش شمش
سطح مقطع شمش را باید به گونه ای انتخاب کرد که حداقل 15% بیشتر از میزان جریان محاسسبه شده باشد.
با توجه به اینکه میزان نیروی وارد شده به شمش با مجذور جریان عبوری رابطه مستقیم دارد و نیروی دافعه و جاذبه بسیار زیادی در لحظه اتفاق افتادن اتصال کوتاه به شمش وارد میشود و در صورت نا مناسب بودن سطح مقطع باعث از هم گسیختگی شمش میگردد و باید سطح مقطع شمش به گونه ای باشد که بتواند جریان اتصال کوتاه را در زمان ذکر شده بدون از هم گسیختگی در زمان معین تحمل کند .
توجه گردد حداقل سطح مقطع شمش های فاز اصلی باید از سطح مقطع شمش ارت بزرگتر باشد.
iec364-5

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
من شدیدا به نام اختصاری انگلیسی تجهیزات تابلوبرق نیاز دارم کسی هست کمک کنه؟

نام اختصاری چه تجهیزی؟
توی نقشه کشی ها از علائم و حروف مختلفی استفاده میکنن. هر چند اکثرا شبیه به هم هستن
اما برای معرفی اکثرا اختصاری نیستن.
مثلا میخوان کلید شویی رو نشون بدن
c.b
مخفف circuite breaker
و در تهیه مدارک و نشون دادن نوع کشویی بودنش همون withdrawable رو مینویسن.

بهار امیدوار

عضو جدید
نام اختصاری چه تجهیزی؟
توی نقشه کشی ها از علائم و حروف مختلفی استفاده میکنن. هر چند اکثرا شبیه به هم هستن
اما برای معرفی اکثرا اختصاری نیستن.
مثلا میخوان کلید شویی رو نشون بدن
c.b
مخفف circuite breaker
و در تهیه مدارک و نشون دادن نوع کشویی بودنش همون withdrawable رو مینویسن.

سلام
بله
همین منظورم بود اما برای همه تجهیزات مثلا بست چنگکی ، کابلشو ، وایر شو ، کلید حرارتی و ....

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
بله
همین منظورم بود اما برای همه تجهیزات مثلا بست چنگکی ، کابلشو ، وایر شو ، کلید حرارتی و ....
خب در نقشه هایی که تجهیزات متنوعی وجود داره سخته که فقط از روی حرف اختصاری تشخیص داد .
باید علامت و نام اختصاری هر دو باشن تا بشه تشخیص داد
مثلا ممکنه فیوز مینیاتوری رو f بذارن و همینطور فن رو .
ی نقشه ای هم ممکنه فیوز مینیاتوری رو mcb بذاره .
باید به علائم هم توجه کرد .
علائم و حروف استاندارد iec رو اینجا میتونید دانلود کنید

بهار امیدوار

عضو جدید
ممنونم
ولی من منظورم معادل ( ترجمه ) انگلیسی هست که تو انبارمون به این اسم صداش کنیم

مثلا به پیچ میگیم بولت
یه نوع ترمینال هست بنام اند استوپ
.....

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
ممنونم
ولی من منظورم معادل ( ترجمه ) انگلیسی هست که تو انبارمون به این اسم صداش کنیم

مثلا به پیچ میگیم بولت
یه نوع ترمینال هست بنام اند استوپ
.....
اها خب این دیگه اختصاری نیست . منم متوجه نشدم. ببخشید.
تجهیزات تا جایی که تو ذهنم هست فعلا (خلاصه وار )میگم . ct ترانس جریان /pt ترانس ولتاژ/mode switch سلکتور(یا همون سلکتور هم میگن )/cvt ترانس ولتاژ خازنی /هارد نسhardness (تستر رنگ سلول)/ در فشار متوسط به تمامی کلید ها سک سیونر میگن / یه نوع ترمینال هم هست که اول و اخر ترمینال های فشار ضعیف قرار میگیره به نام end / پیچ و مهره ای که برای کابل های وروردی و خرورجی تابلو قرار میگیره گلند پلیت و سوراخ کاری اون رو گلند زنی میگن.شمش های سه فاز رو bus bar /کوربالانس cbct/رله ها رو انسیکدهاشون معرفی میکنن./لامپ سیگنال/ برچسب هایی که روی تابلو و درون اون قرار میگیره رو لیبل lable میگن./شما اگر تجهیز خاصی مد نظرت بود بپرس/ اصول این کار اینه که بعد از مدتی که کار کنید به این اصطلاحات مسلط میشید.مخصوصا وقتی تا اسم جدیدی شنیدید یادداشت کنید .

sorosh1368

عضو جدید
با سلام
با تشکر از مطالب خوبتن
من از اساتید چند تا سوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنن
1- موقع تحویل تابلو برق به چه نکاتی باید توجه کرد ینی مثلا رنگ تابلو و ضخامت و نوع فیوز و کلید و ....
2- چطوری میشه فهمید ضخامت ورق تابلو چنده ؟وسیله ای هس واسه اندازه گیری ؟ یا چطوری میشه متوجه که رنگش الکترواستاتیکه؟یا مثلا چطوری میشه فهمید فیوزش اصله ؟
3- قیمت تابلو برق چطوری میشه براورد کرد ؟؟؟
4- طراحی تابلو برق چطوریه ؟ینی مثلا چه کلیدی استفاده کرد ؟از کنتاکتور کجاها استفاده میشه ؟ و سوالای ازین دست