تأثير شکل نيتروژن و pHمحلول غذايی بر غلظت فسفر، نيترات و نيتروژن بخش هوايی اسفناج در کشت هيدروپونيک

00farzaneh

عضو جدید
برای بررسی تأثير نسبت نيترات به آمونيوم و pH محلول غذايی بر غلظت فسفر، نيترات، نيتروژن آلی + آمونيوم معدنی و نيتروژن کل بخش هوايی اسفناج آزمايشی به صورت فاکتوريل و در قالب طرح پايه کاملاً تصادفی با دو فاکتور شامل pH محلول غذايی در سه سطح 5/4، 5/6 و 8 و نسبت نيترات به آمونيوم محلول غذايی در پنج سطح 100:0، 75:25، 50:50، 25:75 و 0:100 با چهار تکرار به صورت هيدروپونيک انجام شد. نتايج نشان داد که اثر pH محلول غذايی بر غلظت فسفر، نيترات و نيتروژن آلی + آمونيوم معدنی بخش هوايی اسفناج معني­دار بود ولی بر غلظت نيتروژن کل بخش هوايی معني­دار نبود. با افزايش pH محلول غذايی از 5/4 به 8، غلظت فسفر و نيترات بخش هوايی به طور معني­داری کاهش يافت، در حالی که نيتروژن آلی + آمونيوم معدنی و نيتروژن کل بخش هوايی اسفناج تغيير معني­داری نکرد. با افزايش آمونيوم محلول غذايی ، غلظت نيترات بخش هوايی اسفناج به طور معني­داری کاهش يافت، در حالی که غلظت فسفر و نيتروژن آلی + آمونيوم معدنی و نيتروژن کل اسفناج به طور معني­داری افزايش ­يافت. تأثير شکل نيتروژن محلول غذايی بر غلظت و مقدار فسفر، نيترات و نيتروژن کل اسفناج به pH محلول غذايی بستگی داشت. بيشترين غلظت فسفر در نسبت نيترات به آمونيوم 0:100 و pH برابر 8 بود. بيشترين غلظت نيترات در نسبت نيترات به آمونيوم 100:0 و 8= pH بوده، در حالی که بيشترين غلظت نيتروژن آلی + آمونيوم معدنی و نيتروژن کل اسفناج در نسبت نيترات به آمونيوم 25:75 و pH برابر 5/6 مشاهده گرديد.
براي مشاهده كامل مقاله روي لينك زير كليد كنيد:)
http://ejgcst.iut.ac.ir/browse.php?a_code=A-10-212-1&slc_lang=fa&sid=1&ftxt=1

منبع:مجله علوم وفنون كشت هاي گل خانه اي دانشگاه صنعتي اصفهان

ggagi

عضو جدید
سلام.
دوستان عزیز من چند ساله هیدروپونیک کار میکنم و روش فرمول نویسی رو کاملا بلدم(البته یه استرالیایی بهم یاد داد حدود ۱۰سال پیش). اگر کسی یک فرمول شسته رفته و آماده میخواد من در خدمتم. با تمام جزئیات و روش استفاده.
کسی که می خواد هیدروپونیک کار کنه این آموزش من بهترین چیز برای اونه. اینم شماره تماس۹۰۳۵۱۴۵۰۵۴ عبدالوهاب معادل