بیش از 70 درصد زنان به وسواس‌ عملی مبتلا هستند!

love.1982

کاربر ممتاز
بیش از 70 درصد زنان به وسواس‌ عملی مبتلا هستند!یک روانشناس با بیان اینکه بیش از 70 درصد زنان به وسواس‌ عملی مبتلا هستند، گفت: یکی از مشکلات مبتلایان به وسواس اختلال در اراده است این افراد به خود مطمئن نیستند.

علی باغبانیان در گفت‌وگو با فارس، وسواس را فکر، ایده، تصور یا عملی دانست که به شکل ناخواسته وارد ذهن فرد می‌شود و جنبه ناخوشایند دارد.
وی اظهار داشت: با اینکه فرد مبتلا به وسواس فکری و عملی می‌داند که این رفتار و افکار او غیرمنطقی است اما آنها را تکرار می‌کند.
باغبانیان با تأکید بر تفکیک نظم و وسواس گفت: دین مبین اسلام بر نظافت و نظم تأکید کرده است بنابراین نظافت و انضباط نشانه سلامت روان است و چنانچه در عملکرد شغلی و اجتماعی فرد اختلال ایجاد کند بیماری محسوب می‌شود.
* ملاک تشخیص اختلال وسواس انجام یک عمل به مدت حداقل یک ساعت است
این متخصص حوزه بهداشت روان اظهار داشت: چنانچه رفتاری که می‌تواند در مدت 10 دقیقه انجام شود حداقل یک ساعت طول بکشد و همراه با تکرار باشد وسواس تلقی می‌شود چرا که یک ساعت وقت مفید فرد را صرف انجام رفتاری تکراری می‌کند.
وی ادامه داد: نکته مهم در تشخیص وسواس ناراحتی و ناخرسندی فرد مبتلا از انجام اعمال یا افکار تکراری است در واقع این احساس ناخوشایند ناشی از تکرار نشانه ابتلا به وسواس است.
* وسواس موجب اختلال در ارتباطات فرد می‌شود
این روانپزشک تصریح کرد: چنانچه تکرار اعمال و افکار موجب اختلال در ارتباطات اجتماعی فرد شود بیماری تلقی می‌شود.
باغبانیان گفت: وسواس عملی قابل مشاهده است اما وسواس فکری با بیان فرد مبتلا قابل تشخیص است مثلاً شست‌وشو و بررسی شیر اجاق آب قابل دیدن است و جزو وسواس‌های عملی محسوب می‌شود در حالی که اشتغال ذهنی به موضوعی که منجر به تکرار آن می‌شود در زمره وسواس‌های فکری به حساب می‌آید.
* فرار از فکر آزاردهنده یکی از دلایل شست‌وشوی ادراکی
این متخصص حوزه بهداشت روان اظهار داشت: گاهی فکر آزاردهنده در ذهن فرد وجود دارد و او برای فرار از آن به اعمالی مانند شست‌وشو روی می‌آورد در واقع فرد از پاک کردن فکر نادرست ناتوان است بنابراین به شست‌وشوی دست‌ها و اشیا می‌‌پردازد.
وی گفت: متأسفانه ذهنیت نادرستی در مورد اختلال وسواس در کشور وجود دارد و برخی آن را بیماری تلقی نمی‌کنند همچنین بیشتر افراد تصور می‌کنند که انجام اعمال و افکار تکراری طبق خواسته فرد است در حالی که مبتلایان در ایجاد این اعمال و افکار نقشی ندارد.
* مبتلایان به وسواس اختلال در اراده دارند
باغبانیان افزود: یکی از مشکلات مبتلایان به وسواس اختلال در اراده است این افراد به خود مطمئن نیستند و چنانچه ظرفی را چندین بار بشویند از تمیزی آن مطمئن نمی‌شوند اما اگر کسی که او را قبول دارند تمیزی آن را تأیید کند آنها نیز می‌پذیرند.
این متخصص حوزه بهداشت روان با اشاره به درمان مبتلایان به اختلال وسواس تصریح کرد: درمان دارویی نقش مؤثری در کنترل بیماری دارد همچنین رفتار درمانی نیز می‌تواند در کاهش علایم مؤثر باشد.
وی افزود: وسواس توأم با اختلالات همراهی است که باید به درمان آنها نیز پرداخته شود.
* بیش از 70 درصد زنان به وسواس عملی مبتلا هستند
باغبانیان گفت: با اینکه شیوع وسواس طبق راهنمای تشخیصی اختلالات روانی در زن و مرد مساوی است اما شواهد نشان می‌دهد که بیش از 70 درصد زنان به وسواس عملی مبتلا هستند.
وی افزود: هر چه وسواس در سنین پایین رخ دهد پیش‌آگهی و پاسخ به درمان بدتری دارد از طرفی با توجه به اینکه فرد یا افرادی که مبتلا به وسواس هستند در خانواده بیشتر مبتلایان به این اختلال وجود دارند، والدین باید مراقب ابتلا فرزندان خود به وسواس باشند چرا که این اختلال با یادگیری ارتباط دارد.
وی خاطرنشان کرد: نقش خانواده در درمان ابتلا به وسواس مؤثر است هر چند که یکی از نقش‌های اصلی و مهم را خود فرد ایفا می‌کند.
کلمات کليدی: زنان،وسواس‌ عملی
 
بالا