بیسبال

vinca

کاربر ممتاز


تاریخچه بیس بال در
جهان


در سال 1845 "الكساندر كارت رايت"
قوانين بیس بال را به صورت فرمولي
در آورد كه تمام تيمها ملزم به اجرای آن قوانين شدند . بسياري از آن قوانين در بازي بيس بال امروزی نيز رعايت مي شود . اولين مسابقه ثبت شده بيس بال در سال 1846 اتفاق افتاد و در سال 1857 اولين اجلاس تيمهاي غير حرفه اي به منظور بحث در مورد قوانين و موارد ديگر برگزار شد.در حال حاضر 86 كشور دنيا داراي فدراسيون بيس بال هستند و 19 كشور در آسيا در اين زمينه فعاليت ميكنند.


تاريخچه بيس بال در ايران

در سال 1314 آقاي "
GIPSON " از آمريكا بعنواه مشاور سازمان تربيت بدني به ایران آمد و در اردوگاه تابستاني منظريه دو رشته ورزشي نجات غریق و بیس بال را پايه گذاري كرد ، بر اساس تحقيقات بعمل آمده ، اين رشته از سالهاي بسيار دور در اكثر نقاط ايران به شكل بازيهاي بومي و محلي با نامهاي مختلف انجام ميشده است كه شباهتي با بيس بال امروزي داشته است ، كارشناسان معتقدند كه در واقع بيس بال از اين ورزش های قديمي ايراني نشات گرفته است . مسابقات بيس بال براي اولين بار در سال 1320 در تهران توسط دانش آموزان دانش سراي تربيت بدني در منظريه تهران انجام شد. استاد داود نصيري مربي تيم مذكور بوده وی بيس بال را در اردوهاي دانش سراي تربيت بدني كه در تابستان تشكيل ميشد بصورت خصوصي براي دانشجويان تدريس ميكرد .
كميته بيس بال ایران فعاليت خود را از سال 1368 آغازنمود و بصورت رسمی و به عنوان یک فدراسیون فعالیت خود را در سال 1372 آغاز کرد .رشته هاي تحت پوشش فدراسيون در آغازبيس بال ، سافت بال، كريكت و چوگو بودند كه از سال 1379 و با پيوستن ورزش چوگو به فدراسيون ورزشهاي همگاني ، رشته راگبي جايگزين اين رشته گرديد. پس از مدتی رشته بیس بال به همراه 14 رشته دیگر در قالب فدراسیون انجمن هیئت های ورزشی کار خود را ادامه داد و هم اكنون داراي 11 کمیته در استان های بوشهر،كرمان،قم،سمنان،خوزستان،گيلان،هرمزگان،اراک،البرز تهران،اصفهان،ميباشد. تاكنون در ایران 27 دوره مسابقات قهرماني كشور و قهرماني باشگاههاي برگزار شده است و تيم ملي بيس بال ايران 3 بار در مسابقات بيس بال كاپ آسيا در سالهاي1999و 2006 و 2012 حضور يافته است .
در سال های دور رشته بیسبال درسراسر کشور با اسامی زیادی چون له چفته، آبده، گو چو، الک دولک، چلتوپ، گل بي بي شده، زنجير پله، توپ کاج ، توپ گل و چوگو در استان‌های اصفهان، سمنان، بوشهر، چهار محال و بختیاری و هرمزگان بازی می‌شده است. به همین دلیل می توان گفت بیسبال ریشه در بازی های محلی ایران دارد و یک رشته ایرانی است .


روش بازی بصورت خلاصه :

یک تیم بیس بال از 9 بازیکن اصلی تشکیل می شود .
بازی بیس بال از دو بخش اصلی دفاع وحمله تشکیل می شود .​
اگر تیم الف و ب را درنظر بگیرید ، وقتی تیم الف دروضعیت حمله است تیم ب دروضعیت دفاع قرار خواهد گرفت و بلعکس .
در ابتدای بازی و توسط قرعه کشی مشخص می شود که چه تیمی حمله و چه تیمی دفاع را آغاز نماید .
ابعاد زمین


ابعاد ماند
ابعاد هوم

ابعاد هوم پلیت


حالت حمله :


بازیکنان یک تیم در حالت حمله از helmet یا کلاه و bat یا چوب استفاده می کنند و از همین طریق قابل تشخیص هستند​
هدف یک تیم در وضعیت حمله کسب امیتاز است .​
زمین بیس بال دارای 4 بیس می باشد . بیس یک ، بیس دو ، بیس سه و بیس چهار یا home .​
یک بازیکن تیم حمله پس از ضربه زدن به توپ ، چوبی که در دست دارد را رها کرده به طرف بیس1 ، می دود و در آنجا می ماند تا در فرصت های بعدی بیس های 2 و 3 و خانه یا home را فتح کند .​
فرصت رفتن به بیس جلو تر وقتی بدست می آید که نفر بعدی از تیم حمله به توپ ضربه بزند .​
هرچه توپ دور تر برود بیس های بیشتری در دسترس خواهد بود .​
اگر یک بازیکن حمله بتواند بیس یک ، دو ، سه و خانه یا home را لمس کند . برای تیم خود یک امتیاز کسب کرده است .​
اگر یک بازیکن آنقدر ضربه خوبی به توپ بزند که توپ از استودیوم بیرن برود، بطور مستقیم یک امتیاز برای تیم خود کسب خواهد کرد .​

حالت دفاع :


بازیکنان یک تیم در حالت دفاع از glove یا دستکش استفاده می کنند و از همین طریق قابل تشخیص هستند .​
حالت دفاع حالتی است که 9 بازیکن یک تیم ، وارد زمین می شوند و در پست های مخصوص خود می ایستند​
هدف یک تیم در وضعیت دفاع جلوگیری از کسب امتیاز تیم مقابل است .​
پست هایی که 9 بازیکن یک تیم در حالت دفاع در آن می ایستند عبارتند از :​
Catcher​
first base​
second base​
third base​
Short stop​
pitcher​
right field​
center field​
left field​
این بازیکنان با قرار گرفتن در پست های تخصصی خود به سه روش می توانند بازیکنان تیم حمله را حذف کنند .​
گرفتن توپی که زده می شود ، قبل از به زمین خوردن توپ .​
رساندن توپ به یکی از بیس ها قبل از رسیدن بازیکنان تیم حمله به بیس .​
بازیکن تیم مهاجم نتواند به 3 توپ صحیح از توپ هایی که توسط پیچر برایش پرتاب می شود ضربه بزند .​
هرگاه تیم دفاع 3 نفر از بازیکنان تیم مهاجم را حذف کرد بلافاصله دو تیم جای خود را در دفاع و حمله تغییر می دهند .​
یک تیم بیس بال 9 بار دفاع و 9 بار حمله می کند تا بازی به اتمام برسد . و در انتهای بازی با شمارش امتیازات کسب شده پیروز میدان مشخص خواهدشد .

اصطلاحات رایج :

بت

در بیس بال بت استوانه ای است از جنس های متفاوت چوب، آلومینیوم و یا الیاژی از فلزات تا بتر بتواند توپی را که توسط پیچر پرتاب می شود توسط آن بزند و ضربه زدن به رانر برای کسب امتیاز تبدیل شود . وزن و اندازه بت برای سنین مختلف متفاوت است . ظاهر بت به چند قسمت تقسیم می شود : -بارل : قسمت ضخیم و محلی که توپ به آن برخورد می کند . این قسمت در زدن ضربه نقش اساسی دارد و به نقطه شیرین نیز معروف است . -هندل : که بعد از قسمت ضخیم و به عنوان قسمت باریک و دسته است، از قسمت ضخیم نازکتر است و بتر به راحتی انگشتان خود را دور دسته قرار می دهد گاهی اوقات دور دسته را لاستیک یا پارچه می پوشاند تا دست راحتتر باشد . -نوپ: قسمت پهن انتهایی دسته که باعث می شود بت از دست بتر سر نخورد . در بیس بال حرفه ای بازیکنان مجاز نیستند با بت های غیر چوبی بازی کنند، این بدان علت است که توپ با برخورد به این آلیاژها مسافت بیشتری را می پیماید و در بازیهای غیر حرفه ای بازی را از هیجان خارج می کند و هم می تواند آسیب رسان برای ورزشگاه و تماشا چی باشد و خسارت به بار آورد . در داخل بتها آلیاژی به خاطر این که بتها سبک ساخته شوند و نیروی وارده از توپ در آنها گرفته شود و نیروی بتر به خوبی انتقال داده شود از گازی مخصوص و یا از ماده هایی نظیر چوب پنبه استفاده می شود . در ساخت بتهای چوبی معمولاً از چوبهای رختهای افرا، راش، گردوی آمریکایی و زبان گنجشک استفاده می شود . بری بانز بتر معروف و صاحب نام میجرلیگ از بتی با جنس چوب درخت افرا استفاده می کرد، در بازی های حرفه ای اکثر بازیکنان برای خود بت مخصوص دارند که از نظر اندازه و وزن با فیزیک آنها متناسب است . در گذشته اغلب بتها دست ساز و با اندازه و وزنی ثابت ساخته می شده ولی امروزه با ماشینها و تکنولوژی بالا تهیه می شود . اندازه بت در طول و قطر با اینچ مقیاس می شود و وزن آن با ( oz )، رنگ بت متفاوت است . متاسفانه در برخی از کشورها تصور ذهنی مردم نسبت به بت مناسب نبوده، و استفاده از آن را در درگیری ها و خشونت دیده اند . ۲- بتر : به شخصی اطلاق می شود که با بت در محل بتر باکس نزدیک بیس خانه برای زده توپ پرتاپ شده توسط پیچر می ایستد و در این زمان عضو تیم حمله است . بتر باید زمانی که در بتر باکس می ایستد استرس را از خود دور کند و با تمرکز منتظر پرتاب پیچر و توپ خوب و دلخواهش برای زدن باشد، نه زود بت را بچرخاند و نه دیر و در تمرینات باید قدرت و سرعت خود را برای یک ضربه ایده آل و دلخواه افزایش دهد . . هدف بتر باید رساندن خود و یا یارش به امتیاز باشد که این امر با راهبردهای مختلفی همراه است که بتر باید در تمرینات انجام دهد . درانتخاب بت دقت کند و بتی رات برای چرخاندن مد نظر قرار دهد که درصد موفقیتش برای بهتر ضربه زدن بیشتر باشد.

بتر رانر

بتر رانر به فردی اطلاق میشود که بعد از ضربه زدن به توپ در حال دویدن به بیس باول باشد و تا زمانی که به بیس اول نرسیده بتر رانر است بعد از اینکه به بیس اول رسید در اصطلاح رانر گفته میشود تمام تلاش بتر رانر باید این باشد که خود را به بیس اول برساند زیرا د رغیر اینصورت او اوت شده و به رانر برای کسب امتیاز تبدیل نمیشود . بتر باکس مکانی است در دو طرف بیس خانه به صورت مستطیل شکل و به طول ۵۲/۱ و عرض ۰۲/۱ که بتر در آنجا می ایستد تا توپ پرتاپ شده توسط پیچر را بزند . بتر برای ضربه زدن نباید پایش را از منطقه به بیرون بگذارد و تنها با اجازه داور میتواند از این محدوده بیرون برود .

بتینگ
عملی است که یک بتر بعنوان بازیکن تیم مهاجم به تنهایی در مقابل مدافعان انجام میدهد و به معنی ضربه زدن توپ پرتاب شده توسط پیچر است و با این کار به حمله و مبارزه با تیم مهاجم برای کسب امتیاز خودش و یارانش می پردازد .

بتینگ اوریج

میانگین بتینگ د رآمار بیس بال برای شناخت عملکرد بتر بسیار موثر است . این آما را هنری چاودیک د رورزش کریکت اختراع کرد

بتینگ گلاو

دستکش بتر یکی از تجهیزات بتر است که برای سهولت در کار با بت تمرکز بیشتر برای گرفتن و سرنخوردن بت استفاده میشود و اکثراً از نوع چرم یا فوم خوب است و نازک و راحت .

بتینگ تی

وسیله ای است از جنس فلز و پلاستیک که در فسمت بالای آن از لاستیک یا فن راستفاده میشود برای بازی و یا تمرین تی بال توپ را روی این پایه میگذارند و با بت به آن ضربع میزنند این وسیله هم د رتمرین برای بتینگ و هم برای بازی تی بال است .

تی بال
بازی تی بال شکل ساده بازی بیس بال برای دختران و پسران ۶ تا ۱۲ سال است که آنها را قادر به یادگیری و تمرین مهارتهایی نظیر : ضربه زدن – پرتاب کردن – گرفتن توپ و دویدن در یک محیط و بازی دوستانه که متناسب با اندازه و توانایی آنها هست میسازد.

بانت

در بیس بال بانت ضربه ای آهسته و فنی است که بتر ها در زدن توپها برای استراتژی بازی به کا رمیبرند در بانت زدن بتر بت را بالای همپلیت در استرایک زون نگه میدارد و توپی که توسط پیچر پرتاب شده را به آهستگی و به طور فنی به درون زمین میزنند. .

سوئینگ

این اصطلاح به عمل چرخاندن بت توسط بتر اطلاق میشود که در صورت چرخاندن بت و نزدن توپ استرایک اعلام میشود و در غیر اینصورت اگر توپ را بزنند و توپ در منطقه بازی باشد ادامه بازی باید انجام شود .

هیت

در بیس بال و به خصوص آمار آن هیت بله ضربه ای دلالت میشود که بتر با اطمینان توسط آن به بیس اول برساد رسیدن بتر به بیس اول با ارور یا اشتباه مدافعان هیت منصوب نمیشود . هیتی که توسط آن بتر به بیس اول برسد یک سینگل محسوب میشود لازم به ذکر است که هوم ران نیز یک هیت محسوب میشود .

هوم ران

در بیس بال هوم ران به ضربه ای که گفته میشود که توسط بتر .زده شده و او بتواند با این ضربه تمام بیس ها را بدود و به بیس خانه ودر آمار به اختصار با (hr) نشان داده می شود. در تیم ها بازیکنانی که هوم ران میزنند به ستارگان تیم معروف هستند. این افراد در میجر لیگ مشهور و باآنها قراردادهای مالی کلانی بسته می شوند.


تجهیزات بازی

چیزهایی که داور باید ثبت کند


اختصار
لاتین
توضیحات
CSCaught stealing
کچربعد از بیس دزدی رانر را روی بیس می گیرد
CIcatcher's indifference

یا

defensive indifference
کچربعد از بیس دزدی به هردلیلی توپ را روی بیس پرتاب نمی کند
SBStolen base
بیس دزدی توسط رانر( درصورتی ثبت می شود که کچر توپ را روی بیس پرتاب کند )
WPWild pitch
پرتاب توپ غیرقابل مهار توسط پیچر
HPHit by pitch
برخورد توپ به بتر به دلیل پرتاب بد پیچر
PBPassed ball
کچر نتواند توپی که پیچر به طرف هوم پرتاب می کند را بگیرد
DTSdropped third strike
استراک سوم ازدستکش کچر بیفتد
FCFielder’s choice
به انتخاب بازیکنان مدافع رانر آوت نشود
OBS
obstruction
دخالت یا سد راه کردن کچر باعث رفتن روی بیس شود
AB
At bat
ات بت حساب میشود
ات بت حساب نمیشود
با ضربه بره 1BB
با اشتباه مدافع بره 1HP
به هر دلیلی ات بشهSF-SB
OBS
تعویض بتر
اینینگ تمام بشه
BABatting AverageH/AB=BA
SFSacrifice flyزیر توپ زدن برای ران گرفتن تیم
HHitضربه زدن و به بیس رسیدن رفتن
Singleیک بیس
Doubleدوبیس
Tripleسه بیس
Home runچهار بیس
BBunt
Sacrifice Bunt
بانت فداکارانه
Bunt for base hit بانت برای رسیدن به بیس اول
Swinging Bunt ضربه آرام مانند بانت
SHSacrifice hit or buntبانت برای فرستادن رانرها یک بیس به جلو
BBBase on balls (Walk
4 توپ بال
IBBIntentional Base on balls
والک دلخواه بتر
BKBalk
خطای پیچر
EError
خطای بازیکن مدافع
FFlyout
توپ هوایی که منجر به اوت شود
Ppopup
توپ هوایی داخل اینفیلد
KStrikeout
آوت شدن بدون چرخواندن بت
KSStrikeout swinging
آوت شدن همراه با چرخواندن بت
KBBunt foul on 3[SUP]rd[/SUP] strike
استراک سوم، بانت کردن
 
بالا