بیاین تشکیل گروه بدیم و پی ال سی رو به کمک هم و همزمان با هم یاد بیگیریم امروز نوزده فروردین 92

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عمرا این کارو انجام بدن .ترجیح میدم یه راه دیگه براش پیدا کنم.بالاخره قفلشو باز می کنم.اگه تونستی چیزی برام email کنی ممنون میشم هم کلاسی

حالا همه اصفهانیا عین هم نیستن...
فکر نکنم قفل خاصی داشته باشه
شما که یاد گرفتید تا قسمت برنامه نویسیش ورود پیدا کنید مونده نوشتن برنامه نویسی که برای اونم جزوه های کاربردی در صنایع از ذوب آهن هست اگرم نبود تو نت سرچ کنید سی دی های اموزشیش با قیمت کم هست تو سایتای زبان اصلی هم همینطور

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دانلود کتاب آشنايی با PLC های زيمنس و نرم افزار Simatic S7 Siemens

این کتاب به کوشش آقای محمد یادگار در ۱۰۰ صفحه به همراه مثال به بررسی نحوه استفاده از PLC های خانواده زيمنس و نرم افزار Simatic S7 پرداخته است و سر فصل‌های زیر را شامل می‌‌شود:
  • مقدمه
  • آشنایی با محيط نرم افزار
  • ساختن یک پروژه جدید در برنامه
  • نحوه کانفيگوریشن و تنظيمات سخت افزار
  • ساختن بلوک ها در برنامه
  • انواع بلوک در S7
  • فرم های نوشتن برنامه در S7
  • کتابخانه S7
  • BIT LOGIC
  • FLIP FLOP مقایسه کننده ها
  • FunctionBlock Diagram
  • تبدیل کننده ها
  • شمارنده ها
  • دستورات پرش
  • تایمرها
  • شيفترها
  • و . . .

دانلود مستقیم : آشنایی با PLC های خانواده زيمنس

حجم فايل : 1.45 مگابایت

پسورد فايل : www.mohandesyar.com

لینک منبع

emad sahraee

عضو جدید
دانلود کتاب آشنايی با PLC های زيمنس و نرم افزار Simatic S7 Siemens

این کتاب به کوشش آقای محمد یادگار در ۱۰۰ صفحه به همراه مثال به بررسی نحوه استفاده از PLC های خانواده زيمنس و نرم افزار Simatic S7 پرداخته است و سر فصل‌های زیر را شامل می‌‌شود:
  • مقدمه
  • آشنایی با محيط نرم افزار
  • ساختن یک پروژه جدید در برنامه
  • نحوه کانفيگوریشن و تنظيمات سخت افزار
  • ساختن بلوک ها در برنامه
  • انواع بلوک در S7
  • فرم های نوشتن برنامه در S7
  • کتابخانه S7
  • BIT LOGIC
  • FLIP FLOP مقایسه کننده ها
  • FunctionBlock Diagram
  • تبدیل کننده ها
  • شمارنده ها
  • دستورات پرش
  • تایمرها
  • شيفترها
  • و . . .

دانلود مستقیم : آشنایی با PLC های خانواده زيمنس

حجم فايل : 1.45 مگابایت

پسورد فايل : www.mohandesyar.com

لینک منبع

مرسی ممنون فکر کنم این جزوه کلی جلوم بندازه ...
ولی اون چیزی که باید بفهمم اینه که چه جوری به برنامه هامون ورودی خروجی بدیم ...:w27:

آخرین ویرایش:

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی ممنون فکر کنم این جزوه کلی جلوم بندازه ...
ولی اون چیزی که باید بفهمم اینه که چه جوری به برنامه هامون ورودی خروجی بدیم ...:w27:
لازم نیست تشکر کنید سوالاتون اطلاعاتی که فراموش کردمو برمیگردونه
از تشکر کردن حس خوبی بهم دست میده اما از تشکر شنیدن نه...:biggrin:
چجوری ورودی خروجی بدیم؟
منظورتون تست برنامه است؟یا چطور ورودی خروجی رو تو پروژه ها که محول میشه مشخص کنیم؟
سوالتونو واضح بپرسید متاسفانه نرم افزارو رو سیستمم نصب ندارم
اگه منظورتون فرمت آدرس دهی مثلا چطور I0.0 مینویسیم باشه صفحه 86 جلد 1 شروع صفحه 89 مشخصا میگه...

emad sahraee

عضو جدید
چجوری ورودی خروجی بدیم؟
منظورتون تست برنامه است؟یا چطور ورودی خروجی رو تو پروژه ها که محول میشه مشخص کنیم؟
اگه منظورتون فرمت آدرس دهی مثلا چطور I0.0 مینویسیم باشه صفحه 86 جلد 1 شروع صفحه 89 مشخصا میگه...[/QUOTE

منظورم اینه که من همه ابزارو کاراییاشونو بلدم و دارم .فقط نمیدونم چجوری سرهمشون کنم چجوری یه برنامه ساده بنویسم...

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چجوری ورودی خروجی بدیم؟
اگه منظورتون فرمت آدرس دهی مثلا چطور I0.0 مینویسیم باشه صفحه 86 جلد 1 شروع صفحه 89 مشخصا میگه...[/QUOTE

منظورم اینه که من همه ابزارو کاراییاشونو بلدم و دارم .فقط نمیدونم چجوری سرهمشون کنم چجوری یه برنامه ساده بنویسم...

100 نفر آینه به دست کچله گیساشو میبست...
شده کاری که من بخوام با اطلاعاتی که شما هیچی ازش نگفتیدو انجام بدم!

بنظرتون با این سوالی که مطرح کردید کسی هم سایه ش گذری ازینجا بگذره میتونه کمکتون کنه؟
بگید اون پروژه ساده و ادوات رو...بالاخره مشکلتون نوشتن برنامه ست؟دانلودشه؟سرهم کردن بعبارتی همون اتصالات ورودی خروجی به کنترلره...
به صفحه 68 مراجعه کنید اس سون 300 سی پیوشو ببینید شاید کمکتون کنه
لطفا ...دقیقا...

emad sahraee

عضو جدید
100 نفر آینه به دست کچله گیساشو میبست...
شده کاری که من بخوام با اطلاعاتی که شما هیچی ازش نگفتیدو انجام بدم!

بنظرتون با این سوالی که مطرح کردید کسی هم سایه ش گذری ازینجا بگذره میتونه کمکتون کنه؟
بگید اون پروژه ساده و ادوات رو...بالاخره مشکلتون نوشتن برنامه ست؟دانلودشه؟سرهم کردن بعبارتی همون اتصالات ورودی خروجی به کنترلره...
به صفحه 68 مراجعه کنید اس سون 300 سی پیوشو ببینید شاید کمکتون کنه
لطفا ...دقیقا...

چرا قاطی می کنی خوب ؟:w05: کی این درسو مشخاتون تموم میشه؟ بیاید درست از صفر یه پروژه شروع کنیم؟
مستر امیر که هفته ای یه روزم سر نمیزنه .با با بیاید دیگه :wallbash:

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بروبچ..یه سوال خدمتتون داشتم...من میخوام plc یاد بگیرم....حالا موندم منابع رو از کجا شروع کنم؟

کلاس برم؟؟کتاب بخونم؟؟؟plc s7300 یا 200؟؟؟لطفا اگه میشه راهنماییم کنید

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چرا قاطی می کنی خوب ؟:w05: کی این درسو مشخاتون تموم میشه؟ بیاید درست از صفر یه پروژه شروع کنیم؟
مستر امیر که هفته ای یه روزم سر نمیزنه .با با بیاید دیگه :wallbash:

ازون جمله منظوری نداشتم و 16 احتمالا آزمون برگزار خواهد شد اما خوشبختانه چون کارم درست شده از خونه میرم و احتمالا شرایط اومدن به سایت رو ندارم چونمتاسفانه لپ تاپ ندارم (سه ماهه اول سال جدید ...)/.

سلام بروبچ..یه سوال خدمتتون داشتم...من میخوام plc یاد بگیرم....حالا موندم منابع رو از کجا شروع کنم؟

کلاس برم؟؟کتاب بخونم؟؟؟plc s7300 یا 200؟؟؟لطفا اگه میشه راهنماییم کنید

سلام
پیشنهاد میکنم کلاس نرید و فقط کتابها و فیلمهای آموزشی خریداری و مطالعه کنید

کتابای مهندس ماهر رو مطالعه کنید /.
چرا؟ چون ایشون از مهندسین ذوب آهن اصفهانن و مستقیم بصورت حرفه ای کار کردن... اگرهم کلاس میرید در کلاسهای ایشون شرکت کنید اما نه با پایه صفر با حداقل پایه وارد شید تا بدونید از کلاس چی میخواید...
اما برای فهم مطالب باید در مدار منطقی و معماری کامپیوتر برای فهم سی پی یو و اصطلاحات و ابزار دقیق کتابهای مناسبی که برای شما در رفع ابهام همکار باشن + یک سیستم متصل به نت تا سریعا سوالی که پیش میاد از نت سرچ کنید و توضیحاتشو بخونید

آخرین ویرایش:

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
ازون جمله منظوری نداشتم و 16 احتمالا آزمون برگزار خواهد شد اما متاسفانه من چون کارم درست شده از خونه میرم و احتمالا شرایط اومدن به سایت رو ندارم چون لپ تاپ ندارم (سه ماهه اول سال جدید ...)/.

سلام
پیشنهاد میکنم کلاس نرید و فقط کتابها و فیلمهای آموزشی خریداری و مطالعه کنید

کتابای مهندس ماهر رو مطالعه کنید /.
چرا؟ چون ایشون از مهندسین ذوب آهن اصفهانن و مستقیم بصورت حرفه ای کار کردن... اگرهم کلاس میرید در کلاسهای ایشون شرکت کنید اما نه با پایه صفر با حداقل پایه وارد شید تا بدونید از کلاس چی میخواید...
اما برای فهم مطالب باید در مدار منطقی و معماری کامپیوتر برای فهم سی پی یو و اصطلاحات و ابزار دقیق کتابهای مناسبی که برای شما در رفع ابهام همکار باشن + یک سیستم متصل به نت تا سریعا سوالی که پیش میاد از نت سرچ کنید و توضیحاتشو بخونید

حالا این کتاب آقای ماهر...مثال برنامه نویسی زیاد داره؟؟من کتابی رو میخوام که مثال زیاد داشته باشم

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حالا این کتاب آقای ماهر...مثال برنامه نویسی زیاد داره؟؟من کتابی رو میخوام که مثال زیاد داشته باشم

مسلما هرکتاب آموزش به گونه ای تعریف شده که در کنار آموزش و نحوه استفاده نمونه های کاربردی هم در کنارش خواهد داشت/.

من کتابهای مهندس ماهرو دارم /.

بهار امیدوار

عضو جدید
درود بر همه
از دوستان عزیز خواهشناکم اینجا فقط مطالب علمی رو درج بفرمایید و اگر لازمه یک تاپیک مشاوره پی السی بزنید
چون یک سری از دوستان با اینترنت کم سرعت و یا ذیق وقت تشریف میارن و خب وقتتشون هدر میره
سپاس

خودت چته!

عضو جدید
آیا توی تابلو فقط یه PLC بذاریم میشه اتوماتیک؟ مسلما اینطور نیست./

همونطور که خودتون گفتید باید دید حجم کار پی ال سی تا چه محدوده با چه وظایفی رو شامل میشه./
ولی من دارم میگم من شناختم از یه کارخونه بیشتر در حد یه بازدیده واقعا نمیدونم یه کارخونه اتوماتیک یا هوشمند دقیقا چیه؟
سیستم های اعلام خطر مثل اطفاء حریق، نشت گاز یا آب،روشنایی،تهویه،درب،سیستم حمل ونقل،استفاده از ربات تو خط تولید و خیلی چیزا که من یادم نمیاد الان یا نمیدونم...
بعد تجهیزات مورد نیازش مث همون کلیاتی که گفتید رو تعریف میکنیم./

حالا شما بگید...

بله درمورد آسانسور سوالم کنترلش با پی ال سی بود ./ بعدا سوالاتمو از این مورد میپرسم./

کاربردهای PLC در صنعت
1-صنایع اتومبیل سازی

تست قطعات و تجهیزات ، سیستم های رنگ پاش ، شکل دادن بدنه بوسیله پرس های اتوماتیک ، سوراخ کاری ، اتصال قطعات

2-صنایع پلاستیک سازی

ماشین های ذوب و قالب گیری تزریقی ، دمش هوا ، سیستم های تولید و آنالیز پلاستیک

3-صنایع سنگین

کوره های صنعتی ، سیستم های کنترل دمای اتوماتیک ، وسایل و تجهیزات مورد استفاده در ذوب فلزات

4-صنایع شیمیایی

سیستم های مخلوط کننده ، دستگاه های ترکیب کننده مواد با نسبت های مختلف

5-صنایع غذایی

سیستم های عصاره گیری و بسته بندی

6-صنایع ماشینی

صنایع بسته بندی ، صنایع چوب ، سیستم های سوراخ کاری ، سیستم های اعلام خطر و هشدار دهنده ، سیستم های استفاده شده درجوش فلزات

7-صنایع حمل و نقل

جرثقیل ها ، سیستم های نوار نقاله ، تجهیزات حمل ونقل

8-صنایع تبدیل انرژی

ایستگاه های تقویت فشار گاز ، ایستگاه های تولید نیرو، کنترل پمپ های آب ، سیستم های تصفیه آب و هوای صنعتی ، سیستم های تصفیه و باز یافت تصفیه و بازیافت گاز

9-خدمات ساختمانی

تکنولوژی بالابری ، کنترل هوا و تهویه مطبوع ،سیستم های روشنایی خودکار

برگرفته شده از barghiye.blog.ir

من سوالاتمو متوقف میکنم و بعد از اینکه درمورد پروژه ها صحبتها شروع شد سوالاتمو مطرح میکنم./

اما تقاضای من اینه از هر 9موردی که گفتم نمونه پروژه ساده متوسط و پیچیده رو مطرح کنید و همینطو نقشه خوانی هم تمرین بشه./

بله اگه plc بزاریم میشه اتوماتیک.....البته بسته به نیاز کارخونه داره که دوست داشته باشه چجوری کنترلش کنه

ما تقاضای من اینه از هر 9موردی که گفتم نمونه پروژه ساده متوسط و پیچیده رو مطرح کنید و همینطو نقشه خوانی هم تمرین بشه.

یعنی چی نمونه پروزه ساده تمرین شه؟؟؟یعنی خودمون طراحی کنیم.....یا یه پروزه پیدا کنیم و روش تمرین کنیم؟؟؟

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بله اگه plc بزاریم میشه اتوماتیک.....البته بسته به نیاز کارخونه داره که دوست داشته باشه چجوری کنترلش کنه

یعنی چی نمونه پروزه ساده تمرین شه؟؟؟یعنی خودمون طراحی کنیم.....یا یه پروزه پیدا کنیم و روش تمرین کنیم؟؟؟

سلامی به گرمی حضور خدا :)

سپاس برای پاسخ/.

ببینید من 9 مورد کاربرد این دستگاهو گفتم حالا میخوام مشخصا مثلا بگیم این مسئله ای که مطرح میکنیم مربوط به صنایع خودرو سازی قسمت تست قطعات و تجهیزاتشه برای مثلا سطح سی (AسختBمتوسط Cمعمولی)...

بعد بیایم اول برنامه شو بنویسیم بعد تجهیزاتشو با تمام جزئیات بگیم بعد تو پینت عکساشو بذاریمو سیم بندیشو انجام بدیم... تو پینت یا فتوشاپ چون حداقل من خودم این دستگاهو ندارم تا رووش کار کنم

همگام حالا یا اینجا یا یه تاپیک دیگه در مورد برد داخلی همون پی ال سی ای که داریم برنامه شو مینویسیم صحبت کنیم

خودت چته!

عضو جدید
سلامی به گرمی حضور خدا :)

سپاس برای پاسخ/.

ببینید من 9 مورد کاربرد این دستگاهو گفتم حالا میخوام مشخصا مثلا بگیم این مسئله ای که مطرح میکنیم مربوط به صنایع خودرو سازی قسمت تست قطعات و تجهیزاتشه برای مثلا سطح سی (AسختBمتوسط Cمعمولی)...

شما چه plc هایی رو کار کردین؟؟؟چندتا سوال داشتم

البته معذرت میخوام اگه سوالم جاش اینجا نباشه

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما چه plc هایی رو کار کردین؟؟؟چندتا سوال داشتم
البته معذرت میخوام اگه سوالم جاش اینجا نباشه

ممنون از سوالتون
صادقانه بگم من فقط این دستگاهو تو کتابا دنبال کردم و حدود چند روز هم تو کلاسی که فولاد برامون گذاشت شرکت کردم که از نزدیک 200و300و400 و مینی رو صرفا دیدم ...

خودت چته!

عضو جدید
ممنون از سوالتون
صادقانه بگم من فقط این دستگاهو تو کتابا دنبال کردم و حدود چند روز هم تو کلاسی که فولاد برامون گذاشت شرکت کردم که از نزدیک 200و300و400 و مینی رو صرفا دیدم ...

منظورتون از دستگاه همون plc?? تو فولاد آموزشی برای کنترل سرو موتور نزاشته بودن احیانا؟؟

چون سوال من در ممورد کنترل سروو با plc هستش

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منظورتون از دستگاه همون plc?? تو فولاد آموزشی برای کنترل سرو موتور نزاشته بودن احیانا؟؟

چون سوال من در ممورد کنترل سروو با plc هستش
بله همون plc
کلاسارو تو چند جلسه خلاصه کردن و کلاساشون محتوای آنچنانی نداشت/.
یعنی میخواید اینجا راجع بهش صحبت کنید یا تو این زمینه به کمک نیاز دارید؟

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بله نیاز به کمک دارم

با نقل قولی که از پستم گرفتید برداشتم براین بود که قصد دارید مشترکا رو یه plc کار کنیم...

سوالتون مربوط به اسمبل تجهیزاته یا پروگرمش؟هر چی هست مطرح کنید تا درموردش فکر کنیم...

خودت چته!

عضو جدید
با نقل قولی که از پستم گرفتید برداشتم براین بود که قصد دارید مشترکا رو یه plc کار کنیم...

سوالتون مربوط به اسمبل تجهیزاته یا پروگرمش؟هر چی هست مطرح کنید تا درموردش فکر کنیم...

طریقه وصل کردن سرو موتور به پی ال سی

سعید گروسی

عضو جدید
کاربر ممتاز

سروموتوربه مدول های خروجی وصل میشه
ولی منتاسب باجریان وولتاژموتورنیازبه راه اندازداشته باشندمثلادرموتورهای پله ای چنین است

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

در صورتی که بناست عملا این اتصالات رو انجام بدید بتر نیست مشخصا برند و حتی شماره پی ال سی رو بگید؟همینطور موتور و هدفتون از اجرای پروژه؟

اگر هم مقدوره اینجا قرار بدید تا سایرین هم ازش استفاده کنند(البته اختیار با شماست و میتونید اینطور عمل نکنید...)

ازونجایی که یه حسی به من میگه شما روی دلتا کار میکنید فایلی 7صفحه ای با جزئیات و تصویر براتون قرار میدم/.

http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=6922039c8609f91394bfa672ef591626

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام علیکم و الرحمه الله.
امیدوارم حال و احوالتون خوب باشه.
ببخشید من مدتی نبودم.
میبینم که خوب پیش رفتید و s7 رو هم کار میکنید. بسیار عالی.
خوب پس دست ما رو هم بگیرید :smile:
اگر ان شاء الله بتونیم یک آزمایشگاه PLC مقدماتی راه بندازیم خیلی خوبه.
یعنی بتونیم CPU و منبع تغذیه و DEVICE تهیه بکنیم و پروژه انجام بدیم و فیلم یا عکس یا متنی تهیه کنیم و آپلود کنیم که همه استفاده کنند.
موفق باشید.

خودت چته!

عضو جدید
در صورتی که بناست عملا این اتصالات رو انجام بدید بتر نیست مشخصا برند و حتی شماره پی ال سی رو بگید؟همینطور موتور و هدفتون از اجرای پروژه؟

اگر هم مقدوره اینجا قرار بدید تا سایرین هم ازش استفاده کنند(البته اختیار با شماست و میتونید اینطور عمل نکنید...)

ازونجایی که یه حسی به من میگه شما روی دلتا کار میکنید فایلی 7صفحه ای با جزئیات و تصویر براتون قرار میدم/.

http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=6922039c8609f91394bfa672ef591626

مگه فرق میکنه که برند و شماره پی ال سی چی باشه؟؟

چیز خاصی مد نظرم نیست .فقط میخواستم ببینم چطوری بهم وصل میشن چون هیچ ذهنیتی ندارم

من تقریبا همه نوع پی ال سی در حد تئوری کار کردم و البته که آماتورم ولی بیشتر از همه فک کنم دلتا و لوگو و فتک را بلد باشم

و اینکه هدفم از اجرای پروزه اینه که مثلا میخوام یه شستی بر فیدش بزارم و یه دونه هم بر حالت اتوماتیک که هر موقع زدم خودش کار کنه با هر سرعتی که ما مشخص میکنیم

ممنون بابت وقتی که میزارین

سعید گروسی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دوستان بهتره اینجابیایم درکنارسوال پرسیدن ورفع اشکال یه بخش جداگانه بایه موضوع محوری خاص شروع کنیم به آموزش.
یه زبان خاص ازبرنامه نویسی روشروع کنیم....من SCL روپیشهادمیکنم من خودم هستم............;)

آخرین ویرایش:

سعید گروسی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
درپی ال سی چندین نوع زبان برنامه نویسی وجودداردکه درذات همشون یه کارروانجام میدن ولی خب هرکدوم قابلیت های خاص خودشون رودارن وجاهای خاص ومرتبط مفیدترهستند
ldr
fbd
stl
scl
sfg
مثلادرزبان fbdماتوابع خاصی مثل تایمروکانتررومیتونیم به راحتی وبادرک بیشتراستفاده کنیم نسبت به مثلاstl
چون stlشبیه زبان اسمبلی میباشدوکدنویسی آن مشکل تروبایددیدبازتری نسبت به سخت افزارودراصطلاح ریجیستری plcداشته باشی وبایدمثلابرای تایمرکدنویسی کنین
اماfbdبلوک دیاگرام میباشد وتوابع ازپیش تعریف شده وآماده
همانطورکه گفتم کاربردهافرق میکنه مثلاscl انعطاف پذیری بیشتری داشته ومیتونیم برنامه های پیچیده ترروبایه روندخاص بنویسیم که دربرنامه های طولانی ترکاربردداردکه اگرباldrبنویسیم سخت ترووقت گیرتراست عیب یابی هم مشکل ترخواهدبود
البته این دیدکلی نسبت به زبان برنامه نویسی ها میباشداماماچون برنامه هاروتحت نرم افزارمینویسیم ازتوانایی های بیشتری میتونیم برخوردارباشیم
مثلااگردربرنامه روباstl بنویسم میتوانیم برای پیکربندی تایمراز بلوک fbd استفاده کنیم زیرادرنهایت تمام برنامه هادرهرسطح ونوعی که نوشته شوددرنهایت به کدهای قابل فهم آی سی یعنی 0و1 تبدیل خواهدشد
زبان scl یک زبان سطح بالامیباشدشبیه پاسکال وc
ازدستورات ساختاری باانعطاف پذیری وکنترلی خاصی میتوان استفاده کردودربرنامه ریزی شبکه های plc هم کاربرددارد
دربرنامه نویسی ازهمه چی مهمترالگوریتم نویسی میباشدبعداطلاعات کامل ازسخت افزارودستگاههای جانبی که به plc وصل میشود
sfg هم زبان گرافیکی بوده ودرجاخای خاص کاربرددارد...جاهایی که برنامه پشت سرهم اجراییی است ومثلاپرش نداریم یاوقفه
دراصطلاح برنامه های step step
دراینجاتاجایی که درتوانایی باشه برنامه scl روتوضیح خواهم داد
موفق باشین

q.electronic

عضو جدید
با سلام خدمت شما . سوالی در مورد plc logo زیمنس در محیط LAD داشتم. مداری طراحی کنید که با زدن شاستی استارتI1 موتور Q1 روشن شده وبعد از 5ثانیه موتور Q2نیز روشن شود حال با زدن شاستی استپ I2 هر دو خاموش شوند. دفعه بعد با زدن شاستی استارت I1 ابتدا موتور Q2 روشن شده سپس بعد از 5 ثانیه موتورQ1 نیز روشن شود که با زدنI2 باز هر دو خاموش و این روند ادامه داشته باشد. ممنون میشوم کمکم کنید.