بچه های ترم بالایی مهندسی برق لطفا راهنماییم کنید!

far_aigoo

عضو جدید
سلام دوستان
من دانشجوی ترم سوم رشته مهندسی برق - الکترونیک هستم اما تا حالا هر چی درس پاس کردم ریاضی و فیزیک و معادلات و از این جور درسهای علوم پایه بوده اما از این ترم با درسهایی مثل مدار الکتریکی - اندازه گیری الکتریکی - الکترومغناطیس و ... سر و کار دارم اما هنوز به عنوان یه دانشجوری رشته برق چیزی از رشته ام نمی دونم و فقط دارم درس پاس می کنم. لذا تصمیم گرفتم که دیگه شروع کنم به یادگیری رشته ام! میخوام برای شروع یه جعبه ابزار تهیه کنم!

اولین سوالم اینه که چه وسائلی رو برای جعبه ابزارم بگیرم؟؟ لطفا هر چی می تونه کمکم کنه و چه حالا و چه آینده به کارم میاد بهم معرفی کنید.

سوال دومم اینه که برای شروع باید چی کار کنم؟ از مدار های ساده شروع کنم ؟ یعنی باید مدار درست کنم؟ چطوری؟

و اما سوال آخر

آیا نرم افزاری هست که این اصول مقدماتی رو آموزش بده؟؟؟

من نمیخوام بعد از فارق التحصیلی یه مهندس بی سواد باشم:)

با تشکر فراوان

علی رضا1111

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من دانشجوی ترم سوم رشته مهندسی برق - الکترونیک هستم اما تا حالا هر چی درس پاس کردم ریاضی و فیزیک و معادلات و از این جور درسهای علوم پایه بوده اما از این ترم با درسهایی مثل مدار الکتریکی - اندازه گیری الکتریکی - الکترومغناطیس و ... سر و کار دارم اما هنوز به عنوان یه دانشجوری رشته برق چیزی از رشته ام نمی دونم و فقط دارم درس پاس می کنم. لذا تصمیم گرفتم که دیگه شروع کنم به یادگیری رشته ام! میخوام برای شروع یه جعبه ابزار تهیه کنم!

اولین سوالم اینه که چه وسائلی رو برای جعبه ابزارم بگیرم؟؟ لطفا هر چی می تونه کمکم کنه و چه حالا و چه آینده به کارم میاد بهم معرفی کنید.

سوال دومم اینه که برای شروع باید چی کار کنم؟ از مدار های ساده شروع کنم ؟ یعنی باید مدار درست کنم؟ چطوری؟

و اما سوال آخر

آیا نرم افزاری هست که این اصول مقدماتی رو آموزش بده؟؟؟

من نمیخوام بعد از فارق التحصیلی یه مهندس بی سواد باشم:)

با تشکر فراوان
سلام
مهندس حرفات و حستو خوب درک میکنم منم اول ترم دو این حسو داشتم

قبله همه چی بهت بگم تالار برق اینجا رو ول نکن چون خیییییییییلی اطلاعاتتو زیاد میکنه
و سعی کن پیرامون رشتت خوب تو اینترنت سرچ کنی و هر چیزی به ذهنت میرسه ازش بخوای(از نت و بچه های تالار)
قبله استارتت اینو بگم ریاضیتو به شدت قوی کن که یه مهندس برق بیسواد از نظر ریاضی به هیچ جا نمیرسه مخصوصا انتگرال
بعدش گفتی نرم افزار
رشته ی برق نرم افازرای مختللفی داره که چند تاش مهم ترند باید اینا رو خوب باهاشون کار کنی و تخصص پیدا کنی روشون کار کنی و مهارتت رو زیاد کنی
توی همین تالار خوده من یه تاپیک زدم به نام نرم افزار های برق خیییییییییلی کامله حتما بخونش

برای شروع به نظرم ب
تا چند ماهی بیشتر روی تئوری کار کن وخوب کتب و درسای تخصص رو بخون مخصوصا مدار بعدش برو روی عملی البته بازم درکنار این دنباله عملی باش مثلا قطعه شناسی یا دیتا شیت قطعات و...
درس مدار الکتریکی رو هم جدی بگیری که پایه ی همه ی درسای خیییییییلی مهمه
یه مهندس با سواد اطلاعات خودشو توی همه ی زمینه های رشتش بالا میبره و عملی هم خوب بلده کار کنه
راستی دروس عملیت رو جدی بگیر وکار با دستگاهای اسکوپ و... رو خوب یاد بگیر

far_aigoo

عضو جدید
ممنون بابت راهنمایی تون ;)
جوابتون خیلی کامل بود مرسی فقط من یه چیزو نفهمیدم! که من الان میخوام یه مدار ساده درست کنم و برای این کار باید چی کار کنم؟؟ آیا اصلا زود نیست برم سراغ ساخت مدار ؟ البته یه مدار ساده

و اینکه من یه مولتی متر دیجیتال خریداری کرددم اما اصلا روش کارش رو نمی دونم. تو اینترنتی خیلی سرچ کردم برای آموزشش اما چیز بدردبخوری پیدا نکردم. میشه در این زمینه نیز کمکم کنید.

در صحبتهاتون گفتید که باید ریاضی ام رو قوی کنم :cry::( متاسفانه ریاضیم خوب نیست اما برعکس فیزیکم عالیه! آیا در الکترونیک فیزیک مهمتره یا ریاضی:que:

و در آخر یه خواهش دیگه داشتم
میشه لطف کنید و به دردبخور ترین نرم افزاری که برای من تازه کار مفید باشه رو معرفی کنید یا لینک دانلودش رو بذارید.

با تشکر از جوابتون

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
در س فیزیک تاثیر داره ولی تو رشته مهندسی برق ریاضیات حرف اول رو میزنه!

ضمناً ساخت یه مدار ساده کار دشواری نیست ولی باید قدرت تحلیل مدر یاد بگیری!

در ضمن این مدار 1 که می بینی همش ریاضی هست و باید خودت رو آماده کنی!

برای اطلاع از نرم افزارهای رشته مهندسی برق و کاربرداش می تونی از فروشگاه من دیدن نمایید.

علی رضا1111

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون بابت راهنمایی تون ;)
جوابتون خیلی کامل بود مرسی فقط من یه چیزو نفهمیدم! که من الان میخوام یه مدار ساده درست کنم و برای این کار باید چی کار کنم؟؟ آیا اصلا زود نیست برم سراغ ساخت مدار ؟ البته یه مدار ساده

و اینکه من یه مولتی متر دیجیتال خریداری کرددم اما اصلا روش کارش رو نمی دونم. تو اینترنتی خیلی سرچ کردم برای آموزشش اما چیز بدردبخوری پیدا نکردم. میشه در این زمینه نیز کمکم کنید.

در صحبتهاتون گفتید که باید ریاضی ام رو قوی کنم :cry::( متاسفانه ریاضیم خوب نیست اما برعکس فیزیکم عالیه! آیا در الکترونیک فیزیک مهمتره یا ریاضی:que:

و در آخر یه خواهش دیگه داشتم
میشه لطف کنید و به دردبخور ترین نرم افزاری که برای من تازه کار مفید باشه رو معرفی کنید یا لینک دانلودش رو بذارید.

با تشکر از جوابتون
هنوز واسه مدار بندی خییییییییلی زوده به نظرم ولی میتونی از کیت های تو بازار استفاده کنی هرچی بخوای هست تو بازار کیته همچی
واسه دست گرم خوبه اما بدون تو مهندسی خییییییلی فراتر از کیت باید کار کنی
افرین به قوله استادازمایشگاهمون اولین چیزی که یه مهندس برق باید داشته باشه مولتی متر
باهاش هرکاری میتونی بکن فقط نسوزونیش
ببین یه دفترچه داره از روی اون مطالعه کن البته انگلیسیه فک کنم ولی ترجمشو همون فروشگاهای مولتی متر داند
اگر نتونستی ارم و مدلشو بگو شاید پیدا کردیم از نت برات
توی ترمای اول فیزیک رو کار دای باید هم بلد باشی اما اصله کارت روی ریاضی میچرخه سریعتر حرکن کن
راستی از زبان یادت نره بعد ریاضی زبان از همه مهم تره واسه یه مهندس برق
واسه نرم افزار هایم یه لینک میزارم همشو بخون مفیده

مهرا

عضو جدید
هنوز واسه مدار بندی خییییییییلی زوده به نظرم ولی میتونی از کیت های تو بازار استفاده کنی هرچی بخوای هست تو بازار کیته همچی
واسه دست گرم خوبه اما بدون تو مهندسی خییییییلی فراتر از کیت باید کار کنی
افرین به قوله استادازمایشگاهمون اولین چیزی که یه مهندس برق باید داشته باشه مولتی متر
باهاش هرکاری میتونی بکن فقط نسوزونیش
ببین یه دفترچه داره از روی اون مطالعه کن البته انگلیسیه فک کنم ولی ترجمشو همون فروشگاهای مولتی متر داند
اگر نتونستی ارم و مدلشو بگو شاید پیدا کردیم از نت برات
توی ترمای اول فیزیک رو کار دای باید هم بلد باشی اما اصله کارت روی ریاضی میچرخه سریعتر حرکن کن
راستی از زبان یادت نره بعد ریاضی زبان از همه مهم تره واسه یه مهندس برق
واسه نرم افزار هایم یه لینک میزارم همشو بخون مفیده
آآفرين علي رضا خيلي خوب راهنماييش كردي
منم باهاشون موافقم گفتني هارو گفتن

mahan612020

عضو جدید
[/quote] سلام فکر نمی کنم برای بستن مدار زود باشه شما می تونید از بازار کیت های الکترونیک رو تهیه و از مدارات ساده شروع کنین ضمناً سعی کنید خوب قطعه شناسی رو یاد بگيرین که خیلی بدرد می خوره
همون طور که دوستان گفتن درس مدار 1 درس مهمیه البته بایستی خوب تحلیل کنین که بهترین روش برای حل مدار چیه
امیدوارم موفق باشید

hakhamanesh10

عضو جدید
پيشنهاد

پيشنهاد

دوست عزيز سلام و درود فراوان بر شما
چند تا پيشنهاد برات دارم ، بايد سرعت يادگيريت رو زياد كني ، اول كار با مولتي متر و روش پيكر بندي مدار رو روي برد برد ياد بگير و بعد از اون شروع كن با سرچ در اينترنت و تهيه كتاب هايي كه مدار طراحي شده توي اونها هست شروع به بستن مدار كني تا اصل مدار رو متوجه بشي .
بعد از اون سعي كن همون مداراي كوچيك رو تحليل كني و اگر مشكلي داشتي از اساتيدت كمك بگيري . يه بسته آموزشي مفيد توي بازار هست به نام آموزش برنامه ريزي ميكروكنترلر ها كه يه مدار هم توش هست من ديدم فوق العاده عاليه مي توني با كمك اون يكي از مهمترين مباحث روز الكترونيك رو ياد بگيري و بعد به اميد خدا به پيشرفتت ادامه بدي .
ترس رو از خودت دور كن چون عامل شكسته . راستي يادم رفت بگم سعي كن مباحث برق قدرت رو هم كم و بيش توي مطالعت بگنجوني بد نيست چون اين دو رشته خيلي به هم مرتبط هستند .
موفق باشي
بدرود
مرتضي

soheil25

عضو جدید
من تازه وارد رشته برق شدم ميشه مينه هاي كلي كار الكترونيك رو بهم معرفي كنين؟

rasti1

عضو جدید
داداش من ترم آخر رشته كارشناسي ناپيوسته الكترونيك هستم . برو فعلا كليد يك پل دو پل ببند.

saharjoooon

عضو جدید
سلام شما چون تو دبيرستان درس خوندين يكمي تو كتر عملي ومدار بستن ضعيفين كافيه يك برد بورد بخري ويك كتاب 101 مدار اونوقت ببين مداراش چه قطعاتي لازم داره اونارو تهيه كن ومدارو ببند مولتي مترم كه داري مقداراتو اندازهگيري كن بعد تو نرم افزارpspice يا orcadمدارتو اجرا كن ببين مقدارايي كه به دست اوردي درست هست يا نه .
اين نرم افزارايي كه گفتم جفتش كتاب آموزشي داره
موفق باشي

mj462

عضو جدید
[[/U][/U]
سلام شما چون تو دبيرستان درس خوندين يكمي تو كتر عملي ومدار بستن ضعيفين كافيه يك برد بورد بخري ويك كتاب 101 مدار اونوقت ببين مداراش چه قطعاتي لازم داره اونارو تهيه كن ومدارو ببند مولتي مترم كه داري مقداراتو اندازهگيري كن بعد تو نرم افزارpspice يا orcadمدارتو اجرا كن ببين مقدارايي كه به دست اوردي درست هست يا نه .
اين نرم افزارايي كه گفتم جفتش كتاب آموزشي داره
موفق باشي

بابا بذارین بنده خدا سال اولیها برن حالشونو ببرن . چیه هی کتاب و نرم افزار میکنین تو مخشون . آقا تو درساتو پاس کن کافیه .

ehsanstr

عضو جدید
ُلام

ُلام

بچه ها گفتنی ها رو گفتن ما هم میگیم

ریاضی خودت رو بسیار بسیار بسیار قوی کن

چون اصول مهندسی برقه

ok
اینو نه به تو بلکه به همه میگم.

PASARGAD88

عضو جدید
SALAM

SALAM

SALAM AZIZAM KHOBI.KHODETO NARAHAT NAKON KHILIA MESLE TO HASTAN VAHATA MADRAKE MOHANDESISHONO GEREFTAN AMA AMALI HICHI NEMIDONAN.MAN MITONAM BAHET KOMAK VA RAHNEMAEY BEDAM AGE HASTE ELAM AMADEGI KON VA JAVAB BEEH.BASHE?:smile::)

maman barghi

عضو جدید
vaaaaaaay,yade khodam oftadam.vaghti darsam tamom shod ye mohandese bi savad bodam,faghat mitonestam ro kaghaz madar tarahi konam ama dar amal sefr bodam.alan daneshjoye arshadam.man nemitonam mese dostane dg rahnamaeit konam<faghat migam omadi to in reshte bayad ghavi bashi,be jozvehay asatid aslan tekye nakon,ketaba y marjae ro bekhon,va ta say dari zabane asli bekhon.movafagh bashiiiiiiiii

nj_electronic88

عضو جدید
vaaaaaaay,yade khodam oftadam.vaghti darsam tamom shod ye mohandese bi savad bodam,faghat mitonestam ro kaghaz madar tarahi konam ama dar amal sefr bodam.alan daneshjoye arshadam.man nemitonam mese dostane dg rahnamaeit konam<faghat migam omadi to in reshte bayad ghavi bashi,be jozvehay asatid aslan tekye nakon,ketaba y marjae ro bekhon,va ta say dari zabane asli bekhon.movafagh bashiiiiiiiii
سلام مهندس.ايشون سال 2009 كمك خواستن..دو سالي دير رسيدي..ولي حرفات درسته.

I am an engineer

عضو جدید
yadeton nare ke ma engineer hastim va dar engineering riazi va physic harfe aval ro mizane ke badha betonim madar haye khoobi tarrahi konim
dar zemn ma mitonim ye technesiane khob ham bashim vali khob in joor chizha ro toye daneshgah kheili yad nemidan va khodemoon bayad donbaleshon bashim

Mute

عضو جدید
کاربر ممتاز
هر چند که این تاپیک مال 3 سال پیشه ولی منم یه سوال داشتم.
من دانشجوی ترم اول برق-الکترونیک هستم.
می خواستم بدونم حالا که تقریبا میشه گفت اول راهم،چطور باید پیش برم؟
روی کدوم درسا تمرکز بیشتری بکنم؟
کدوم درسا پیشنیاز درس های دیگه هستن؟
دیگه این که من هدفم اینه که تو مقطع فوق لیسانس انشا الله تغییر گرایش بدم به مخابرات.
این کار در چه صورت امکان پذیره؟
الآن که ترم اولی هستم،احتیاج هست تو کلاس های آموزشی مطلب و رباتیک شرکت کنم؟اصلا مفیده برام؟
خواهش می کنم راهنماییم کنین.

samee

عضو جدید
من که تا حالا قدرت خوندم الان وارد الکترونیک شدم چه کنم ؟

خدا به دادم برسه خیلی هاش واسم گنگه :eek: :confused:

*mansureh

عضو جدید
سلام
رياضي-مغناطيس-بعدا هم مدار والكترونيك-مطلب هم حالا زوده-فوق هرچي بخواهيد ميتونيد بخونيد

• Like
واکنش ها: Mute

mostafa-313

عضو جدید
سلام مهندس.
نگاه کن عزیزم. ببین داخله گرایش های برق به چه گرایشی علاقه داری. قدرت؟الکترونیک؟کنترل؟مخابرات؟ شما اول باید بدونی کدوم از لحاظ گستردگی و تنوع می تونه کمکت کنه. با این کار دیدت نسبت به اختراع و کارهای تحقیقاتی بیشتر میشه.مثلا گرایش قدرت برو داخله کار نیروگاه. یه دنیا اطلاعات داره و علاقه مندی.گرایش کنترل. یهplc داره با یه دنیا پول. نرم افزار plc رو سعی کن یاد بگیری. به درد آینده کاریت میخوره. کتاب مدارهای کاربردی الکترونیک ترجمه خلیل مافی نژاد رو بخون . تووووووووووووووووووووووووووووووووووووپه. :)

rezassss

عضو جدید
با سلام اگر توانستی کتابهای فنی هنرستان را تهیه کن طرز کار مولتی متر در برگه راهنمای ان است زبان انگلیسی خودت را درست کن تعدادی مقاومت استاندارد ترانزیستور های عمومی برد برد منبع تغذیه 1تا9 ولتی ال ای دی نرم افزا اور کد پرتئوس متلب پلن حالا از اول بترتیب شروع کن به مباحث هرکدام تا تمام نشده بعدی را ادامه نده هیچ راهی دیگری نیست

beti@

عضو جدید
سلام دوست عزیز
منم در تایید حرف دوستان تاکیید میکنم که درس مدار رو جدی بگیری چون اگه بیس مدارت قوی نباشه در ترم های بعد دچار مشکل میشی.مشکلی که خودم باهاش درگیر بودم!

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی خوبه که به فکر هموطناتون هستید دوستان!
ولی دقت کنید این تاپیک زمانش مال کی هست ؟
کسی که سوال پرسیده الان احتمالا داره خودش تدریس میکنه :D

بهار امیدوار

عضو جدید
سام دوستان مثل اینکه این تاپیک خیلی فعالتر از بقیه هستش
منم هوس کردم که سوالمو اینجا بذارم!!

من سال 90 فارغ التحصیل شدم از رشته الکترونیک و بعد از فارغ التحصیلیم هر جا سرزدم ازم سابقه کار و مهارت خواستن و تازه حقوق همه در حد کارگر ساده بود
بعد از یک سال کارمند اداری یه شرکت شدم ( از سز ناچاری )
مدتی بعد هم انصراف دادم و الان تابلو روان میزنم اما مشتری ها کم هستن و بیشتر مواقع بیکارم

آیا پیشنهادی برای من دارید ؟ در زمینه کارآفرینی ، محصولی به ذهنتون میرسه که من تولید کنم ؟ یا خدمتی که ارائه بدم
؟؟

بهار امیدوار

عضو جدید
خیلی خوبه که به فکر هموطناتون هستید دوستان!
ولی دقت کنید این تاپیک زمانش مال کی هست ؟
کسی که سوال پرسیده الان احتمالا داره خودش تدریس میکنه :D

توجه داشته باشید سالانه چند نفر وارد رشته الکترونیک میشن و به پاسخ این سوال نیاز دارن ؟