به چه فیلدی از مهندسی صنایع علاقه مندید ؟

hamid051

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
علی جان درست ولی به نظرم یک مدیر خوب حتی روی سیستم هم تاثیر میزاره اگه واقعا مدیران ما سیستم بسته داشته باشن خوب مشخصه چی میشه اصلا همین شرکت کروز اگه از مدیرش بپرسی با تحریم ها گرونی ها و... چکار کردی که اینقدر پیشرفت کردی حتما یک جوابی میده بالاخره شرکت که خودش پیشرفت نکرده یا مثلا موتورژن من از یکی از استاد هام شنیدم که خود شرکت مادر که توی کشور المان هست که موتورژن تحت لیسانس اون به کارهاش سرو سامان میداد و بعضی از قطعات را از اونجا وارد میکنه خود اون شرکت موتورژن و تحریم کرد خوب واقعا مدیر میتونه چکار کنه وقتی از همه جا قطع اومدید شده اما موقعی که شرکت بازده نداشته و برشکست بشه نمیگن این مشکل کشور المان میگن مشکل از مدیر و ... البته من همیشه حق و به مدیران ایرانی میدم چون واقعا از داخل و خارج تحت فشار هستند مگر اینکه کاری کنن که بی نیاز از همه چی بشن که کار سختی مثل پیاده سازی نرم افزار ERPکه از 100 کارخانه فقط 20 تا بطور 100 درصد عملی میشه ولی همین که پیاده سازی بشه واقعا خیال همه راحتر میشه و واقعا سخته مطمئنم که اگر ما به جای مدیران باشیم حتی یک روز هم دوام نمیاریم ولی خوب دیگه پیشنهاد و انتقاد دیگه نمیشه کاریش کرد

jaz

عضو جدید
به نظر من م فقط بودن یک مهندس صنایع خوب و کاردان تو بخش کیفیت نمی تونه تمضین کننده یک محصول با کیفیت باشه .
ما مشکلموندر صنعت خودرو بر می گرده به قطعه سازان . خود از این درست شرکتها کم نرفتم که صنعتش بر میگرده به 30 سال پیش !!
خط تولید که میشه تمام اتوماتیک باشه ، داره کاملا دستی کار میکنه !
یه دلیل دیگش هم ، مشخصه بی سوادی مدیران ما ! و از طرفی می ترسن کارگر بیکار بشه .

به نظر من اگر یه روح تازه ای دمیده بشه ، به قطعه سازان ما به راحتی می تونیم کیفیت را بالا ببریم و از طرفی هم قیمت رو کاهش بدیم .
این مطلب علی جان یه سوالی رو برام پیش آورد
اینکه توی کشور ما چرا این طرز فکر نهادینه شده که اگه من درست کار کنم و سریع این کار رو تموم کنم خیلی زود بیکار میشم و از اون به بعد باید دنبال کار بگردم
این از کجا نشأت گرفته
دوستانی که تجربه دارن و میتونن به این سوال پاسخ بدن لطف کنن پاسخ بدن تا با هم درباره این موضوع یکم بحث کنیم
البته ببخشید که موضوع رو از مسیرش منحرف کردم

sed ali

کاربر ممتاز
علی جان درست ولی به نظرم یک مدیر خوب حتی روی سیستم هم تاثیر میزاره اگه واقعا مدیران ما سیستم بسته داشته باشن خوب مشخصه چی میشه اصلا همین شرکت کروز اگه از مدیرش بپرسی با تحریم ها گرونی ها و... چکار کردی که اینقدر پیشرفت کردی حتما یک جوابی میده بالاخره شرکت که خودش پیشرفت نکرده یا مثلا موتورژن من از یکی از استاد هام شنیدم که خود شرکت مادر که توی کشور المان هست که موتورژن تحت لیسانس اون به کارهاش سرو سامان میداد و بعضی از قطعات را از اونجا وارد میکنه خود اون شرکت موتورژن و تحریم کرد خوب واقعا مدیر میتونه چکار کنه وقتی از همه جا قطع اومدید شده اما موقعی که شرکت بازده نداشته و برشکست بشه نمیگن این مشکل کشور المان میگن مشکل از مدیر و ... البته من همیشه حق و به مدیران ایرانی میدم چون واقعا از داخل و خارج تحت فشار هستند مگر اینکه کاری کنن که بی نیاز از همه چی بشن که کار سختی مثل پیاده سازی نرم افزار ERPکه از 100 کارخانه فقط 20 تا بطور 100 درصد عملی میشه ولی همین که پیاده سازی بشه واقعا خیال همه راحتر میشه و واقعا سخته مطمئنم که اگر ما به جای مدیران باشیم حتی یک روز هم دوام نمیاریم ولی خوب دیگه پیشنهاد و انتقاد دیگه نمیشه کاریش کرد

باهات موافقم !! مدیر خوب اول سیستم رو طراحی میکنه که دیگه در دورهای بعد فقط به مدیر وصل نباشه !!
دیدی وقتی بعضی دولتها میرن و یک دولت دیگه میاد کلا همه چی تا یک سال خوابیده !!!! علتش اینکه ساختار متکی به مدیران هست !!
متاسفانه مدیران ما اینو رو هم میخوان ، چون وقتی کنار میرن میگن نگاه کن !! این مسئولین 6 ماه مونده آخر هم هیچی !!!! چون تواین 6 ماه مدیر می خواستم ساختار رو دوباره درست کنه !!
راستی بماند سازمانهایی که مدیران به علت کم سوادیشون نمیزارن علم سازمان جلو تر از خودشون بره ، که بحث سازمان های خودیادگیرنده اینجا مطرح میشه که مبحث طولانی هست !(دوستان دنبالش باشن خیلی جالب و حیاطی هستش )

این مطلب علی جان یه سوالی رو برام پیش آورد
اینکه توی کشور ما چرا این طرز فکر نهادینه شده که اگه من درست کار کنم و سریع این کار رو تموم کنم خیلی زود بیکار میشم و از اون به بعد باید دنبال کار بگردم
این از کجا نشأت گرفته
دوستانی که تجربه دارن و میتونن به این سوال پاسخ بدن لطف کنن پاسخ بدن تا با هم درباره این موضوع یکم بحث کنیم
البته ببخشید که موضوع رو از مسیرش منحرف کردم

من فکر نمیکنم مشکل فقط همین باشه ! این مشکل دیگه شاید تو صنعت ما کمتر دیگه وجود داشته باشه !!
اما هست که بعضی از تفکرات علط هنوز وجود داره !!
نشاتش هم شاید از بازاری های قدیمی باشه !! یعنی اینکه کار رو بیشتر کشش بدیم و ... البته فقط تو ایران نیست ! مطمئن باشید خیلی جاها همینجور هست !

white angel

عضو جدید
قوی یا ضعیف بودن مدیریت توی پیشرفت سیستم تاثیر زیادی داره .اما اگه خاطرتون باشه این نکته همیشه هست که ساختاره که رفتار رو تعیین میکنه.
اگر ساختار مدیریتی توی یه کشور ایراد داشته باشه بهترین مدیر ها هم کم میارن و با مشکل مواجه میشن.
به خاط همین من با نظر سید علی موافقم. سیستم باید تحلیل بشه و ایراد ها و مشکلات اساسیش مشخص و رفع بشه تا زمینه برای مدیریت فراهم بشه.

vatanparast

عضو جدید
سلام
یکی از نکاتی که مهندسین صنایع خواه یا ناخواه درگیر اون خواهند شد ایجاد فرهنگ پیروی از سیستم خواهد بود ، به نظر شما در جواب کسی که ازش خواسته میشه در راستای یک روند نظام مند فعالیت کنه ولی در جواب شما میگه به دنبال روند و سیستم نباش بلکه خودت رو منطبق کن با وضع موجود چه میشه گفت؟

sed ali

کاربر ممتاز
سلام
یکی از نکاتی که مهندسین صنایع خواه یا ناخواه درگیر اون خواهند شد ایجاد فرهنگ پیروی از سیستم خواهد بود ، به نظر شما در جواب کسی که ازش خواسته میشه در راستای یک روند نظام مند فعالیت کنه ولی در جواب شما میگه به دنبال روند و سیستم نباش بلکه خودت رو منطبق کن با وضع موجود چه میشه گفت؟

کسی رو که گوششاشو بسته مطمئنا چیزی نمیشنوه !
ولی من میگم انسان از یک سیستم هست ! دنیا یک سیستم هست !!! اصلا همه چی با سیستم تعریف میشود !!
به طوری که از مباحث پزشکی گرفته تا اختر شناسی و سیاسی و اقتصادی همه یک سیستم هستند!

همون نظام بی نظمی !

اگر تونستیم سیستم رو بشناسیم شاید بتوانیم رفتارهاشو درک کنیم و یا حتی پیش بینی کنیم!!

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

فکر نمی کنم بشه جوابی داد . چون هر چی بگیم خودمون رو سبک کردیم . نمی دونم اما فکر می کنم موعظه هیچ اثری نداره .

white angel

عضو جدید
سلام

فکر نمی کنم نظر ما اهمیت زیادی داشته باشه. توی خیلی از شرکتها و سازمان ها که بریم مصداق بارز تطبیق از سر اجبار با ساختار نادرست رو می تونیم ببینیم.
معدود کسانی هم که به خودشون اجازه مخالفت میدن جواب دندان شکن میگیرن. چون بیشتر افراد به خاطر از دست ندادن موقعیت و درآمدشون ترجیح میدن سکوت کنن...

سلام
فک ميکنم تو مهندسی صنایع انتخاب یه رشته بستگی مستقیم به شخصیت افراد داره.واقع مطلب اینجاست که تو کار تنها و تنها 20% شما میتونید رو علم و دانشتون حساب باز کنید و 80% دیگرو مهارتهایی مثه ادبیات حرف زدنتون و البته نفوذ کلام و مهارت برقراری ارتباط و مدیریت کردن اون،پیگیر و پرتلاش بودن،جسور و شجاع بودن و .... تشکیل میده. تو علم مدیریت استراتزیک گفته میشه که یک استراتژی نه چندان قوی بلکه متوسط که خوب اجرا بشه بهتر از یک استراژی قوی با اجرای نامناسبه.:warn:
کسی که وارد فیلد مدیریت و کنترل پروژه میشه باید شخصیت خیلی محکمی داشته باشه اگر قرار باشه با کمترین نوسان تو برنامه استرس تمام وجودشونو بگيره حتی با تزریق بودجه ای بیش از مصوب پروژه هم نمی تونه پروژه رو جمع کنه. تو پروژه ها شما باید مهارت برقراری ارتباط با یه کارگر که عشقش بهروز وثوقه تا کارفرمای از خود راضی که از اون سوراخی کوچیک آسمون افتاده و 99% حرفاش بلوفه کناربیان. در رشته های ديگه هم همین طور از تحلیل سیستم گرفته تا کنترل کیفیت و ..... همین موضوع مصداق داره.

کلام آخر اینکه:
يشتر از ا ينكه نگران اعتبارتون باشيد به شخصيتتون توجه کنید.شخصيت شما اون چيزيه كه واقعا هستين در حالي كه اعتبارتون صرفا تفكرات بقيه نسبت به شماست. به اسم اعظم الله که تمام دنیا بند بهانه تارموییه می بره قبل از نفسی که فرو رفته بر بیاد پس من می برم هر آنچه که منو از خود خود الله خودم میبره.
صمیمانه براتون از خدا تلاش و توکل، خواب آرام شب نسیم خنک صبح و چشیدن شیرینی موفقیت در طلوع فردا آرزو ميکنم.
:gol: یاحق

hamid051

کاربر ممتاز
اره بهترین جواب برای اینطور افراد اینه که من راه درست رو انتخاب کردم و حتی اگر بخواد اسمانو به زمین بیارم زمینو به اسمان باز هم دست از روش و اعتقادم بر نمیدارم

بالا