به چه فیلدی از مهندسی صنایع علاقه مندید ؟

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان ؛

در این تایپک لطف کنید بگید به کدوم از فیلد صنایع علاقه دارید و چرا ؟

میخوایم راهنمایی باشه برای بقیه که در مورد فیلد های صنایع اطلاعاتی داشته باشن و ببینن کجا علاقه دارن .

سپاس

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
سلام دوستان ؛

در این تایپک لطف کنید بگید به کدوم از فیلد صنایع علاقه دارید و چرا ؟

میخوایم راهنمایی باشه برای بقیه که در مورد فیلد های صنایع اطلاعاتی داشته باشن و ببینن کجا علاقه دارن .

سپاس

اول : تحلیل سیستم !!! و حل کردن مسئله با پویا شناسی !! واقعا دوستش دارم
دوم : بخش کیفیت
سوم : کنترل پروژه

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
کنترل کیفیت : کم کردن ضایعات و مشکلات احساس مفید بودن به آدم می ده . و اینکه با مباحث کیفیتی خیلی از چیزهایی که بقیه نمی تونن تشخیص بدن ، صنایعی ها تشخصی می دن . آمار و اطلاعات پادشاهه .

طرحریزی واحدهای صنعتی : به غیر از یک صنایعی ، از کسی انتظار طراحی کارخونه یا کارگاه تولیدی و یا مرکز خدماتی نمیره .

fmosif

عضو جدید
آمار و کنترل کیفیت آماری فیلد مطالعاتیم هست، ولی در بحث کاری بیشتر به مباحث برنامه ریزی مثل کنترل پروژه،مدیریت استراتژیک ، مدیریت کیفیت و .. بوده

به همه مباحث کاربردی علاقه دارم ولی مباحث کنترل کیفیت رو به خاطر اثر گذار بودنش در تمامی ابعاد بیشتر دوست دارم، تمایل هم دارم که کمک کنم در ایران هم مثل سایر کشورها رونق بگیره

V A H ! D

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع ,
کاربر ممتاز
سلام!!

چون دوستان دلایل قابل توجهی رو در خصوص اتنخابشون بیان کردن من صرفا فقط نام میبرمشون ... :

- کنترل پروژه

- کنترل کیفیت

- ایمنی ( در همه ی موارد ... )

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام!!

چون دوستان دلایل قابل توجهی رو در خصوص اتنخابشون بیان کردن من صرفا فقط نام میبرمشون ... :

آره اما دلیل هر کسی می تونه متفاوت باشه . شاید یکی کیفیت رو برای این دوست داشته باشه که حرف اول و آخر و اون می زنه . یه مثال زدم فقط .

sed ali

کاربر ممتاز
خب علتاشو هم خلاصه بگیم بدک نیستا !!!

بابك خسروي

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
منم فيلد مطالعاتيم مديريت كيفيته و كاملا هم به اون علاقه مندم ولي متاسفانه تو ايران بچه هاي صنايع رو بيشتر با كنترل پروژه مي شناسن
اميدوارم بالاخره يه روزي ارزش مديريت كيفيت رو بيشتر بدونن و ما هم توي رشته ي مورد علاقه خودمون خدمت كنيم;)

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
کسی هست به تعمیرات نگه داری علاقه داشته باشه ؟

sed ali

کاربر ممتاز
سلام
منم فيلد مطالعاتيم مديريت كيفيته و كاملا هم به اون علاقه مندم ولي متاسفانه تو ايران بچه هاي صنايع رو بيشتر با كنترل پروژه مي شناسن
اميدوارم بالاخره يه روزي ارزش مديريت كيفيت رو بيشتر بدونن و ما هم توي رشته ي مورد علاقه خودمون خدمت كنيم;)

من فکر می کنم بیشتر بچههای صنایع رو با بعد کیفیت بشناسن !!
یه جورایی تخصصی بچه های صنایع هستش !! و بعضی وقتا هم از مدیریت صنعتی استفاده می کنند .
اما تو کنترل پروژه علاوه بر صنایع ، رشته هایی دیگه مثل مدیریت پروژه و عمران هم هستن و کار برای ما یکم سختتر میشه!!

من خوم بعد سیستم ، آنالیز سیستم ها و برنامه ریزی و شبیه سازی شون ، کیفیت رو ترجیح می دم !!
خوش بختانه تا حدود زیادی هم کار کردم ، هم پروژه و هم کارآموزی تو اینم واحد بود . با SPC , MSA , QFD تا حدودی آشنایی هم دارم .
راستی من چندتا کتاب ساپکو رو هم گرفتم بیکار شدم می خونم مثل کتاب ّFMEA , MAS و کتاب SPC که قبلا هم خونده بودم .

m.f.s

کاربر فعال
من خودم به شخصه به کنترل پروژه خیلی علاقه دارم البته تجربی کار نکردم فقط تئوری دربارش خوندم اما الان در حال حاضر در کنار درسم جایی کار میکنم که کلا داره درمورد کیفیت فعالیت میکنه که متاسفانه اصلا علاقه ای به کیفیت ندارم :(

behzad-hr

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی هست به تعمیرات نگه داری علاقه داشته باشه ؟

یکی از قشنگ ترین کارهای یک مهندس صنایع هستش ، من خودم تمام امور مربوط به PDM را مطالعه کردم
کنترل موجودی هم چون پروژه پایانیم هستش خیلی به این کار علاقه دارم ، البته اگر بخوام برای آینده ام شغلی انتخاب کنم تو حوزه مدیریت پروژه انتخاب میکنم .

hasanrahmani

عضو جدید
به نظر بنده یکی از بهترین فیلد های کاری برای بچه های صنایع فیلد کنترل پروژه می باشد ولی کار کردن در این واحد علاوه بر دروس تئوری نیازمند تجربه ی مناسب می باشد . زیرا بسیاری از شرایطی که شما انتظارش را حتی ندارید ممکن است برایتان پیش بیاید و برای فائق شدن بر مشکل نیازمند تجربه و فکر مدیریتی می باشد

sed ali

کاربر ممتاز
به نظر بنده یکی از بهترین فیلد های کاری برای بچه های صنایع فیلد کنترل پروژه می باشد ولی کار کردن در این واحد علاوه بر دروس تئوری نیازمند تجربه ی مناسب می باشد . زیرا بسیاری از شرایطی که شما انتظارش را حتی ندارید ممکن است برایتان پیش بیاید و برای فائق شدن بر مشکل نیازمند تجربه و فکر مدیریتی می باشد

کاملا قبول دارم ، واسه همین همیشه میگم که با نرم افزار و پاس کردن یک درس ، نمی تونی تو کنترل پروژه وارد بشی !
به نظر من نیازه خیلی دیدمون وسیع باشه و هم تجربه مدیریتی که خیلی مهم هستش و هم آشنایی با کارهای عمرانی هستش !
متاسفانه ما بیشتر ا مسائل صنعتی آشنا هستیم تا عمرانی که کار ما رو تو این فاز سخت تر میکنه .

من هم درس رو با نمره خوب پاس کردم و هم اینکه نرم افزار کار کردم و کلاس رفتم و هم تا حدودی با مسائل عمرانی آشنایی دارم ولی هنوز شک دارم می تونم موفق باشم یا نه !

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
کسی به برنامه ریزی تولید علاقه داره ؟

sed ali

کاربر ممتاز
کسی به برنامه ریزی تولید علاقه داره ؟

من ازش بدم نمیومد ، ولی اصلا نشد کار کنم .
از نظر تئوری زیاد وارد مقالات و مباحث نشدم یه جورایی فقط کتاب و جزوه درسی بود .
از طرف کار تو کارخونه هم همینطور بود . بیشتر بخش کیفیت بودم . (تو کارآموزی )

sed ali

کاربر ممتاز
تحلیل سیستم

چون ناب ترین و کار نشده ترین بخششه به نظر من

و علم به روز و جدیدی هم هست

شدیدا باهات موافقم !!
ما عاشق تحلیل سیستم هستم .
چیزی که همیشه دنبالش بود و حالا بهش رسیدم .
من تو زمینه سیستمهای دینامیک یه مطالعاتی داشتم ! شما چی ؟

hamid051

کاربر ممتاز
نمیدونم به نظرم اگر سازمان ها برای دانشجویان در هر رشته مسولیت قبول میکرد و دانشجو رو به عنوان یک کار اموز واقعی که واقعا تمام مسائل و مشکلات وخیلی چیز های دیگر رو با دانشجو درمیان میذاشت خیلی بهتر بود متاسفانه سازمانهای ما فکر میکنن که ما میخوایم اونها رو بخوریم یا میترسن ما بیایم و جای اونارو بگیرم من خودم کاراموزیمو 3 ساعت بیشتر نرفتم اونم برای عکس و یکسری اصلاعات البته واقعا مدیر اونجا ادم خوبی بود ولی واقعا میتونستم بعضی از مشکلات اونجا رو پیشنهاد رفع مشکل بدم ولی کی که به یک بچه 23 ساله توجه کنه من طراحی و تحلیل سیستم و برنامه ریزی تولید رو دوست دارم ولی هنوز خیلی اطلاعات فنی و تجربیم کم

sed ali

کاربر ممتاز
نمیدونم به نظرم اگر سازمان ها برای دانشجویان در هر رشته مسولیت قبول میکرد و دانشجو رو به عنوان یک کار اموز واقعی که واقعا تمام مسائل و مشکلات وخیلی چیز های دیگر رو با دانشجو درمیان میذاشت خیلی بهتر بود متاسفانه سازمانهای ما فکر میکنن که ما میخوایم اونها رو بخوریم یا میترسن ما بیایم و جای اونارو بگیرم من خودم کاراموزیمو 3 ساعت بیشتر نرفتم اونم برای عکس و یکسری اصلاعات البته واقعا مدیر اونجا ادم خوبی بود ولی واقعا میتونستم بعضی از مشکلات اونجا رو پیشنهاد رفع مشکل بدم ولی کی که به یک بچه 23 ساله توجه کنه من طراحی و تحلیل سیستم و برنامه ریزی تولید رو دوست دارم ولی هنوز خیلی اطلاعات فنی و تجربیم کم

حمید جان بعضی وقتها واقعا نمیشه !! یعنی بعضی دانشجو ها اینطور هستن.
من که شرکتمیرفتم برای کار اموزی ، روز آخر نگهبان بهم میگفت ، بابا شما گقدر اینجا میان ؟ بقیه یه روز میان بعد میرن !
خوش بختانه من شرکت رو قبلا میشناختم و واسه چندتا پروژه اونجا رفته بودم !
اینو هم بگم تا ترم 7 راستیتش خیلی فکر بسته بود ! تو این دو ترم تازه یه چیزایی یاد گرفتم . مهمترین چیز هم اینو فهمیدم که روابط انسانی خیلی اهمیت داره .

hamid051

کاربر ممتاز
حالا خدایش من خیلی وقت نداشتم و چند تا دلیل برای نفرفتن داشتم دقیقا 3 روز مونده بود که به استاد شرکت معرفی کنیم که شرکتی که نامه داده بودیم ما رو قبول نکرد من هم یک شرکت پیدا کردیم توی اذر شهر خودمون کجا بودیم تبریز اصلا نمیشد باید روزی 10 هزار میدادیم تا میرسیدم به شرکت ویک دلیل دیگه که من کم رفتم کاروزی این بود که من توی اون ترم 12 پروژه کم و زیاد که 4 تاش مال خودم بود کار میکردم ولی دلیل لاصلی این بود که خودمو دسته بالا میگرفتم چون با این که تجربه کاری نداشتم اما همیشه سر کلاس از کسانی که تجربه داشتن مثالهای جالب تری میزدم و بیشتر موقع ها اساتید هم منو تشویق میکردن خوب یکذره مقرور شدم و احتیاجی برای کاراموزی نمیدیدم اما اشتباه میکردم

vatanparast

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
اولش بگم که در حال حاضر در هیچکدوم از فیلدهای صنایع فعالیت ندارم که این موضوع به شدت انگیزه هام رو کاهش داده و به نوعی میشه گفت تبدیل شده به ک کابوس،من پروژه ،طرح ریزی،تا حدودی نت رو تجربه کردم ولی هیچ زمینه کاری برام به اندازه برنامه ریزی تولید جذاب نبوده چون از مجموعه آموخته هام مبایست استغاده میکردم از زمانسنجی تا کیفیت از نت تا تحلیل سیستم و جذابیت اصلیش زمانی هست که بعد از یک تصمیم به جا بهبود و کاهش اتلاف حاصل رو به سرعت میبینید ،در این فیلد شما علاوه بر تقویت قدرت تصمیم گیری تحلیل گر ماهری هم میشید به نحوی که تاثیر عوامل مختلف رو بر سیستم به سرعت تجزیه و تحلیل میکنید و وقتی صحت پیش بینی که کردید میبینید براتون لذت بخش خواهد بود

jaz

عضو جدید
من خودم به شخصه از کنترل کیفیت خیلی خوشم میاد چون کنترل کیفیت کاریه که میتونی توش یه محصول رو طوری به مشتریات تحویل بدی که بعد از دو روز بیرونش نندازن. اگه بتونیم minitab رو هم کار کنیم که معرکست
اما کنترل پروژه رو هم باهاش موافقم
چون یکم که msp کار کردم دیدم میشه توش خیلی خوب پیشرفت کرد . در ضمن کنترل پروزه کار راکد و یکجا نشینی نیست

vatanparast

عضو جدید
سلام
یک نکته ای رو میخوام اضافه کنم ، نمیدونم دوستانی که نظر دادن بر اساس تجربه کاری علایقشون رو عنوان کردن و یا نه فقط براساس یک سری سلیقه شخصی ، روی صحبتم بیشتر با کسانی هست که به کیفیت علاقه مند هستند ، کیفیت خوب یک کالا بستگی مستقیم داره به برنامه تولید اون کالا عدم توجه به setup دستگاه ها و شرایط تولیدی که در برنامه ریزی تولید باید بهش توجه بشه بر کیفیت کالا تاثیر بسزایی داره متاسفانه تو صنعت ما برنامه ریزی تولید وجود نداره گاهی بخاطر شرایط بد تامین و تدارکات گاهی هم بخاطر اینکه مدیران نسبت به اهمیت برنامه ریزی تولید آگاهی ندارن گاهی هم به دلیل ضعف ما مهندسین صنایع، به همین دلیل هم تولیدات داخلی از نظر کیفی شرایط یکسانی ندارند مثلا یک محصول از یک واحد تولیدی با محصول مشابه از همون واحد تولیدی از نظر کیفیت متفاوت هست نمونه قابل لمسش صنعت خودرو سازی ماست خیلی هم دم دسته چرا از نظر کیفی اینقدر با هم متفاوت هستند؟ از مبحث تامین که بگذریم تولید دیمی محصولات بدون برنامه ریزی علمی باعث این قضیه هست حالا شما با هر نرم افزار کیفی هر متد کیفی که اکثرا مبتنی بر آمار هست کار بکنید تاثیر عمده ای بر روند تولید نمیگذارید عمده تاثیری که دارید رد یا قبول یک محصوله بدون اینکه بشه از ریشه مشکل رو حل کرد

V A H ! D

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع ,
کاربر ممتاز
سلام
یک نکته ای رو میخوام اضافه کنم ، نمیدونم دوستانی که نظر دادن بر اساس تجربه کاری علایقشون رو عنوان کردن و یا نه فقط براساس یک سری سلیقه شخصی ، روی صحبتم بیشتر با کسانی هست که به کیفیت علاقه مند هستند ، کیفیت خوب یک کالا بستگی مستقیم داره به برنامه تولید اون کالا عدم توجه به setup دستگاه ها و شرایط تولیدی که در برنامه ریزی تولید باید بهش توجه بشه بر کیفیت کالا تاثیر بسزایی داره متاسفانه تو صنعت ما برنامه ریزی تولید وجود نداره گاهی بخاطر شرایط بد تامین و تدارکات گاهی هم بخاطر اینکه مدیران نسبت به اهمیت برنامه ریزی تولید آگاهی ندارن گاهی هم به دلیل ضعف ما مهندسین صنایع، به همین دلیل هم تولیدات داخلی از نظر کیفی شرایط یکسانی ندارند مثلا یک محصول از یک واحد تولیدی با محصول مشابه از همون واحد تولیدی از نظر کیفیت متفاوت هست نمونه قابل لمسش صنعت خودرو سازی ماست خیلی هم دم دسته چرا از نظر کیفی اینقدر با هم متفاوت هستند؟ از مبحث تامین که بگذریم تولید دیمی محصولات بدون برنامه ریزی علمی باعث این قضیه هست حالا شما با هر نرم افزار کیفی هر متد کیفی که اکثرا مبتنی بر آمار هست کار بکنید تاثیر عمده ای بر روند تولید نمیگذارید عمده تاثیری که دارید رد یا قبول یک محصوله بدون اینکه بشه از ریشه مشکل رو حل کرد

کنترل کیفیت

کنترل پروژه

.
.
.

دوستان توجه داشته باشن که صرفا نام بردن در این تاپیک ملاک نیست!!

در ادامه صحبت های دوست عزیز vatanparast ... :

لطفا عز یزان دلایلشون رو بیان کنن!!

بگن آیا این علاقه و رویکردشون نسبت به مثلا کیفیت از چه جهت بوده و چرا؟!

آیا تجربه ای در این خصوص دارن یا صرفا عقیده شخصیشونه؟!!

ممنون ... ;)

sed ali

کاربر ممتاز
سلام

به نظر من م فقط بودن یک مهندس صنایع خوب و کاردان تو بخش کیفیت نمی تونه تمضین کننده یک محصول با کیفیت باشه .
ما مشکلموندر صنعت خودرو بر می گرده به قطعه سازان . خود از این درست شرکتها کم نرفتم که صنعتش بر میگرده به 30 سال پیش !!
خط تولید که میشه تمام اتوماتیک باشه ، داره کاملا دستی کار میکنه !
یه دلیل دیگش هم ، مشخصه بی سوادی مدیران ما ! و از طرفی می ترسن کارگر بیکار بشه .

به نظر من اگر یه روح تازه ای دمیده بشه ، به قطعه سازان ما به راحتی می تونیم کیفیت را بالا ببریم و از طرفی هم قیمت رو کاهش بدیم .

hamid051

کاربر ممتاز
علی جان من یک شرکت میشناختم که زیر مجموعه ایران خودرو بود این زیر مجموعه اینقدر پیشرفت کرد که باعث تعجب مدیران ایران خودرو شد نام شرکت رینگ سازی مشهد بود که به 4 قاره جهان صادرات داشت اما بعد از یک تصمیم اشتباه که از بعضی از کارکنان و دوستانم شنیدم تقریبا 5 سال پیش صادراتش به 2 تا از قاره ها قطع شد پس میبینید که هر شرکتی حتی زیر مجموعه های شرکتهای دیگه میتوانند پیشرفت کنند و این پیشرفت نکردن قطعه سازان فقط و فقط تقصیر مدیران و کارکنان هست البته سهم مدیران در این کم کاری نزدیک 80 درصد هست ولی خوب کارکنان هم نقش دارند

sed ali

کاربر ممتاز
علی جان من یک شرکت میشناختم که زیر مجموعه ایران خودرو بود این زیر مجموعه اینقدر پیشرفت کرد که باعث تعجب مدیران ایران خودرو شد نام شرکت رینگ سازی مشهد بود که به 4 قاره جهان صادرات داشت اما بعد از یک تصمیم اشتباه که از بعضی از کارکنان و دوستانم شنیدم تقریبا 5 سال پیش صادراتش به 2 تا از قاره ها قطع شد پس میبینید که هر شرکتی حتی زیر مجموعه های شرکتهای دیگه میتوانند پیشرفت کنند و این پیشرفت نکردن قطعه سازان فقط و فقط تقصیر مدیران و کارکنان هست البته سهم مدیران در این کم کاری نزدیک 80 درصد هست ولی خوب کارکنان هم نقش دارند

اگر در مورد سیستم ها مطالعاتی داشته باشید !! حمید جان نمیگی مدیر میگی سیستم !!
یعنی من هم مدیر بشم سیستم چون همیجور هست ، باز هم شرایط فرق نمیکنه !!
یادت باشه سیستم ها در مقابل تغییر مقاومت می کنند .
هرسیستمی چه اجتماعی و چه اقتصادی !!
باید کم کم تغییر رو به خوردش داد.

چرا شرکت کروز رو نمیگی !!
که تامین کنند اول ایربگها ست !!
ایران خوردرو یه مدت ازش به خاطر گرون بودن نگرفت و بعد رفت از رنو گرفت !! جالبه دید مارکش واسه کروز ایران هستش !!!!!!

ولی در کل عقبیم . اون چیزی که من دیدم .
مثلا همین سالن مونتاژ لوگان !!!! تو ایران خوردرو و پارس خودرو !!!
با هم مقایسه کن . بعد میبینی که به چه علت پارس خوردرو کیفیتش بهتره !!

در کل فقط مدیر نیست . یه شرکت میرفتم!! 2 سال منتظر بود که واتر جت رو از گمرک ترخیص کنه !!! خب این یعنی چی !!!
از یه طرف این ایرانخوردرو رو خبر دارین که پول نمیده !!
الان همین باعث شد یه شرکت تو شمال که کارآموزی می رفتم 5 ماه حقوق نده !! دو هفته هم موقتا تعطیل کرد !!
همه اینها تاثیر میزاره .
بازار دلار و انرژی دیگه بماند .

بالا