به نظر شما چند درصد کسایی که فارغ التحصیل رشته عمران میشن کار پیدا میکنن؟

• مجموع رای دهندگان
    17
  • نظرسنجی بسته .

اشکان اشکان

عضو جدید
وضعیت نیاز کشور به رشته مهندسی عمران در حال حاضر : وقتی کسی صحبت از سازندگی می‌کند اولین چیزی که به ذهن هر کس می‌رسد پل، سد، کارخانه و کارگاه است که ساخت بنای همه اینها بر عهده مهندسین عمران است و به همین دلیل فرصت‌های شغلی این رشته در همه جای دنیا بسیار زیاد است در کشور ما نیز که فعالیت‌های عمرانی 30 تا 40 درصد کل بودجه کشور را به خود اختصاص می‌دهد، بازار کار یک مهندس عمران از مهندسین رشته‌های دیگر بیشتر است. بویژه این که کشور ما بعد از انقلاب در زمینه مهندسی عمران رشد زیادی داشته است.» با توجه به روند رو به رشد ساخت و ساز بناهای شهری در ایران و احتیاج به مسکن و ساختمان به نظر می‌رسد بازار کار این رشته همچنان پویا و پرتحرک باشد. پیش‌بینی وضعیت آینده رشته در ایران : «چندسال پیش که برای مترو کارشناسان ژاپنی آمده بودند، یکی از آنها گفته بود تهران ده بزرگی است چرا که خیلی از سیستم‌های شهری را ندارد. این نشان می‌دهد که برای پیشرفت و توسعه، ما به کارهای زیربنایی مثل راه، مترو و تاسیسات شهری بسیار نیازمندیم. برای مثال امکان ندارد که کشوری پیشرفت کند اما سیستم ترابری و حمل و نقل آن به طور کامل درست نشده باشد؛ کاری که بخش اصلی آن بر عهده مهندسین عمران است.».
حالا شما مهنسای آینده دوست دارین پشت میز نشین شین یا وارد کار عمرانی کشور شید یا به آموزش استعدادهای مثل خودمون بپردازید:cry:

simiar

عضو جدید
سلام ؛ استدلال گفته شده کاملا درست است ولی نه در کشور عزیز ما!!
در کشور ما چیزی که مهم است کمیت و آمار است و این مسئله دولت به دولت و سال به سال بیشتر رواج پیدا می کند . راه می سازیم , مدرسه می سازیم و..... اما همگی از نوع بسیار بی کیفیت. چون به ندرت مهندسین شایسته به جایگاهی که سزاوارشان است می رسند و کسان دیگری تکیه بر مسند آنها می زنند . این سبب بی انگیزه شدن و در نتیجه تنزل سطح کیفی پرژه ها و در نهایت ضعف مهندسین میشود .
این بی انگیزگی به دانشگاه ها نیز سرایت کرده و با وجود کثرت فارغ التحصیلان روز به روز سطح کیفی تنزل می یابد .

simiar

عضو جدید
ضمنا با گزینه ها مخالفم چون خیلی کلیشه ایست و طبیعتا کمتر کسی به گزینه ی اول رای میدهد! مثل این میمونه که بپرسید: کی راحت طلبه؟!!!
مثلا به این صورت بهتر بود:
1- فعالیت های دفتر ( مثل طراحی ، متره و برآورد و ...)
2- نظارت ( مثل کار مهندسین مشاور....)
3- اجرا ( مثل پیمانکاران....)
4- آموزش ( مثل استاد دانشگاه ....)

البته این شرط را قرار می دادید که در شرایط مالی یکسان!

rasool.civil

مدیر بازنشسته
وضعیت نیاز کشور به رشته مهندسی عمران در حال حاضر : وقتی کسی صحبت از سازندگی می‌کند اولین چیزی که به ذهن هر کس می‌رسد پل، سد، کارخانه و کارگاه است که ساخت بنای همه اینها بر عهده مهندسین عمران است و به همین دلیل فرصت‌های شغلی این رشته در همه جای دنیا بسیار زیاد است در کشور ما نیز که فعالیت‌های عمرانی 30 تا 40 درصد کل بودجه کشور را به خود اختصاص می‌دهد، بازار کار یک مهندس عمران از مهندسین رشته‌های دیگر بیشتر است. بویژه این که کشور ما بعد از انقلاب در زمینه مهندسی عمران رشد زیادی داشته است.» با توجه به روند رو به رشد ساخت و ساز بناهای شهری در ایران و احتیاج به مسکن و ساختمان به نظر می‌رسد بازار کار این رشته همچنان پویا و پرتحرک باشد. پیش‌بینی وضعیت آینده رشته در ایران : «چندسال پیش که برای مترو کارشناسان ژاپنی آمده بودند، یکی از آنها گفته بود تهران ده بزرگی است چرا که خیلی از سیستم‌های شهری را ندارد. این نشان می‌دهد که برای پیشرفت و توسعه، ما به کارهای زیربنایی مثل راه، مترو و تاسیسات شهری بسیار نیازمندیم. برای مثال امکان ندارد که کشوری پیشرفت کند اما سیستم ترابری و حمل و نقل آن به طور کامل درست نشده باشد؛ کاری که بخش اصلی آن بر عهده مهندسین عمران است.».
حالا شما مهنسای آینده دوست دارین پشت میز نشین شین یا وارد کار عمرانی کشور شید یا به آموزش استعدادهای مثل خودمون بپردازید:cry:

سلام
اولا مگه پشت میز نشینی یعنی بیکاری ؟؟ و بخور و بخواب؟؟
من خودم از صبح تا عصر پشت میز میشینم چندتا کار مختلف انجام میدم،ولی وقتی یه نفر تو کارگاه باشه فقط رو یه چیز تمرکز میکنه اونم کارگاه خودش
همه اینها یه جور کاره ،فرق نداره
ولی مسئله اینجاست که آیا من به حق پشت این میز نشستم یا نه؟؟
اون آقایی که سرپرست کارگاه حداقل یه مدرک فوق دیپلم از عمران داره؟؟یا دیپلم ردیه؟؟
فکر کنم میدنید ثبت نام فراگیر شروع شده
رشته عمران هم جدیدا آوردن
هم کارشناسی هم ارشد
دوستام رفته بودن شرایطشو بپرسن با یه آقایی اونجا آشنا شدن
گفته بود معلم دبیرستان هستم،رشته جغرافی
اومدم فراگیر ثبت نام کنم عمران
حالا این حقه که این آقا دو سال دیگه ارشد بگیره بیاد بالا دست کسی بشینه که عمرشو گذاشته عمران خونده؟؟؟
جواب این سوالهارو که بدیم مترو وپل و سد و راه و ... خود به خود ساخته میشن با فن مهندسای عمران ایرانی

sasams

عضو جدید
سلام
اولا مگه پشت میز نشینی یعنی بیکاری ؟؟ و بخور و بخواب؟؟
من خودم از صبح تا عصر پشت میز میشینم چندتا کار مختلف انجام میدم،ولی وقتی یه نفر تو کارگاه باشه فقط رو یه چیز تمرکز میکنه اونم کارگاه خودش
همه اینها یه جور کاره ،فرق نداره
ولی مسئله اینجاست که آیا من به حق پشت این میز نشستم یا نه؟؟
اون آقایی که سرپرست کارگاه حداقل یه مدرک فوق دیپلم از عمران داره؟؟یا دیپلم ردیه؟؟
فکر کنم میدنید ثبت نام فراگیر شروع شده
رشته عمران هم جدیدا آوردن
هم کارشناسی هم ارشد
دوستام رفته بودن شرایطشو بپرسن با یه آقایی اونجا آشنا شدن
گفته بود معلم دبیرستان هستم،رشته جغرافی
اومدم فراگیر ثبت نام کنم عمران
حالا این حقه که این آقا دو سال دیگه ارشد بگیره بیاد بالا دست کسی بشینه که عمرشو گذاشته عمران خونده؟؟؟
جواب این سوالهارو که بدیم مترو وپل و سد و راه و ... خود به خود ساخته میشن با فن مهندسای عمران ایرانی

من هم موافقم
ولی کلا الان کار گیر نمیاد ( چه پشت میز چه زیر میز و چه هر جای دیگه )
هیچ میدونستید شرکت نفت اعلام کرد ما تمام رشته های فنی مهندسی با معدل بالای 17 به بالا رو استخدام میکنیم چه شد؟؟
نزدیک به 4000 نفر ثبت نام کردند............> میدونید این یعنی چی؟ یعنی بنده با معدل 15.85 باید صبر کنم تا اول اون 4000 نفر برن سر کار
اصلا یه چیز دیگه......> هیچ میدونید به ازای هر معدل 17 به بالا چند تا معدل زیر 17 هست؟؟؟
مثلا تو دانشگاهی که بنده درس میخونم تقریبا 20 نفر به یه نفره
یعنی 4000*20 = 80000

آخرین ویرایش:

middbox

کاربر بیش فعال

mst_ab

عضو جدید
100 درصد! مگه اینکه خودش بی عرضه باشه!
کار که پیدا می کنه مهم نیست مهم این هست که چه کاری و کجا و با چه حقوقی پیدا کنه، چقدر سواد داشته باشه، اگر توی دوران تحصیل هم کار کرده باشه که خیلی سریعتر رشد خواهد کرد.

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب صرف فارغ التحصیلی که ملاک نیست

آدم باید کار هم بلد باشه و عرضه هم داشته باشه

middbox

کاربر بیش فعال
به نظرتون کسی که تازه درسش تموم شده در مقطع کارشناسی حداقل و حداکثر دستمزدش چقدر باید باشه؟
اگه یه سرمایه 50000000 داشته باشه چطوره؟
کجاها کار کنه بهتره در صورتی که بیشتر کارهای عمرانی کشور رو تنها سپاه میگیره و برای یه شرکت تازه کار سخته بتونه تو یه مناقصه واقعی شرکت کنه

javad.sh

عضو جدید

فقط به خودمون بستگی داره که چقدر دل داشته باشیم یه کار رو بگیریم و به انتها برسونیم

این درصد زیاد نیست
ماها دوست داریم یه کار راحت داشته باشیم با یه شرایط ثابت
واسه همین پیشرفت چندانی هم نمیکنیم

مهندس عمرانی که کار توی شرایط سخت برای پیشرفت رو بپذیره حتما موفقه

javad.sh

عضو جدید
100 درصد! مگه اینکه خودش بی عرضه باشه!
کار که پیدا می کنه مهم نیست مهم این هست که چه کاری و کجا و با چه حقوقی پیدا کنه، چقدر سواد داشته باشه، اگر توی دوران تحصیل هم کار کرده باشه که خیلی سریعتر رشد خواهد کرد.

اول کار نمیشه اینا رو بگی -اول باید فقط به این فکر کنیم این کار چیزی واسه یاد گرفتن داره و جایی که هستیم چقدر کارشون بزرگ هست
اگه یه جا رفتیم که کارشون بزرگ باشه و چیز زیادی هم واسه یاد گرفتن داشته باشه --با حقوق کم هم بود خوبه
مطمئن باش کار بعدی چند برابرش جبران میشه

javad.sh

عضو جدید
به نظرتون کسی که تازه درسش تموم شده در مقطع کارشناسی حداقل و حداکثر دستمزدش چقدر باید باشه؟
اگه یه سرمایه 50000000 داشته باشه چطوره؟
کجاها کار کنه بهتره در صورتی که بیشتر کارهای عمرانی کشور رو تنها سپاه میگیره و برای یه شرکت تازه کار سخته بتونه تو یه مناقصه واقعی شرکت کنه

واسش 6 ماه اول 350 تا پایه حقوق خوبه و حداکثر دستمزد هم خودمون مشخص میکنیم
ولی باید اول 6 ما کار کنیم بعد پیشنهاد دستمزد بالا رو بدیم-همش بستگی به اعتماد به نفس خودت داره

با 50 میلیون کار ساخت و ساز نمیشه کرد
جایی زمین داری ؟

به نظر من برو توی زمینه اجرای یه چیز خاص با 50 میلیون هم موفق میشی
مثلا کناف خیلی خوبه
یه شاخه ای باشه که بعد از یه مدت حرفی برای گفتن داشته باشی و عمرانی های شهرت تو رو بشناسن

کارهایی که سپاه میگیره کارهای بزرگی هستن

میشه برنده شد ولی یه کم باید خرج کرد
توی کار و گرفتن کار فقط رابطه مهمه

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
همیشه همینطور هست که تا موقعی که دانشجو هستی فکر میکنی الان با این رشته بیرون کلی کار هست برات ولی بعد از فارغ التحصیلی می بینی اونجور که فکر میکنی نیست

javad.sh

عضو جدید
همیشه همینطور هست که تا موقعی که دانشجو هستی فکر میکنی الان با این رشته بیرون کلی کار هست برات ولی بعد از فارغ التحصیلی می بینی اونجور که فکر میکنی نیست

عزیز درسته دانشجو هستم
ولی بیکار نبودم....
صد در صد کار نریخته که ما بریم کار کنیم
خودمون باید کار رو ایجاد کنیم-خدمون باید جویا باشیم
خودمون باید از فرصت هایی که به سادگی ازشون میگذریم استفاده کنیم

middbox

کاربر بیش فعال
ما یه شرکت راه و ساختمان داریم الان هم داریم روش کار میکنیم برای سپاه پیمانکار جزء هستیم، کار عمرانی قبلا خیلی خوب بود اما الن دیگه نه

من اصلا از پشت میز نشستن خوشم نمیاد یعنی از کار تکراری متنفرم فکر کنم بعد از دوره دانشجویی کارم خوب باشه
انشا الله که همینطوره

آخرین ویرایش:

simiar

عضو جدید
اگه راهنمای خوب داشته باشی کارت آسون میشه.
یه نفر که درست و حسابی مشورت بده.

رابطه توی مناقصات تأثیرگذاره ولی تعیین کننده نیست.

javad.sh

عضو جدید
اگه راهنمای خوب داشته باشی کارت آسون میشه.
یه نفر که درست و حسابی مشورت بده.

رابطه توی مناقصات تأثیرگذاره ولی تعیین کننده نیست.

درسته
چیزای دیگه هم باید باشه
ولی توی وضعیت حال رابطه هم تاثیرگذاریش خیلی بالا هست

middbox

کاربر بیش فعال
قابل توجه دوستان رابطه کلا تاثیر اصلی رو داره نه اینکه بالاست
دلیل دیگش اینه که روسای پروژه از ننیروهای بومی اون شهر استفاده نمیکنن واسه اینکه راحت بتونن دزدی کنن, همش همینه... دزدی... متاسفم برای کشوری که بویی از صداقت نبرده

shahryar14

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت همه عمرانی ها
اونهایی که تازه فارغ التحصیل می شن انتظار نداشته باشن کار مناسب با شرایطی ایده آل گیرشون بیاد
مگر موارد استثنایی که اون هم تنها به واسطه داشتن پارتی و ... ممکنه پیش بیاد
همیشه به دوستان تازه کار که میان پیشم، برای اینکه با دید باز افق و آینده شغلیشون رو مد نظر داشته باشن و زود از شرایط سخت خسته نشن عرض می کنم که:

مهندس عمران برای اینکه به شرایط مطلوب برسه باید 6، 7 سال بیگاری بکنه تا کمی شرایط کاری به نفعش تغییر کنه

یعنی همون اتفاقی که برای خود من افتاده
نباید از کار خسته بشید و با صبر و تحمل جلو برید

اما در مورد اون دوستمون که نوشتن شرکت دارن و برای بقیه دوستانی هم که می خوان خودشون برن دنبال پیمانکاری باید عرض کنم که الان تو این وضعیتی که جامعه مهندسی ما داره، با این وضع بودجه پروژه های عمرانی و پول سرشار کارفرماها که خدا بگم چیکارشون کنه چون با امکانات نداشته مناقصه برگذار می کنن و بعدشم یکی بعد از دیگری پیمانکارا رو بدبخت می کنن

بهترین کار اینه که کار دست دوم بیگیری
پیمان دست اول مفت نمی ارزه
با یکم تجربه و یکمی توانایی و همت می تونین از این طریق به پیشرفت برسین
مگر اینکه پول آنچنان داشته باشی و برات اصلا مهم نباشه که صورت وضعیت هایی که رد می کنی نقد بشن یا نه

middbox

کاربر بیش فعال
سلام خدمت همه عمرانی ها
اونهایی که تازه فارغ التحصیل می شن انتظار نداشته باشن کار مناسب با شرایطی ایده آل گیرشون بیاد
مگر موارد استثنایی که اون هم تنها به واسطه داشتن پارتی و ... ممکنه پیش بیاد
همیشه به دوستان تازه کار که میان پیشم، برای اینکه با دید باز افق و آینده شغلیشون رو مد نظر داشته باشن و زود از شرایط سخت خسته نشن عرض می کنم که:

مهندس عمران برای اینکه به شرایط مطلوب برسه باید 6، 7 سال بیگاری بکنه تا کمی شرایط کاری به نفعش تغییر کنه

یعنی همون اتفاقی که برای خود من افتاده
نباید از کار خسته بشید و با صبر و تحمل جلو برید

اما در مورد اون دوستمون که نوشتن شرکت دارن و برای بقیه دوستانی هم که می خوان خودشون برن دنبال پیمانکاری باید عرض کنم که الان تو این وضعیتی که جامعه مهندسی ما داره، با این وضع بودجه پروژه های عمرانی و پول سرشار کارفرماها که خدا بگم چیکارشون کنه چون با امکانات نداشته مناقصه برگذار می کنن و بعدشم یکی بعد از دیگری پیمانکارا رو بدبخت می کنن

بهترین کار اینه که کار دست دوم بیگیری
پیمان دست اول مفت نمی ارزه
با یکم تجربه و یکمی توانایی و همت می تونین از این طریق به پیشرفت برسین
مگر اینکه پول آنچنان داشته باشی و برات اصلا مهم نباشه که صورت وضعیت هایی که رد می کنی نقد بشن یا نه

دوستان ایشون درست میگن ما تا الان چندین صورت وضعیت دادیم ولی تا الان پولی به ما ندادن , یعنی مثل اینکه پولی در کار نیست...

middbox

کاربر بیش فعال
من مهندس عمران هستم
و تاکنون مهندس عمران بیکار ندیده ام

دوست عزیز نمیشه گفت بیکار که....
بالاخره این همه درس خونده اونم به این سختی حتما کاری هست ولی نه به شان یه مهندس عمران
نه به اندازه اونقدری که زحمت کشیده , یه مهندس عمران حقوقش نباید زیر 1500000 باشه چون من الان دارم میبینم کسایی رو که تو ادارات دولتی استخدام شدناونم با مدرک کاردانی و دارن 800 حقوق میگیرن

mst_ab

عضو جدید
در جواب همه دوستان و تکمیل عرایض قبلی:
هر مهندس عمرانی که از دانشگاه بیاد بیرون نتونه 1 تومن در ماه درآمد داشته باشه یا بی عرضه هست یا بی سواد !
به همین صراحت میگم

(ویرایش: من خودم ترم آخرم، نزدیک به همین قدر دارم! ولی هم بی سوادم، هم بی عرضه! :D:biggrin:)

آخرین ویرایش:

mst_ab

عضو جدید
دوستان ایشون درست میگن ما تا الان چندین صورت وضعیت دادیم ولی تا الان پولی به ما ندادن , یعنی مثل اینکه پولی در کار نیست...
باید به این شرایط عادت کنید! D:

آخرین ویرایش:

simiar

عضو جدید
در جواب همه دوستان و تکمیل عرایض قبلی:
هر مهندس عمرانی که از دانشگاه بیاد بیرون نتونه 1 تومن در ماه درآمد داشته باشه یا بی عرضه هست یا بی سواد !
به همین صراحت میگم

(ویرایش: من خودم ترم آخرم، نزدیک به همین قدر دارم! ولی هم بی سوادم، هم بی عرضه! :D:biggrin:)

شما که راه و چاه رو بلدین به جای بی عرضه خطاب کردن دیگران بهشون راه رو یاد بدین .
خوبه که موفق هستین ولی مطمئنم راهنما و یا یک دوست خوب دارین.

middbox

کاربر بیش فعال
شما که راه و چاه رو بلدین به جای بی عرضه خطاب کردن دیگران بهشون راه رو یاد بدین .

خب ایشون درست میگن دیگه یاد بیدن ما هم یاد بگیریم

mst_ab

عضو جدید
خب ایشون درست میگن دیگه یاد بیدن ما هم یاد بگیریم

عذر خواهی می کنم اگر به کسی برخورد، منظور بنده فرد خاصی نبود، خطاب من به همه جوونایی مثل خودم هست که میگن کار نیست، بنده هم گفتم که خودم بی عرضه هستم هم بی سواد (تا حالا میلگرد از نزدیک ندیدم! D: ) ولی فکر می کنم در توان خودم دارم تلاش می کنم. توان انسان نسبی است و مطلق نیست، شما هر چقدر از خودتون بیشتر کار بکشید توانتون هم بیشتر خواهد شد، من از سال اول دانشگاه کار می کردم، کار چی؟! تایپ! بله تایپ! 24 خط با فونت 16نازنین، 130 تک تومن! ولی مهم نبود چون کار کردن رو دوست داشتم، اول بلد نبودم چطوری باید تایپ کنم ولی کم کم راه افتادم و یاد گرفتم چطوری باید 10 انگشته تایپ کنم.
توی شرایط سختی بودم شب ها تا دیر وقت تایپ می کردم که بتونم تایپ ها رو به موقع تحویل بدم و روزها می رفتم دانشگاه، بعد از حدود 2 سال شروع به طراحی سایت کردم (چون از قبل یه مقدار کوچولویی طراحی سایت بلد بودم) دیدم بد نشد ها!!.... ، شروع کردم به کارهای کامپیوتری توی این سایت و اون سایت، کم کم خودم رو توی برنامه نویسی تقویت کردم و زبان های برنامه نویسی مختلف رو یاد گرفتم، (همزمان با درس خوندن)،توی تابستون 88 توی سایت پارس کدرز شروع به گرفتن پروژه کردم. اینجا رزومه بنده هست (البته خیلی وقت هست که آپدیت نشده):
http://www.parscoders.com/coder6844.html

خوب سرتون رو درد آووردم؟! خودتون گفتید آخه بگم! ، ادامه داره هنوز! تقریباً یک سال پیش،چون به اتوکد مسلط بودم، به عنوان نقشه کش و اتوکد کار توی شرکت صنایع الکترواپتیک اصفهان (صاایران) شروع به فعالیت کردم، که پروژه ی مخابرات قطار شهری مشهد رو داشتن انجام میدادن، کار بیشتر ازبیلت بود ولی خوب.... سنگین بود و توی ترمی که کار می کردم، فقط تونستم 9 واحد پاس کنم! :)
ولی تجربه های خوبی به دست آووردم که به اندازه ی 100 واحد می ارزید. کم کم با مسلط شدن روی بحث متره و برآورد توی یک شرکت مشاوره ای در زمینه آب شروع به کار کردم، و بعد هم یکی از سهامدار های شرکت شدم (البته فقط 5 درصد سهام) الان هم بیشتر توی همین شرکت فعالیت دارم . در کنارش پروژه های راه هم انجام میدم (جدیداً) و مدرس Civil 3D توی یکی از دانشگاه ها هستم.

این قصه ی من بود! سوالی نیست؟! من هم بی عرضه هستم هم بی سواد ولی فکر می کنم تلاش زیادی کردم، همون ترمای اول دانشگاه به دوستام می گفتم بیاین کمک کنین توی تایپ، کم کم یاد می گیرین، می گفتن: برو بابا! ماهی 80-90 تومن که دیگه ارزش گردن شکستن رو نداره! دوست و راهنما رو از ذهنتون دور کنید، ما همه به دنبال این هستیم دنبال یک بهونه بگردیم که تقصیر رو بندازیم گردن بقیه... ولی من بیشترین تقصیر رو میندازم گردن خودمون.
باز هم شرمنده گل روی تمام بچه های اینجا هستم ، اگر خدای نکرده توهینی به کسی شد، عذر می خوام. به رسم مهمان نوازی ببخشید.
لَيْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى

middbox

کاربر بیش فعال
عذر خواهی می کنم اگر به کسی برخورد، منظور بنده فرد خاصی نبود، خطاب من به همه جوونایی مثل خودم هست که میگن کار نیست، بنده هم گفتم که خودم بی عرضه هستم هم بی سواد (تا حالا میلگرد از نزدیک ندیدم! D: ) ولی فکر می کنم در توان خودم دارم تلاش می کنم. توان انسان نسبی است و مطلق نیست، شما هر چقدر از خودتون بیشتر کار بکشید توانتون هم بیشتر خواهد شد، من از سال اول دانشگاه کار می کردم، کار چی؟! تایپ! بله تایپ! 24 خط با فونت 16نازنین، 130 تک تومن! ولی مهم نبود چون کار کردن رو دوست داشتم، اول بلد نبودم چطوری باید تایپ کنم ولی کم کم راه افتادم و یاد گرفتم چطوری باید 10 انگشته تایپ کنم.
توی شرایط سختی بودم شب ها تا دیر وقت تایپ می کردم که بتونم تایپ ها رو به موقع تحویل بدم و روزها می رفتم دانشگاه، بعد از حدود 2 سال شروع به طراحی سایت کردم (چون از قبل یه مقدار کوچولویی طراحی سایت بلد بودم) دیدم بد نشد ها!!.... ، شروع کردم به کارهای کامپیوتری توی این سایت و اون سایت، کم کم خودم رو توی برنامه نویسی تقویت کردم و زبان های برنامه نویسی مختلف رو یاد گرفتم، (همزمان با درس خوندن)،توی تابستون 88 توی سایت پارس کدرز شروع به گرفتن پروژه کردم. اینجا رزومه بنده هست (البته خیلی وقت هست که آپدیت نشده):
http://www.parscoders.com/coder6844.html

خوب سرتون رو درد آووردم؟! خودتون گفتید آخه بگم! ، ادامه داره هنوز! تقریباً یک سال پیش،چون به اتوکد مسلط بودم، به عنوان نقشه کش و اتوکد کار توی شرکت صنایع الکترواپتیک اصفهان (صاایران) شروع به فعالیت کردم، که پروژه ی مخابرات قطار شهری مشهد رو داشتن انجام میدادن، کار بیشتر ازبیلت بود ولی خوب.... سنگین بود و توی ترمی که کار می کردم، فقط تونستم 9 واحد پاس کنم! :)
ولی تجربه های خوبی به دست آووردم که به اندازه ی 100 واحد می ارزید. کم کم با مسلط شدن روی بحث متره و برآورد توی یک شرکت مشاوره ای در زمینه آب شروع به کار کردم، و بعد هم یکی از سهامدار های شرکت شدم (البته فقط 5 درصد سهام) الان هم بیشتر توی همین شرکت فعالیت دارم . در کنارش پروژه های راه هم انجام میدم (جدیداً) و مدرس Civil 3D توی یکی از دانشگاه ها هستم.

این قصه ی من بود! سوالی نیست؟! من هم بی عرضه هستم هم بی سواد ولی فکر می کنم تلاش زیادی کردم، همون ترمای اول دانشگاه به دوستام می گفتم بیاین کمک کنین توی تایپ، کم کم یاد می گیرین، می گفتن: برو بابا! ماهی 80-90 تومن که دیگه ارزش گردن شکستن رو نداره! دوست و راهنما رو از ذهنتون دور کنید، ما همه به دنبال این هستیم دنبال یک بهونه بگردیم که تقصیر رو بندازیم گردن بقیه... ولی من بیشترین تقصیر رو میندازم گردن خودمون.
باز هم شرمنده گل روی تمام بچه های اینجا هستم ، اگر خدای نکرده توهینی به کسی شد، عذر می خوام. به رسم مهمان نوازی ببخشید.
لَيْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى

عالي بود...

maryamkarami

عضو جدید
با سلام.مهندس عمراني كه واقعا كاربلد باشه وكار در شرايط سخت رو بپذيره محاله كه بيكار بمونه. قبول دارم شروعش سخته ولي اگه قابليتهاوتواناييهاي خودتون رو نشون بدين حتما موفق ميشين.

بالا