به منلسبت روز بتن(بزرگداشت استاد احمد حامی)

فنجون

عضو جدید
اول بگم که نمیدونستم این تاپیکو باید تو کدوم بخش بذارم که بهش مربوط باشه :surprised: اگر اشتباهه پیشاپیش از مدیران محترم تالار عذر میخوام.

واما...
دیروز، 16 مهر 1389، روز بتن و بزرگداشت مرحوم استاداحمد حامی، بنیانگذار مهندسی نوین و پدر مهندسی عمران ایران بود.
به این مناسبت، هرساله برنامه های متعددی جهت معرفی طرحهای برتر بتنی،در این زمینه ها برگزار میشه :
ساختمانی : عمومی، مسكونی، صنعتی / پل ها و تونل ها: راه آهن ، قطار شهری / سازههای آبی : سدها ، تونلهای آب بر، تاسیسات آبرسانی / سازههایی كه در آنها نوعی نوآوری در ساخت و تكنولوژی بتن به كار گرفته شده باشد.
و البته معیارهای چندگانه‏ای هم در انتخاب طرح ها مدنظر قرار می‏گیرند؛ مانند: نوآوری در طراحی و ساخت، نوآوری در تكنولوژی بتن، زیبایی و هم آهنگی معماری سازه، خلاقیت، دقت و مهارت خاص به كار گرفته شده در انجام طرح و ...
خلاصه باران تقدیر و تشویقه که از در و دیوار واسه نوآوران این رشته (بخصوص دانشجویان) می‏باره ... اما محض شادی روح استاد حامی هم که شده، واقعا در پیش پا افتاده‏ترین بخش مهندسی راهسازی که مربوط به آسفالت کردن خیابونها میشه، چرا از این کارشناسان مجرب و نمونه خبری نیست؟
این حرفو از خودم درنیاوردما! رئیس مؤسسه قیر و آسفالت تهران گفتن: «عمده ترین مشكل و معضل در این زمینه، بهره نبردن از نیروی پیمانكار متخصص آسفالت است و متأسفانه گذرهای شهری و بزرگراه های ما به دست آسفالت كاران پشت‏بامی انجام می‏شود.(!)» (به نقل از سایت آفتاب)
نمونش همین ایستگاههای BRT که الحق و الانصاف آبروی هرچی آسفالت کاره تو تهران برده!
من تخصصی در این زمینه ندارم و نمیدونم ایراد کار از کجاست؟ اما عده‏ای معتقدن:
محدود بودن منابع و بودجه که منجر به پایین آمدن کیفیت آسفالت میشود، پیچیدگی روابط با متولیان امر، نبود فناوری و ماشین‏آلات به روز این صنعت در دست پیمانکار، مشکل مدیریتی(که بیشتر متوجه شهرداری است)، انجام نشدن زیرسازی قوی و مستحكم، عدم انجام آزمایشات لازم بعد از اتمام آسفالتریزی، عبور تأسیسات شهری آب و برق و گاز و تلفن از زیر خاك که بهانه‏ای برای حفاریهای پیدرپی از سوی این نهادهای دولتی است، روش سنتی، قدیمی و مخرب پاشیدن شن درشت و نمك روی آسفالت برای زدودن برف و ...
البته بعضی‏هام میگن مسئله سیاسیه و در بسیاری از موارد مدیران ما برای جلب رضایت شهروندان و جلوگیری از ناراحتی آنها، طرح‏ها را بسیار سریع و در کوتاه مدت انجام می‏دهند که در این میان زیرسازی بیشترین آسیب را میبیند...(برگرفته از همشهری آنلاین)
من نمیدونم برگزاری این جور مراسما و پرده‏برداری از این منابع عظیم خلاقیت و نوآوری کجای مملکت به کار میاد و این همه تقدیر و تشکر آیا فایده ای هم به حال کسی داره؟!
به هر حال این روزو به دوستان عمرانی تبریک میگم و امیدوارم طرحای عالیشون به زودی زود به مرحله اجرا دربیاد. البته اگر ما تا اون موقع زنده باشیم که ببینیم.:biggrin:!...

 

Similar threads

بالا