به رغم تدوین صورت های مالی جدید بازهم با استانداردهای روز دنیا فاصله داریم

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه شهید بهشتی گفت: شفافیت مالی شعار ملی کشور ما شده است چرا که طبق فرمایش نوروزی مقام معظم رهبری، شفافیت مالی پادزهر فساد است. دولتمردان ما در سال های قبل در برقراری شفافیت قصور به خرج داده اند و سازمان حسابرسی نیز تنها به شعار اکتفا کرده است.
به گزارش اقتصادنیوز،عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه شهید بهشتی گفت: بانک مرکزی از سال ۱۳۹۳ خط خود را از سازمان حسابرسی جدا کرد و خود با کمک افراد متخصص باتجربه در حسابرسی بانک ها و بین الملل به سمت شفافیت در گزارشگری مالی رفت. خروجی کار به بانک ها ابلاغ شد تا برای سال ۱۳۹۴ در گزارشگری مالی استفاده شود. حال بانک های دولتی از زیر چنین مسوولیتی فرار می کنند ولی بانک های خصوصی رفتار حرفه ای تری داشته اند.

عباس هشی در خصوص اختیارات در نظر گرفته شده برای سازمان حسابرسی، گفت: به موجب ماده واحده مصوب ۵/۱۰/۱۳۶۲ قانون تشکیل سازمان حسابرسی (که از طریق ادغام شرکت سهامی حسابرسی وزارت امور اقتصادی و دارایی تاسیس شده در سال ۱۳۵۰؛ حسابرسی صنایع ملی و سازمان برنامه، تاسیس در سال ۱۳۵۸ و موسسه حسابرسی بنیاد مستضعفان تاسیس در ۱۳۵۹ و موسسه حسابرسی شاهد تاسیس ۱۳۶۲ تشکیل شد)، وظایف سازمان با دو محور تعین شد: الف- وظیفه حسابرسی شرکت های دولتی (در تداوم مسوولیت های قبلی شرکت سهامی حسابرسی وزارت امور اقتصادی و دارایی همراه با شرکت های ملی شده و تحت پوشش دولت و بنیادها و… قرار گرفته) در اختیار این سازمان قرار گرفت و موجب انحصار حسابرسی در فضای اقتصاد دولتی شد. ب-وظیفه حاکمیتی تدوین استانداردهای حسابداری و حسابرسی (خلأ قانونی در دولت قبل) نیز به سازمان محول شد.او در پاسخ به این سوال که آیا تا قبل از سال ۱۳۵۸ استانداردهای حسابداری و حسابرسی در ایران وجود نداشت؟ گفت: قبل از انقلاب از اواخر دهه ۳۰، حاکمیت انحصاری حسابداران خبره عضو انجمن انگلستان بر امور حسابداری و حسابرسی کشور در بدنه مدیریت بانک مرکزی، شرکت ملی نفت ایران، وزارت اقتصاد و دارایی و موسسات حسابرسی حتی بخش عمده آموزش حسابداران (که تلاش آنها در آموزش و کسب تجربه جوانان قابل تقدیر بوده و حق بزرگی بر گردن این حرفه دارند) در جریان بود.

او در ادامه گفت وگویش با هفته نامه تجارت فردا افزود: اما آنها متاسفانه برای تدوین استانداردهای حسابداری و حسابرسی کاری انجام ندادند. به همت دانشجویان و کارآزمودگان در مکتب آن پیشکسوتان، مرکز تحقیقات حسابداری و حسابرسی به همت آقایان علی مستاجران، محسن شریفی، سیامک شهریاری، داریوش سجادی، حسن صالح و شیخ و… و بعداً علی مدد، ملک آرایی، عالیور، ارباب سلیمانی و دیگر استادان راه اندازی شد و کار ترجمه و چاپ کتاب و استانداردها را شروع کردند. در سال ۱۳۶۵ که سازمان حسابرسی تاسیس شد، این مرکز در واحد تدوین استانداردها ادغام شد و افراد بعدی همان کار را ادامه دادند.

هشی در ادامه بیان کرد: اولین مجموعه استانداردهای حسابداری در سال ۱۳۷۰ تهیه شد که به دلایل ایرادهای وارده بر آن در وزارت، بالاخره به همت دانشگاهیان مستقر در وزارت، دکتر شرافت معاون کل وزیر و با پشتیبانی وزیر آقای مهندس محمدخان در خرداد ۱۳۷۶ برای یک دوره سه ساله آزمایشی ابلاغ و از سال ۱۳۷۹ دائمی شد. مسوولان آن موقع این مرکز نه احساس طلب داشتند و نه انحصار. سال ۱۳۴۸ به ماده ۲۴۱ بندی اضافه شد که گزارش شرکت های سهامی عام باید دارای گزارش حسابدار رسمی هم باشند. با در نظر گرفتن موارد مشابهی از این قبیل حسابداری در کشور کاملاً رایج شد ولی هنوز استانداردهای حسابداری و حسابرسی ناقص بودند.

عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که اولین قانون حاوی واژه اصول و استانداردهای حسابداری و صورت های مالی در شبکه بانکی کشور چه زمانی تدوین شد؟ گفت: در سال ۱۳۵۱ با اصلاحی بر قانون پولی و بانکی کشور (مصوب ۱۳۳۹) بانک مرکزی تاسیس شد و وظایف این نهاد از بانک ملی متمایز شد. در این قانون وظایف بیشتری به بانک مرکزی اختصاص یافت.

او افزود: با توجه به این قانون که مسوولیت تدوین اصول حسابداری و نمونه گزارشگری بانک ها از وظایف حاکمیت شمرده شده بود، در ماده ۳۳ و ۳۶ قانون پولی و بانکی اصول دفترداری و ثبت و نمونه گزارش به بانک مرکزی محول شد. پس در ایران تا خرداد سال ۱۳۷۶ که اولین استانداردهای قانونی اعلام شد به جز در نظام بانکی، عملاً استاندارد قانونی در کشور وجود نداشت. پس از انقلاب حسب ضرورت به فکر ایجاد مرکز حاکمیتی تدوین استانداردها افتادند.

او در پاسخ به این سوال که آیا اکنون تدوین استانداردهای حسابداری کشور در انحصار سازمان حسابرسی است؟ گفت: قطعاً خیر، در قانون مصوب ۱۳۶۲ جمله انحصار حسابرسی در بند یک ماده واحده در شرح وظیفه حسابرسی اجرایی درج شده است.

هشی افزود: در بند ۴ ماده واحده مزبور در خصوص وظیفه تدوین استانداردها هیچ ذکری از انحصار نشده است. این برداشت شخصی آقایان دست اندرکار است. عقب نشینی وزرای دارایی در مقابل این گروه مدیران پایبند به تصدی گری دولتی، به آنها این خیال را داده است. در اتفاقات اخیر و بروز اختلاف بین بانک مرکزی و سازمان حسابرسی آنها انتظار یک مقاومت جدی در بانک مرکزی را نداشتند. اقتدار رئیس کل بانک مرکزی در ایستادگی روی برقراری گزارشگری مالی و به روز بانک ها در چارچوب IFRS، بی سابقه است. البته تصمیم ایشان در جهت رفع محدودیت های تحمیلی بر نظام بانکی کشور است.

او ضمن بیان اینکه در بحث بانک ها اخیراً اختلاف نظری میان سازمان حسابرسی و بانک مرکزی افتاده است، گفت: متاسفانه برخلاف انتظار، در تقابل مدیران سازمان با رئیس کل بانک مرکزی، وزیر کنونی دولت تدبیر موضع بی طرفانه گرفتند و حل مشکل را به معاونت بانکی خود سپردند. ایشان متاسفانه به فکر سازش افتادند و حداقل برای بانک های دولتی درخواست استثنا داشتند و این نکته را فراموش کرده بودند که این الزام برای بانک ها با هدف رفع محرومیت بانک های ایرانی از اتصال و همکاری با نظام بانکی دنیا در پساتحریم است.

عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه شهید بهشتی گفت: شفافیت مالی شعار ملی کشور ما شده است چرا که طبق فرمایش نوروزی مقام معظم رهبری، شفافیت مالی پادزهر فساد است. دولتمردان ما در سال های قبل در برقراری شفافیت قصور به خرج داده اند و سازمان حسابرسی نیز تنها به شعار اکتفا کرده است.

او افزود: صورت های مالی بانک ها هم طبق دستورالعمل بانک مرکزی است. استانداردهای حسابداری را سازمان می نویسد. تا پیش از عید ۹۵ این دو نهاد با هم رابطه خوبی داشتند و هرچه بانک مرکزی ابلاغ می کرد، سازمان حسابرسی می پذیرفت. بانک مرکزی هم البته طی سال های قبل قصور داشته است چرا که طبق قانون پولی و بانکی موظف به اصلاح گزارشگری مالی بانک ها بود.

هشی در ادامه بیان کرد: حتی همین صورت های مالی جدید هم حداقل شش سال با استانداردهای روز دنیا فاصله دارد. اکنون هم بانک مرکزی به واسطه مشکل خود مجبور به ارتقای شفافیت مالی بانک ها شد. مشکل این بود که در مذاکرات پسابرجام با بانک های خارجی قرار بود نظام کارگزاری، سوئیفت و … دوباره با جدیت پیگیری شود. در این مذاکرات از بانک مرکزی درخواست زبان مشترک می شد که این زبان مشترک شفافیت و گزارشگری مالی به روز بود.

او گفت: تا این مولفه رعایت نمی شد، هیچ کس با ایران وارد معامله نمی شد. الان که یک سال از برجام گذشته است نیاز به زبان مشترک بیشتر احساس می شود. بانک مرکزی از سال ۱۳۹۳ خط خود را از سازمان حسابرسی جدا کرد و خود با کمک افراد متخصص باتجربه در حسابرسی بانک ها و بین الملل به سمت شفافیت در گزارشگری مالی رفت. خروجی کار به بانک ها ابلاغ شد تا برای سال ۱۳۹۴ در گزارشگری مالی استفاده شود. حال بانک های دولتی از زیر چنین مسوولیتی فرار می کنند ولی بانک های خصوصی رفتار حرفه ای تری داشته اند.

او در پاسخ به این سوال که اقدام سازمان حسابرسی برای ابراز مخالفت با صورت های مالی بانک ها چه بود؟ گفت: بانک مرکزی به سازمان اطلاع داد که من طبق وظیفه و اختیارات خود این صورت ها را ارائه کرده ام. البته چند سال قبل هم سازمان بورس برای تطبیق با استانداردهای بین المللی پیش قدم شد ولی سازمان حسابرسی اعلام کرد این امر زمان بر است.

هشی افزود: الان هم بانک مرکزی مثل همه دنیا گام به گام IFRS را در بانک ها اجرایی کرده است. اما مدیران سازمان حسابرسی بسیار دلخور شدند. معلوم نیست دلیل ناراحتی دعوت نشدن آنها به جلسات بانک مرکزی بوده است یا ناشی از نگاه حاکمیتی آنهاست؟ این در حالی است که سازمان حسابرسی، وزارت دارایی و بانک مرکزی همه در تیم دولت هستند.

او در ادامه بیان کرد: اما بانک مرکزی اعلام کرد که پس از تلاش برای مبارزه با پولشویی، گزارشگری مالی بانک ها را هم به جدیت پیگیری خواهد کرد. بانک جهانی و صندوق بین المللی پول هم اعلام کرد ایران مرحله به مرحله پیشرفت می کند. در چنین شرایطی انتظار نمی رود که مرجع تدوین جلوی چنین حرکتی بایستد. مقامات سازمان حسابرسی صورت مساله را اشتباه به گوش وزیر اقتصاد رسانده اند.

او افزود: در مقدمه استانداردها آمده است که گزارشگری مالی حسب نیاز ذی نفعان است. ما دیده ایم که سازمان بورس بسیاری از یادداشت ها را الزامی ساخته است ولی سازمان هیچ اعتراضی به آن نکرده است. در استاندارد یک حسابداری بیان شده صورت های مالی اساسی شامل چه صورت هایی هستند. اما باید ادامه آن را هم ببینیم که می گوید اگر نیاز احساس شد، باید برای آن چاره اندیشیده شود. سازمان حسابرسی متاسفانه اعلام کرد روی صورت های جدید اظهارنظر نخواهد کرد. در حالی که وظیفه او اظهارنظر است.

هشی در پاسخ به این سوال که آیا سازمان حسابرسی حق دارد از اظهارنظر روی صورت های مالی بانک ها استنکاف کند؟ گفت: قطعاً خیر، صدور گزارش حسابرسی نسبت به صورت های مالی ارائه شده مدیران که گروکشی ندارد. حسابرس تنها حق دارد طبق بررسی های خود اظهارنظر مشروط، مقبول، عدم اظهارنظر یا مردود اعلام کند. متاسفانه سازمان حسابرسی به این نوع اعلام مواضع عادت کرده است.
 
بالا