بهینه سازی فازی

vahidnozari

عضو جدید
یکی از گرایشهای جدید تحقیق در عملیات که اخیرا خیلی مورد توجه قرار گرفته بهینه سازی فازیه. یه علم جدید و کاملا کاربردی. که در حل مسائلی که آمیخته با ابهام است کاربرد گسترده داره. پایان نامه خود من هم در همین مورد بود. موضوع پایان نامم بهنه سازی چند هدفه فازیه. می خواستم نظر دوستان را در مورد این بخش از تحقیق در عملیات بدونم یا اینکه اصلا در این زمینه کار کردند.ممنونم :):):):gol:

anathema

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام جناب نوذری

ورودتونو به اين باشگاه تبريک ميگم و براتون آرزوی روزهای خوش و مفيد دارم.

موضوع بسيار جالبی رو مطرح کردين. خيلی خوشحال ميشيم که خودتون به عنوان مقدمه اين بحث رو شروع کنين و کلياتی از اونو شرح بدين تا دوستانی که آشنايی ندارن هم وارد بحث بشن.

به مرور بنده و ديگر دوستان هم تجربياتمونو در اين مورد با شما مطرح خواهيم کرد

موفق و مويد باشين

vahidnozari

عضو جدید
تئوری مجموعه های فازی در سال 1965 توسط پروفسور لطفی زاده ارائه گردید. این تئوری ابزاری توانمند و انعطاف پذیر برای مدل سازی عدم قطعیت ها و عدم صراحت های موجود در دنیای واقعی و بیان عبارت های زمانی بر گرفته از تجربه و دانش بشر در قالب ریاضی به شمار می رود. بهینه سازی فازی جنبه های مختلفی دارد یکی از بخش های بسیار پر کاربرد آن بهینه سازی با استفاده از معادلات رابط فازی است. در واقع ناحیه شدنی بجای انکه از معادلات عادی تشکیل شده با شد از معادلات و ترکیبات فازی ساخته شده است. است. معادلات رابط فازی از اپراتورهای گوناگونی سود می برند که هر کدام از آنه برای مدل سازی نوعی خاص از مدل ها کاربرد دارد. از معروفترین اپراتورهای رابط فازی عملگر های min-max و product-max است که از دسته t- نرمها محسوب می شوند. یه نکته خیلی مهم که یادم رفت بگم اینه که یکی از خاصیت های جالب منطق فازی اینه که برای مثال بی شمار عملگر اشتراک و یا اجتماع داریم و یا اینکه بیشمار عملگر جمع یا ضرب داریم که این ویژگی از عدم صراحت مجموعه های فازی نتیجه میشه. ببخشید دوستان یکم کار دارم باید برم بعدا اگر دوست داشتید بیشتر براتون توضیح می دم البته چه خوبه که بحث یه طرفه نباشه و بقیه دوستان هم بیانو تو بحث شرکت کنند اینجوری معلومات هممون بالا میره

aryoua

عضو
لطفاً کتاب یا مقاله و یا سایت های مرتبط با موضوع منطق فازی را معرفی کنید تا زمینه اطلاعاتیمون در این مورد بیشتر شود. از اینکه این موضوع را برای بحث مطرح کردید ممون. خیلی علاقمندم اطلاعاتم در این مورد بیشتر بشه. چون موضع پایان نامه من سیستم های خبره مورد استفاده در ساخت و تولید بود و می دونید که خیلی از سیستم های خبره برای استنتاج (inference) از منطق فازی استفاده می کنند.

vatanparast

عضو جدید
معرفی کتاب

معرفی کتاب

با سلام
من به تازگی عضو سایت شدم و کارهایی در زمینه هوش مصنوعی انجام دادم در زمینه فازی روی زمانبندی ماشین های کف کارگاه با منطق فازی کارایی انجام دادم که کتاب Fuzzy Logic with Engineering Applications خیلی مفید بوده البته کتاب حدود 700 صفحه میشه و به زبان انگلیسیه اگه بتونم کمکی در این زمینه بکنم خوشحال میشم:)

armanati

عضو جدید
موضوع پايان نامه منم برنامه ريزي زنجيره تامين در محيط فازيه. خيلي گنگ و گيجم. اصلا به موضوع تسلط ندارم. اما اصلا مشكل اينجا نيست. مشكل اينه كه نمي دونم بايد چه كار كنم و يا چه جوري شروع كنم. الان 2 ماه كه پروپوزالم تصويب شده اما من هنوز هيچ كاري نكردم.مي شه راهنماييم كنيد كه چطوري كار و شروع كنم. در واقع يه road map بهم بديد.
با اين كار يه زندگيو نجات مي ديد.(حداقل همسرم از گرسنگي نمي ميره بخاطر اينكه من دپرسم):cry:

vatanparast

عضو جدید
با سلام
در هر پروژه ، تحقیق و پژوهشی شرط اصلی و ابتدایی تسلط کافی به مبانی کار هست اینطور که شما گفتید مثل اینکه نه به SCM تسلط کافی دارید و نه به فازی پس مرحله اول مطالعه وسیع در زمینه این دو حیطه هست، مرحله دوم تعریف مسئله ای هست که شما میخواهید با فازی به اون پاسخ بدید ، باید مشخص باشه که ایا فازی پاسخ گوی مسئله هست واقعا یا شما فقط خواستید پوپوزالتون با اسن فازی دهان پر کن باشه ، اگر هم اصرار بر استفاده از ابزار هوش مصنوعی دارید می تونید روی ICA –GA-ANO ,… بررسی داشته باشید ، بعد از اینکه مشخص شد با چه روشی می خواهید به مسئله پاسخ بدید شروع می کنید به حل مسئله و پس از رسیدن به جواب بهبود هایی که حاصل شده مشخص می کنید و یا درصورت نیاز مقایسه ای بین راه حل های گذشته و راه حل خودتون انجام می دید.

shima gh

عضو جدید
سلام دوستان.من ترم دومم(صنایع-صنایع) و دنبال یک موضوع خوب برای پایان نامه ام می گردم و باید تا یکی دو ماه دیگه پروپوزالمو بدم.اما واقعا نمیدونم چه موضوعی رو انتخاب کنم و وارد چه حوزه ای بشم.میخوام پایان نامه ام در حدی بشه که تو مصاحبه دکتری حسابی کمکم کنه.علاوه بر اون بتونم حداقل یه مقاله توپ ازش در بیارم.میشه تو انتخاب موضوع و حوزه کاری کمکم کنین؟من تا الان شنیدم که بچه ها معمولا زنجیره تامین،فازی،مکان یابی و یا زمان سنجی کار میکنن.علاقه به موضوع خاصی ندارم و واسه همین گیجم که چه موضوعی الان مطرحه که برم سراغشون. تازه اول راهم یعنی اگه موضوعمو الان مشخص کنم از الان روش حسابی وقت میذارم.یه سوال دیگه هم دارم:استاد راهنما از موضوع خیلی مهمتره؟یعنی من که موضوع خاصی مدنظرم نیست بهترهبرم سراغ یک استاد خیلی خوب و موضوعات پیشنهادی اون رو انتخاب کنم؟
ببخشید اینقدر طولانی شد!;) ممنون.

.MosTaFa.

کارشناس تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
سلام دوستان.من ترم دومم(صنایع-صنایع) و دنبال یک موضوع خوب برای پایان نامه ام می گردم و باید تا یکی دو ماه دیگه پروپوزالمو بدم.اما واقعا نمیدونم چه موضوعی رو انتخاب کنم و وارد چه حوزه ای بشم.میخوام پایان نامه ام در حدی بشه که تو مصاحبه دکتری حسابی کمکم کنه.علاوه بر اون بتونم حداقل یه مقاله توپ ازش در بیارم.میشه تو انتخاب موضوع و حوزه کاری کمکم کنین؟من تا الان شنیدم که بچه ها معمولا زنجیره تامین،فازی،مکان یابی و یا زمان سنجی کار میکنن.علاقه به موضوع خاصی ندارم و واسه همین گیجم که چه موضوعی الان مطرحه که برم سراغشون. تازه اول راهم یعنی اگه موضوعمو الان مشخص کنم از الان روش حسابی وقت میذارم.یه سوال دیگه هم دارم:استاد راهنما از موضوع خیلی مهمتره؟یعنی من که موضوع خاصی مدنظرم نیست بهترهبرم سراغ یک استاد خیلی خوب و موضوعات پیشنهادی اون رو انتخاب کنم؟
ببخشید اینقدر طولانی شد!;) ممنون.

سلام...
انتخاب موضوع پایان نامه بیشتر به حوزه های کاری اساتید مربوط میشه... بهتره موضوعی انتخاب کنید که استادتون بهتون پیشنهاد میده... ولی خب حیطه کلی موضوعات دست شماست، منظورم اینه که برید سراغ استادی که موضوعاتش بیشتر مورد علاقه شما باشه، ولی موضوع دقیق رو سعی کنید با راهنمایی استاد تعیین کنید. اگر هم اصلا موضوعات براتون فرقی نمیکنه، سعی کنید جایی کار کنید که قوی تر هستید، اگر توی تحقیق در عملیات قوی هستید، برید سراغ زمان سنجی و مکان یابی و این چیزا، اگر توی آمار قوی هستید برید سراغ کیفیت، اگر کنترل موجودی، برید سراغ زنجیره تأمین و خلاصه اینطوری

نکته مهم: استاد راهنما بسیار بیشتر از اینکه شما چه پایان نامه ای انجام میدید اهمیت داره، سعی کنید استاد قوی و با سابقه انتخاب کنید...

shima gh

عضو جدید
سلام...
انتخاب موضوع پایان نامه بیشتر به حوزه های کاری اساتید مربوط میشه... بهتره موضوعی انتخاب کنید که استادتون بهتون پیشنهاد میده... ولی خب حیطه کلی موضوعات دست شماست، منظورم اینه که برید سراغ استادی که موضوعاتش بیشتر مورد علاقه شما باشه، ولی موضوع دقیق رو سعی کنید با راهنمایی استاد تعیین کنید. اگر هم اصلا موضوعات براتون فرقی نمیکنه، سعی کنید جایی کار کنید که قوی تر هستید، اگر توی تحقیق در عملیات قوی هستید، برید سراغ زمان سنجی و مکان یابی و این چیزا، اگر توی آمار قوی هستید برید سراغ کیفیت، اگر کنترل موجودی، برید سراغ زنجیره تأمین و خلاصه اینطوری

نکته مهم: استاد راهنما بسیار بیشتر از اینکه شما چه پایان نامه ای انجام میدید اهمیت داره، سعی کنید استاد قوی و با سابقه انتخاب کنید...

ممنونم از راهنماییتون:)

بالا