[ بهداشتی-درمانی ]مرکز دندانپزشکی در هامبورگ

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار

شناسنامه کار:
J. MAYER H. Architects
Team: Jürgen Mayer H., Marcus Blum, Hans Schneider, Wilko Hoffmann

Project: 2008
Completion: 2009
Client: Zentrum für Zahnmedizin Brauner-Wegner-Priehn

Architect on Site: Architekturbuero Franke
Floor area: 400 m2
BRI: 1500 m3
Height of Floor: 3,75 m
Principal material: plaster boards, MDF, rubber, carpet
Designing period: 06/08 – 09/08
Construction period:10/08 –01/09

این بنا که یک مرکز دندانپزشکی است توسط معمار آلمانی، "Jorgen Mayer" طراحی و ساخته شده است. با دیدن اولین عکس­ها که فارغ از وسایلی چون یونیت دنداپزشکی است، ممکن است بنا یادآور کلوب شبانه یا فضاهایی از این قبیل باشد ولی خوب این فضا با این طراحی منحصر بفرد و نورپردازی در خور توجه، مکانی است برای سرویس دهی به بیماران. فضا با دیواره­ای گچی که به رنگ آبی و قهو­ای است، جدا شده و فرم غالب بر این دیواره­ها منحنی است. مبلمان این فضا و مکان­هایی که برای مرجعین و انتظار آنها در نظر گرفته شده است نیز به طرز خاصی طراحی شده است. جنس صندلی­ها از پلی­فوم است. رنگ­هایی که در این فضا به کار رفته، آرامش بخش هستند. دیواره­ای که محل انتظار و قسمت آزمایشگاه (لابراتوار) را از هم جدا می­کند، در واقع دیواره ممتدی است که با انحنا دادن به بدنه آن به این منظور دست یافته­اند، این حالت در کل این فضا مشهود است. این بنا در مرکز شهر قرار گرفته است. در بنا یک هسته مرکزی تعریف شده است که بقیه فضاها در دور آن قرار گرفته­اند.

.
.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.

.
.
منبع:دنیای معماری

ایتوک

عضو جدید
ممنون دوست عزیز. نور گیری و انعکاس نورش خیلی خوبه اما رنگ قهوه ای یه خورده برا کلینیک دندانپزشکی سنگینه. (تا حالا دندون درد داشتین؟)آدم تو این مواقع دلش ارامش میخواد و رنگهای ملایم فکر میکنم بهتر باشه...البته ترکیب رنگش با نور پردازیهاش خیلی شیک شده .

E . H . S . A . N

مدیر تالار
ارایه نظر

ارایه نظر

قشنگه ولی کمی شلوغ

:gol:خب راستش به نظر من هم قشنگه ولی توی شلوغ بودن با شما موافق نیستم،چون شلوغ بودن زمانی مذموم و ناراحت کننده هست که با بی نظمی همراه باشه .

ممنون دوست عزیز. نور گیری و انعکاس نورش خیلی خوبه اما رنگ قهوه ای یه خورده برا کلینیک دندانپزشکی سنگینه. (تا حالا دندون درد داشتین؟)آدم تو این مواقع دلش ارامش میخواد و رنگهای ملایم فکر میکنم بهتر باشه...البته ترکیب رنگش با نور پردازیهاش خیلی شیک شده .

:gol:و اما دوست خوبم ،ایتوک جان؛
یه جورایی حق با شماست ،ولی اصول روانشناسی رنگها خیلی مبحث پیچیده ایه و نمیشه مثلا همیشه بگی که رنگ روشن باعث آرامشه یا رنگ های تیره سنگین و راحت کننده س.(ظمنا رنگ قهوه ای یکی از رنگهای آرامش بخشه.).
تا حالا شده از یه موضوعی خیلی ناراحت شده باشی و توی یه گوشه دنج و تاریک(رنگهای تیره) نشسته باشی؟؟(احساس زیبایی خواهی یافت به رایگان).

البته این نکته رو یادآوری کنم که منظور من از مطالب بالا به هیچ وجه دفاع از این طرح نبود ،فقط چند تا نکته رو از بیانات دوستان (از نظر شخصی ) بررسی کردم.

در ادامه یه مطلب در مورد تلفیق رنگ آبی و قهو ای ارایه میدم که امیدوارم مفید واقع بشه.
.

(جذابيت باشكوه در تلفيق رنگ‌هاي آبی و قهوه‌ای )
.
.
.
.
.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: raha

E . H . S . A . N

مدیر تالار
جوابیه

جوابیه

نورهايي كه از سقف مي تابند طبيعيه يا مصنوعي؟

:gol:
خب راستش من بابت این جوابی که میدم هیچ سند محکمه پسندی ندارم ولی با توجه به طراحی داخلی و همچنین برش که هیچ ردی از شکست و اختلاف ارتفاع و دریچه و ... نیست ،فکر میکنم که نورپردازیش ،مصنوعی باشه .
.
.
البته فقط در این عکس به علت شیب سقف و تماس با فضای بیرون ،احتمال طبیعی بودن نور سقف وجود داره(ولی نه در همه ی فضاها).
.

..
..

خوشحال میشم اگر کسی از دوستان جواب بهتر و کاملتری داشته باشه و ارایه بده.
.
.
.

آخرین ویرایش:

taalii

عضو جدید
:gol:
خب راستش من بابت این جوابی که میدم هیچ سند محکمه پسندی ندارم ولی با توجه به طراحی داخلی و همچنین برش که هیچ ردی از شکست و اختلاف ارتفاع و دریچه و ... نیست ،فکر میکنم که نورپردازیش ،مصنوعی باشه .
.
.
البته فقط در این عکس به علت شیب سقف و تماس با فضای بیرون ،احتمال طبیعی بودن نور سقف وجود داره(ولی نه در همه ی فضاها).
.

..
..

خوشحال میشم اگر کسی از دوستان جواب بهتر و کاملتری داشته باشه و ارایه بده.
.
.
.
با احترام به نظر من شيب سقف دليلي براي نور طبيعي نيست . نور لازم از بنجره ها تهيه شده.

E . H . S . A . N

مدیر تالار
جوابیه 2

جوابیه 2

با احترام به نظر من شيب سقف دليلي براي نور طبيعي نيست . نور لازم از بنجره ها تهيه شده.

:gol:سلام و احترامی دوباره؛

دوست عزیز،شما کاملا درست میفرمایید و منظور من هم این نبوده که چون سقف شیبداره ،پس نتیجه میگیریم که نور طبیعیه ؛ اصلا و ابدا.
بلکه منظور من اینه که به علت شیبدار بودن،وتماس با محیط خارج،نوری که از سقف میتابه(نور زرد رنگ)،میتواند از دریچه ای باشد که بر روی سقف تعبیه شده است.(اگر دریچه ای وجود داشته باشه).
ظمنا نور مورد نظری که در رابطه با اون تبادل نظر داشتیم ،نورهای تابیده از سقفه نه پنجره ها.

باز هم سپاس.:gol:

آخرین ویرایش:

ایتوک

عضو جدید
.
.دوست عزیزم:
.ممنون از توضیحی که بابت رنگها دادی.اما من از گروه آدمهایی هستم که وقتی ناراحتم هرگز تو تاریکیها و رنگهای تیره کز نمیکنم. من عاشق طبیعت و نور و رنگهایی هستم که حس زندگی رو زنده میکنه.تلفیق ابی و قهوه ای زیباست اما نظر من راجع به کاربرد این رنگها در کلینیک ها بود که (بنظر من ) بهتره از تلفیق رنگهای شاد و ملایم استفاده بشه.
.
.[/QUOTE]

بالا