بهترین گرایش مهندسی شیمی در مقطع ارشد چیست؟

بهترین گرایش مهندسی شیمی در مقطع ارشد چیست؟

• مجموع رای دهندگان
    387
  • این نظر سنجی بسته خواهد شده : .

bahramghazanfar

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
از دوستان عزیزی که الان مشغول کار (استخدام)هستند و یا در دوره های دکتری مشغول تحصیل هستند یک سوال داشتم:
دوستان عزیز از لحاظ کاری کدام گرایش مهندسی در دوره ارشد بازار کار بهتری دارد؟
:smile:

mohandesarma

عضو جدید
راستش تو ایران که هیچکدوم ولی بیرون ایران به ترتیب(تقریبا...)محیط زیست و نانو بیو ...مهندسی شیمی (بدون گرایش)...کنترل و طراحی فرآیند ها .......

malizadeh

عضو جدید
سلام تو ایران طراحی از همشون بهتره تو خارج جداسازی و بیو تکنولوژی

nasim.bahari

کاربر فعال
با سلام خدمت دوستان
از دوستان عزیزی که الان مشغول کار (استخدام)هستند و یا در دوره های دکتری مشغول تحصیل هستند یک سوال داشتم:
دوستان عزیز از لحاظ کاری کدام گرایش مهندسی در دوره ارشد بازار کار بهتری دارد؟
:smile:
سلام
بستگي داره كدوم دانشگاه درس بخوني.چون بعضي ها بي گرايش هستند يعني در مدركشون گرايش نميخوره پس با خيال راحت ميتوني هر گرايشي خواستي بخوني و در هر بازار كاري وارد بشي.
در ارشد و دكتري پروژه شما زمينه كاري شما رو نشان ميده و خيلي گرايشت مهم نيست.

smm110

عضو جدید
سلام

گرایش ارشد زیاد مهم نیست، توی ایران اما فرایند توی بورس است! چون بچه هاش توی نرم افزار خیلی قوی ترند (از هایسیس تا فلوئنت!)

توی خارج هم با توجه به اهمیت بحث های انرژی و محیط زیست، عملا این گرایش حرف بیشتری دارد تا مثلن راکتور و جداسازی. بیو هم خیلی کار میشه

عمومن بورسهای تحقیقاتی توی دنیا بیشتر حول انرژی، محیط زیست؛ تجارت کربن و این جور داستانهاست!

pogc

عضو جدید
سلام

گرایش ارشد زیاد مهم نیست، توی ایران اما فرایند توی بورس است! چون بچه هاش توی نرم افزار خیلی قوی ترند (از هایسیس تا فلوئنت!)

توی خارج هم با توجه به اهمیت بحث های انرژی و محیط زیست، عملا این گرایش حرف بیشتری دارد تا مثلن راکتور و جداسازی. بیو هم خیلی کار میشه

عمومن بورسهای تحقیقاتی توی دنیا بیشتر حول انرژی، محیط زیست؛ تجارت کربن و این جور داستانهاست!
با سلام
دوست عزیز hysis را همه بچه های مخندسی شیمی می خونن و یاد گرفتن یه برنامه نرم افرازی دلیل خوب بودن رشته نمی تواند باشد دلیل قانع کننده ارایه بفرمایید
به نظر من بچه های پالایش تو سراسری و پتروشیمی تو ازاد بهتر هست البته این دو در سراسری و ازاد اسن های متفاوتی دارن هر دو یکی هست

mohandesshimi88

عضو جدید
بهترین گرایش مهندسی شیمی؟؟؟؟

بهترین گرایش مهندسی شیمی؟؟؟؟

از نظر شما بهترین گرایش مهندسی شیمی چیه؟؟؟؟

mani fazli

عضو جدید
البته طراحی فرآیند گرایش خوبیه اما نه اینجا تو ایران که مهندسهاش باید برای طراحی اصلی پروژه نیاز به یه مهندس بالادستی خارجی برای نظارت داشته باشه.متاسفانه این گرایش در ایران خوب کار نشده.و فارغ التتحصیلهای این رشته هنوز نمی تونه یه پروژه بزرگ رو در سطح ملی طراحی کنند...میگید نه برید و جستجو کنید و ببینید تو ایران کدوم پروژه عظیمش صد در صد کار مهندس های ایرانی بوده؟....
گرایش جداسازی هم گرایش شیرین و لذت بخشیه و گرایشیه که میشه گفت علم و صنعت رو میشه در کنار هم دید.
البته اگه دنبال این هستید که مغزتون درد بگیره و برید طرف مکانیک سیالات بهتره که برید پدیده انتقال....
خلاصه من که نفهمیدم کدومشون خوبه اما خودم عاشق پدیده انتقالم
به امید موفقیت های روز افزون مهندسان شیمی ایرانی...

seabride

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته طراحی فرآیند گرایش خوبیه اما نه اینجا تو ایران که مهندسهاش باید برای طراحی اصلی پروژه نیاز به یه مهندس بالادستی خارجی برای نظارت داشته باشه.متاسفانه این گرایش در ایران خوب کار نشده.و فارغ التتحصیلهای این رشته هنوز نمی تونه یه پروژه بزرگ رو در سطح ملی طراحی کنند...میگید نه برید و جستجو کنید و ببینید تو ایران کدوم پروژه عظیمش صد در صد کار مهندس های ایرانی بوده؟....
گرایش جداسازی هم گرایش شیرین و لذت بخشیه و گرایشیه که میشه گفت علم و صنعت رو میشه در کنار هم دید.
البته اگه دنبال این هستید که مغزتون درد بگیره و برید طرف مکانیک سیالات بهتره که برید پدیده انتقال....
خلاصه من که نفهمیدم کدومشون خوبه اما خودم عاشق پدیده انتقالم
به امید موفقیت های روز افزون مهندسان شیمی ایرانی...
:redface:
یه ذره امیدم هم بر باد رفت

yasi-2010

عضو جدید
من نمی دونم کدام گرایش بهتره ولی خودم عاشق پالایش هستم و همین گرایش رو هم می خونم

ahad_judo

اخراجی موقت
تو این تایپیک هر کی با توجه به سلایق خودش نظر میده.
جالبه واقعا.
من خودم پالایش میخوندم و وقتی از یکی از آشناهامون تو پتروشیمی پرسیدم گفت گرایش پتروشیمی رو بهتر میگیرن.
حالا باز بستگی به سلیقه ات داره.در ضمن منظورم این نبود که بقیه گرایش ها بدن ولی با توجه به مملکتی که ما داریم اول آخر باید به دنبال کمیت رفت نه کیفیت.

safa13

عضو جدید
کاربر ممتاز
بدترین گرایش مهندسی شیمی صنایع غذایی

بدترین گرایش مهندسی شیمی صنایع غذایی

فکر کنم همه بدونن که بدترین گرایش مهندسی شیمی صنایع غذایی.و من بیچاره ام از بد روزگار 4 سال از عمرم رو براش تلف کردم:cry: هرچند الان واسه ارشد به محیط زیستم قانعم:D ولی خیلی بده که بخاطر 18 واحد از 147 واحد نمیتونم بخاطر گرایشم برم سر کار.چون با 18 واحد حتی از صنایع غذایی هم نمیشه چیزی فهمید با توجه به اینکه کشاورزی صنایع غذایی تمام 4 سال رو درباره صنایع غذایی میخونن همه جا اونا رو واسه کار میگیرن و این درد بزرگیه منی که عملیات و راکتور و هزار تا درس مفهمومیو محاسباتی رو پاس کردم بخاطر 18 واحد نه میتونم تو صنایع شیمیایی کار کنمو همین که از کشاورزی ها که درسای 100% حفظی مثل روغن و لبنیات و گوشت و کنسرو پاس میکنن عقب ترم.دلم دوباره گرفت:(.به دشمنتونم م.شیمی گرایش صنایع غذایی پیشنهاد نکنین:cry:

saeedmse

عضو جدید
بهترین گرایش لیسانس پتروشیمی ، البته الان با گرایشهای گاز و پالایش ادغام شده
برای فوق هم یا مخازن هیدروکربوری بخونین یا پدیده های انتقال و فرایندهای جداسازی
من که خودم از پدیده های انتقال که خوندم راضیم چون مثل گرایش جنرال دید کلی و پایه ای
بهتون میده که بتونین تو اکثر زمینه های مهندسی شیمی وارد کار و تحقیقات تخصصی بشید

webcam

عضو جدید
آيا مي دانيد مهندسي شيمي چه زمينه هايي را شامل مي شود؟ آيا مي دانيد چرا اين رشته به وچود آمد؟ آيا مي دانيد فرق مهندس شيمي با يك شيميست چيست؟ آيا مي دانيد اولين فارغ التحصيل اين رشته چه كسي بود؟ و ... جواب اين سوالات را در اين صفحه مي توانيد پيدا كنيد.

همه مهندسين در زندگي خود لحظه هايي را به ياد دارند كه سعي كرده اند شغل خود را براي يك دوست و يا فاميل شرح دهند. اين تجربه براي همگي آن ها به خصوص مهندسين شيمي دردناك بوده است.اين موضوع از آنجا ناشي مي شود كه مردم اغلب درك درستي از مهندسي ندارند به خصوص رشته مهندسي شيمي كه تفاوت زيادي بين معناي ظاهري و مفهوم باطني آن وجود دارد. لغت مهندس شيمي (Chemical Engineer)، در ظاهر معاني زير را به ذهن متبادر مي سازد:
شيميداني كه مي‌خواهد كلاس بگذارد!!
يك شيميدان خيلي خوب!!
يكي از گرايش هاي رشته شيمي!!
شيميداني كه دستگاه مي سازد!
شيميداني كه به جاي آزمايشگاه در كارگاه كار ميكند!
در حالي كه يك مهندس شيمي قبل از آن كه يك شيميدان باشد يك مهندس است! مهندسي كه كمي شيمي مي‌داند. مهندسي كه كشفيات آزمايشگاهي شيميدان ها را تا توليد در مقياس صنعتي توسعه مي دهد. مهندسي كه فرايند طراحي مي كند. مهندسي كه تجهيزات براي فرايندهاي شيميايي، بيولوژيكي و زيست محيطي طراحي مي كند. به عبارت ديگر مهندسي شيمي يكي از رشته هاي مهندسي است نه يكي از گرايش هاي رشته شيمي.
تقريبا هر چيزي را كه شما در زندگي روزمره به كار مي‌بريد (اعم از پلاستيك، فلز، پارچه، كاغذ، غذا، لوازم آرايش، دارو و ...) به كمك مهندسين شيمي ساخته مي شود.
اين حرفه طيف وسيعي از فعاليت ها را در بر مي‌گيرد. به اين دليل نمي توان اين رشته را به صورت عمومي در يك يا چند جمله به طور كامل تعريف كرد. زيرا با هر جمله اي كه اين رشته تعريف شود طيف وسيعي از قابليت هاي مهندسين شيمي ناگفته مي ماند. در ضمن با گذشت زمان و به وجود آمدن جنبه هاي تازه قابليت هاي مهندسين شيمي اين تعريف براي هميشه كامل نخواهدماند. چندين سال پيش انجمن مهندسين شيمي امريكا تعريف زير را براي مهندسي شيمي مرتكب شد!
تعريف رسمي انجمن مهندسي شيمي آمريكا (AIChE)

كاربرد اصول علوم فيزيكي همراه با مباني اقتصادي و روابط انساني در زمينه هايي كه مستقيما به فرايندها و دستگاه هايي كه در آنها ماده به منظور تغييري در حالت يا مقدار انرژي و يا تركيبش تحت عمل قرار گرفته باشد.

مطمئنا چيزي از اين كلمات دستگيرتان نشد. چند بار ديگر بخوانيد شايد چيزي عايدتان شود.(البته به شرط آنكه خودتان مهندس شيمي باشيد!) ولي توصيه مي شود از اين تعاريف خشك و رسمي در جواب به كسي كه از شما در مورد مهندسي شيمي سوال مي كند دوري كنيد!! مثلا مي توان از تعريف زير استفاده كرد:

طراحي فرايند براي صنايع شيميايي، جهت تبديل مواد اوليه به فرآورده هاي با ارزش افزوده

دروس مهندسي شيمي
حدود 35 تا 45% از دروس مهندسي شيمي با بقيه رشته هاي مهندسي يكسان است. (15% دروس عمومي، 20% دروس پايه (رياضي فيزيك)، 10% دروس مهندسي عمومي). 15% از دروس مهندسي شيمي مربوط به دانشكده شيمي است. 405 از دروس مهندسي شيمي مربوط به دروس اصلي (25%) و اختياري مربوط به گرايش (15%) است.
دروس اصلي اين رشته عبارتند از :
موازنه ماده و انرژي، ترموديناميك، مكانيك سيالات، انتقال حرارت، انتقال جرم، سينتيك و طراحي راكتور، كاربرد رياضيات در مهندسي شيمي، كنترل فرآيندها، عمليات واحد، طرح و اقتصاد مهندسي

گرايش هاي مهندسي شيمي:
در مقطع كارشناسي داراي 8 گرايش زير مي باشد:
پالايش: دانش تبديل نفت خام به فرآورده هاي نفتي.
پتروشيمي: دانش تبديل شاخه اي از فراورده هاي نفتي به فرآورده هاي غير نفتي (پليمرهاي خام و محصولات پتروشيمي)
پليمر: دانش تبديل پليمرهاي خام (PVC,PP,PE) به پليمرهاي صنعتي (لاستيك، چسب، رنگ و ...)
صنايع گاز: دانش تبديل گاز طبيعي به گاز قابل مصرف (شامل عمليات استخراج، پالايش، انتقال و ...) (با توجه به منابع غني گاز در ايران و رتبه دوم ايران در جهان از اين حيث، آينده اين گرايش بسيار درخشان خواهد بود)
صنايع شيميايي معدني: دانش تبديل مواد شيميايي استخراج شده از معدن به محصولات شيميايي معدني (گچ، سيمان، كاشي، اسيدها و بازها، گازهاي صنعتي و ... )
صنايع غذايي: دانش تبديل مواد غذايي به محصولات غذايي مغذي‌تر و با طعم بهتر.
طراحي فرايندهاي صنعت نفت: همانطور كه از نام آن مشخص است در دروس اختصاصي و اختياري اين گرايش بايد مسائل مربوط به صنايع نفت مطرح شود.
بهره برداري: اين گرايش را مي توان رشته اي مستقل دانست و شامل دروسي مانند اكتشاف نفت، حفاري، مخازن هيروكربني و ... است.

dabdab

عضو جدید
be nazare man dar halate koli tarahie faraiand az hame behtare ama too iran farghi nemikone kodoom geraiesho bekhooni albate moteasefane.

RaminPSLP

عضو جدید
کاربر ممتاز
مباحث مهندسی ایمنی، مدیریت ایمنی، ایمنی فرایند، ارزیابی خطرات و آنالیز ریسک مباحثی هستن که امروزه شدیدا از طرف صنایع مختلف بخصوص هسته ای و نفت و گاز و پالایش درخواست و تقاضا میشه
فارغ التحصیلان این رشته ها براحتی میتونن وارد بازار کار بشن چون واقعا تقاضا بالاست
هم تو ایران و هم خارج از کشور
یه مزیت دیگه هم که این رشته داره ، تخصص های زیادی هست که میشه در هر مقطع اون ادامه تحصیل داد و متخصص شد
مثلا مبحث HAZOP یه مبحث بسیار مهم هست که خودش به زیر شاخه های زیادی تقسیم میشه، خیلی هم درامدزاست و برای شرکت ها و کارخونه ها حیاتیه

suave girl

اخراجی موقت
طراحی فرآیندهای نفتی خیلی خوبه ولی مسوولیت اتاق کنترل راحت تره

طرف دستش بازتره:smile:

alireza66_85

عضو جدید
به نظر من تو کارشناسی اصلا گرایش مهم نیست،یعنی به مدرک کارشناسی اصلا نباید فکر کرد،حداقل کارشناسی ارشد
ارشد که قبول بشی هم دیگه خدا بزرگه

sadeq.sh

عضو جدید
سلام

سلام

آقا من اگه بخوام طراح موتور های جت بشم یا اصلا مونور های درونسوز:cool:باید کدوم گرایش برم تا چند وقت دیگه انتخاب رشته ارشده کمکم کنید.
یه سوال دیگه ربط انرژی هسته ای با مهندسی شیمی دقیقا تو چه چیزایی هست؟به چه گرایشی مربوط میشه؟
یشنهاد میکنم پاسخ ها متنوع تر باشه و مهندسی شیمی رو هی به پالایشگاه ها ختم نکنیم!

بالا