بزرگترین انقراض حیوانات چقدر طول کشید؟

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
[h=1] بزرگترین انقراض حیوانات چقدر طول کشید؟

[/h]

» سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري جهان
کد خبر: 92112617409

شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۰:۵۰
بر اساس مطالعات جدید، بزرگ‌ترین انقراض تاریخ حیات حیوانات طی 60 هزار سال و سریع‌تر از آنچه تصور می‌شد، رخ داده است.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، انقراض «پرمیان» 252 میلیون سال پیش، بیش از 96 درصد از گونه‌های دریایی و 70 درصد حیات روی زمین (شامل بزرگ‌ترین حشرات ساکن زمین) را از بین برد و دانشمندان هنوز هم دلیل این رخداد را به درستی نمی‌دانند.
نظریه‌های مختلفی درباره علت این واقعه از جمله برخورد سیارک و فوران‌های عظیم آتشفشانی پیشنهاد شده‌اند و هم‌اکنون محققان دانشگاه ام‌آی‌تی مدعی‌اند انقراض پایان عصر پرمیان طی فقط 60 هزار سال رخ داده است.
زمانبندی جدید بر اساس روشهای تاریخ‌نگاری دقیق‌تر ارائه شده و بر اساس آن، شدیدترین انقراض تاریخ احتمالا 10 برابر سریع‌تر از آنچه دانشمندان پیش‌تر تصور می‌کردند، به وقوع پیوسته است.
 

naight

کاربر ممتاز
[h=2]کشف کروکودیل به اندازۀ اتوبوس![/h] بزرگترین کروکودیل ساکن دریا که تاکنون کشف شده، در تونس کشف شد. طول آن از یک کوسۀ سفید بزرگ بلندتر است و جمجمۀ آن به اندازۀ یک آدم است.

گونۀ تازه‌ای از کروکودیل ساکن دریا در تونس در شمال آفریقا کشف شده است.

این کروکودیل حدود 130 میلیون سال پیش، در آغاز دورۀ زمین‌شناختی کرتاسه می‌زیسته است. در آن زمان، دایناسورها بر زمین حکومت می‌کردند و خزندگان عظیم حاکم دریاها بودند.این گونه به نام "ماشیموساروس رکس" نامگذاری شده که ترجمۀ آن "مارمولک شاه مبارز" است.

این کروکودیل 10 متر، حدود اندازۀ یک اتوبوس بزرگ، طول داشته است. درازای جمجمۀ آن به تنهایی 1.6 متر است.

بدین ترتیب، این بزرگترین "تالاتوسوچیانی" است که تاکنون کشف شده است. این نام به گروه منقرض شده‌ای از خزندگان دریایی اطلاق می‌شود که رابطۀ نزدیکی با کروکودیلهای امروزی دارند.


این حیوان هر چیزی را که به چشمش می‌خورده، می‌خورده است. کورکودیل‌های امروزی شکارچیان فرصت طلبی هستند، و فدریکو فانتی، از دانشگاه بولونیا، که در کشف این فسیل نقش داشته، می‌گوید که این کروکودیل‌ باستانی نیز همین ویژگی را دارا بوده است.

فانتی می‌گوید: "شکی نیست که این حیوان رژیم غذایی متنوع و وسیعی داشته است. طراحی دندانهای او به شکلی است که بتواند مواد سخت را خرد کند. هر چیزی که زیاد به آرواره‌هایش نزدیک می‌شده، لقمۀ چپ می‌کرده است. با توجه به گازهای قدرتمندی که می‌توانسته بگیرد، در انتخاب غذا دشواری چندانی نداشته است."

تیم فانتی و همکارانش سالها است که در ناحیه‌ای در تونس مشغول کاوش هستند. فانتی از اینکه به چندین جمجمۀ باستانی برخورد، غافلگیر شد. چرا که اغلب آنچه که یافت می‌شود، تنها بقایای کوچکی از استخوانها و دندانهاست.


فانتی می‌گوید: "ما می‌توانستیم طرح کلی بدن جانور را روی زمین ببینیم و وقتی شمردی بیش از یکی بود." احتمالاً نزدیک به چهار نمونه بوده است. فانتی و تیمش یکی را جمع آوری کردند و بر روی یکی از جمجه‌ها مطالعه کردند.

فانتی می‌‌گوید، با وجود اینکه بقایای جانور کاملاً آشکار بودند، اما از آنجا که تاکنون کسی در آن ناحیه از تونس کاوش نکرده بود، این فسیلها پیدا نشده بودند.

علاوه بر این، این کشف جدید می‌تواند درک ما را از دوران گذار میان دوره‌های ژوراسیک و کرتاسه تغییر دهد.

حدس زده می‌شود که یک انقراض عظیم جهانی در این دوران گذار روی داده باشد. فانتی می‌گوید: "این کشف این حدس را زیر سوال می‌برد."


چرا که بسیاری از خزندگان بزرگ دیگر، در پایان دورۀ ژوراسیک منقرض شده بودند، اما ظاهراً ماشیموساروس رکس تا 20 میلیون سال بعد همچنان دوام آورده بود.

فانتی می‌گوید: "از نظر ما آنچه که با آن روبروییم، یک انقراض جهانی نیست، بلکه انقراض منطقه‌ای گونه‌های مختلف است. بسته به اینکه در کجای جهان کاوش کنید، برخی گونه‌ها را خواهید یافت که موفق به بقا شدند و برخی را که نه."
منبع: BBC
 

Similar threads

بالا