برگزاری مراسم روز معمار در همدان

محمدرضا میلانی

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
[h=2]برگزاری مراسم روز معمار در همدان[/h] نسخه چاپی ۱۳۹۳/۰۲/۰۷ - ۰۹:۴۰ تعداد بازدید: 221
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور
، بزرگداشت شيخ بهايي و جشن روز معمار با حضور مهندسين رشته معماري ، به همت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان همدان در مرکز همايش هاي دانشگاه علوم پزشکي همدان برگزار شد.
در اين مراسم امير رضا يوسفيان شهردار همدان با بيان اينکه سوم ارديبهشت ماه به نام روز معماري نام گذاري شده است، بيان کرد: شوراي شهر چهارم مدلي را در شهر همدان پي ريزي کرده و از معماران جوان استمداد مي خواهيم که مديريت شهر که همانا شهرداري و شوراي شهر است را در اين راستا مدد کنيد.


ايشان با بيان اينکه بايد کمک شود تا مدل توانمند سازي اجتماعي که همان مشارکت مردم و به خصوص صاحب نظران است را دنبال کنيم، عنوان کرد: امروز شاهد کلنگ زني تقاطع غير هم سطح بعثت بوديم. وي با بيان اينکه معماران بايد در اجراي معماري نوين و در بحث فراهم کردن زير ساخت ها از نظر کيفي، بهره وري و زيبا سازي پروزه ها در شهر همدان شهرداري را ياري کنند، ادامه داد: مديريت شهري درخواست دارد تا معماران کمک حال شهرداري باشند. امير خجسته نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين همايش گفت:همدان داراي بيش از هزار اثر واجد ارزش است که بسیاری ازاین آثار به ثبت رسيده است، بايد از اين آثار تاريخي که برخي از آنها داراي معماري ايراني و سايرگونه هاي معماري هستند براي توسعه توريسم وگردشگري استفاده شود.


وي با بيان اينکه معمار مطلق خداوند است، اظهار کرد: برخي افراد که به دنبال سود و منفعت خود هستند حق ندارد بناهاي تاريخي و داراي معماري ايراني را تخريب کنند. وي افزود: برخي اعلام کردند که اين امر موضوع مهمي نيست، اتفاقا موضوع مهمي است و شما اين را نمي فهميد، در حال حاضر بايد حفظ بناهاي تاريخي را همچون حفظ ناموس بدانيم. خجسته تصريح کرد: همدان داراي بيش از هزار و 700 اثر واجد ارزش است که نزديک به 900 اثر به ثبت رسيده است، بايد از اين آثار تاريخي که برخي از آنها داراي معماري ايراني و ساير گونه هاي معماري هستند براي توسعه توريسم و گردشگري استفاده کرد. وي با اشاره به اينکه گردشگري محوز توسعه استان است، تصريح کرد: بايد با فراهم آوردن زيرساخت ها و استفاده از استعدادهاي آثار تاريخي به دنبال جذب گردشگران مختلف باشيم چراکه همدان ظرفيت هاي بسياري دز زمينه گردشگري دارد.


خجسته تاکيد کرد: توسعه گردشگري نيازمند همراهي و همکاري تمامي مديران و دستگاه هاست و هر مديري در اين زمينه کوتاهي داشته باشد با وي برخورد مي شود چرا که در حال حاضر بايد از گردشگري به عنوان منبع درآمدي مهم استفاده کرد. وي با اشاره به تخريب باغات در همدان نيز گفت: اين باغات تنفس گاه هاي شهر همدان هستند که متاسفانه در حال حاضر در حال قلع و قمع شدن هستند و انتظار مي رود 20 دستگاه نظارتي استان اجازه تخريب و تغيير کاربري فضاي سبز و باغات را به کسي ندهد.


نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس اظهار کرد: در استان مراقبت هاي ويژه نسبت به بناهاي تارخي صورت نمي گيرد و همين امر موجب شده تا شاهد اعتراض دوست داران اين آثار شويم، کساني که به علت تخريب آثار تاريخي در ماه هاي گذشته عکس العمل نشان داده و سکوت نکردند. وي از معماران خواست تا طرح ايراني براي معماري امروز جامعه ارائه دهند و مسئولان نيز وظيفه دارند از اين اقدامات استقبال کنند چراکه ساختمان ها و برج هاي امروزي نشانه اي در اين زمينه ندارند. دکتر وحيد قباديان مديرگروه دانشگاه آزاد اسلامي واحد امارات با بيان اينکه معماري ما گونه‌شناسي نشده است، گفت: متاسفانه جاي معماري معاصر ايران در دانشگاه‌ها خالي است. ايشان اظهار داشت: دانشجويان کارشناسي ما همه مباحث معماري به جز «معماري معاصر ايران» را فرا مي‌گيرند که اين يک نقطه ضعف در مباحث درسي است. وي معماري دوره قاجار را به سه دسته طبقه‌بندي کرد و ادامه داد: در دوره اول قاجار، معماري دوره صفويه را که به سبک اصفهاني معروف است ادامه داده‌اند و تغييرات چنداني را ايجاد نکرده‌اند. قباديان ابراز داشت: دوره دوم نقطه عطفي در معماري است که شاهد آن نيز معماري مدرسه دارالفنون است.


وي با اشاره به اينکه مدرسه دارالفنون نخستين مدرسه‌اي است که در آن علوم فرنگي تدريس مي‌شده، اظهار داشت: مدرسه دارالفنون نخستين ساختماني است که در ساخت آن از معماري عربي (نمافرنگي) استفاده و به صورت حياط مرکزي ساخته شده است. مدير گروه دانشگاه آزاد اسلامي واحد امارات تصريح کرد: در زمان قاجار معماري را با شيوه اصفهاني شروع کرده اما در انتها شيوه معماري ما عوض شده و به سمت نما رفته که نمونه بارز آن سردرب کاخ سپهسالار است.


وي افزود: سردرب اين کاخ شبيه طاق بستان‌هاي رم ساخته شده و اين نشانگر اين است که از زمان قاجار معماري ما دوقطبي شده است. قباديان ابراز داشت: در زمان قاجار هرچه ارتباط با کشورهاي غربي بيشتر شده معماري ما هم تحت تاثير فرهنگ غربي قرار گرفته است. وي در ادامه به معماري دوره پهلوي اشاره کرد و گفت: در دوره پهلوي اول برخي از سبک‌هاي دوره قبل و بعضي نيز از سبک‌هاي جديد استفاده کرده‌اند. مدير گروه دانشگاه آزاد اسلامي واحد امارات با معرفي ديگر سبک‌هاي معماري افزود: نخستين ساختماني که به سبک ملي طراحي و اجرا شده، مقبره فردوسي در مشهد است که به سبک معماري قبل از اسلام برمي‌گردد.وي به نوع ديگري از معماري به نام (هاي‌تک) اشاره کرد و اظهار داشت: اين معماري همان معماري مدرن است با اين تفاوت که در اين معماري از تکنولوژي هم استفاده مي‌شود. قباديان به شهر مصدر نخستين شهر پايدار دنيا هم اشاره کرد و گفت: اين شهر که در کنار شهر ابوظبي ساخته مي‌شود و نخستين شهر صفر انرژي، صفر زباله و صفر کربني دنياست. وي با بيان اينکه در اين شهر هيچ گونه زباله و گاز کربني توليد نمي‌شود و از انرژي خورشيدي براي سوخت استفاده مي‌کنند، گفت: اقليم اين شهر گرم و مرطوب است و فضا براي ورود گرد وغ بار بسته شده است. مدير گروه دانشگاه آزاد اسلامي واحد امارات در پايان ابراز داشت: نکته جالب توجه آن که، اين شهر براي عابران پياده طراحي شده است.


در پايان همايش از خانواده مرحوم مهندس قهوه اي با اهدا لوح يادبود تجليل شد، همچنين از مهندس عليرضا مددي، مهندس بهاره همه کسي، مهندس حسين آقايانيان، مهندس طلعت خداکرمي، محمدعلي رنجبريان و موسوي تجليل شد. رونمايي از تمبر روز معمار بخش پاياني همايش بزرگداشت شيخ بهايي و روز معمار بود که با مشارکت معاونت شهرسازي و معماري شهرداري و گروه تخصصي معماري سازمان نظام مهندسي ساختمان استان همدان برگزار شد.
 

MEHRNOOSH.D

عضو جدید
کاربر ممتاز
در تهران هم مراسم بزرگ داشتی در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد ک کوروش حاجی زاده در آن ب معرفی کارهای خود و سخنرانی پرداخت......
 
بالا