برگزاری مراسم روز معمار در ایلام

محمدرضا میلانی

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
[h=2]برگزاری مراسم روز معمار در ایلام[/h] نسخه چاپی ۱۳۹۳/۰۲/۰۶ - ۱۵:۴۳ تعداد بازدید: 188


به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ؛ مراسم روز معمار به همت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ایلام برگزار شد .

در این مراسم مهندس بهادری رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ایلام گفت :
در ميان مخلوقات خداوند متعال تنها انسان بود که خداوند از روح خود بر کالبد آن دميد. اين امر سبب شد که اندکي از صفات خداوند در وجود ما انسان ها به عاريه قرار داده شود تا بتوانيم بار امانت جانشيني خداوند روي زمين را به دوش بکشيم. پس ما انسان ها خلق مي کنيم، مي آفرينيم، بلندي هاي زمين را هموار مي کنيم، در محيط فيزيکي اطراف تغييرات کالبدي ايجاد مي کنيم که اين روح ناآراممان را اندکي آرامش دهيم تا هنگامي که به جايگاه اصلي مان نزد خداوند باز گرديم " ارجعي الي ربک راضيه مرضيه" . وجود آثار ساخت و ساز حتي در ابتدايي ترين تجمعات بشري مويد عرض بنده است.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان افزود : ما انسان ها در محيط اطراف تغييرات کالبدي ايجاد مي کنيم تا آن احساس متعالي که خداوند در وجودمان مخفي کرده است را آشکار کنيم و به ظهور برسانيم. يکي از مهم ترين جنبه هاي خلق کردن، ايجاد محيط هاي زيست است. يعني معماري . پس ما معمارها نقش خودمان را نبايد دست کم بگيريم . ما معماري مي کنيم که از ظرفيت هاي جانشيني خداوند در وجودمان بهره ببريم که محيط اطراف مان را آماده کنيم که در آن محيط به خداوند نزديک تر شويم. پس نقش بسيار مهمي داريم.


مهندس بهادری ادامه داد : اين نکته ساده داراي دوجنبه است که به تفضيل آن را بيان مي کنم . جنبه اول ،شناخت صحيح و عميق ما معماران از توانايي ها، پتانسيل ها و نقش مان در جامعه است. موضوعي که متاسفانه در محيط هاي آکادميک معماري مان مغفول مانده است. متاسفانه در محيط هاي آکادميک و دانشگاهي بر جنبه هاي مهندسي و فني معماري بيش از جنبه ذوقي و هنري و معرفتي آن تاکيد مي شود . آقايان و خانم هاي معمار تا ما خودمان از نقش خودمان مطلع نباشيم نمي توانيم آن طوري که شايسته است معماري کنيم. تا ما خودمان جنبه هاي معرفتي و هنري معماري را در طراحي هايمان بروز ندهيم نمي توانيم معماري را از اين قيد و بندها رها کنيم.


وی خاطر نشان کرد : جنبه ي بعدي اين موضوع شناخت جامعه از نقش و اهميت معمار است؛ اگر جامعه از پتانسيل ها و ظرفيت والاي معماري و تاثيرات معماري مطلوب و شايسته بر روح و روان شهرواندان مطلع باشد قطعا مي تواند بسياري از ناهنجاري هايش را از طريق اهميت به معماري شايسته و مطلوب حل کند. معماري مطلوب در مقياس کوچک باعث راحتي روحي و رواني و جسمي انسان در محيطي زندگي اش مي شود. چنين شخصي در شهر يک شهروند استاندارد خواهد بود بدون تنش و عصبيت و قانون شکني. پس معماري مناسب منجر به جامعه مناسب مي گردد.


رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ایلام در پایان سخنان خود افزود : اما تبيين و جاانداختن اين موضوع در درجه اول نيازمند تعهد ما معماران است. آقايان و خانم هاي معمار اگر ما ارتباط خود با معماري درخشان گذشته اين سرزمين را قطع کنيم، اگر اسير مدهاي زودگذر و ظاهري در امر ساخت و ساز شويم، اگر تعهد و شرافت کاري خود را فداي تمايلات برخي از کارفرمايان ناآگاه و نوکيسه کنيم نمي توانيم نقش احسن خود را در جامعه ايفا کنيم.
 
بالا