برنامه نویسی رایگان با SIMATIC MANAGER -LOGO SOFT Comfort V6-WPL SOFT V2.3-WINPOR LADDER

GOLDTARGET

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید خدمت همه ی مهندسین عزیز کنترل
عرضم به حضورتون که بنده چندین سالی تو زمینه اتوماسیون صنعتی کار کردم و هنوزم هم مشغول کار می باشم اما بنا به دلایلی چند ماهی خواستار خانه نشین شدم هستم .
در زمانه ای که هیچ احدی از بالا دست گرفته تا پایین دست ،اطلاعات و دیتایی که در اختیار دارد را به سختی در اختیار مشتاقان به این علم قرار میده. واگر هم قرار بدهد بنا به تجربه ی اندکی که در این زمینه دارم خدمتتتون میگویم که اگر موفق شدین اطلاعات و آموزشی و از کسی به یادگار ببرین مطمئن باشین اون دیتا کامل نخواهد بود و به قول معروف آن فوت کوزه گری هنوز مفقود است و متاسفانه اندک کسانی هستند که نسبت به اطلاعاتی که دارند مسولیت پذیر هستند و مشتقاق انتقال علم بوده و در این زمینه از خود سخاوت نشان میدهند

با همه ی این تفاسیر با خودم گفتم چه چیزی بهتر از این که از این فرصت بیکاری و خانه نشین شدن در راستای انتقال علم استفاده بشود و چه امری بهتر از آموزش.و من هم در کنار سایر اساتید بزرگ و مهندسین ارجمندی که در این سایت فعالیت دارن به فعالیت پرداخته و قطره ای در دریا باشم.
در این تاپیک میتوانید برنامه های مد نظر خود را در هر زمینه ای مطرح کنید من هم سعی میکنم با توضیحات کامل و به صورت استپ به استپ برنامه رو براتون انجام بدم و در کنارش توضیحات کاملی در اختیارتون بزارم. لازم به ذکر است زبان تخصصی کار شده توسط بنده ی حقیر LADDER و S7-GRAPH می باشد. و سعی خواهم کرد تاپیکی متفاوت با سایر تاپیک ها در اختیارتون بگزارم و این علت این تفاوت وقت آزاد بنده است که به صورت همشگی که نباشد به صورت روزانه در دسترس خواهم بود "حداقل برای چند ماه آینده".
من به مطالب مرتبط به مانیتورینگ و HMI هم میپردازم ولی خب خواهشی از مهندسین عزیز خواهم داشت که برای حفظ جنبه ی آموزشی تاپیک وارد مباحث پروفی باس .اترنت و... حدالمقدور نشوید چون کسانی که در این زمینه فعالیت دارن اندک هستند و مطالب در این زمینه شاید برای اکثریت قابل فهم نباشد. ولی خب اگه سوالی در زمینه هم مطرح بشود من در خدمتتون خواهم بود
امیدوارم هستم بتوانیم در کنار هم مطالب متنوع و شیرین رشته ی برق رو به زیبایی هر چه تمام تر بیاموزیم .:gol::gol:

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام مهندس.
خوب هستید ان شاء الله !؟
خواستم نظرم رو عرض کنم خدمتتون.
به نظر من اگر مطالب رو به صورت آموزشی بفرمایید خیلی خوبه. همراه با حل مثال و تمرین و پروژه های عملی و در اختیار قرار دادن نرم افزار مربوطه برای دانلود و ...
اگر هم من متن رو بی دقت خوندم یا اینکه شما قصد همین کار رو داشتید معذرت میخوام.

ان شاء الله.
بسم الله الرحمن الرحیم.

GOLDTARGET

عضو جدید
علیک سلام
بله من هم مقصود همچین کاریو داشتم . با این تفاوت که اگر شخصی برنامه ی خاصی نیز در مد نظر داشت بازهم در خدمت هستم

GOLDTARGET

عضو جدید
پروژه ی کاربردی furnace

پروژه ی کاربردی furnace

با سلامی دوباره خدمت تمامی مهندسین عزیز و زحمت کش ایران زمین.
چندی پیش در یکی از تاپیک های این مجموعه با پروژه ی کاربردی که شالوده ی طراحی پلان یک "open hearth یا همان کوره ی صنعتی" مواجه شدم که توسط یکی از مدیران محترم این مجموعه مطرح شده بود.
پروژه ی جالب و پردکابردی می باشد و علاوه بر اینها در محیط های صنعتی به وفور استفاده می شود، که اگر بخواهم برایتان مثال بزنم میتوان به کوره رنگ های الکترواستاتیک و سایر کوره های رنگ. کوره های high level در صنعت سیمان . کوره های صنایع سرامیک و.... اشاره کرد
با این تفاسیر و با اجازه از مدیر محترم خواستار بررسی هر چه بیشتر این پروژه شده ام و چه جایی بهتر از اینجا.که سر شار از ذهنهای آماده و مشتاق می باشد.
شاید برای برخی ساده باشد و برای برخی دیگر سخت و پیچیده ولی هدف در اینجا تنها یاد گیری است و بس . پس به امید خدای متعال قدم به قدم پلان را مانند قطعات پازل در کنار یکدیگر قرار میدهیم
قابل نوجه است که بدلیل نوع سنسور های استفاده شده در متن پروژه و همچنین دمای متوسط چرخه هوای درون کوره این کوره از زیر مجموعه ی کوره های سبک می باشد
به شرح پروژه می پردازم

GOLDTARGET

عضو جدید
شرح پروژه------ پلان 1==> آماده سازی و راه اندازی

شرح پروژه------ پلان 1==> آماده سازی و راه اندازی

بسیار خب ،در اولین مرحله به نقل از مدیر محترم ودرتایید حرف ایشان خدمت تمامی دوستانی و مهندسان عزیزی که کمر همت بسته و وارد عرصه صنعت شده اند عرض میکنم در مرحله ی اول همیشه و همیشه شرح و متن اصلی پلان کار خود را توسط کارفرمای محترم فیکس کرده و سپس به برنامه نویسی بپردازند. در غیر این صورت با مشکلات عدیده ای مواجه خواهند شد از این گذشته دیدن دینامیک اصلی کار آ« هم به صورت حضوری را حتما در برنامه ی کاری خود قرار دهند و صرفا به دیدن عکس یا به توضیحات شفاهی کارفرما اکتفا نکنند، توصیه ی من این است که قبل از شروع به نوشتن حتی اگر پلان کار در شهرستان نیز بود حضوری اقدام به عمل نمایند .
از این بگذریم و به برنامه بردازیم .
فیلد اول کار این پروژه پلان راه اندازی اولیه وبررسی شرایط آماده به کار کوره می باشد. متن زیر را مطالع کرده تا بررسی دقیق تر آن بپردازیم .

الف) راه اندازي سيستم

در صفحه اصلي با انتخاب شروع ( Start ) ، کاربر وارد صفحه مربوط به آن مي گردد . در اين صفحه کاربر با دو آيکون متمايز روبرو مي گردد ؛ يکي جهت روشن نمودن مشعل و سيستم آبگرد آماده سازي عملکرد سيستم شارژ - ، و ديگري جهت راه اندازي سيستم شارژ .حال آنکه تنها در صورتي دکمه " راه اندازي سيستم شارژ " فعال خواهد شد که آماده سازي سيستم شارژ انجام شده باشد. بنابراين کاربر تنها زماني مي تواند کارکرد سيستم شارژ را آغاز نمايد که دکمه " آماده سازي شارژ " را قبلا فشار داده باشد .
با فشردن دکمه " آماده سازي سيستم شارژ " توسط کاربر روي صفحه نمايشگر :
- سيستم آبگرد دائم ( چرخه آب بسته و باز تواما )
- مشعل ها
شروع به کار مي کنند.
با فشردن دکمه " راه اندازي سيستم شارژ " ، ابتدا شرايط شروع به کارکرد سيستم ( که همانا رسيدن دماي چرخه هوا به بالاتر از 200 درجه سانتيگراد بوده ) توسط سيستم کنترل ( PLC ) وارسي گرديده و پس از اطمينان از آماده بودن شرايط کارکرد سيستم شارژ به طور کامل ، شير اول باز شده و پس از T1 ثانيه بسته مي گردد. T2 ثانيه بعد، شير دوم باز شده و پس از T3 ثانيه کارکرد ، بسته مي شود. T4 ثانيه بعد دوباره شير اول باز شده و بعد از T1 ثانيه بسته مي شود . اين پروسه با همين منوال به کار خود ادامه خواهد داد.
مقادير پيش فرض زمان ها بدين ترتيب مي باشد :
T1=30sec
T2=10min
T3=1min
T4=10 min

GOLDTARGET

عضو جدید
بسیار خب قبل از هر چیز من باید به استحضار مهندسین عزیز برسانم مبنای کار ما در این پلان SIMATIC MANAGER S7 -----Station 300-cpu 314 می باشد می توان از cpu های دیگری نیز برای این پلان استفاده کرد خب نکته ی بسیار مهمی که در شرکت های خصوصی باید با آن همواره توجه کنید و توجه کنید و توجه کتید ( برای تاکید بیشتر 3 بار گفته ام ) جیب کارفرمای گرامیتان می باشد و بعد از ایمنی و رعایت کردن حداقل ها در صورتی می توانید دو.باره در این شرکت به فعالیت بپردازید که هوشمندانه از جی کارفرمایه خود محافظت کنید
چگونه؟؟؟؟؟؟؟؟
الان به خدمتتان عرض میکنم.... برایتان مثالی میزنم چندی پیش توسط یکی از دوستان برای کار به شرکت بزرگ میهن اعزام شدیم. آنچه که از گفته های همکار بنده بر می آمد شالوده ی کار مزبوط به تعویض یکی از ادوات دمایی یکی از تانک های شیر این شرکت بود با همه این تفاسیر پس از ورود به شرکت که واقع در اسلامشهر می باشد با تعداد 8 جفت سوله مواجه شدیم که به نوبه خود شرکت بسیار عظیمی بود. داری تعداد زیادی خط و....آن طور که به خاطر دارم و مسئول شیفت سوله ی 2 که مختص به فراورده ی لبنی شیر بود برایمان توضیح داد یکی از سنسور های دمایی یکی از تانک های شیر با مشکلی که به گفته ی عامیانه" نویز" گفته می شود مواجه شده بود، بدین گونه که هنگامی شیر در داخل تانک به دمای خاصی رسید باید VALVE که به یک پایپ متصل بود و آن PIPE نیز به یک فلنج دیگر و....باز شده تا شیر خارج گردد ام نه به این سادگی بدین گونه که با هر2.7 درجه سلسیوس کاهش دمای شیر ولو خروجی به میزان 20% بیشتر باز شده تا شیر سریع تر خارج شود و به گفته ی خود این مثال را برای ما زد و آن این بود که : هنگامی که سینک ظرف شویی پر از آب است و نا گهان مجرای آب باز می شود با خازج شدن هوای درون لوله حباب های عظیمی رو سطح آب به وجود می آید در شیر نیز با کاهش دما این حباب ها هنگام خروج با کاهش دمای بیشتر باید بززرگتر باشند تا مانع از سر شیر انداختن شیر بشود.....بگذریم.....آری به استحضار دوستان گرامی می رسانم که از 8 PT100) RTD) ها موجود در تانک که با نمونه برداری و دادن دمای AVRAGE مسئول باز شدن اوولیه ولو بود 3 تا از ولو ها با 27.8 درجه سلسیوس دما را با اختلاف یا همان difference نشان میداد و از این روز شیر زودتر از تانک خارج میشد و به کیفیت مطلوّ مسلما نخواهد نمی رسید...این سننسور ها حتی از انواع 3 سیمه و 4 سیمه و با برند و کیفیت مطلوب داری قیمت چندانی نبوده و در نگاه اول اول شاید تعویض این 3 سنسور در نظر شما بهترین کار موجود باشد ..........اما و صد امای دیگر که این سنسور ها درون جداره تانک تعبیه شده بودند و هنگام ساختن مخزن در جای خود برای نمونه برداری تعبیه گشته بودند ...پس چه کنیم ....می توانستیم 2 الی 1 روز خط را OFF کرده و این عمل را انجام دهیم وصد البته که با آف شدن خط گذشته از ضررهای تولید دسترسی به سنسور کاری آسان نبوده و این نیز متحمل هزینه می باشد( تانک های شیر بدلیل غذایی نباید هیچ گونه شیاری داخل بدنه ی تانک وجود داشته باشدو مستلزم آزمایش های اشعه می باشد تا مورد قبول واقع شود ) ( جیب کارفرما یادتان نرود نرود نرود) پس چه باید کرد .. بنده با انجام عملی آسان کارفرمای عزیز را به مقصود زیبای خویش رساندم ....
با یافتن آدرس های سنسور های مربوطه از روی پلان های طراح قبلی (که آن هم اشباه بود و خود به صورت تجربی مجبور به یافتن ریجستر سنسور ها شدم ) و تعیین DELAY 27.8 به سادگی هر چی تمام تر مشکل را حل کردم ( البته نه به این سادگی و اندکی باید شرایط مختلف DIFRENCE را در نظ گرفت که می کذریم) به زبان ساده تر اگ سنسور دمای X را نشان می داد من به اون فرمان دادم که دمای X+27.8 را نشان بدهد و تمام .....و این گونه بدون آفکردنن خط و یا حتی جا بجایی سنسور و یا مخزن در 30 دققیه کار را به اتمام رساندم.....و دستمزد زیبایی نیز دریافت کردم چرا؟؟؟؟؟؟ چون جیب کارفرما به جای خرج شدن برای تعویض سنسور برای بنده خرج شد......و مثال های دیگر که از حوصله خارج است...
از بحث اصلی دور شدیم.... و برای تعیین سی پی یو سعی کنید حداقلی که نیاز را برآورده می کند و نظر ایمنی قابل اطمینان نیز می باشد را انتخاب کنید

من فایل EXPORT شده سخت افزاری که خود با آن به نوشتن برنامه پرداخته ام را برایتان می گذارم و سپس شرح کامل پروژه را خدمت مهندسین عزیز مطرح خواهم کرد

با تشکر فراوان

http://s3.picofile.com/file/8201289418/HW_config.rar.html

GOLDTARGET

عضو جدید
ادامه شرح پروژه

ادامه شرح پروژه

ادامه شرح پروژه :

ب) کنترل چرخه ها :
به طور کلي دو چرخه کنترل در سيستم موجود مي باشد . مهمترين آن چرخه آب اضطراري است.
- چرخه آب
- سيستم هوا
از آنجا که چرخه آب مهمترين چرخه موجود در عملکرد کوره محسوب مي شود ، در ابتدا به شرح تفضيلي اين چرخه خواهيم پرداخت .

چرخه آب:
چرخه آب به طور کلي به سه قسمت تفکيک مي گردد :
- چرخه آب اوليه ( بسته )
- چرخه آب ثانويه ( باز )
- چرخه آب اضطراري

چرخه آب اوليه ( بسته )
مقادير دما توسط هفت سنسور دما - RTD تعبيه شده در بخش هاي
- سقف کوره
- کف کوره
- ديواره سمت راست کوره
- ديواره سمت چپ کوره
- درب کوره
- قسمت پائيني ديواره خروجي مذاب کوره
- قسمت بالايي ديواره خروجي مذاب کوره
اندازه گيري و نمايش داده مي شود. کنترل دما در اين چرخه بدين صورت انجام خواهد گرفت که اگر در هر بخش از کوره ( به تفکيک بالا ) ، دما از T1 افزايش يافت آن چنان با آلارم روبرو شويم که تا دماي T2 اين آلارم شدت بيشتري گرفته ، سرانجام در دماي T2 به بالا عمل قطع ورودي گاز صورت گيرد.
لذا يکي ديگر از شرايط قطع سيستم شارژ ،
" افزايش دماي هر کدام از هفت سنسور دما ، تعبيه شده در جداره کوره مذاب
از حد بالاي تنظيمي خود "
مي باشد.
در اين چرخه دو پمپ ( يکي با کارکرد اصلي و ديگري با کارکرد پشتيبان ، هر کدام مجهز به يک flow switch ) تعبيه گشته ، که شروع به کار نمودن آن در صورت فشردن دکمه " آماده سازي سيستم شارژ " رخ مي دهد. .
در صورت نقص در عملکرد پمپ اصلي ، پمپ پشتيبان همراه با آلارم وارد مدار مي گردد. تشخيص عملکرد پمپ ها با استفاده از فلوسوئيچ هاي هر پمپ قابل تشخيص مي باشد. با شروع به کار نمودن پمپ پشتيبان ، يک آلارم روي صفحه نمايشگر به صورت مدت دار ظاهر خواهد شد. يک دکمه جهت تغيير کارکرد پمپ ها از حالت پشتيبان به حالت دائم به روي صفحه نمايشگر قرار داده خواهد شد . بارفع نقص در کارکرد پمپ اصلي ، با استفاده از اين آيکون مي توان مجددا پمپ اصلي را وارد آبگرد نمود.
مقادير پيش فرض دما در اين چرخه :
T1 : 75 درجه سانتيگراد
- T2 : 90 درجه سانتيگراد

چرخه آب ثانويه ( باز ) :
عمل انتقال آب مابين کنداتور آب دائم و سيستم استخر آب بر عهده چرخه آب ثانويه ( باز ) مي باشد. در اين چرخه دو پمپ ( يکي با کارکرد اصلي و ديگري با کارکرد پشتيبان ) قرار گرفته که رفتاري کاملا مشابه پمپ هاي تعبيه شده در چرخه آب اوليه ( بسته ) دارد .
تنها اينکه در اين چرخه ، به جاي فلو سوئيچ ، از Pressure Switch جهت تشخيص کارکرد سيستم آبگرد وجود دارد . ملاک وارد شدن پمپ پشتيبان در مدار سيستم آب دائم ، افت فشار از مقدار تنظيمي خود - در حالي که چرخه آب دائم در حال کار مي باشد است.

اشاره :
در چرخه آب دائم بسته ، يک مخزن انبساط نهاده شده است. سه پارامتر مخزن به روي صفحه نمايشگر نمايش داده مي شود :
1- حد بالاي فشار
2- حد پائين فشار
3- کاهش ميزان آب
با وقوع هر کدام از اين شرايط ، آلارم همراه با راهنماي نحوه رفع مشکل بروي صفحه پديدار مي گردد :
وقوع فشار بالا
شير Air Vent واقع در مخزن انبساط مي بايست توسط کاربر باز گردد.
وقوع فشار پائين
شير هواي فشرده ( و يا نيتروژن ) مي بايست توسط کاربر باز گردد.

کمبود ميزان آب
شير آب اضطراري دستي مي بايست توسط کاربر باز گردد ( سطح آب پائين است ).

گفتني است در صورتي که کاربر از انجام اعمال بالا سر باز زند ، سرانجام " شير اطمينان " به صورت جداگانه باز خواهد شد . با وقوع اين رويداد ، فشار سيستم افت کرده ؛ شير گاز ورودي بسته و سيستم اضطراري آب وارد مدار مي گردد.
" باز شدن شيرهاي اطمينان سبب لغو کارکرد سيستم شارژ مي گردد "

چرخه آب اضطراري :

در صورت بروز مواقع قطعي آب دائم ( نبود برق در کارخانه و در نتيجه قطع چرخه آب دائم ، يا وجود برق کارخانه و نبود جريان آب در چرخه و يا افزاش دماي سنسورهاي ا در سيستم آب بسته از حد بالايي خود) ، چرخه آب اضطرابي وارد سيستم مي گردد .
از آنجا که هر کدام از دلائل قطع ، همراه با پيامدهاي متمايزي خواهد بود ، به تحليل تمامي حالات ممکنه خواهيم پرداخت .
- نبود برق کارخانه و در نتيجه قطع سيستم آب دائم :
به محض قطع برق کارخانه ، چرخه آب اضطراري شروع به کارکرد نموده و اين اتفاق درصفحه آلارم صفحه نمايشگر همراه با زمان وقوع آن ، ثبت خواهد گشت ( همچنين شير ورودي گاز بسته مي شود ).

در صورت بازگشت برق کارخانه ، پمپ ها ي سيستم بکار خواهند افتاد. به اين صورت ، در يک بازه زماني مشخص رفتار فلوسوئيچ موجود در مسير پمپ واقع در چرخه آب بسته مورد تحليل سيستم کنترل ( PLC ) قرار خواهد گرفت . در صورتي که آب به طور هميشگي در سيستم در حال چرخش باشد، شير اضطراري قطع گرديده و به کاربر تذکر داده مي شود ، فشار آب مي بايست تنظيم گردد.
در ضمن ، کاربر مي بايست مجددا شروع به راه اندازي سيستم شارژ نمايد.
در هر مورد که شير گاز قطع گرديد ( و به دنبال آن سيستم شارژ ) ، به کاربر تذکر داده شود بسته بودن شير گاز را وارسي نمايد.
با باز نشدن شير آب ، دماي جداره ها ( قابل اندازه گيري توسط هفت RTD ) تا دماي T3 ( پيش فرض : 120 درجه ) بالا مي رود. و شيرهاي اطمينان وارد دار مي گردند . و با آلارم به کاربر هشدار داده مي شود شير دستي مربوط به خروجي اضطراري آب را باز نمايد.
در صورتي که فلوسوئيچ هاي موجود در سيستم ، به صورت نوساني در بازه زماني مشخص شده رفتار نمايند ، در اين صورت ، شير اضطراري تا زمان ثبات آب در سيستم آب گردان دائم فعال باقي ماند.
- در صورت وجود برق کارخانه و نبود جريان آب در چرخه آب دائم ،
چرخه هوا :

در سيستم هواي فشرده ، يک RTD تعبيه گشته است مي بايست مطابق با دماي هوا اين چنين عمل نمايد:
در حالت دماي حد بالا از مقدار T1 الي T2 درجه ، سيستم کنترل شروع به هشدار نموده و هر چه به مقدار دماي T2 نزديک تر گردد ، هشدار نيز قوي تر شده تا در دماي T2 درجه سانتيگراد شير کنترل گاز خاموش شود.
مقادير پيش فرض دماها به شرح زير است :
T1=320 درجه سانتيگراد
T2=350 درجه سانتيگراد
باشروع آلارم در دماي T1 به کاربر تذکر داده مي شود خروجي اضطراري هواي داغ تنظيم گردد.

اشاره :
در صورت وقوع هرگونه قطعي شير ورودي گاز در سيستم ( و به دنبال آن قطع سيستم شارژ ) ، مي بايست به کاربر تذکر داده شود ،" دريچه خروجي مذاب " را باز نمايد.

حال خواهشمند هستم از مهندسین عزیزی که در این تاپیک هستنند متن شرح پلان رو بخونن و هر قسمتی که با مشکل مواجه بود رو اعلام کنن تا باهم به بررسی بپردازیم تا به قول معروف پلان و باهم فیکس کنیم و بعد به شروع برنامه نویسی به صورت استپ به استپ خواهیم پرداخت

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    71.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام مهندس. خوب هستید ان شاء الله ؟!
مهندس cpu تون S7-300 هستش دیگه. درسته !؟
بعد اینکه حالا به جز این HW config ، برنامه هاتون رو به چه زبانی خواهید نوشت ؟!
خودتون فرمودید ladder ولی این hw config به زبان stl هستش.
ممنون.

GOLDTARGET

عضو جدید
با سلام کانفینگ نرم افزار ربطی به زبان برنامه برنامه ندارد و می توان بعد از import مشخصات سخت افزار زبان برنامه را تغییر داد و این cpu نیز جزو رسته ی s7 300 می باشد
در پاسخ به سوالای دوم شما این برنامه را در ابتدا با زبان ladder خواهم نوشت تا درک آن برای اگثریت مقدور باشد . در صورت استقبال با زبان stl نیز ارائه خواهد شد .
ولی متاسفانه و اینگونه که پیدایست با استقبال رو به رو نشده است و دوستان همکاری نمی کنند .

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
ان شاء الله که استقبال بیشتر خواهد شد.
طبق تجربه ای که من در 1 سال گذشته داشتم در ابتدای کار با استقبال کمی روبرو شدم ولی بعد از مدتی دوستان اضافه شدند و بحث خیلی خوب در حد 1 الی 1.5 نیمسال ، پیش رفت.
شما ادامه بدید ان شاء الله که رونق میگیره.

GOLDTARGET

عضو جدید
بسیار خب.... ما کار خودمان را می کنیم...حتی یک نفر نیز در راه پیشرفت کرده و آموخته ای به سایر آموخته هایش اضافه شود باری ما بس است و تمام .

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت مهندسین عزیز و تشکر از کار بسیار ارزنده ای که انجام میدهید متاسفانه نظیر اینکار را در فرومهای ایرانی کمتر شاهد هستیم انشا... که کار ارزنده ای شود. بنده هم چند پروژه با این خانواده اجرا کرده ام و حدالمقدور درخدمت خواهم بود و صدالبته سوالاتی هم از خدمت اساتید دارم ...

GOLDTARGET

عضو جدید
شروع برنامه

شروع برنامه

با سلام در این قسمت می خواهیم قسمت اول پروژه یا به عبارتی بند الف آن را به مرحله ی اجرا در بیاوریم پس از کانفیگ کردن سخت افزار وارد بلاک اوبی شده و برنامه نویسی را آغاز می کنیم .....
قابل ذکر است که میتوان در ابتدار برنامه در در یک فانکشن بلاک نوست و سپس از این بلاک در اوبی استفاده کرد که هردو حالت یکسان است و یک نتیجه را می دهد اما من برای اینکه شاید اندک افرادی هنوز با بخش FB آشنایی لازم را نداشته باشند با همان بلاک اوبی آغاز به کار خواهم کرد اما حالت دوم به قول معروف حرفه ای تر و PRO می باشد ....داخل پرانتز مطلبی به ذهنم رسید که قابل می دانم در این تاپیک ان را بیان کنم...می دانیم اگثر شما به حداقل یک زبان برنامه نویسی چه برق و په در سایر موارد آسنا هستید از ربان C,C++,VHDL,C#,PHP ......گرفته تا زبان LADDER ..STL و.....همه شما می دانید که در درس برنامه نویسی که در مقطع لیسانس ارائه می شود استاد در سر کلاس برنامه ای را که به عنوان تمرین ارائه میداد ....هر کس به شیوه ی خاص خود برنامه نوشته و ارائه میداد....الگوریتم وشیوه ی نوشتن ها متفاوت اما همگی منجر به یک هدف و مقصود میشد....در اینجا نیز چنین است یک برنامه ی اتوماسیون را هر کس به هر شکلی که در ذهنش نقش می بندد می تواد بنویسد و به نتیجه برسد تمامیه حالات و تمامیه برنامه های مختلف درست است..اما از میان این برنامه ها تنها یک نوع الگوریم و شیوه ی برنامه نویسی است که لقب professional به آن اطلاق می شود...زیرا در این مقطع علاوه بر کار کردن درست برنامه و ارائه جواب عوامل دیگری همچون تخمین ایمنی کار ،در برنامه...امکان گسترش برنامه و سهولت در Explode .....سهولت در عیب یابی و بحث "اکنولژ فالت" و همچنین تمیز بودن مرتب بودن برنامه ......از جمله عوامل مهم ودخیل در برنامه نویسی می باشد ..پس از هم اکنون علاوه بر ارائه منطق درست سعی کنید این عامل ها را نیز در برنامه رعایت کرده تا علاوه بر برنامه ای درست ،برنامه ی حرفه ای را در سابقه ی کاری خود ثبت کنید ....به عنوان مثال در بحث بررسی ایمنی در برنامه که از نظر بنده مهمترین عامل می باشد برای شما مثالی می گویم :
در برنامه نویسی برای یه کوره حتی المقدور(توصیه می کنم هیچ گاه) در لاینی که comparator قرار دارد به توصیه بنده هیچ گاه تیغه یا المانی نباید قبل از کامپراتور قرار داد چون اگر به هر دلیلی این المان تغییر stat دهد ...حال به هر دلیلی مثلا نویز و اررور فالت در سخت افزار .... آن گاه دیگر این مقایسه گر فعال نخواهد بود و چه بسا ورودی این مقایسه گر خروجی دمایی یک سنسور ترکوکوپل یا RTD بوده و قرار بوده است با افزایش دما از حد مجاز آلارمی را فعال کرده یا EMERGENCY WATER CYCLE را به حرکت در بیاورد ...اما...و صد اما یه دیگر که این اتفاق رخ نخواهد داد و چه بسا حادثه ای همانند آنچه در ذوب آهن اصفهان روی داد روی خواهد داد ...... و این مطلب را در هیچ کتاب یا جزوه ای ننوشته اند .... و نخواهند نوشت ...و از قبیل این مطالب را و وفور در بحث اتوماسیون میتوان یافت ..... یا مثلا بحث رتنتیو و یا "آن رتنتیو" در تایمر ها و.... پس به این نکان توجه لازم را به عمل آورید
از بحث اصلی دور نمی شویم شروع به نوشتن بخش الف می کنیم

GOLDTARGET

عضو جدید
من بیشتر از این بحث را کش نخواهم داد و به سرعت شروع به شرح برنامه نویسی خواهم کرد...خب قسمت الف شامل دو قسمت می باشد 1- آماده سازی سیستم شارژ 2- سیستم شارژ ( اگراز ای زمان به بعد در متن غلط املایی وجود داشت پوزش بنده را بپذیرید زیرا وقت برای چک کردن متن نخواهم داشت)

شماره 1 آماده سازی سیستم شارژ می باشد ....آماده سازی سیستم شارژ شامل را اندازی الف) پمپ مستر جریان آب بسته (که برای خنک کردن کوره به کار می رود)
ب)پمپ مستر جریان آب باز (شامل ارتباط بین کنداتور و استحر آب می باشد در واقع همان سیستم آب رسانی پشت و خارج کارگاه)
ج) در حقیقت باز شدن ورودی گاز که با روشن شدم مشعل یکی می باشد زیرا دراین نوع کوره های سبک همانند آبگرمکن داخل منزل با باز شدن گاز، ترموکوپل باعث روشن شدن مشعل می شود (در داخل برنامه هر جا از بسته شدم جریان گاز نام برد به معنی خاموش شدن مشعل است)

خب نوشتن این قسمت که به سادگی خوردن یک لیوان آب است
پس از روشن شدن مشعل چه اتفاقی خواهد افتاد....بله درست است دمای هوای درون کوره بالا رفته و بالا تر رفته....(داخل پرانتز منظور از سیستم شارژ در واقع همان موادی است که به داخل کوره ریخته می شود تا فرایند گرما دیدن و پختن بر روی آنها انجام شود پس معنی شارژ هم متوجه شدیم )
خب دمای لازم برای ورود اولین مواد و درواقع دشت اول کوره 200 در جه ی سانتی گراد است که برای تشخیص این دما عقل حکم میکند که از یک سنسور rtd از نوع PT100 استفاده شود
خب پس از سخت افزار کانفیگ شده از آدر آخرین سنسور pt 100 استفاده میکنیم توجه شود که خروجی این سنسور نیز توسط یک ترنسمیتر به جریان 4تا 20 میلی آمپر تبدیل شده که همگی شما با آن آشنایی دارین برای پروسس کردن دمای این سنسور نیز از یک بلاک fc105 استفاده می کنمی یا میتوانیمک از روش اسکیل بندی قدیمی نیز استفاده کنیم هر دو روش جواب میدهد اما بلاک اف سی حرفه ای تر و استاندارد تر است و از حجم برنامه نیز می کاهد ......
خب پس از شرایط آماده به کار سیستم هنگامی که سسنور دمای 200 را سنس کرده و هعمچینی قبل آن نیز آمادی سازی سیستم شارژ یعنی موارئ موارد بند الف و ب و ج در حال کار بود.....نوبت به راه اندازی سیستم شارز می رسد ...قابل ذکر است که قبل از آماده سازی سیستم شارژ یعنی دمای 200 درجه سلسیوس و همچنین روشن شدن پمپ ها و مشعل ....اپراتور در اتقا منترل نمی تواند سیستم شارژ را روشن کرده و کوره را از مواد مورد نظر شارژ کند ...پس اینجا نیز میتوان گفتن که حالت آماده سازی یک security contact برای حالت دوم یعنی سیستم شارژ می باشد ....... حال به شرح سیستم شارژ می پردازیم که در سیستم شارژ با زدن کلید استارت valve 1 باز می شود 30 ثانیه کار میکند و سپس بسته می شود ....10 دقیقه بهد شیر دوم باز میشود و 1 دقیقه باز می ماند و سپس بسته می شود و سپس سیستم 10 دقیقه به حالت استند بای است و سپس دوباره شیر اول باز می شود و..... این روال به همین صورت ادامه خئاهد داشت...
خب تا اینجا که مشکلی ندارید...بریم ببینم برنامه چجوری میشه ......

GOLDTARGET

عضو جدید
Program

Program

خب مهندسین عزیز عکس اولی مربوط به راه اندازی سیستم آماده سازی شارژ می باشد
2015-07-25_02-24-09.jpg

عکس دومی مرتبط بحث سنسور پی تی 100 و دمای 200 درجه ی سلسیوس می باشد
2015-07-25_02-28-44.jpg
و این2 عکس نیز مربوط به را اندازی سیستم شارژ می باشد .....فک نکنم که نیاز به توضیح داشته باشد بسیار ساده می باشد.....

GOLDTARGET

عضو جدید
نکات

نکات

تنها نکته ای که ه نظرم رسید مهمه این هست که در پلان سیستم شارژ تایمر ODTS پس از ایجاد تاخیر در وصل، لاین بعد از خود را وصل می کند که ما تها به یک پالس برای تایمر S_PEXT احتیاج داری و نکته ی بعدی تایمر ODTS باید برای سیکل دوم کاری این سیستم شارژ، ریست شود .و گرنه با مشکل خواهیم شد .....
و نکته ی دیگر اینکه چون این یه برنامه تئوری می باشد من تایم تایمره ها را برای سیموله کردن کم در نظر گرفتم

GOLDTARGET

عضو جدید
نقشه الکتریکال

نقشه الکتریکال

و این هم نقشه های الکتریکال این دو مرحله :
2015-07-25_03-03-43.jpg

===============================

2015-07-25_03-04-55.jpg

تا بخش بعدی برنامه موفق و پیروژ باشید

lucky7

عضو جدید
با سلام خدمت اساتید و مهندسین گرامی
پروژه من طراحی کنترل کننده pid برای کنترل دمای کوره القایی هستش و شبیه سازی با wincc ب لطف خدا کمی تونستم مطالبی جمع آوری بکنم و با اینجا آشنا شدم
از اساتید و مهندسان عزیز درخواست کمک و راهنمایی دارم ک این پروژه ام رو بتونم ب پایان برسونم با تشکر.
منتظر نظرهاتون هستم.

بالا