برقدار بودن سیم ارت ؟

chicamika

عضو
با سلام .
به نظرتون برقدار بودن سیم ارت از چی میتونه باشه (یعنی فازمتر روشن میشه)ولتمتر ولتاژ 150 رو نشون میده بین ارت و نول و اینکه از لحاظ اتصالی و غیره بررسی شده و مشکلی نبوده
با تشکر

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام .
به نظرتون برقدار بودن سیم ارت از چی میتونه باشه (یعنی فازمتر روشن میشه)ولتمتر ولتاژ 150 رو نشون میده بین ارت و نول و اینکه از لحاظ اتصالی و غیره بررسی شده و مشکلی نبوده
با تشکر

سلام
طبق چیزی که من از لینکی که خوندم فهمیدم اصلا ولتاژ مبنای خوبی برای تست ارت نیستا. "باید" مقاومت رو اندازه بگیرید. روشاشم گفته. خواستید مطالعه کنید.
http://www.electricalreview.co.uk/features/5020Test_&_Measurement_-_Checking_the_Earth.html

chicamika

عضو
اما من سوالم چیز دیگه ای بود .اینکه گفتم از لحاظ اتصالی، تست شده .ولتاژ 150 تا هست .به این دلیل بود که دوستان تو راهنمایی کردن بدونن که اتصالی وجود نداره .
من نمیخوام صحت ارت رو بررسی کنم .چه درست اجرا شده باشه چه اشتباه( از لحاظ مقاوت )فکر نکنم به برقدار بودن سیم ارت مرتبط باشه
در ضمن مکان پست اختصاصی داره

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اما من سوالم چیز دیگه ای بود .اینکه گفتم از لحاظ اتصالی، تست شده .ولتاژ 150 تا هست .به این دلیل بود که دوستان تو راهنمایی کردن بدونن که اتصالی وجود نداره .
من نمیخوام صحت ارت رو بررسی کنم .چه درست اجرا شده باشه چه اشتباه( از لحاظ مقاوت )فکر نکنم به برقدار بودن سیم ارت مرتبط باشه
در ضمن مکان پست اختصاصی داره
نمیدونم راستش اطلاع چندانی ندارم
اگه مشکل شما با ولتاژ هستش باید بگم که خوب تا اونجا ک من میدونم قرار نیست ارت ولتاژ نداشته باشه. مگه این الکترود قرار نیست جریانات ناخواسته رو به منبع الکترون که زمین باشه هدایت کنه؟ خوب پس یه پتانسیلی داره. و اختلافشم با پتانسیل نول نشده اینقدی ک شما میگی که خوب زیاده. من تو یه فروم دیگ ای خوندم که باید اختلافش 9 ولت باشه:surprised:که طبق چیزی که تو لینک خارجی خوندم فهمیدم که این مطلب صحت علمی نداره و بررسی عملکرد ارت اصلا ربطی به این اختلاف ولتاژ نداره.
منم دارم یادم میگیرما جوابایی ک میدم صرفا چیزایی ک دیدم.

chicamika

عضو
با تشکر از پاسخ شما.هیچ اشتباهی در جابجایی نول و ارت وجود نداره .پروژه تجاری هست .و تازگیا این مشکل به وجود اومده .چون سازه ها به ارت متصل هستن .با دست زدن به ساز ها برق گرفتگی ضعیفی به وجود میومد که با بررسی متوجه شدیم که ارت برق داره .و همونطور که گفتم از همه لحاظ بررسی شده که اتصالی و یا اشتباهی در اتصالات رخ نداده باشه .مشکل از اینا نیست

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممکنه ارت و نول با هم اتصال داشته باشه یا مشکل از چاه ارت باشه

شاید چاه ارت نزدیک یه یه چاه ارت دیگه اس یا ارتفاع و صفحه داخل چاه استاندارد نیس

chicamika

عضو
ممکنه ارت و نول با هم اتصال داشته باشه یا مشکل از چاه ارت باشه

شاید چاه ارت نزدیک یه یه چاه ارت دیگه اس یا ارتفاع و صفحه داخل چاه استاندارد نیس

ارت و نول که با هم اتصال ندارن .
اما اینکه میگید مشکل ار چاه ارت اگه باشه چطور میشه که اینطور میشه ؟

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
[/COLOR]

ارت و نول که با هم اتصال ندارن .
اما اینکه میگید مشکل ار چاه ارت اگه باشه چطور میشه که اینطور میشه ؟

چاه ارت باید متناسب با ساختمان باشه
اگه نباشه چنین مشکلاتی پیش میاد

بهتره مهندس برقی که طراحی ساختمان رو انجام داده پیدا کنید

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
خب اینکه میگید سازه برقداره طبیعتا مشکلی داره...

اگه در حالت اتصال این اتفاق میفتاد، میشد فهمید که سیستم زمین درست طراحی یا اجرا نشده...
ولی وقتی میگید در حالتی که هیچ اتصالی وجود نداره این اتفاق میفته یکم فرق میکنه...
چندتا سوال؟
تو نزدیگی اون محل پست فشارقوی وجود داره؟
چطور تست کردید و مطمئن شدید که هیچ اتصالی وجود نداره؟

Pencil

عضو جدید
چاه ارت رو بد جایی زدن ممکننه نزدیک یه چاه ارت دیگه باشه یا هزارتا چیز دیگه اما چاه ارت ها برای مجتمع های صنعتی حداقل تو700 متر مربعیش نباید هیچ چاهی باشه خیلی هم باید عمیق دفن شده باشه وگرنه مشکل برای آدم های روی زمین به وجود میاره...
اینکه میگین 150 ولت داره ممکنه یه کسی مستقیما فاز رو به چاه های ارت اطراف وصل کرده.

chicamika

عضو
خب اینکه میگید سازه برقداره طبیعتا مشکلی داره...

اگه در حالت اتصال این اتفاق میفتاد، میشد فهمید که سیستم زمین درست طراحی یا اجرا نشده...
ولی وقتی میگید در حالتی که هیچ اتصالی وجود نداره این اتفاق میفته یکم فرق میکنه...
چندتا سوال؟
تو نزدیگی اون محل پست فشارقوی وجود داره؟

چطور تست کردید و مطمئن شدید که هیچ اتصالی وجود نداره؟

سلام .پست فشار قوی نه ولی متوسط داریم .
ربط تو بی ربط همه جور تست کردیم
ساده ترین و سریعترین راه تستمون خارج گردن مرحله به مرحله خروجی تابلو ها از مدار بود
همچنین به نقاطی که مشکوک بودیم که شاید اشتباهی رخ داده باشه و یا امکان دستکاری وجود داشته باشه و بر حسب امپر مصرفی بعضی از مصرف کننده های پر مصرف .

اینکه اگه دو چاه نزدیک هم باشن ولتاژ القا میکنن رو با چی میشه تست کرد ؟

Pencil

عضو جدید
ساده ترین و سریعترین راه تستمون خارج گردن مرحله به مرحله خروجی تابلو ها از مدار بود
همچنین به نقاطی که مشکوک بودیم که شاید اشتباهی رخ داده باشه و یا امکان دستکاری وجود داشته باشه و بر حسب امپر مصرفی بعضی از مصرف کننده های پر مصرف .

فک کنم اگه از فاز های مختلف باشه که عملا باید اختلاف فاز بندازن یا به قول معروف دوفاز بشه

اما جهت میدان ولتاژ رو با یه ولتمتر تو رنج میلی ولت و دوتا میله مسی فک کنم بتونی محل مشکل رو تخمین بزنی.

من خودم گرایشم الکترونیک هست اما یه راهی به ذهنم رسید شاید بد نباشه
بیا دو تا میله رو با فاصله چند متری توی خاک بزار و اختلاف ولتاژشون رو ببین اگه ولتاژ مثبت باشه مشکل از جهت میله بالایی هست و اگه منفی از سمت میله پایین این کار رو دو بار تکرار کن(عمود برهم) و یه بردار بکش جهت بردار دقیقا به سمت چاه ارتی که مشکل ایجاد کرده رو نشون میده..... بعد بیا جای چاه ارت رو از اون نقطه دور کن

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز

دوست من نزدیک بودن 2 چاه ارت ساده ربطی به مشکل شما نداره... مگر اینکه اون یکی چاه دائما در حال اتصال باشه و فاز به ارت متصل باشه!! برای همین پرسیدم که پست برق دارید تو اطراف یا نه...

شما کل مصرف رو از مدار خارج کنید... یعنی بالا سری ترین کلید رو باز کنید و سیستم الکتریکی رو به کل قطع کنید.... اگر سازه دوباره برقدار بود که با اداره برق تماس بگیرید ولی اگر مشکل حل شد پس ایراد از داخله...

chicamika

عضو
سلام .فعلا هیچی.

میگم امکان نداره به خاطره هارمونیک باشه .نمیدونم همینطوری گفتم .اخه چون لامپ های بخار سدیم 150 وات زیاد استفاده شده .محافظ جان به دلیل هارمونیک عمل میکنه .بعد مجبور شدیم محافظ حانو از مدار خارج کنیم تا عمل نکنه .و راه حلی برای اصلاح هارمونیک پیدا نکردیم .گفتم شاید بی تاثبیر نباشه
نظرتون چیه؟

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام .فعلا هیچی.

میگم امکان نداره به خاطره هارمونیک باشه .نمیدونم همینطوری گفتم .اخه چون لامپ های بخار سدیم 150 وات زیاد استفاده شده .محافظ جان به دلیل هارمونیک عمل میکنه .بعد مجبور شدیم محافظ حانو از مدار خارج کنیم تا عمل نکنه .و راه حلی برای اصلاح هارمونیک پیدا نکردیم .گفتم شاید بی تاثبیر نباشه
نظرتون چیه؟
شما که حرفی از محافظ جان نزده بودید...
فقط گفتید که سازه برقداره و بحث ارت بود!:surprised:

chicamika

عضو
درسته .اخه مجافظ جان فقط فقط به دلیل وجود هارمونیک عمل میکنه .یعنی وقتی لامپ ها روش باشن محافظ جان عمل میکنه ولی وقتی مجافظ جانو از مدار خارج کنیم و لامپ ها رو روشن کنیم اتفاقی نمیفته .فکر نکنم به بق دار بودن ارت ربط داشته باشه .البته نظر منه به خاطر همین عنوان نکردم تا وارد بحث انحرافی نشیم
حالا نظر شکا چیه؟

mvchsh

عضو جدید
یه بار که استادمون درباره برقدار بودن سیم ارت توضیح میداد دو دلیلش یادم مون یکی متعادل نبودن بار......و یکی هارمونیک......با وجود سیم نول هارمونیک های سوم میتونن جاری بشن یعنی جریان غیرسینوسی که شار رو سینوسی میکنه و ولتاژ رو هم

سینوسی میکنه.......پیشنهاد میکنم هندبوک شاهرخ شجاعیان (خدای تاسیسات الکتریکی) رو بخر من یه بار از کتابخونه دانشگاه گرفتم اتفاقا در مورد هارمونیک هم توضیح داده بود......این استاد کتاب های زیادی نوشته ولی جزوه اصلیش که سر کلاس درس

میده کاملا با کتاباش فرق داره و بهترینه

kji

عضو جدید
سلام
اگه مقاومت چاه ارت کمتراز2 اهم باشد نباید ولتاژبرروی ارت بیفتد وجایی که نشتی دارد دقیقا مشخص می شود چون مینیاتوری یا فیوز ان قطع می شود باید اول مقاومت چاره رااندازه گیری کنید تا عیب دقیق پیدا می شود اگه مقاومت چاه پایین بود چاه ارت شما درمحدودهای ازارت یک جایی است که ولتاژبرروی ان میافتد که جای چاه را باید تغییردهید

امیر سجاد

عضو جدید
amir sajad
سلام دوست عزیز علاوه بر امکان نزدیکی زیاد از حد به پست فشار قوی و یا جابجایی فاز و نول که سایر دوستان اشاره کردند و شما آنرا مردود دانستید بنده فکر میکنم اگر ارتباط الکترود ارت شما با گستره زمین محل دارای مقاومت زیاد ویا احیانا دارای تداخلات میدانی EMC باشد و از طرفی اگر همزمان بین جریان فازهای سیستم برق رسانی محلی عدم تعادل نسبتا زیادی وجود داشته باشد این امر باعث ایجاد ولتاژ نسبتا زیادی بر روی ارت شما خواهد شد زیرا ارت و نول شما در محل کنتور بهم متصلند و میدانیم که نول شبکه همان نقطه صفر ستاره ترانس توزیع محلی است و در بارهای نا متعادل این نقطه دارای ولتاژ خواهد شد.

as22

عضو جدید
با سلام القای ولتاژ در سیم ارت یک موضوع طبیعی است که اگر از کابل چند رشته ای همراه سیم ارت استفاده کنید این اتفاق دیده میشود و وجود ولتاز مهم نیست وجود جریان در ارت میتونه خطر ناک باشه که حتما باید مقاومت چاه ارت زیر 2 اهم باشه تا سیستم ارت شما کار خودشا درست انجام بده

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
با سلام القای ولتاژ در سیم ارت یک موضوع طبیعی است که اگر از کابل چند رشته ای همراه سیم ارت استفاده کنید این اتفاق دیده میشود و وجود ولتاز مهم نیست وجود جریان در ارت میتونه خطر ناک باشه که حتما باید مقاومت چاه ارت زیر 2 اهم باشه تا سیستم ارت شما کار خودشا درست انجام بده

بله درسته
در مواقعی که ارت و نول به هم متصل باشن ارت جریان هم داره