بررسی سوالات کنکور ارشد سال 93

هدیه.

مدیر تالار مهندسی شهرسازی
مدیر تالار

سلام به همه دوستان و عرض خسته نباشید به ویژه به آزاده عزیز :gol: ،

خوب دوستان تو این تاپیک به نقد و بررسی سوالات کنکور ارشد 93 می پردازیم . سعی کنید که تاپیک روال مرتبی داشته باشه ، میتونین سوالات رو دسته بندی کنید مثلا 5 تا 5 تا یا بیشتر و بعد روی هر دسته از سوالات بحث کنید تا روند تاپیک حفظ شه.

اگر هر کدوم از دوستان سوالات کامل رو داره اینجا بذاره ، اگر هم نه با کمک هم سعی کنید که سوالاتو بنویسید و روشون بحث کنید.

پ.ن. چون الان همگی عجله دارین میتونین پاسخنامه هاتونو اول بذارین و بعد برین سراغ بررسی اونا.

موفق باشین

:gol:

mahfa90

عضو جدید
سلام دوستان.خسته نباشید.چه طور بود؟
به نظر من زبان و مباحث سخت بود.:w04::(

آخرین ویرایش:

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام... اینا یه سری از جوابای من که یادم مونده :

- نسبت تقریبی عرض به طول میدان نقش جهان، پارسال که 1به3 بوده جواب امسال متاسفانه حتی گزینه ها یادم نیست! کاش نزدم
- در مورد مسجد تاریخانه ی دامغان کدام گزینه اشتباهه؟! مربوط به قرن هشتم... ولی به نظر من گزینه ی "قدیمی ترین بنای اسلامی" هم غلط بود قدیمی ترینش مسجد فهرجه... خلاصه اینم نزدم با اینکه می دونستم، شک کردم
- سبک کاری جیمز استرلینگ : پست مدرن
- برج آزادی : مدرن متاخر ایرانی، حسین امانت
- لوئیس سالیوان : شیکاگو (دقیق یادم نیست شایدم پرسیده بود از معماران شیکاگو جواب سالیوان می شد!)
- کدوم یکی برا دوره ی سلجوقی نیست : مسجد جامع نظنز... (3 تای دیگه : مسجد گلپایگان، مسجد زواره، مسجد اردستان)
- قدیمی ترین سد ایران در : خوزستان
- عکس متعلق به : ساختمان AT & T سبک پست مدرن
- ساختمای اپرای سیدنی: یورن اوتزن
- در مورد خانه ی آبشار کدوم غلطه : ترکیب سبک ارگانیک و اکسپرسیونیسم (سه گزینه ی دیگه : اثر رایت، وجود عناصر عمودی غیرباربر -دقیق یادم نیست همچین چیزی-، شکل گیری حول شومینه مرکزی)
- طراحی شهری : صرفا هنری / صرفا علمی/ زمینه مهندسی/ هنر اجتماعی ؟؟ فک کنم آخری می شد ولی نزدم :(
- طراحی شهری مربوط به بخش خصوصی یا عمومی : صرفا مربوط به بخش خصوصی، صرفا مربوط به بخش عمومی، مربوط به نهادهای نیمه عمومی-نیمه خصوصی، می تواند هم توسط بخش خصوصی و هم توسط بخش عمومی صورت گیرد (گزینه های طولانی بودن یادم نموند...) آخریو زدم و حس می کنم غلطه :(
- خطای یک میلی متر تو نقشه ی 1به 2000 چقد اشکال درست می کنه تو واقعیت : 2 متر!
- میدان جلوی سن مارکو کدام دوره است؟ زدم رنسانس که انگار غلطه (اون همه جواب درست شک داشتم نزدم، اون وقت این )
- پرسپکتیو : وقتی که ارتفاع مکعب به اندازه نفطه دید ناظر باشه 2 سطح دیده میشه
- برای ترغیب پیاده روی (یا یه همچین چیزی) در مرکز شهر : پهنه بندی (انگار اینم غلطه)!!
- قانون شکل و زمینه : ارتباط توده و فضا

mahfa90

عضو جدید
سلام... اینا یه سری از جوابای من که یادم مونده :

- نسبت تقریبی عرض به طول میدان نقش جهان، پارسال که 1به3 بوده جواب امسال متاسفانه حتی گزینه ها یادم نیست! کاش نزدم
- در مورد مسجد تاریخانه ی دامغان کدام گزینه اشتباهه؟! مربوط به قرن هشتم... ولی به نظر من گزینه ی "قدیمی ترین بنای اسلامی" هم غلط بود قدیمی ترینش مسجد فهرجه... خلاصه اینم نزدم با اینکه می دونستم، شک کردم
- سبک کاری جیمز استرلینگ : پست مدرن
- برج آزادی : مدرن متاخر ایرانی، حسین امانت
- لوئیس سالیوان : شیکاگو (دقیق یادم نیست شایدم پرسیده بود از معماران شیکاگو جواب سالیوان می شد!)
- کدوم یکی برا دوره ی سلجوقی نیست : مسجد جامع نظنز... (3 تای دیگه : مسجد گلپایگان، مسجد زواره، مسجد اردستان)
- قدیمی ترین سد ایران در : خوزستان
- عکس متعلق به : ساختمان AT & T سبک پست مدرن
- ساختمای اپرای سیدنی: یورن اوتزن
- در مورد خانه ی آبشار کدوم غلطه : ترکیب سبک ارگانیک و اکسپرسیونیسم (سه گزینه ی دیگه : اثر رایت، وجود عناصر عمودی غیرباربر -دقیق یادم نیست همچین چیزی-، شکل گیری حول شومینه مرکزی)
- طراحی شهری : صرفا هنری / صرفا علمی/ زمینه مهندسی/ هنر اجتماعی ؟؟ فک کنم آخری می شد ولی نزدم :(
- طراحی شهری مربوط به بخش خصوصی یا عمومی : صرفا مربوط به بخش خصوصی، صرفا مربوط به بخش عمومی، مربوط به نهادهای نیمه عمومی-نیمه خصوصی، می تواند هم توسط بخش خصوصی و هم توسط بخش عمومی صورت گیرد (گزینه های طولانی بودن یادم نموند...) آخریو زدم و حس می کنم غلطه :(
- خطای یک میلی متر تو نقشه ی 1به 2000 چقد اشکال درست می کنه تو واقعیت : 2 متر!
- میدان جلوی سن مارکو کدام دوره است؟ زدم رنسانس که انگار غلطه (اون همه جواب درست شک داشتم نزدم، اون وقت این )
- پرسپکتیو : وقتی که ارتفاع مکعب به اندازه نفطه دید ناظر باشه 2 سطح دیده میشه
- برای ترغیب پیاده روی (یا یه همچین چیزی) در مرکز شهر : پهنه بندی (انگار اینم غلطه)!!
- قانون شکل و زمینه : ارتباط توده و فضا
میدان سن مارکو میشه قرون وسطی معاری خود بناها گوتیک و بیزانس.گزینه 1 میشد.تو سوالای سال قبل هم بود.
برج آزادی حسین امانت من زدم مدرن.مدرن متاخر ایرانی یعنی چی؟؟؟؟؟؟
کدام سلجوقی نیست من زدم اردستان تو پیرنیا تو سبک خراسانیه قرن 2و3
طراحی شهری زدم هنر اجتماعی.
اون شکل پرسپکتیو هم مثل تو زدم.خطالی یک میلیمتر رو نزدم.
فکر کنم خانه آبشار رو غلط زدم.
طارحی شهری بخش خصوصی و عمومی ...منم زدم 4
نسبت طول به عرض میدان نقش جهان 1 به 3
برای توسعه ترغیب پیاده روی دوتا گزینش که پرت بود یکی فشردگی بود یکی توسعه تراکم... من زدم توسعه تراکم.بقیش رو هم مثل تو زدم.تا اینجا.

arc eng

عضو جدید
بچه ها همگی خسته نباشید...

سخت نبود ولی من یکی باید منابع بیشتری میخوندم....حتی شاید دوره کردن خیلی خوبی هم نداشتم.حالا کلیدا کی میاد ؟:(:cry:

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
میدان سن مارکو میشه قرون وسطی معاری خود بناها گوتیک و بیزانس.گزینه 1 میشد.تو سوالای سال قبل هم بود.
برج آزادی حسین امانت من زدم مدرن.مدرن متاخر ایرانی یعنی چی؟؟؟؟؟؟
کدام سلجوقی نیست من زدم اردستان تو پیرنیا تو سبک خراسانیه قرن 2و3
طراحی شهری زدم هنر اجتماعی.
اون شکل پرسپکتیو هم مثل تو زدم.خطالی یک میلیمتر رو نزدم.
فکر کنم خانه آبشار رو غلط زدم.
طارحی شهری بخش خصوصی و عمومی ...منم زدم 4
نسبت طول به عرض میدان نقش جهان 1 به 3
برای توسعه ترغیب پیاده روی دوتا گزینش که پرت بود یکی فشردگی بود یکی توسعه تراکم... من زدم توسعه تراکم.بقیش رو هم مثل تو زدم.تا اینجا.
- متاسفانه سن مارکو رو خودمم فهمیدم غلطه... با مجسمه ی وسط تپه کاپیتول اشتباه گرفتم :(
- ولی به نظرم امکان نداره مدرن باشه، مهم ترین ویژگی مدرن جدایی کامل از گذشته ست ولی این برج کاملا با نگاه به تاریخ ایران طراحی شده، بابت اسمشم عجیب نیست این سبکای ایرانی درو پیکر ندارن من یه جا خوندم سبک پهلوی دوم شبه مدرن!!! :surprised:
- اردستان مشترکه بین رازی و خراسانی ولی مجموعه ی نظنز برا شیوه ی آذریه... البته کلا سوالای تاریخ شون مسخره بود، مسجد تاریخانه هم اگه با کتاب پیرنیا بود 2 تا گزینه درست داشت

بقیه جوابای من :

- توجه به بعد انسانی شهرسازی : تقاضای روشن و قوی برای کیفیت شهری بهتر
- قابلیت فضا برای فهم آسان : وضوح
- احساس تحرک و پویایی : توالی
- سه تا عکسه که بودن : تکرار
- خط نزدیک به خط نیمه : با وجود ناچیز بودن بیننده را آشفته می کند چون نه متعادل است و نه مشخصا نامتعادل
- هم پیوندی فضاهای شهری دوره ی باروک : کشش و تنش بین نقاط مهم
- مسجد شیخ لطف الله : نفوذپذیری بصری
- از عوامل کاهش مصرف انرژی : تامین پارکینگ کافی
- دوره ای که شهر جنبه ی هنری می گیرد : اینم باروک زدم که غلطه :confused:
- کاربرد معابر رواق دار در شهرسازی ایتالیا : فروم های رواق دار رم

آخرین ویرایش:

mahfa90

عضو جدید
- متاسفانه سن مارکو رو خودمم فهمیدم غلطه... با مجسمه ی وسط تپه کاپیتول اشتباه گرفتم :(
- ولی به نظرم امکان نداره مدرن باشه، مهم ترین ویژگی مدرن جدایی کامل از گذشته ست ولی این برج کاملا با نگاه به تاریخ ایران طراحی شده، بابت اسمشم عجیب نیست این سبکای ایرانی درو پیکر ندارن من یه جا خوندم سبک پهلوی دوم شبه مدرن!!! :surprised:
- اردستان مشترکه بین رازی و خراسانی ولی مجموعه ی نظنز برا شیوه ی آذریه... البته کلا سوالای تاریخ شون مسخره بود، مسجد تاریخانه هم اگه با کتاب پیرنیا بود 2 تا گزینه درست داشت

بقیه جوابای من :

- توجه به بعد انسانی شهرسازی : تقاضای روشن و قوی برای کیفیت شهری بهتر
- قابلیت فضا برای فهم آسان : وضوح
- احساس تحرک و پویایی : توالی
- سه تا عکسه که بودن : تکرار
- خط نزدیک به خط نیمه : با وجود ناچیز بودن بیننده را آشفته می کند چون نه متعادل است و نه مشخصا نامتعادل
- هم پیوندی فضاهای شهری دوره ی باروک : کشش و تنش بین نقاط مهم
- مسجد شیخ لطف الله : نفوذپذیری بصری
- از عوامل کاهش مصرف انرژی : تامین پارکینگ کافی
- دوره ای که شهر جنبه ی هنری می گیرد : اینم باروک زدم که غلطه :confused:
- کاربرد معابر رواق دار در شهرسازی ایتالیا : فروم های رواق دار رم
1و2و3 مثل تو زدم
سه تا عکس رو زدم تسلسل
خط نزدیک به خط نیمه زدم اون که میگفت تعادل داره
هم پیوندی ... مثل تو زدم
مسجد شیخ لطف ا... مثل تو زدم
عوامل مصرف کاهش انرزی زدم اون که حملو نقل عمومی داشت
این دوتاآخری هم نزدم.

ایکاروس

عضو جدید
بچه ها کلید سوالا کی میاد؟؟؟

من فقط 23 تا زبان زدم...14تا تاریخ ...19تا مباحث... 18 تا تحلیل .... 21 مبانی....

اما به همه جوابام مطمئن نیستم ...چون من برا امسال نخونده بودم و همش با اطلاعات پارسالم بود ....دعا کنید رتبم خوب شه

خوبی سوالات امسال این بود که نیاز به حفظ خط به خطی کتابا نبود

arc eng

عضو جدید
من احساس می کنم خراب کردم.اصلا آرامش ندارم.........

این فقط ی حسه... ایشالا که نتیجه خوبی میگیری:smile: من فقط 5 یا 6 تا زبان جواب دادم.بقیه ش رو هم اونطور که باید نزدم. ی سریا که شک داشتم ی سریا هم اصلا نمیدونستم.با این تفاسیر بهتره به خودت مطمئن باشی:smile:

سولا واقعن مضخرف بودن خدا لعنتش کنه اونی رو که طرحشون کرده بود.......ن از سوالای آسون پارسال ن از سوالای چرت امسال ...اهههه
این همه سوال خوب میشه طرح کرد از کجا میارن این سولا رو من موندم.:eek:
شوخی کردم ...... همه موفق باشن فقط خواستم استرس بدم به همه تنوعی بشه.... ;):D

آخرین ویرایش:

mahfa90

عضو جدید
به نظر من سوالا سطحی بود.انگار طراح ها نخواستن زیاد به خودشون زحمت بدن.من فکر میکردم از دو سال اخیر پیپیده تر باشه ولی اینطور نبود.به نظر من امسال میانگین درصد ها کلا بالاتر میشه یعنی اگه کسی پارسال با درصدای حول 50 رتبه زیر 30 اورده امسال احتمالا با درصد حول 55 تا 60 این رتبه رو میاره.

mahfa90

عضو جدید
سوالای زبان و مباحث برنامه ریزی با طراحی شهری یکیه....

bahare23

عضو جدید
چرا جوابها نمیاد؟؟؟سوالای طراحی شهری هم در سایت شهرسازان قرار گرفته

arc eng

عضو جدید
سازمان سنجش آموزش كشور ضمن تشكر از همكاري دستگاه هاي مختلف انتظامي، امنيتي و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي مجري برگزاري آزمون در كل كشور كه به علت تعويق يك هفته اي نهايت همكاري در برگزاري مناسب اين امتحان داشته اند، به اطلاع داوطلبان گرامي مي رساند با توجه به سودجويي و كلاهبرداري برخي از سايت ها و وبلاگ ها در فروش كليد و دفترچه سوالات، پس از برگزاري آزمون و بدون تاييد و مجوز اين سازمان، سوالات تمامي رشته هاي امتحاني آزمون مذكور بعد از ظهر روز شنبه مورخ 92/11/26 و كليد اوليه سوالات حداكثر تا روز پنج شنبه مورخ 92/12/1 از طريق سايت اينترنتي اين سازمان به نشاني http://www.sanjesh.org قابل دريافت خواهد بود.

khaliji

عضو جدید
بچه ها همگی خسته نباشید...

سخت نبود ولی من یکی باید منابع بیشتری میخوندم....حتی شاید دوره کردن خیلی خوبی هم نداشتم.حالا کلیدا کی میاد ؟:(:cry:

سلام به دوستان معمار
چی می شد رشتخ خودتون دامه بدید بابا همه چیز تحصیلات نیست
رویکرد معمار با شهرساز متفاوته درست نیست البته جای بحث داره دوس داشتید با هم مباحثه می کنیم
در مورد سوالات واقعات سوالات سطحش زیاد سخت نبود به راحتی به درصد بالای 50 میشه رسید
امیدوارم سوالات دکتذی امسال با این رویکرد طرح بشن
موفق باشید

arc eng

عضو جدید
سلام به دوستان معمار
چی می شد رشتخ خودتون دامه بدید بابا همه چیز تحصیلات نیست
رویکرد معمار با شهرساز متفاوته درست نیست البته جای بحث داره دوس داشتید با هم مباحثه می کنیم
در مورد سوالات واقعات سوالات سطحش زیاد سخت نبود به راحتی به درصد بالای 50 میشه رسید
امیدوارم سوالات دکتذی امسال با این رویکرد طرح بشن
موفق باشید

سلام !

حالا چرا عصبانی میشی؟؟؟ :smile:ما هم نمیگیم همه چی تحصیلاته ولی اینجا ایرانه. :) معماری و شهرسازی مکمل هم هستن. فکر نمیکنم اشکالی داشته باشه ما هم واسه ارشد رشته شما رو بخونیم. شما که دیگه حتما بهتر میدونید اکثر نظریه پردازا و طراحا هم معمار بودن و هم شهرساز.و بهترین و ماندگارترین هم شدن. لوکوربوزیه و رایت و خیلی ها....من خودمو در حد این اسطوره ها نمیبینم ولی میتونم دانشجوی خوبی باشم.
حتی اگه خدای ناکرده قبول نشم شده 10 سال کنکور میدم تا بالاخره نتیجه بگیرم.شما هم دعامون کنید.:smile:

بالا