بررسی آزمون طراحی - 2 مرداد 1394

وضعیت
موضوع بسته شده است.

MK6

کاربر بیش فعال
ولی از لحاظ اجرایی هردو حالت درسته و مشکلی نداره
و حتی شاید از لحاظ اقصادی خاک پر زدن کمتر تمام بشه
ولی نباید دسترسی ها از بین بره و عرض راهرو و ظوابط زیر سوال بره
کما اینکه تو جواب اشراق این اتفاق افتاده
در انبارها را به درون باز کرده کاری به مساحت ندارم درسته مساحت انبارها
زیاده و مشکلی جهت باز شدن نداره ولی ضابطه است میگه در به بیرون باز بشه
و تک ماشین رو انداخته وسط دو ستون 2/5
دسترسی به تاسیسات هم وقتی خودروها پارک کردن عملا ممکن نیست
خوب تو این طرح مسلما دسترسی ها و روابط و رعایت ظوابط اولویت داره
تا اقتصادی کردن طرح با خاک پر زدن.
خانم مهندس شما عکس از کارتون ندارید
ام کا 6؟؟؟؟ ببخشید فونت انگلیسی ام غیر فعال شده

فکر کنم دلیل ایشون برای این صحبتشون متراژهای زیرزمین بوده باشه چون متراژ زیرمین رو برخلاف طبقات دقیق خواسته بودن و خاک پر کردن به اندازه 30 متر مربع زیر فضای تجاری، بیشترین مساحت زیرزمین رو به پرتی می برد که عملا هرجوری هم میخواستیم طراحی کنیم متراژای خواسته شدشون جواب نمیداد، نه آقای مهندس شرمنده من دوربین با خودم نبرده بودم ولی طرحم یادم هست، بعد از اعلام نتایج حتما حتما داخل تاپیک میزارم.

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
نمیشه اینجوری نسخه پیچید و گفت باید حتما اسنکارو.کرد یا نکرد.شاید یکی از فضا خوب استفاده کرده و نیازی ندیده که از فضای روزیر تجاریم استفاده کنه.و اینکه چرا آذر 92 باید پرش میکردیم الان نه قبل توجیه نیست.چه فرقی داشتن.بستگی به طرح داره. عملا هم تو اینجور شرایط بخاطر اختلاف تراز ستونها و همچنین بخاطر استفاده از فضا، پر کردن قسمتی از زمین به نفعمون نیست.
کی گفته آذر 92 باید خاک پر میشد ؟

holooooooo

کاربر ممتاز
حرفای اینجا پست 534
نه اجباری تو این قضیه نبوده برا آزمون آذر چه فرقی داره الان با آزمون امسال ...
حالا خیلی هم نیس.. ولی مثلا یه سری افراد توجیهشون اینه با این وضعیت گرونیه زمین کلی از زمینو پر کردین ووو این توجیه اقتصادی نداره و اینکه هزینه ی پرکردن خاک در اون قسمت و جلوگیری از ریزش ب قسمت های دیگه ی زیرزمین به مراتب از گود برداریش پر هزینه تره..
کلا هم بگم این آزمون حساب کتاب درست حسابی نداره .. ما فقط اینجا داریم سرمونو گرم میکنیم ...
اونا ه معلوم نیس چجوری تصحیح میکنن هر جور دلشون میخواد!!

MK6

کاربر بیش فعال
حرفای اینجا پست 534

نه اجباری تو این قضیه نبوده برا آزمون آذر چه فرقی داره الان با آزمون امسال ...
حالا خیلی هم نیس.. ولی مثلا یه سری افراد توجیهشون اینه با این وضعیت گرونیه زمین کلی از زمینو پر کردین ووو این توجیه اقتصادی نداره و اینکه هزینه ی پرکردن خاک در اون قسمت و جلوگیری از ریزش ب قسمت های دیگه ی زیرزمین به مراتب از گود برداریش پر هزینه تره..
کلا هم بگم این آزمون حساب کتاب درست حسابی نداره .. ما فقط اینجا داریم سرمونو گرم میکنیم ...
اونا ه معلوم نیس چجوری تصحیح میکنن هر جور دلشون میخواد!!

آیدا جون همونطور که هلو جان هم اشاره کردن این حرفایی که اساتید زدن و هر کدومشون ی سری نظراتی دارن که کاملا سلیقه ای و محترم، ما گفته های اینا رو نقل قول کردیم و اینکه سوال آذر هم خاک پر میتونسته باشه و هم نه، دلیلش محدودیت نذاشتن برای فضا ها بوده ولی خوب اگه کسی تونسته توی آزمون امسال با خاک پر به خواسته های سوالم جواب بده فکر نمیکنم ایراد بوده باشه و تا وقتی نتایج نیاد هیچ حرفی قطعیت نداره (البته این نظر شخصی من).

hossein15000

عضو جدید
یک دنیا ایراد داری حسین
مشکل نورگیری اتاقها
و پارکینگ و فکر میکنم درز انقطاع هم در نظر نگرفتید

درز انقطاع گذاشتم -اتاقهام هم از نور جنوب وهم از نور شمال نور میگیرندپارکینک هاکجا ها مشکل داره ؟؟بازم هم از نظرات مچکرم

holooooooo

کاربر ممتاز
لطفا این نقشه ها رو بررسی کنید به صورت پی دی اف هستند
تو زیر زمین لابیه آسانسور در میخواد
در تاسیسات دو لنگه..
بخاطر خاک پر کردن به نظرم طراحی فضاهاتون بد شده! در تاسیسات از تو حیاط؟! بعد چطوری؟ کد حیاط صفر هستش کد کف زیرزمین منفیه 1.5 به فرض نمیشه که در از تو حیاط باشه ...
اون دری که از زیرزمین به حیاط گذاشتید! پله چرا نداره؟!
در تاسیسات و انباری هم باید رو به بیرون باشه
همکف:
در باکس پله به جهت طبقه ی فرار باید رو به بیرون باشه
اون داکت و سرویستون رو رمپ سرگیری ایجاد کرده . طول سرگیریو چند در نظر گرفتین؟+
طراحی واحدتونم پرتی زیاد داره
اول":
در دستشوییه واحد دو خوابه وسط پذیرایی بازمیشه
اتاق خواب سمت چپ از لحاظ نورگیری و عمق نور مشکل داره
بازم واحداتون پرتی دارن و خیلی هم حریم خصوصی عمومی رعایت نشده فقط تفکیک شده
وگرنه در اتاق خواب از تو پذیرایی دید داره برای هر دو واحد

hami64

عضو جدید
لطفا این نقشه ها رو بررسی کنید به صورت پی دی اف هستند

از لحاظ سازه و ستونگذاری که ضعیفه .
دسترسی و متراژ انبار و تاسیسات ایراد اساسی داره .
نورگیری و متراژ بعضی اتاقا تامین نشده .
کد ارتفاعی و شیب رمپ و .. رو هم که نذاشتی برا ما .
اگه خاک پر نمیدادی با اطمینان میگفتم قبولی ولی خب الان هم لب مرزی . احتمال قبولیت هست .

hossein15000

عضو جدید
تو زیر زمین لابیه آسانسور در میخواد
در تاسیسات دو لنگه..
بخاطر خاک پر کردن به نظرم طراحی فضاهاتون بد شده! در تاسیسات از تو حیاط؟! بعد چطوری؟ کد حیاط صفر هستش کد کف زیرزمین منفیه 1.5 به فرض نمیشه که در از تو حیاط باشه ...
اون دری که از زیرزمین به حیاط گذاشتید! پله چرا نداره؟!
در تاسیسات و انباری هم باید رو به بیرون باشه
همکف:
در باکس پله به جهت طبقه ی فرار باید رو به بیرون باشه
اون داکت و سرویستون رو رمپ سرگیری ایجاد کرده . طول سرگیریو چند در نظر گرفتین؟+
طراحی واحدتونم پرتی زیاد داره
اول":
در دستشوییه واحد دو خوابه وسط پذیرایی بازمیشه
اتاق خواب سمت چپ از لحاظ نورگیری و عمق نور مشکل داره
بازم واحداتون پرتی دارن و خیلی هم حریم خصوصی عمومی رعایت نشده فقط تفکیک شده
وگرنه در اتاق خواب از تو پذیرایی دید داره برای هر دو واحد

در تاسیسات 1.1دادم ولی فراموش کردم چند تا پله بدم از حیاط به تاسیسات- از زیرزمین به بیرون پله نگداشتم اون هم فراموش کردم-در های انباری وتاسیسات بهتره که رو به بیرون باشه اجباری نیست.همکف در باکس پله در آخر فهمیدم اما هر کار کردم پاک بشه نشد- طول سر گیر 3.30در نظر گرفتم- طراحی واحدام امدم که از نور جنوب بهره ببره ونور گیر نذارم چاره ای نداشتم-طبقه اول در دست شویی در کنار اشپزخانه هستش زیاد دید نداره-در کلیت چطور بوده من کل شیتاموکشیدم ممنون از اظهار نظراتون بازم هم اظهار نظر بدهید متشکرم

hossein15000

عضو جدید
از لحاظ سازه و ستونگذاری که ضعیفه .
دسترسی و متراژ انبار و تاسیسات ایراد اساسی داره .
نورگیری و متراژ بعضی اتاقا تامین نشده .
کد ارتفاعی و شیب رمپ و .. رو هم که نذاشتی برا ما .
اگه خاک پر نمیدادی با اطمینان میگفتم قبولی ولی خب الان هم لب مرزی . احتمال قبولیت هست .

میشه در باره ستون گذاری بیشتر توضیحدهید.تاسیاتویکی از انباری هامتراز خواسته بود دادم اما 2تا از انباری هام نشد- کل فضاهام نورگیری داره -مچکرم که اظهار نظر دادید بازهم بدید کجاها اشتباه کردم

yalda65

عضو جدید
میشه در باره ستون گذاری بیشتر توضیحدهید.تاسیاتویکی از انباری هامتراز خواسته بود دادم اما 2تا از انباری هام نشد- کل فضاهام نورگیری داره -مچکرم که اظهار نظر دادید بازهم بدید کجاها اشتباه کردم
به نظرم بهتره با توجه به اينكه مساحت يكي از واحدهاي مسكوني 72 تا 74 و يكي 120 هست. يعني تقريبا مساحت يك واحد مسكوني يك و نيم تا دو برابر اون يكي هست تقسيم بندي واحدها به صورت شمالي و جنوبي باشه. چون اگه شرقي و غربي تقسيم كنيم يك واحد رو بايد با عرض خيلي كم در نظر بگيريم كه زياد جالب نيست. به خاطر همين مساله شما به نظرم متراژ‌ها رو رعايت نكردي و واحد مسكوني بزرگترتون متراژش كمتر از خواسته سوال شده.
از طرفي راه‌پله نياز به نورگيري مستقيم نداره و بهتر هست باكس پله و آسانسورت وسط ميوفتاد تا از نور مستقيم براي فضاهاي مهم در واحد مسكوني استفاده ميكرديم.
قسمت سرگيري رو نميدونم درست حساب كردي يا نه. اما اون قسمتي كه سرويس بهداشتي واحد مسكوني طبقه همكفت رو گذاشتي اگه واقعا سرگير نيست كه سرويس دادي، بهتر بود تا آخرش رو داخل واحد مسكوني مينداختي.
شيب رمپ پاركينگ هم بايد يك متراول و آخرش 10% باشه. اگه اين رو رعايت ميكردي شايد ديگه سه تا ماشين بهت ج نميداد.
بعضي مشكلات ريز هم داري. مثل اينكه پوتر از داخل داكت‌هات بعضي جاها رد شده و يا توي تراست روبروي پنجره اتاقت ستون داري.

آخرین ویرایش:

hossein15000

عضو جدید
به نظرم بهتره با توجه به اينكه مساحت يكي از واحدهاي مسكوني 72 تا 74 و يكي 120 هست. يعني تقريبا مساحت يك واحد مسكوني يك و نيم تا دو برابر اون يكي هست تقسيم بندي واحدها به صورت شمالي و جنوبي باشه. چون اگه شرقي و غربي تقسيم كنيم يك واحد رو بايد با عرض خيلي كم در نظر بگيريم كه زياد جالب نيست. به خاطر همين مساله شما به نظرم متراژ‌ها رو رعايت نكردي و واحد مسكوني بزرگترتون متراژش كمتر از خواسته سوال شده.
از طرفي راه‌پله نياز به نورگيري مستقيم نداره و بهتر هست باكس پله و آسانسورت وسط ميوفتاد تا از نور مستقيم براي فضاهاي مهم در واحد مسكوني استفاده ميكرديم.
قسمت سرگيري رو نميدونم درست حساب كردي يا نه. اما اون قسمتي كه سرويس بهداشتي واحد مسكوني طبقه همكفت رو گذاشتي اگه واقعا سرگير نيست كه سرويس دادي، بهتر بود تا آخرش رو داخل واحد مسكوني مينداختي.
شيب رمپ پاركينگ هم بايد يك متراول و آخرش 10% باشه. اگه اين رو رعايت ميكردي شايد ديگه سه تا ماشين بهت ج نميداد.
بعضي مشكلات ريز هم داري. مثل اينكه پوتر از داخل داكت‌هات بعضي جاها رد شده و يا توي تراست روبروي پنجره اتاقت ستون داري.

چون پلان های من شرقی وغربی شده واز نور جنوب استفاده کردم یکی از واحدام 110متر مربع شده است-قسمت سرگیری رعایت شده 3.30 وطول رامپ9.33شده است

yalda65

عضو جدید
چون پلان های من شرقی وغربی شده واز نور جنوب استفاده کردم یکی از واحدام 110متر مربع شده است-قسمت سرگیری رعایت شده 3.30 وطول رامپ9.33شده است
خوب پس طول رمپ رو درست گرفتي. ارتفاع پاركينگ رو 2.2 زدي و فقط خط 10% ها رو نشون ندادي. طول سرگيري هم 3 اگه باشه اوكي هست.

hossein15000

عضو جدید
هلوجان ایشالله قبول میشید چون واقعا اطلاعات بالا و خوبی داشتید منم تقریبا کار مثل شما شد فقط یکی از اشپزخونه هام نور نگرفت اگر جای واجد هام عوض میکردم مشکلم حل میشد که اون لحظه به ذهنم نرسید ولی کامل کشیدم ..در کل فک نکنم قبول بشم چون دوستان میگن بخاطراینکه امتحان ساده بود تک حذفی میشه هر کی یه مشکل داشته باشه نمرش میره تو مردودی ها

به کارام سر بزن نظر بده

hossein15000

عضو جدید
سلام وخسته نباشید،دوستان من نرسیدم برش طولی رو بکشم ولی پلانام کامل و درست بود به نظر خودم، به نظر شما قبول میشم؟؟خییییلی نگرانم،آخه میگن اگه یه صفحه رو سفید تحویل بدید کلا بررسیش نمیکنن!... خیییلی نامردیه... آیا واقعا صحت داره این حرف؟

دوستان با نکشیدن یکی دو شیت قبول شدن

hossein15000

عضو جدید
با نورگیر یا بدونه نورگیر بستگی به طرح و حل روابط داره ولی چیزی که چشمی و ذهنی از طرح تو ذهنم دارم با نورگیر معقول تره چون اگه عمق 7 متر و در نظر بگیرید تا آخرین قسمت آشپزخونه باید 7 متر باشه که طرحی که یکی از دوستان گذاشته عمق مجموعه پذیرایی و آشپزخونه بیشتر از 7 میشه وفک میکنم این طور مناسب باشه. موفق باشید دوستان. پارکینگم 3 تا کنار هم انگاری بهتر به نظر میرسه . البته من دهنی میگم قطعا تو طراحی یه چیزای دیگه ممکن پیش بیاد و حالتای دیگه معقول باشه. اومدم ببینم سوال امسال چطور بود فقط میخان سوال طرح کنن که هیچکی حدسم نمیزنه روال 2 سال قبلو بهم زدن... ایشالا همه راضی باشن

منم 3 تا پارکینگو کنار هم قرار دادم ونور گیر نذاشتم

وضعیت
موضوع بسته شده است.