بررسي و تشريج سوالات ساخت كنكور ساخت‌وتوليد(كلاس نكته و تست)

بررسي و تشريج سوالات ساخت كنكور ساخت‌وتوليد(كلاس نكته و تست)

• مجموع رای دهندگان
    91

sahand147

عضو جدید
اقا ما که از این ساخت و تولید خیری ندیدیم .من که دیگه فقط امیدم به ریاضی و جامداته...هر چند هیچی جای ساخت رو نمیتونه پر کنه:(

altinalav

عضو جدید
سلام به همگی
من یکی که اعصابم خیلی خورده ولی
صرفنظر از اینکه کی سوالای ساختو چه جوری زده می خواستم پیشنهاد بدم یه نامه اعتراضی اینجا بنویسیم و تصویب کنیم و هر کسی توی دانشگاه خودش از دانشجوها و اساتید امضا جمع بکنه و بصورت هماهنگ بفرستیم سازمان سنجش که اولا از آدمای درست و حسابی واسه طرح سوال استفاده بشه و ثانیا تعداد سوالای ساخت بیشتر بشه که هر بنی بشری هوس نکنه ساخت رو شانسی هم که شده بزنه و جای ساختیارو بگیره.
از ما که گذشت لااقل کسایی که بعد از ما میان بدبخت نشن

sahand147

عضو جدید
سلام به همگی
من یکی که اعصابم خیلی خورده ولی
صرفنظر از اینکه کی سوالای ساختو چه جوری زده می خواستم پیشنهاد بدم یه نامه اعتراضی اینجا بنویسیم و تصویب کنیم و هر کسی توی دانشگاه خودش از دانشجوها و اساتید امضا جمع بکنه و بصورت هماهنگ بفرستیم سازمان سنجش که اولا از آدمای درست و حسابی واسه طرح سوال استفاده بشه و ثانیا تعداد سوالای ساخت بیشتر بشه که هر بنی بشری هوس نکنه ساخت رو شانسی هم که شده بزنه و جای ساختیارو بگیره.
از ما که گذشت لااقل کسایی که بعد از ما میان بدبخت نشن

سلام دوست عزیز
من راجب طراح و منابع سوالای ساخت خیلی تحقیق کردم و از اساتیدم پرسیدم و یه چیزی رو فهمیدم:
چندین سال پیش که رشته ی ساخت جدید بود و استادها تازه نفس بودند سازمان سنجش هر سال به اساتید نامه مینوشتن و درخواست سوال میکردن اونا هم سوال میدادن.
ولی چون بهشون حق الزحمه نمیدادن اینام یواش یواش دلسرد شدن و دیگه نه اینا سوال میدن و نه دیگه سازمان سنجش بهشون نامه میفرسته.
پس اساتید دانشگاه های مطرح توی ساخت مثل امیرکبیر و تبریز دیگه سوال نمیدن .یه تعداد از سوالات مال استادای تازه به دوران رسیده هست که میخوان خودی نشون بدن.ولی اکثرا سوالا از مخزن انتخاب میشه و مهم اینه که کسایی که این سوالا رو انتخاب میکنن کارمندهای معمولی سازمان سنجش هستند و افراد متخصص نیستند.
برای همینه که یه تعداد از سوالا راجب شکل دهی فلزات و توانایی ماشینکاری و عملیات حرارتی و ریخته گری هستند که چندین ساله از کنکور حذف شدن ولی تو مخزن موجوده. از همه مهمتر سوالای محاسباتی که اون هم مربوط به چند سال پیشه که ماشین حساب مجاز بوده .

altinalav

عضو جدید
من خودم دانشجوی دانشگاه تبریزم و حرفی که میگی کاملا درسته . ولی باید یکی به اینا بگه که دارین با آینده خیلیا بازی می کنین. شاید بگید رسیدگی نمی کنن اما به نظر من حداقلش اینه که پیش وجدان خودمون راحت میشیم که سعی خودمونو کردیم
بنظر من مشکل اصلی جامعه ما همینه که ماها به خودمون ایمان نداریم. تو کل کسایی که ساخت میدن یا کلا با ساخت در ارتباط هستن 1 نفر نمیتونی پیدا کنی که از سوالای ارشد راضی باشه ولی بازم کسی لب باز نمی کنه منم جای مسئولا بودم شاید همین کارارو می کردم چون کسی نیست مواخذم بکنه

majid_mz

عضو جدید
کاربر ممتاز
من خودم دانشجوی دانشگاه تبریزم و حرفی که میگی کاملا درسته . ولی باید یکی به اینا بگه که دارین با آینده خیلیا بازی می کنین. شاید بگید رسیدگی نمی کنن اما به نظر من حداقلش اینه که پیش وجدان خودمون راحت میشیم که سعی خودمونو کردیم
بنظر من مشکل اصلی جامعه ما همینه که ماها به خودمون ایمان نداریم. تو کل کسایی که ساخت میدن یا کلا با ساخت در ارتباط هستن 1 نفر نمیتونی پیدا کنی که از سوالای ارشد راضی باشه ولی بازم کسی لب باز نمی کنه منم جای مسئولا بودم شاید همین کارارو می کردم چون کسی نیست مواخذم بکنه
بله موافقم ... میدونم که ترتیب اثر داده نمیشه .. اما هر کاری خواستید بکنید .. منم هستم .... نامه, ای میل یا هر چیزه دیگه...
گرایش به این خوبی خوندیم اما حالا .... سر کنکور ارشد باید بشینیم ضرب و تقسیم کنیم ... این وسط یه سوتی بدیم و سوال رو غلط بزنیم......

sahand147

عضو جدید
اقا تو رو جون هر کی دوست دارین برین به سوال 127(روش های سنتی و غیر سنتی ) اعتراض بدین .از صغحه 498 ارشد سپاهان هم میتونین عکس بگیرین.....این سوال دو تا گزینش صحیح میشههههههههههههههههه.....
بخدا دارم دیوونه میشم 8 ما شب و روز زحمت بکش بعد ساخت رو از همه کمتر بزن...:cry:

mo.s.l

عضو جدید
طراحي قالب پرس 89
مشاهده پیوست 35074
گزينه 4 صحيح ميباشد اما متاسفانه سازمان سنجش گزينه 2 را صحيح اعلام كرده است.

تعيين ميزان لقي و همچنين اعمال ان بر روي قالب از مهمترين پارامتر‌هاي طراحي قالب ميباشد.

براي تعيين مقدار لقي اولين قدم تعيين نوع عمليات ميباشد كه بر 2 نوع است:

شايد دير باشه براي جواب اين سوال
1) Blanking يعني قسمت بريده شده مورد نظر است و باقيمانده ورق به همراه سوراخ ايجاد شده دور ريز است.
2) piercing يعني قسمت بريده شده دور ريز است و سوراخ ايجاد شده مورد نظر است.

مشاهده پیوست 35073
در ادامه به اصل كلي زير توجه كنيد:
همان‌طور كه در شكل اول نشان داده شده است قطعه بريده شده همواره سايز ماتريس و سوراخ ايجاد همواره شده سايز سنبه ميباشد.

نحوه اعمال لقي بر سنبه و ماتريس
:
(به شكل دوم توجه كنيد)
فرايند Blanking :
قطعه بريده شده مورد نظر است پس ماتريس به انداه نقشه(سايز) ساخته ميشود و سنبه كوچكتر ساخته ميشود(لقي بر سنبه اعمال ميشود)
هنگام اعمال لقي به سنبه به نكات زير توجه شود:
a) فاصله بين مراكز دواير و همچنين زوايا بدون تغيير باقي مي‌ماند .(اندازه P و زاويه B )
b) مقدار 2 برابر لقي از فاطله تمام خطوط موازي كم ميشود(اندازه q )
c) مقدار لقي از شعاع تمام كمان‌هايي كه مركز انها درون سنبه است كم ميشود(شعاع r )
d) مقدار لقي به شعاع تمام كمان‌هايي كه مركز انها بيرون سنبه است اضافه ميشود(شعاع R )
فرايند Piercing :
سوراخ ايجاد شده مورد نظر است پس سنبه به انداه نقشه(سايز) ساخته ميشود و ماتريس بزرگتر ساخته ميشود(لقي بر ماتريس اعمال ميشود)
هنگام اعمال لقي به ماتريس به نكات زير توجه شود:
a) فاصله بين مراكز دواير و همچنين زوايا بدون تغيير باقي مي‌ماند .(اندازه P و زاويه B )
b) مقدار 2 برابر لقي از فاطله تمام خطوط موازي اضافه ميشود(اندازه q )
c) مقدار لقي به شعاع تمام كمان‌هايي كه مركز انها درون حفره ماتريس است اضافه ميشود(شعاع r )
d) مقدار لقي از شعاع تمام كمان‌هايي كه مركز انها بيرون حفره ماتريس است كم ميشود(شعاع R )
----------------------------------------------
حالا برسيم به تست:
سوراخ D=5 حاصل عمليات piercing است پس سنبه سايز و ماتريس به مقدار 2 برابر لقي بزرگتر ساخته ميشود.
شعاع r=10 ايجاد شده حاصل عمليات Blanking است پس ماتريس سايز (گزينه2 صحيح است)و لقي بر سنبه اعمال ميشود و با توجه به اينكه مركز كمان شعاع r بيرون سنبه است اندازه ان به مقدار لقي بزرگتر ساخته ميشود(گزينه 1 صحيح است).
پاينده باشيد......

شايد دير باشه كه الان باز اين سوال مطرح بشه ولي من تازه به اين تاپيك رسيدم و داشتم مطالب جلبتون رو مي خوندم كه به اين سوال رسيدم و خواستم بگم كه سازمان سنجش حداقل به اين سوال جواب درست داده.
واما دليل درست بودن اين گزينه 2
در هر صورت بايد بين سنبه و ماتريس يك فضاي خاصيي به نام كليرانس وجود داشته باشد اما وقتي شما گزينه 4 رو انتخاب كنين يعني اين اصل ساده بالا رو رعايت نكردين
بيشتر تو ضيح مي دم
براي اينكه عمل برش انجام بشه بايد سنبه به داخل ماتريس بره تا عمل برش انجام بشه اما به نظر شما سنبه 10.03 داخل يه ماتريس 10 ميره؟
پس گزينه صحيح همون گزينه 2 است
در واقع سنبه بايد 9.94 باشه و ماتريس 10 بنابر اين گزينه 1 اشتباه است و لازم نيست وقت خودتون رو براي گزينه هاي ديگه هدر بدين چون گزينه 4 هم با غلط بودن 1 از دور خارج ميشه

آخرین ویرایش:

kia1064

عضو جدید
آقایون من از سال 83 به بعد 3-4 بار شرکت کردم همیشه همین مشکل و داشتم جزوه امیر کبیر میخوندیم از تبریز سوال میومد از نبریز و امیر کبیر مخوندیم ار صنعتی اصفهان سوال میومد ما هم ول کن نبودیم سال آخر جزو ه های تمام دانشگاههای بابل امیر کبیر اصفهان و تبریزو خوندیم از کتابای نشر طراح اومد !!!
خلاصه یادم نمیره سال آخر منگ بودم خدایا ایندفه از کجا اومده
کلا بیخیال شدم ولی خدا وکیلی تو کار خیلی بهم کمک کرد
اگه کسی قصد پیگیری این بانک سوالات و داره من هستم شدید هم هستم

milad_3005

عضو جدید
کمممممممکککککک
من دارم برای ارشد می خونم...ولی متاسفانه نمیدونم برای درس های ساخت و تولید از چه کتابی تست بزنم..مرجع خوب واسه تست ساخت تولید می خوام....لطفا راهنماییم کنید

P aYa M

عضو جدید
شايد دير باشه كه الان باز اين سوال مطرح بشه ولي من تازه به اين تاپيك رسيدم و داشتم مطالب جلبتون رو مي خوندم كه به اين سوال رسيدم و خواستم بگم كه سازمان سنجش حداقل به اين سوال جواب درست داده.
واما دليل درست بودن اين گزينه 2
در هر صورت بايد بين سنبه و ماتريس يك فضاي خاصيي به نام كليرانس وجود داشته باشد اما وقتي شما گزينه 4 رو انتخاب كنين يعني اين اصل ساده بالا رو رعايت نكردين
بيشتر تو ضيح مي دم
براي اينكه عمل برش انجام بشه بايد سنبه به داخل ماتريس بره تا عمل برش انجام بشه اما به نظر شما سنبه 10.03 داخل يه ماتريس 10 ميره؟
پس گزينه صحيح همون گزينه 2 است
در واقع سنبه بايد 9.94 باشه و ماتريس 10 بنابر اين گزينه 1 اشتباه است و لازم نيست وقت خودتون رو براي گزينه هاي ديگه هدر بدين چون گزينه 4 هم با غلط بودن 1 از دور خارج ميشه
دوست عزیزم شما به blanching یا piercing بودن توجه نکردی...
موفق باشی..

نسرین 66

عضو جدید
سلام میشه یه منبع خوب برای درس اونیورسال معرفی کنید؟به نظرتون کتاب مدرسان شریف خوبه؟

P aYa M

عضو جدید
سلام میشه یه منبع خوب برای درس اونیورسال معرفی کنید؟به نظرتون کتاب مدرسان شریف خوبه؟

سلام دوست عزیز...
برای اونیورسال بهتر هستش از روی جزوه های امیر کبیر بخونید...کاملتر و کنکوریتر از باقی منابع هستش...
مدرسان شریف برای کاردانی مناسب هستش و سر فصل های ارشد رو پ.شش نمیده...
اما اگه میخواید از روی کتاب بخونید من جلد 1 و 2 ابراهیم صادقی رو پیشنهاد میکنم...
برقرار باشید...

tractor

عضو جدید
با سلام این سوال مربوط به علم مواد هستش.تو کتاب علم مواد حسین تویسر کانی هم این مسئله به عنوان یکی از مثالها حل شده.

سلام این سوال مربوط به علم مواد هس قسمت کار سرد جوابش 46 درصد میشه مقدار کار سرد برابر است با تفاضل مساحت نهایی و مساحت اولیه تقسیم بر مساحت اولیه

P aYa M

عضو جدید
Re: بررسي و تشريج سوالات ساخت كنكور ساخت‌وتوليد(كلاس نكته و تست)

دوستان عزيز اگه كسي سوالات ساخت امسال رو داره يا لينكي ازش براي دانلود داره اينجا قرار بده...
برقرار باشيد ;)

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

P aYa M

عضو جدید
سلام به دوستان۰۰۰۰
خیلی وقت بود به این تاپیک سر نزده بودم۰۰۰
دیگه زیر خاکی شده

Sent from my K00E using Tapatalk

hamedhamedy27

عضو جدید
سلام من که اصلا درسهای ساخت رو نخونده بودم ،فقط درسهای جامدات و دینامیک ،کنترل وارتعاشات و تاحدی سیالات زدم ،البته چند تا سوال از ساخت هم نخونده زدم ،امسال هم روزانه ام.

P aYa M

عضو جدید
دوستان ساختی بیان ببینیم چند چند بودید کنکور امسال رو ؟
به نظر من سوالا 50-50 بود
سول پرت زیاد داشت امسال

بالا