بررسي و تشريج سوالات ساخت كنكور ساخت‌وتوليد(كلاس نكته و تست)

بررسي و تشريج سوالات ساخت كنكور ساخت‌وتوليد(كلاس نكته و تست)

• مجموع رای دهندگان
    91

majid_mz

عضو جدید
کاربر ممتاز
درصد پرلیت رو 0.45 اوردم....بر حسب سختی قطعه کار هم روش سنتی میشه هم غیر سنتی...انذازه گیری مستقیم خوبه چون لقی تاثیر نداره....مدار کاسکید سه گروه داشت....شیب دار کردن سنبه برای Blanking کاربرد نداره.....
اون درصد رو من 94 درآوردم .... صورت کسر رو نوشتم 0.4 - 6.67 و مخرجش هم 0.02 - 6.67 ... قانون اهرم ها اینطوری نبود؟؟
شیب دار کردن برای بلنکینگ نیست .. درسته .... اندازه گیری مستقیم بهتره .... اون یکی سوال cnc ناقص بود ... اما تولید مخصوص من گزینه برای قطعات سخت .. تولید مخصوص ارجحیت داره رو زدم .. فکر میکنم از برخی جهات هر 2 گزینه رو میشه صحیح در نظر گرفت ....
سوال چگالی رو چند زدید؟؟؟؟
یا نیروی خمکاری V رو ؟؟؟

آخرین ویرایش:

Hossein_b5717

عضو جدید
نیروی خم من 0.24 رو زدم
نمیدونم منظورش نیروی خالص بود یا با اعمال ضریب اطمینان
اگر خالص که 0.24
اگر با ضریب اطمینان که برای ضخامت کم 2 میگیرن میشد 0.48

saeedvalentino

عضو جدید
نیروی لازم خمکاری:

L=1200
w=300
Y=1
t=3

F=Yt^2L/w

که جواب میشه 0.36

البته شایدم اشتباه باشه من اینجوری محاسبه کردم.

majid_mz

عضو جدید
کاربر ممتاز
نیروی خم من 0.24 رو زدم
نمیدونم منظورش نیروی خالص بود یا با اعمال ضریب اطمینان
اگر خالص که 0.24
اگر با ضریب اطمینان که برای ضخامت کم 2 میگیرن میشد 0.48

نیروی لازم خمکاری:

L=1200
w=300
Y=1
t=3

F=Yt^2L/w

که جواب میشه 0.36

ای بابا .. من یه کتابی دارم ... واسه نیروی خمکاری V این فرمول رو داده :
F=1.333SWT^2/L
S: استحام ورق بر حسب کیلو گرم بر میلیمتر مربع
W:عرض ورق در موضع خمکاری

کم کم ساختم داره به منفی نزدیک میشه .. من از امتحان اومدم گفتم بد نبود ... اما حالا دیگه نمیدونم بگم چی بود ....

saeedvalentino

عضو جدید
F=1.333SWT^2/L

کم کم ساختم داره به منفی نزدیک میشه .. من از امتحان اومدم گفتم بد نبود ... اما حالا دیگه نمیدونم بگم چی بود ....

دوست من زیاد ناراحت نباش وضع من هم بهتر از شما نیست. تا اینجا درصدم شده 20% !!!!!
باید صبر کنی تا کلید سوالات بیاد اینایی که بچه ها میگن حتما نمی تونه درست باشه .
این فرمولی که من نوشتم از روی کتاب ساخت و تولید نشر ارکان اصفهان بود که کاملا کپی جزوه دانشگاه امیرکبیر ولی با این حال معلوم نیست درست باشه یا نه باید ببینی طراح از کدوم فرمول استفاده کرده!!!!!

majid_mz

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست من زیاد ناراحت نباش وضع من هم بهتر از شما نیست. تا اینجا درصدم شده 20% !!!!!
باید صبر کنی تا کلید سوالات بیاد اینایی که بچه ها میگن حتما نمی تونه درست باشه .
این فرمولی که من نوشتم از روی کتاب ساخت و تولید نشر ارکان اصفهان بود که کاملا کپی جزوه دانشگاه امیرکبیر ولی با این حال معلوم نیست درست باشه یا نه باید ببینی طراح از کدوم فرمول استفاده کرده!!!!!
خسته شدم ... واقعا ساخت فقط و فقط شانسیه ....
شاید یکی بدون حتی یه دور خوندن درسهای ساخت تو کنکور بیاد و 40-45 % بزنه ..یکیم مثل من اینهمه بخونه ... بعد تازه سوال به اون راحتی تو قالب رو اشتباه بزنه ....
نمیدونم چرا این کنکور ارشد به من نمیخوره .. هیچ جوری سر سازگاری نداره ... امروز 4-5 بار 128 رو به توان 3 رسوندم .. تو سوال چگالی ... هر بار یه عددی در میومد ....

saeedvalentino

عضو جدید
این سوال چگالی که مزخرف بود آخه وقتی ماشین حساب غیر مجاز واسه چی سوال با اون همه محاسبات رو میدند .
یکی نیست به اینا یه چیزی بگه یا مثلا مقاومت سوال کرنش محوریه را اگه می خواستی حساب کنی قشنگ نیم ساعت فقط ضرب و تقسیم باید انجام می دادی با اینکه راه حل این دوتا سوال را بلد بودم ولی نتونستم جواب بدم یا مثلا اون سوال فرزکاری رو به دلیل نداشتن ماشین حساب قاطی کردم اشتباه زدم.
من از این آزمون تجربه بزرگی کسب کردم . وقت گذاشتن روی دروس ساخت وتولید یعنی اشتباه . یه کتاب سپاهان بگیری بخونی بسه . واسه چی بری رفرنس بخونی بعد باید روی جامدات و ریاضی وقت گذاشت.

saeedvalentino

عضو جدید
این سوال تولید مخصوص را من فکر کردم میگه در روش های مدرن ماشینکاری به سختی قطعه بستگی داره به همین خاطر نزدمش(چون بستگی نداره) و گزینه ای که گفته بود هزینه سنتی کمتره را زدم . یعنی طراح کدوم جواب مدنظرش بوده.......؟

majid_mz

عضو جدید
کاربر ممتاز
این سوال چگالی که مزخرف بود آخه وقتی ماشین حساب غیر مجاز واسه چی سوال با اون همه محاسبات رو میدند .
یکی نیست به اینا یه چیزی بگه یا مثلا مقاومت سوال کرنش محوریه را اگه می خواستی حساب کنی قشنگ نیم ساعت فقط ضرب و تقسیم باید انجام می دادی با اینکه راه حل این دوتا سوال را بلد بودم ولی نتونستم جواب بدم یا مثلا اون سوال فرزکاری رو به دلیل نداشتن ماشین حساب قاطی کردم اشتباه زدم.
من از این آزمون تجربه بزرگی کسب کردم . وقت گذاشتن روی دروس ساخت وتولید یعنی اشتباه . یه کتاب سپاهان بگیری بخونی بسه . واسه چی بری رفرنس بخونی بعد باید روی جامدات و ریاضی وقت گذاشت.
دقیقا ... ضرب و تقسیمهای تو در تو و نجومی.... فقط واسه گرفتن وقت و خورد کردن اعصاب داوطلبه .. یه جور مریضیه این طراح داشته ....
خوش شانس باشی میزنی ..بد شانس باشی نه .....
چقدر من این ساخت رو خوندم .... شبیه ساخت و تولید شدم ....
کلید بی صاحب موندشون رو کی میدن؟؟ شنبه؟؟؟من رو یه تیکه کاغذ جوابامو نوشتم و آوردم ....
اما دیگه فکر کنم نیازی به محاسبه نیست .. بشینم بخونم که اردیبهشت آزاد بدم ... اونم ساختش گندیه که حرف نداره ...
نمیدونم از کجاشون سوال در میارن

majid_mz

عضو جدید
کاربر ممتاز
این سوال تولید مخصوص را من فکر کردم میگه در روش های مدرن ماشینکاری به سختی قطعه بستگی داره به همین خاطر نزدمش(چون بستگی نداره) و گزینه ای که گفته بود هزینه سنتی کمتره را زدم . یعنی طراح کدوم جواب مدنظرش بوده.......؟
اینم از اون سوالاییه که فقط و فقط به نظر طراح بستگی داره .. هر دو هم میتونن درست باشن هم میتونن غلط باشن ...
من اینو زدم : در براده برداری مواد سخت .. تولید مخصوص ارجحیت داره

Hossein_b5717

عضو جدید
F=1.333SWT^2/L
این فرمول با اعمال ضریب اطمینان 2 هست که با این جواب 0.48 میاد
نیروی خالص که چند سال پیش هم سوال کنکور بوده میشه F=2/3SWT^2/L که جواب رو 0.24 میده که من همینو زدم

saeedvalentino

عضو جدید
این فرمول با اعمال ضریب اطمینان 2 هست که با این جواب 0.48 میاد
نیروی خالص که چند سال پیش هم سوال کنکور بوده میشه F=2/3SWT^2/L که جواب رو 0.24 میده که من همینو زدم

این فرمولی که شما دادید یه جواب دیگه میده 0.24 نمیشه عددگذاری کنید . خودتون می بینید

saeedvalentino

عضو جدید
ضریب رو که نوشتم 2/3 ,منظورم 0.667 بودا نه 2.3

بله درسته فکر کنم گزینه درست حتما همین گزینست چون سال 75 هم فرمول این سوال را خواستند که همین فرمولی که شما نوشتید بوده اما یه نکته که هست اینه که اونجا گفته بوده نیروی خالص خمکاری .

Hossein_b5717

عضو جدید
بله درسته فکر کنم گزینه درست حتما همین گزینست چون سال 75 هم فرمول این سوال را خواستند که همین فرمولی که شما نوشتید بوده اما یه نکته که هست اینه که اونجا گفته بوده نیروی خالص خمکاری .
دقیقا. من سر جلسه برای همین اعصابم خورد شد, نه گفته با ضریب اطمینان, نه نیروی خالص

siavash_m689

عضو جدید
سلام اون سوال چگالی چند میومد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ سوالای متالوژی واقعا سردرد بود جواب در نمیومد :(

سوال هیدرولیک
A+B+C-D-A-B-C+D+ چی میشد؟؟؟؟؟؟؟

P aYa M

عضو جدید
دوستان عزيز اولا به همتون خسته نباشيد ميگم ....
در مورد سوالات يه چند تايي كه يادم مونده رو مينويسم...
--------------------------------------

زاويه helix همون زاويه مارپيچ بود
---------------------------------------------
توليد پيچ به روش فورج يا همون اهنگري بود
-----------------------------------------------
براي افزايش استحام در مقابل خمش و پيچش از rib اسفاده ميشه
------------------------------------------------
در cnc اندازه گيري مستقيم ارجحيت داره
------------------------------------------------
اندزه سنبه سوراخكاري و ماتريس blanking با اندازه هاي نقشه برابر بود
-----------------------------------------------
مقدار فاز فريت از كسر زير بدست مياد
6/7منهاي 0.4تقسيم بر 6/7 منهاي 0.02
البته بدون محاسبه و دونستن نمودار فاز اهن-كربن هم ميشد جواب رو زد
چون دما 400 درجه بود يعني در دمايي كه هيچ استحاله‌اي رخ نداده بود و درصد وزني 0.4 بود يعني تقريبا همش فريت بوده.
نيروي برش قالب v شكل از رابطه زير بدست مياد
با توجه به رفرنس
F=1.333SWT^2/L
----------------------------------
شيبدار كردن براي هر دو روش اتفاده ميشه.....
در piercing بر روي سنبه و در blanking بر روي ماتريس
---------------------------------------------------
روش هاي توليد مخصوص با توجه به مواد مختلف هست و نبايد گزينه براي مواد سخت سرعت بيشتر و هزينه كمتر رو انتخاب ميكرديد
----------------------------------------------
هيدروليك براي دسته بندي فعاليت ها هر جا تغيير علامت رخ ميداد دسته جدا ميشد و تو اين سوال 3 تا بود
-------------------------------
مدار هيدروليك شكلش بايد باشه تا بگم اما اوني درست بود كه c رو به t وصل كرده بود
--------------------------------
خطكش سينوسي زاويه راس مخروط و مرغك سينوسي نصف زاويه راس مخروط رو اندازه ميگيره (اينو اشتباه زدم)
---------------------------

منم كلا همين 12 تا رو زدم.....

بچه‌ها ديگه ناراحتي نداره....هر چي بود تموم شده...

آخرین ویرایش:

majid_mz

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزيز اولا به همتون خسته نباشيد ميگم ....
در مورد سوالات يه چند تايي كه يادم مونده رو مينويسم...
مقدار فاز فريت از كسر زير بدست مياد
6/7منهاي 0.4تقسيم بر 6/7 منهاي 0.02
البته بدون محاسبه و دونستن نمودار فاز اهن-كربن هم ميشد جواب رو زد
چون دما 400 درجه بود يعني در دمايي كه هيچ استحاله‌اي رخ نداده بود و درصد وزني 0.4 بود يعني تقريبا همش فريت بوده.
نيروي برش قالب v شكل از رابطه زير بدست مياد
با توجه به رفرنس
F=1.333SWT^2/L
----------------------------------
روش هاي توليد مخصوص با توجه به مواد مختلف هست و نبايد گزينه براي مواد سخت سرعت بيشتر و هزينه كمتر رو انتخاب ميكرديد
----------------------------------------------
بچه‌ها ديگه ناراحتي نداره....هر چي بود تموم شده...

سلام پیام جان ...
سوال فریت رو فکر کنم درست باشه .. 94درصد میشه .... درصد فریت تو پرلیت رو خواسته بود ... همین میشه ....
سوال نیروی خمکاری رو منم با این فرمول 0.48 بدست آوردم .... شما چی؟؟
اما سوال تولید مخصوص .... هر دو گزینه یه جورایی درسته ... چون واقعا خیلی جاها برای تولید قعات سخت تولید مخصوص ارجحیت داره و اصلا با سنتی نمیشه براده برداری کرد ..
...
من اون سوالی که در مورد چگالی بود اون عددی که اولش 7 بود رو بدست آوردم ... 780 بود .. یه همچین چیزی

sahand147

عضو جدید
نیروی لازم خمکاری:

L=1200
w=300
Y=1
t=3

F=Yt^2L/w

که جواب میشه 0.36

اقا تورو خدا این جواب رو شما چطوری میارین؟؟؟؟ این w صاحب مرده که توی مخرج نیست... L توی مخرجه که طول ماتریسه..با این حال جواب 1.5 میاد که تو گزینه ها نبود . ... من با فرمولی رفتم که رازفر تو ارشد سپاهان نوشته که ضریبش 2/3 هست. دو تا ضریب دیگه هم مولایی پیشنهاد کرده...1.35 و 1.2 که با این حساب جواب 3 و 2.7 میاد که بازم تو گزینه ها نبود ( واحداشو دیگه نمیدونم ولی بالاخره ضریبی از اینا باید باشه).لطفا بگین کجا اشتباه میکنم...:cry:

sahand147

عضو جدید
اینم از اون سوالاییه که فقط و فقط به نظر طراح بستگی داره .. هر دو هم میتونن درست باشن هم میتونن غلط باشن ...
من اینو زدم : در براده برداری مواد سخت .. تولید مخصوص ارجحیت داره

این سوال تقریبا شبیه سوال سال 84 بود. ارشد سپاهان نوشته که روشهای سنتی سرعت براده برداریشون بیشتره هزینه و توان مصرفیشون هم کمتره.روش های پیشرفته هم برای مواد سخته. ..اون گزینه ای که میگه مواد سخت برای روشهای پیشرفتس درسته ولی به نظرم صحیح ترین گزینه همونی بود که این دو تا رو تفکیک کرده بود چون این جواب جواب گزینه بعدی رو هم شامل میشد و کلی تر بود.

dynasty

عضو جدید
دوستان برای اطلاعتون باید بگم که نیروی لازم خمکاری 2وخورده ای میومد برای اطلاع بیشتر میتونین به کتاب
Die handbook e entesharate McGrawhill
رجوع کنین سوال حل شده اون کتابه

Hossein_b5717

عضو جدید
اقا تورو خدا این جواب رو شما چطوری میارین؟؟؟؟ این w صاحب مرده که توی مخرج نیست... L توی مخرجه که طول ماتریسه..با این حال جواب 1.5 میاد که تو گزینه ها نبود . ... من با فرمولی رفتم که رازفر تو ارشد سپاهان نوشته که ضریبش 2/3 هست. دو تا ضریب دیگه هم مولایی پیشنهاد کرده...1.35 و 1.2 که با این حساب جواب 3 و 2.7 میاد که بازم تو گزینه ها نبود ( واحداشو دیگه نمیدونم ولی بالاخره ضریبی از اینا باید باشه).لطفا بگین کجا اشتباه میکنم...:cry:
w تو مخرجه و L طول خم تو صورت
2/3 اگر بزاری نیروی خالص
1.33 برای زمانی که ضخامت 8 میلیمتر
1.2 زمانی که ضخامت 16 میلیمتر
برای باقی ضخامتا میانیابی و برون یابی
این سوال ضخامت 3 بود
کاش تو صورت سوال یا ذکر میکرد نیروی خالص یا نیروی واقعی

P aYa M

عضو جدید
سلام پیام جان ...
سوال فریت رو فکر کنم درست باشه .. 94درصد میشه .... درصد فریت تو پرلیت رو خواسته بود ... همین میشه ....
سوال نیروی خمکاری رو منم با این فرمول 0.48 بدست آوردم .... شما چی؟؟
اما سوال تولید مخصوص .... هر دو گزینه یه جورایی درسته ... چون واقعا خیلی جاها برای تولید قعات سخت تولید مخصوص ارجحیت داره و اصلا با سنتی نمیشه براده برداری کرد ..
...
من اون سوالی که در مورد چگالی بود اون عددی که اولش 7 بود رو بدست آوردم ... 780 بود .. یه همچین چیزی
فريت 94 ميشد...
خمكاري همين 48 ميشد
توليد مخصوص گزينه‌اي كه نوشته بود براي مواد سخت اشتباه بود....شما فقط edm يا ecm يا usm رو نگاه نكنيد كه مواد سخت هستن....خيلي از روشهاي ديگه هستن كه از دسته غير سنتي محسوب ميشن اما براي قطعات با سختي زياد استفاده نميشن...مثل water jet و همچنين سرعت براده يرداري در در توليد غير سنتي كند هست و هزينه ها زياد...
چگالي رو حل نكردم...

P aYa M

عضو جدید
دوستان عزيز يكي از معتبرترين رفرنس هاي اين درس هندبوك Techniques Of Press Working Sheet Metal هستش و فرمول ارائه شده به صورت زير هست...
F=1.333SWt^2/L

آخرین ویرایش:

saeedvalentino

عضو جدید

والا توی کتاب ساخت وتولید نشر ارکان این فرمولی که من نوشتم و داده که باید بگم خاک بر سرش که با این اشتباهش باعث شد منم اشتباه کنم الان که نگاه کردم دیدم توی کتاب دیگه ای که از قالبهای پرس دارم فرمولی که پیام داده را نوشته.
البته توجه کنید که سال 75 یک سوال امده بود که فرمول نیروی خالص خمکاری را میخواسته که اگر از اون فرمول استفاده کنید جواب میاد 2.4 که فکر کنم گزینه درست اون بوده

mashti

عضو جدید
من با ضریب دو سوم 0.24 بدست اورده بودم
خودمم دو به شک شدم که چهار سومه یا دو سوم
دیدم نگفته با ضریب اطمینان 2 گفتم حتما نیروی خالص رو خواسته پس در دو سوم ضرب کردم

chaharmiri

عضو جدید
سلام سوالای ساختی رو که بلدم می نویسم باقی رم دوستان کمک بدن تا تکمیل بشه
1- rib system (گزینه صحیح: برای افزایش صلبیت و مقاومت در مقابل بارهای خمشی و ...)
2-زوایه دادن به سنبه ( زوایه دادن به سنبه باعث ایجاد نیروی جانبی به اندازه سینوس زاویه میشه،به میزان عمق نفوذ بستگی داره و جواب نادرست که باید انتخابش می کردیم اونه که میگه فقط برای بلنکینگ هستش در صورتی که بیشتر برای پانچ کاربرد داره، و تو بلنکینگ قدری اعوجاج داره که بستگی به دقت کار داره که استفاده کنیم یا نه).
3-دانسیته جای خالی ها در آلومینیوم( جرم و حجم رو داده بود و چگالی واقعی می شد و2.57 در صورتی که تئوری 2.7 بود و .0.13 اختلاف داشت که ضربدر 2100 حجم کلی و سپس تقسیم بر 2.7 می شه 100).
4-درصد فریت(در این سوال درصد فریتی که در پرلیت وجود داره رو می خواد،و محاسبه 95% فریت،درصد کل فریت هست که 50% فریت پریوتکتوئید و 45 درصد فریت در پرلیت هستش بنابراین 45% جواب هستش).
5-میله و مرغک سینوسی(میله سینوسی زاویه مخروط و مرغک نصف زاویه رو مخروط را می دهد .)
6-اندازه سنبه و ماتریس(در سوالی که داده بود اندازه سنبه با سوراخ برابر و ابعاد ماتریس دوره بری هم همان ابعاد قطعه می شه و در کل تو پاسخ اعشاری نداشتیم چون قطر سنبه با سوراخ و ابعاد ماتریس دوره بری با ابعاد قطعه برابر است).
7-تولید مخصوص هزینه سختی(در تولید مخصوص افزایش سختی به معنای افزایش هزینه نیست در بعضی فرآیند ها مثل اولتراسونیک هرچه ماده سخت تر باشه نرخ براده برداری بیشتر و حتی قبل از عملیات براده برداری عملیات سخت کاری قطعه انجام می شه و گزینه صحیح او نه که می گفت تولید مخصوص در مواد با سختی بالا هزینه کمتری داره و ارجح است و اینا )
8-اندازه گیری مستقیم و (در اندازه گیری مستقیم خطای لقی پیچ و مهره و ... تاثیر ندارد و دقیقتر از غیر مستقیم که با انکودر زاویه ای هست مثلاً چون لقی در اونا مهم هست.)
9-دانسیته شبکه( سلول مس بود فکر کنم که می گفت fcc هست در نتیجه 4 اتم داره که جرم هر اتم رو محاسبه و ضربدر 4 سپس تقسم بر پارامتر شبکه به توان 3 ، بی ماشین حساب خیلی سخت بود محاسبش)
10-چقرمگی شکست( اون سوالی که می گفت تر ک4 میلی متر داریم با نیروی 300 مگاپاسکل بعد بشه ترک6 میلیمتر با 250 مگاپاسکال می شکنه یا نه، چقرمگی شکست(k1c)رو 40 داده بودو اول ضریب ثابت رابطه رو بدست می آوردیم و نهایتاً برای حالت دو می شد 40.82 و چون بیشتر از چقرمگی شکست هستش بنابراین می شکند).
11-هیدرولیک A+ , ...( در این سوال گزینه ای رو انتخاب می کنیم که تداخل + با _ نداشته باشیم مثلاً A+b+c+/A-b-c دقیق یادم نمی آد چه طور بودن).
12-cnc (که گزینه هاشو نداده بودن و کار هر سالشونه و از رو هم نمی رن و با اجازه دوستان خاک دو عالم بر سرشون ).
-اینارو حل نکردم(13-کرنش سنج 14-سوال زاویه هلیکس 15-جدول هندبوک16-توان فرزکاری 17-q ,Q , MQ).
دوستان راجع به این سوالا هم بحث کنید.
18- برای استحکام به وزن بالا کدوم عملیات استفاده کنیم ( من آهنگری رو زدم چون خواص مکانیکی به خاطر تغییر شکل پلاستیکی شدید افزایش و نسبت استحکام بالا و پیچ رو با اکسترود نمی شه و با فورجینگ تولید می شه و فنر تخت رو هم با فورج می شه تولید کرد ،ولی جوابش به نظر آسفرمینک باشه که در ناحیه آستنیت یعنی دمای بالا کار مکانیکی برای ریز شدن دانه ها و ایجاد استحکام بسیار بالا همراه با چقرمگی هست ، اما اگه فورج هم تو دمای بالا باشه و به اصطلاح فورج گرم مشابه آسفرمینگ می شه،حالا شما بگید)
19-نیروی خم کاری
20-این که شیر OR می خوایم(این سوال به نظر من تنها یک راه داشت ولی جریان می بایست خلاف جهت فلش روی شیر حرکت میکرد (فلشی که معولاًبایستی به مخزن وصل بشه)ومن اونو زدم و ضمناً عملکرد با اتصال یک کانکشن به مخزن ایجاد نمی شد و گزینه ای رو که میگفت C-T رو نزدم ).
اینا شد 20 تا سوال ساخت و تولید حالا شما بگین...............

آخرین ویرایش:

chaharmiri

عضو جدید
این سوال نیروی خم کاری گزینه هاش دقیق یادم نیست ولی فکر نمی کنم در حد 0.24 بود و ظاهراً 1.2 ،2.4 و . . . بود ، و همچنین w , L رو داده بود که من L رو طول دهانه ماتریس گرفتم اگر متغیر را رو جابه جا نکرده باشن که مثلاً طول دهانه قالب رو را با w داده باشه . دوستان کمک کنن که دقیق سوال چی بود اگر جایی اشتباه می کنم و من اینطوری حل کردم البته مطمئن نیستم و شما نظر بدین.
طول قالب L=1200 mm
طول خم w=300 mm
استحکام Sut=1 Gpa
ضخامت t=3 mm
رابطه سوال F=2/3 S WT^2/L هست و رابطه دیگه با ضریب 1.33 رو در جزوه طراحی قالب امیرکبیر هم اشاره کرده و گفته اینم هست ولی تجربی هستش .
نکته بعد اینکه ما در این رابطه استحکام تسلیم را باید به کار ببریم و استحکام تسلیم اگر جایی ندان 0.8 استحکام نهایی هست و بنابراین SY=800 Mpa و با جایگذاری و در نظر گرفتن واحدها جواب می شه F=1.2 Kn و فکر کنم سوال هم نیرو رو بر حسب کیلو نیوتن می خواست و همچنین طبق نظر برخی دوستان اگر L در صورت و W در مخرج باشه و همون Uts رو بذاریم جواب می شه 24 KN نه 0.24 اگر سوال گفته باشه برحسب کیلو نیوتن این اعداد صدمی درست نیستند .
البته جزوه گفته استحکام کششی که معمولاً استحکام کششی نهایی منظور وقتی نگه تسلیم( همون Uts می شه) و در منبع شکل دهی کدل مقدار تنشی که در واقع اینجا هستش نه تسلیم نه uts بلکه تنش جریان که 1.16 برابر تنش تسلیم و تقریباً همون uts می شه ، احتمالاً اشتباه زده باشم .

آخرین ویرایش:
بالا