برای یه دختر رشته نفت چقدر خوبه؟ ترجیح شخصی شما بری انتخاب این رشته چی بود؟

alikia

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه بهشون اجازه پیشرفت داده بشه شاید از منو تو بهتر کار کنن.

ashkanhpb

کاربر بیش فعال
اگه بهشون اجازه پیشرفت داده بشه شاید از منو تو بهتر کار کنن.

کیه که اجازه نده ؟ من که دخترای اقوام و فامیل و آشنا رو می بینم غبطه می خورم چون با اون همه امکانات بازم هیچ ، بعدشم اگه قراره واسشون مانعی باشه خوب واسه بچه های علوم پزشکی هم هست ولی دخترا تو دانشگاههای علوم پزشکی حرف اول رو می زنن ، حتی تو کشورهای دیگه هم اینطوره یه نگا به مستنداتی از پروژه های مهندسی کشور های غربی بکن ببین سر هم چند تا خانوم توش می بینی ، این ربطی به جو و پیشرفت و اینا نداره هر کسی واسه یه کاریه خوب کارهای فنی محاسباتی و شاید دستی بیشتر به درد پسرا میخوره (البته استثنا هم هست)
حالا دیگه نفت نوبر مهندسی هاست با اون شرایط سخت کاری و درس های سنگین

alikia

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه دختر شاید نتونه سر دکل زیاد کارای نداشته باشه ولی میتونه کار های محاسباتی رو انجام بده یاداخل اتاق نمونه بر داری بدرد مبخوره

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
سلام
خواهش میکنم تاپیک تکراری نزنید. حداقل یه نگاه کوچک به بقیه تاپیکها بندازید.
با تشکر

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز
بلاخره چي شد؟ مخازن خوبه؟

کار نیست واستون.....
بشدت محدوده بازار کارش واسه خانوم ها
البته اگه اهوازی باشی و دانشگاه صنعت نفت درس خونده باشی , اونوقت میتونی بری 4 طبقه کار کنی روزکار واین ایده ال هستش
اما از نظر من سخته واسه یک دختر از شهری غیر اهواز پاشه بیاد اهواز کار کنه تا اخر عمرش دور از خانواده در حالی که میتونه در رشته ی دیگه ای درس بخونه و شهر خودشون مشغول بکار شه

آخرین ویرایش:

ashkanhpb

کاربر بیش فعال
یه دختر شاید نتونه سر دکل زیاد کارای نداشته باشه ولی میتونه کار های محاسباتی رو انجام بده یاداخل اتاق نمونه بر داری بدرد مبخوره

اون کارهای محاسباتی رو آقایون هم می تونن انجام بدن (شاید بهتر هم) همینکه به درد بخورن تمومه ؟ ، خانوما همون برن علوم پزشکی بهتره چون جو کاری هم مهمه ، اگه یه دختر میتونه خوب محاسبه کنه نشون نمیده که مهندس خوبیه ، مهندسی یه چیز دیگست.

Miss.Leyla

عضو جدید
این یعنی چی...!!!!!!!!

این یعنی چی...!!!!!!!!

[h=1]حذف دختران در 77 رشته دانشگاهی[/h]

این مقام مسوول در وزارت علوم با صراحت عنوان كرد: امكان برگزاری كلاس‌های خاص به صورت مجزا برای دختران و پسران و همچنین میزان ظرفیت پذیرش دختر و پسر به‌عهده خود دانشگاه‌های پذیرنده است.

جام جم آنلاین:بیش از یك سال از نامه رسمی رییس‌جمهور به وزیر علوم درباره مخالفت با تفكیك جنسیتی در دانشگاه‌ها می‌گذرد، اما حالا مسوولان 36 دانشگاه كشور برخلاف موضع رئیس‌جمهور، اعلام كرده‌اند كه در جریان كنكور امسال، از بین دختران كنكوری دانشجو نمی‌پذیرند.با بالا گرفتن دامنه نارضایتی‌های بسیاری از داوطلبان كنكور، خیلی‌ها منتظر اعلام موضع وزارت علوم درخصوص حذف جنسیتی برخی از رشته‌های كنكور 91 بودند.

احمدی‌نژاد در آن نامه رسمی به‌صراحت عنوان كرده بود؛ «شنیده شده است كه در برخی دانشگاه‌ها، رشته‌ها و كلاس‌های تك‌جنسیتی بدون لحاظ تبعات اعمال می‌گردد. ضروری است فوری از این اقدامات سطحی و غیرعالمانه جلوگیری شود.» اما حالا در دفترچه انتخاب رشته كنكور امسال، وضع به‌گونه‌ای است كه دختران كنكوری تنها به دلیل جنسیت‌شان نمی‌توانند در 77 رشته مقطع كارشناسی به دانشگاه‌ها راه یابند.

گرچه در كنكور سال گذشته هم دو رشته تحصیلی از ظرفیت پذیرش دختران حذف شده بود، اما امسال حتی رشته‌هایی چون حسابداری، علوم تربیتی و راهنمایی و مشاوره ـ كه تحصیل در این رشته‌ها ربطی به جنسیت متقاضی ندارد ـ از تیغ تیز حذف جنسیتی در امان نمانده‌اند.

وزارت علوم: ما مسوول نیستیم

با بالا گرفتن دامنه نارضایتی‌های بسیاری از داوطلبان كنكور، خیلی‌ها منتظر اعلام موضع وزارت علوم درخصوص حذف جنسیتی برخی از رشته‌های كنكور 91 بودند.

در حالی كه ابتدا مسوولان وزارت علوم نسبت به این موضوع واكنش اعتراضی نشان دادند و حتی وزارت علوم در مكاتبه با این مراكز آموزش عالی، خواستار توضیح دانشگاه‌ها درباره دلایل این اقدام اخیر شد، اما ابوالفضل حسنی، مدیركل شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم در همین رابطه به مهر اعلام كرد: شورای گسترش آموزش عالی، هیچ گونه دخالتی در درج ظرفیت پذیرش دانشجو برای دانشگاه‌ها در پورتال سازمان سنجش ندارد.

این مقام مسوول در وزارت علوم با صراحت عنوان كرد: امكان برگزاری كلاس‌های خاص به صورت مجزا برای دختران و پسران و همچنین میزان ظرفیت پذیرش دختر و پسر به‌عهده خود دانشگاه‌های پذیرنده است.

حال با توجه به مواضع كج‌دار و مریز وزارت علوم در موضوع حذف جنسیتی رشته‌ها، این سوال پیش می‌آید، چرا در حالی كه این وزارتخانه مسئول مستقیم نظارت بر فرآیند آموزش عالی در تمام دانشگاه‌های كشور است، اما هم‌اكنون وزارت علوم نسبت به تفكیك جنسیتی دانشگاه‌ها از خود سلب مسئولیت می‌كند؟

دلایل مبهم دانشگاه‌ها برای حذف جنسیتی رشته‌ها

در شرایطی كه در كنكور امسال، حتی رشته‌هایی مثل حسابداری و شیمی محض هم قربانی حذف جنسیتی شده‌اند، مسوولان برخی از دانشگاه‌ها در اظهارنظرهایی متفاوت به توضیح این تصمیم تازه خود پرداخته‌اند؛ توضیحاتی كه البته بیشتر از آن كه به‌دلایل منطقی این موضوع اشاره كند، به دلیل‌تراشی‌ها و بازی با كلمات شباهت دارد.

به‌طور مثال، محمد حسین رامشت، رییس دانشگاه اصفهان در این باره می‌گوید: در بررسی كه صورت گرفت مشخص شد 98 درصد خانم‌های فارغ‌التحصیل رشته معدن در این رشته مشغول به كار نیستند؛ این درحالی است كه هزینه‌ای كه در طول دوره دانشجویی صرف دانشجو می‌شود باید بازگشت داشته باشد، بنابراین نیاز است كه پذیرش رشته‌ها ساماندهی شود.

حسن زمانیان، رییس دانشگاه لرستان نیز معتقد است: برخی رشته‌ها ماهیت مردانه دارند و باید مرد پذیرش كرد، مانند رشته دامپزشكی كه ماهیت آنها مردانه است و نیاز است كه هر ساعت از شبانه‌روز برای كار دامپزشكی در روستا حاضر شد و این كار از عهده مردان برمی‌آید.

این در حالی است كه از ابتدای تشكیل این رشته‌ها در دانشگاه‌های كشور پذیرش دختران در این رشته‌ها پیش‌بینی شده بود و نمی‌توان پذیرفت كه بعد از چند دهه، ناگهان روسای دانشگاه‌ها متوجه شده‌اند این رشته‌ها به درد دختران نمی‌خورد.

زمانیان عنوان می‌كند كه صفر كردن پذیرش دختران یا پسران در برخی رشته‌ها، حاكی از ساماندهی كردن پذیرش‌هاست نه حذف آن و این در واقع بیشتر شبیه به بازی با كلمات است.

رییس دانشگاه صنعت نفت هم با بیان این كه این دانشگاه دیگر دانشجوی دختر پذیرش نخواهد كرد، تاكید می‌كند: سختی شرایط كار و نبود نیاز فعلی وزارت نفت، منجر به حذف پذیرش دانشجویان دختر در مقطع كارشناسی شده است.

غلامرضا راشد خاطرنشان می‌كند: البته در سال‌های پیش هم تنها 10درصد پذیرش به دانشجویان دختر اختصاص پیدا می‌كرد، یعنی از 30 نفر تنها سه نفر دانشجوی دختر (در دانشگاه صنعت نفت) پذیرش می‌شد.

دانشگاه محقق‌اردبیلی هم از جمله دانشگاه‌هایی است كه در جریان كنكور امسال، ركورددار حذف جنسیتی در 24 رشته دانشگاهی است.

مسعود گنجی، رییس این دانشگاه می‌گوید: پذیرش دانشجویان دختر در این رشته‌ها حذف نشده است؛ پذیرش در دانشگاه محقق‌اردبیلی دوظرفیتی شده است؛ به این گونه كه اگر دو روان‌شناسی عمومی و بالینی در دانشگاه تدریس می‌شود، مهرماه یكی از این روان‌شناسی‌ها به دانشجویان دختر و یكی به دانشجویان پسر اختصاص داده می‌شود و در بهمن‌ماه پذیرش بالعكس خواهد بود.

در هر حال با وجود اعتراض‌های ادامه‌دار بسیاری از داوطلبان دختر كنكور نسبت به روند بی‌سابقه تفكیك جنسیتی رشته‌ها، همچنان این وضع تغییر نكرده است و شاید اگر در نهایت این مشكل در كنكور 91 حل نشود، آنگاه بتوان آزمون سراسری امسال را جنسیتی‌ترین كنكور تاریخ نظام آموزشی كشور دانست.

ssaarra

متخصص علوم دریایی
مهندسان گرامی نفت سلام
من رشته م نفت نیست فقط در جواب این سوال
میخواستم بگم که میشه از طریق برنامه نویسی ها هم تو قسمت
نفت و چاههای نفتی هم فعالیت کرد
حتما که نباید وارد فیلد شد
میشه از طریق کارهای برنامه نویسی هم فعالیت کرد
تازه چه طرح هایی بکری در این زمینه ارائه کردن
نمیدونم خبر دارین یا نه
ولی پروفسور ایرانی به نام دکتر سهیمی در آمریکا به عنوان یک ایرانی
نخبه داره در زمینه نفت و چاههای نفتی فعالیت میکنه....
بهترین ایده ها و طرح ها رو داشته......از ایران کلی دانشجو میگیره البته منظورم
در مقطع phd هست. ولی میخوام بگم افرادی رو میشناسم که دارن در زمینه نفت و اکتشافات
نفت و چاههای نفتی کار میکنند ولی فقط دارن از طریق برنامه نویسی این کارو انجام میدن
این افراد از طریق نمودارهایی که در نتایج بدست میارن میتونن حدس بزنن دقیقا در چه نقطه ای نفت وجود داره
و رابطه این رو با جنس بستر تعریف میکنن.....

nima.mohamadin

عضو جدید
امروز به آفیس 8 تا از شرکت های فعال نفتی تو اهواز سر زدم.
البته واسه خودم نه.واسه دوستم.با لیسانس حفاری.
گفتن فعلا برو کشکتو بساب تا خبرت کنیم.
ملی حفاری که امسال کلا نمیگیره... دوتا شرکت چینی هم رفتیم...
عجب موجودات نازی بوووودن .... آخی....

ریحانه22

عضو جدید
در جواب مهندس حمید و مهندس فرهاد و بقیه بچه ها باید بگم من منظورم در کل بود.چه مبحث صنعت نفت و چه بقیه قضایا همیشه به خانوما ظلم می کنن.
خیلی نامردیییییییییییییییییییییه:mad:
البته تو بعضی از مسائل قبول دارم که خانوما نمیتونن فعالیت کنن اما اگه واقعا مهندس نفت خانم لازم ندارن چرا دانشگاهها پذیرش دارن؟؟؟خیلی راحت مثلهحفاری و اکتشاف پذیرش نکنن......
چهار سال دختر مردم به امید یه رشته باکلاس و خوب میره میخونه بعدش میگن مردونه س.خب اگه مردونه س چرا پذیرش دارین؟؟؟؟؟؟؟؟
حالا ایناش به کنار وارد دانشگاه هم که میشی این اقایون همکلاسی انگار که حقشونو خوردیم انقدر زورشون میاد که ...یکی نیس بگه مگه جای شما رو تنگ کردیم؟ای خدااااااااااااااااااااااااااااااااااااا

آخرین ویرایش:

ssaarra

متخصص علوم دریایی
در جواب مهندس حمید و مهندس فرهاد و بقیه بچه ها باید بگم من منظورم در کل بود.چه مبحث صنعت نفت و چه بقیه قضایا همیشه به خانوما ظلم می کنن.
خیلی نامردیییییییییییییییییییییه:mad:

ریحانه خانوم زیاد نگران نباش
که با لیسانس کار پیدا نکردی
الان با دکترا PHD هم طرف کار نداره....

ریحانه22

عضو جدید
ریحانه خانوم زیاد نگران نباش
که با لیسانس کار پیدا نکردی
الان با دکترا PHD هم طرف کار نداره....

نه سارا خانوم بحث این حرفا نیس.من که هنوز دو سال دیگه دارم تموم کنم تا اون موقعم خدا بزرگه....
بحث اینه که شب میخابن صبح پا میشن یه تصمیم جدید میگیرن.الان میگن تک جنسیتی سال دیگه تصمیمشون عوض میشه دوباره برمیگردونن همه چیو مثله قبل.
مثله همین اموزش ابتدایی که بابا و بابا بزرگای ما شش کلاسی بودن الان دوباره برگشتن به همون دوره.

ssaarra

متخصص علوم دریایی
نه سارا خانوم بحث این حرفا نیس.من که هنوز دو سال دیگه دارم تموم کنم تا اون موقعم خدا بزرگه....
بحث اینه که شب میخابن صبح پا میشن یه تصمیم جدید میگیرن.الان میگن تک جنسیتی سال دیگه تصمیمشون عوض میشه دوباره برمیگردونن همه چیو مثله قبل.
مثله همین اموزش ابتدایی که بابا و بابا بزرگای ما شش کلاسی بودن الان دوباره برگشتن به همون دوره.

آره عزیز
الان دیگه کار پیدا کردن روابطیه نه تحصیلاتی
اگه دقت کرده باشی هر چی تحصیلات میره بالا
میزان درامد و میزان کار پیدا کردن میاد پایین
میشناسم افرادی رو که با مدرک دیپلم درامد های میلیونی
دارن ولی دانشجوی PHD نصف اینو در نمیاره....
اگه کار داشتن برات مهمه زیاد دنبال ادامه تحصیل نباش فقط به دنبال کار باش
به نظر من کار با برنامه نویسی رو یاد بگیری خیلی کمکت میکنه
تو پست صفحه قبل یه توضیحی دادم تونستی اونو بخون....

nima.mohamadin

عضو جدید
ریحانه جونم رو این مساله اینقد حساس نشو.
خدای همه کریمه.... هیچ تضمینی واسه من و هیچ کودوم این داداشیام که توی تالار هستن نیس که آینده شغلیمون تضمین شه.
قبلا گفتم که امروز از صبح تا ظهر آفیس 8 تا از شرکت های نفتی رو برا کار پیدا کردن یکی از دوستام زیرو رو کردیم اما هیچ.
شرکت های چینی هم رفتیم.
خلاصه بگم بت آجی.... اگه بخوای اینجور هر لحظه بش فک کنی این دو سال رو ول میکنی پشیمون میشی از درس خوندن.
به حرفای حسودا گوش نکن. راهی که بش قدم گذاشتی رو با اقتدار طی کن.
اعتماد به نفس داشته باش آجی.لطفا در این تاپیکو تخته کنید. نیاید بگین اینجور و اونجور.... تو دل ما رو هم خالی میکنین.
خودم میرم شلمبرژه بعد میارمت سر کار. نبینم ناراحت باشی.

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
والا نه من بلکه همه بچه ای نفتی گفتن که خانمها اگه میخوان موفق باشن باید برن کارهای ستادی و پژوهشی رو یاد بگیرن.
برنامه نویسی یکی از قسمتهایی هست که خانمها میتونن جای مردها رو پر کنن. جاهای دیگه ای مثل توی آشپزخونه یا اهای دیگه هم هست (نزنید شوخی کردم). جاهای دیگه هرکدوم تخص خودشون رو میخوان. مثلا من الان که پزوهشگاه هستم یه خانمی هست تو واحد خواص سیالات به عنوان کارشناس تو بخش کروماتوگرافی کار میکنه یعنی مسئول اونجاست.
بقیه بخشها هم هستن. جاهای زیادی هست که میتونن کار کنن ولی توی صنعت نمیتونن برن کار کنن.

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
من صنایع خوندم.3 ماهه میشه ارشد نفت علوم تحقیقات قبول شد؟

اگه پیش زمینه نفتی داشته باشین اره میشه قبول شد. ع و ت شیراز یا تهران؟ تهران خیلی سخت تره. ولی میشه. منتها کسی با وضعیت شما باید مثل کنکور سراسری این سه ماه رو بخونه. مخصوصا دروس اصلیو.

hsh1363

عضو جدید
من صنایع خوندم.3 ماهه میشه ارشد نفت علوم تحقیقات قبول شد؟

آره میشه دوست عزیز من 4 سال پیش زمین شناسی نفت علوم تحقیقات قبول شدم 3 تا 4 ماه خوندم تازه اون موقع دوتا تو ایران این رشته رو داشت یکی چمران بود یکی اینجا/// خوندم قبول شدم العان 2 ساله فارغ التحصیل شدم////

s_jalini

عضو جدید
من خودم نفت می خونم. اکتشاف
عاشق رشته و گرایشم هستم. اینا همه به روحیه آدم بستگی داره. من علاقه زیادی به حفاری داشتم. از روز اول. حتی دوتا خانوم رو هم توی این گرایش (در نروژ و تگزاس) میشناختم و باهاشون صحبت کرده بودم اما خوب این امکان تو ایران برای ما نیست ولی با محیط کارش خیلی خوب آشنام (چون چندین بازدید داشتم) و میدونم اگر آدم علاقه داشته باشه و شرایط کشور بذاره غیر ممکن نیست!!! البته در حال حاضر هم از گرایش خودم خیلی راضیم و گرچه امکان خوندن مخزن رو هم داشتم با قطعیت اکتشاف رو انتخاب کردم چون فوق العااااااااااااااااااااااده شیرینه (البته only ژئوفیزیک :) )

mm007

عضو جدید
با سلام خدمت بچه های گل مهندسی نفت
شرمنده، اگه مهندسی شیمی بودین چی میگفتین؟
90 درصد درسامون همش محاسباته

educater

عضو جدید
نتیجه گیری اخلاقی از این تاپیک:بهره برداری+استخراج واسه دخترا غدقن:D

petroboys

عضو جدید
ترجیحاً که نه!! صد در صد میگم، بعدش دنبال کار نباشید! بازار کارش افتضاحه. وگرنه درس خوندن کاری نداره. (من ارشد مخزن دارم)

m roz

عضو جدید
m roz

m roz

سلام دوستان، ب نظر شما تخصص زمین شناسی نفت بیشتر تو کدوم قسمت صنایع بالا دستی نفت کاربرد داره ؟ ( و اگه خانم باشه)

بالا