بحث و گفتگو درباره : رشته مکاترونیک

m_kh_m

عضو جدید
درود بر دوستان بزرگوار

یه زحمتی بکشین بیاین اینجاتکلیف مکاترونیک رو مشخص کنیم

:eek::wallbash::weirdsmiley::question::w19:

:w16::w16::w16::w16::w16::w16::w16:;)

m_kh_m

عضو جدید
اول معرفی مکاترونیک :

مکاترونیک (یا مهندسی مکانیک و الکــترونیک) تلفیق سه رشتهٔ مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر است. این رشته سعی بر آن دارد تا نگاهی یکپارچه به سیستم‌های تشکیل شده از اجزای مکانیکی - الکترونیکی - کنترلی و نرم افزار داشته باشد. واژه‏ی مکاترونیک توجه شمارا به علم مکانیک و الکترونیک جلب می‏کند. اما هدف مکاترونیک ایجاد و استفاده از ارتباط داخلیِ میان‏رشته‏های مهندسی مرتبط با اتوماسیون و خودکارسازی است، تا یک نمایه از کنترلِ پیشرفته‏ را در سیستم‏های ترکیبی به خدمت بگیرد.

مهندسی مکاترونیک

- علم مهندسی مکاترونیک یک مجموعه‏ی بین‏رشته‏ای تلفیقی از پوشش اهداف مشترک رشته‏های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی کنترل، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مولکولی ( از نانوشیمی و بیولوژی) پدیدآمده‏است. هدف مکاترونیک این است که به سیستم‏های ساده‏تر، ارزان‏تر، راحت‏تر و انعطاف‏پذیرتر دست یابیم.

تاریخچه

- آقای تسورو موری یک مهندس ژاپنی شرکت یاسکاوا، در سال 1969 میلادی واژه‏ی مکاترونیک را ابداع کرد و به‏کار برد. واژه‏ی مکاترونیک جایگزین واژه‏ی سیستم‏های الکترومکانیکی شد و تا حدی کمتر هم به‏جای مهندسی کنترل و اتوماسیون به‏کار گرفته‏می‏شود.

توصيف

- علم مهندسى سایبرنتیک، با مسأله‏ی مهندسی کنترل سیستم‏های مکانیکی سر و کار دارد. مکاترونیک برای کنترل یا تنظیم چنین سیستم‏هایی به‏کار گرفته می‎شود. با پیوست ماژول‏های مکاترونیک، اهداف تولید دست‏یافتنی می‏شود. همچنین قابلیت در دسترس‏بودن و انعطاف‎پذیری در مجموعه‏ی تولید به‏دست می‏آید. تجهیزات تولید مدرن شامل ماژول‏های مکاترونیکی می‏شود که بر مبنای یک ساختار کنترلی هدفمند، در کنار یکدیگر قرار گرفته‏اند. شناخته‏شده‏ترین ساختارها عبارتند از: ارتباط زنجیره‏ای و ترکیبی. روشهایی برای دست‏یابی به یک اثر فنى به وسيله الگوريتم‌هاى كنترل بیان می‏شوند، كه ممكن است از روشهاى ساخت‏یافته در طرح استفاده شود یا خیر. در رشته‏ی مکاترونیک، ‌سيستم‌های هایبرید مهم شامل: سیستم‏های تولید، راه‏اندازهای هَمـکُـنِشی، روبات‏های اكتشاف فضایی، زيرسيستم‌هاى خودکار از قبيل سيستم‌هاى ترمزگيرى ضدقفل، همچنین تجهيزاتی پر کاربرد در زندگی روزانه‏ی ما، از قبيل دوربين‌هاى عكاسى با قابلیت تنظیم خودکار تصویر، ویدئو، دیسک‏های سخت، پخش‏کننده‏های لوح فشرده، ماشین‏های لباسشویی و ... می‏شود. يك فرد با درجه مهندسى مكاترونيك، معمولا درس‏هایی در موضوعات رياضيات مهندسى، مكانيك، طراحی اجزای ماشين، طراحی مكانيكى، ترمودينايك، مدارات و سيستم‏ها، الكترونيك و مخابرات، نظریه کنترل، برنامه‏نویسی، پردازش سیگنال‏های دیجیتالی، مهندسی قدرت، روباتیک را می‏گذراند و معمولا یک پایان‏نامه در سال آخر خواهد داشت.

كاربرد

=اتوماسيون و روبوتيك. = سرو مكانيك. = حس‏گرها و سيستم‌هاى كنترل. = مهندسى اتومبيل، در طرح زيرسيستم‌ها از قبيل سيستم‌هاى ترمزگيرى ضدقفل. = مهندسى كامپيوتر، در طرح مكانيزم‌هايي مانند راهياندازهاى كامپيوترى.

سابقه مکاترونیک در ایران

در سنوات اخير به منظور گسترش و پیشبرد و ارتقای علمی - تخصصی و ایجاد شبکه ارتباطی میان صاحب نظران، محققان و کارشناسان و بهبود بخشیدن به امور آموزشی و پژوهشی در زمینه‌های مرتبط با علم مکاترونیک، انجمن مکاترونیک در ایران تشکیل گرديده‌است . امروزه زمینه تخصصی مکاترونیک در همه جای جهان شناخته شده‏است . تعداد مجلات علمی و کنفرانس‌های مختص رشته مکاترونیک نیز به صورتی فراگیر در حال گسترش است . در حــوزه صنعت نـیز شرکـت‌های بین المـللی با بهره گیری از این تخصص اقدام به تولید و عرضه محصولاتی کرده‌اند که طیف آن از دوربین‌های پیشرفته ، روبات‌های انسان گون،دستگاه‌های پزشکی و خودروهای هوشمند گرفته تا محصولات بدیع نظامی و هوا فضایی است. رشته مکاترونیک در ایران و بسیاری از کشورهای جهان با نام روباتیک در هم آمیخته‌است در واقع روباتها یکی از جلوه‌های کلاسیک محصولاتی هستند که بر پایه علم مکاترونیک طراحی و ساخته می‌شوند. با این توصیف، علم مکاترونیک در ایران نیز سابقه‌ای ۱۵ تا ۲۰ساله داشته . و با توجه به کاربرد روزافزون محصولات پیچیده و مرکب در صنایع کشور، ضرورت ایجاد ساختارهای جدید برای توسعه دانش مکاترونیک و تربیت نیروهای متخصص روز آمد اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده‌است. با توجه به ماهیت میان رشته‌ای دانش مکاترونیک و حجم وسیعی از تولیدات عملی کشور که عملا ارتباط مستقیمی با تخصص مکاترونیک دارند، تأسیس دوره‌های آموزشی مکاترونیک در هنرستان‏های فنی، آموزشکده‏ها و دانشگاه‏ها، به عنوان محملی برای تشویق و تسهیل تعاملات عملی و فناوری ضروری به نظر می‌رسید. با توجه به تولید دستگاه‌های هوشمند، نیاز به این رشته نمود بسیاری پیدا کرد. امروزه از لوازم خانگی، خودروها تا صنایعی مثل پالایشگاه، نیروگاه، پتروشیمی و سیمان نیز از کاربردهای این علم استفاده می‌کنند. این رشته به سه گرایش رباتیک، اتوماسیون خطوط تولید و رابط انسان ماشین تقسیم می‌گردد. در حقیقت توسط این علم می‌توان سیستم‌های مکانیکی را به صورت هوشمند درآورد. سیستم‌های ترمز ABS در اتومبیل، دستگاه‌های CNC و کلیه سیستم‌های اتوماسیون را می‌توان از نمونه‌های بارز این علم دانست.

دانشگاه‏های ایران

رشته‏ی مکاترونیک از سال ۱۳۸۳ در دانشگاه‌های ایران تشکیل شده‌است. مانند بسیاری از نقاط جهان، سرفصل‏های یکسانی در دانشگاه‏ها اجرا نمی‏شود و رشته‏ی مکاترونیک توسط اساتید مکانیک، و در برخی دانشگاه‏ها توسط اساتید برق، مدیریت می‏شوند. طبیعتا نوع نگاه به مواد درسی نیز با نگرش مدیر گروه‏های دانشگاه‏ها فرم می‏پذیرد. دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و دانشگاه آزاد قزوین اولین دانشگاه‏های ایران هستند که رشته‏ی مکاترونیک را دایر کرده‏اند. دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در مقطع کارشناسی ارشد و کارشناسی در این رشته فعالیت گسترده‏ای دارد. در دانشگاه تبريز، دانشگاه صنعتي اميركبير و دانشگاه سمنان و دانشگاه آزاداسلامی واحد تهران جنوب و دانشگاه صنعتی شریف نیز این رشته وجود دارد.

دانشگاه علم و صنعت ایران نیز این رشته را در مقطع کارشناسی ارشد برگزار می‌کند.

میدان متنوع

یک زمینه از جنبه‏های متنوعی که مکاترونیک به آن وارد شده، رشته بیومکاترونیک است. بیومکاترونیک هدف بیومکاترونیک، یک‏پارچه‏سازی بخش‏های مکانیکی با اجزای بدن انسان (معمولا جایگزینی یک قطعه از اسکلت با قطعات کوچک مکانیکی) است. این یک نسخه از واقعیت زندگی با ابزارهای مجازی است.

منبع : ویکی پدیا فارسی

برای اطلاعات دیگه می تونید به آدرس زیر هم یه سر بزنید :

http://info.aale.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=135&Itemid=71

آخرین ویرایش:

m_kh_m

عضو جدید
خوب حالا بریم سر اصل مطلب :lol:

امسال برای اولین بار کنکور کارشناسی ارشد مکاترونیک (کد رشته 1291) تبدیل شد به دو تا گرایش برای برق ومکانیک

توی دفترچه رو نگاه کنید می بینید :

http://www6.sanjesh.org/Download/zip/arshad89.zip

خوب همین مسئله سوالاتیو پیش میاره :

1- در آزمون ارشد امسال آیا دیگه مثل قبل سوال نمیدن ؟

یعنی درسا تغییر کرده ؟

و شده درسای مکانیک و برق ؟

2- بین مکاترونیک قبولی از مکانیک با قبولی از برق چه تفاوتی هست؟

3- گرایش های مکاترونیک چی میشه ؟

4- اصولا کدوم راه برای ورود به مکاترونیک بهتره ؟برق یا مکانیک ؟

این موضوع قابل توجه دانشجویان کارشناسی باید باشه که بالاخره تکلیفشون چی میشه برای رفتن به مکاترونیک

و از جمله خودم که کارشناسیم و با این موضوع بسیار به مشکل برخوردم

5- قبلا طبق اونچه که تو پی دی اف زیر می بینین :

http://motaleat.sanjesh.org/sarfasl/makefile1.php?id=931

برای ورود به مکاترونیک در ارشد باید مهندسی برق ، مهندسی پزشکی و مهندسی مکانیک می بودی

الان چه؟
مثلا از مهندسی خودرو که رشته نوپایی هست می گیره؟
یه جورایی مکانیکه دیگه؟
و تازه میتونه مکانیک در ارشد آزمون بده. پس میشه یا نه بالاخره؟؟؟؟:question: (چی گفتم:huh:)

m_kh_m

عضو جدید
پس در واقع هيچ ربطي به من كه مخابراتي هستم نداره !!

ممنون از اینکه بازدید کردی

قبلا برقیا راحت تر از بقیه می تونستن ارشد مکاترونیک رو پشت سر بذارن و موفق تر باشن

البته بهترین حالت کنترل و بعد الکترونیکه

ولی مسئله ای برای مخابراتیا نداره

تازه الانم که اومده زیر برق و شده گرایشش (و این خنده داره دچون خودش گرایش سه تا داشته و داره)

شما دفترچه ارشد 89 رو که لینکشو دادم نگاه کنید کاملا براتون معلوم میشه موضوع

البته مشکلی به نظر نمیاد ولی من که از چند سال پیش دنبال می کنم با تغییری که امسال دادن اونچه قبلا بود مطابقت نداره

شمام یکم اینور اونور دنبالش جستجو بکنید متوجه منظورم میشید

ببخشید اگه خوب نمی تونم منظورمو توضیح بدم:lol:

m_kh_m

عضو جدید
راستی یه سوال مهم :

تو دانشگاه های رده اول یعنی شریف و امیرکبیر و علم و صنعت هر گرایش چه درسایی رو می طلبه :

1- گرایش اتوماتیک کنترل تولید => ؟؟؟

2- گرایش طراحی روبات ها و سیستم های مکاترونیکی (که خودم به این گرایش علاقه دارم) => ؟؟؟

3- گرایش ارتباطات جنبی (interface) انسان - ماشین - کامپیوتر => ؟؟؟

از درسای زیر :

دروس عمومی

مکاترونیک ۱
مکاترونیک ۲
ریاضیات مهندسی پیشرفته

دروس تخصصی :

رباتیک پیشرفته
کنترل خودکار پیشرفته
شناسایی سیستم ها
برنامه ریزی و کنترل تولید و کیفیت
حساسه ها و کالیبراسیون ربات
شبکه های عصبی
شبیه سازی و مدلسازی در بیومکاترونیک
هوش مصنوعی و سیستم های خبره
مدیریت کیفیت و عملیات
مدیریت تجاری و بازرگانی
اتوماسیون صنعتی

دروس اختیاری

کنترل محرکه های الکتریکی
روش اجزاء محدود
تئوری و تکنولوژی ساخت نیمه هادیها
اتوماسیون در تولید
تکنولوژی مواد نوین : مرکب ، چند لایه، پوشش داده شده
سیستم های بلادرنگ
شبیه سازی کامپیوتری
هیدرولیک و نیوماتیک پیشرفته
بهینه سازی در طراحی و تولید
بینایی ماشین
هوش مصنوعی توزیع شده

m_kh_m

عضو جدید
عزیزان و دوستان

هر کسی مکاترونیک می خونه خودشو به جمیع عزیزان معرفی کنه که در مورد این رشته اگه ابهامی هست که بسیار هم هست ، برطرف شه

این گوی و این میدون

sebas

عضو جدید
سلام

من ارشد مكاترونيك رو يك سالي ميشه كهتموم كردم. اميدوارم اطلاعاتي كه ميدم خوب مفيدباشه براتون.
1-از كليه شاخه هاي مكانيك و برق ميشه وارد مكاترونيك شد. هر كمبودي كه داشته باشين بايد به عنوان پيش نياز پاس كنين تو ترم اول. يه شانسي كه مكانيكي ها اوردن اينه كه بايد نزديك 9 واحد پيش نياز بگذرونن در حاليكه برقي ها بايد تقريبا 16 واحد بگذرونن.
2-مكاترونيك گرايش خاصي نداره. با انتخاب درسهاي مرتبط و موضوع پرو‍ژه زمينه كاري و گرايش مشخص ميشه.
3-به نظر من مكانيكي ها تو مكاترونيك قوي تر و موفق ترند. چون ديدبهتري نسبت به لمس مسائل فني دارند.
4-كل علم مكاترونيك توي دو بخش سنسورها و كنترل خلاصه ميشه. حالا مثلا از اين علوم تو زمينه هاي مختلف ميشه استفاده كرد از مداد سازي گرفته تا موشك.
5-پر طرفدارترين مبحث مكاترونيك علم روباتيك است كه بسيار جالب هم هست و يك زمينه بسيار بسيار بزرگ پيشرفت رو پيش رو داره
6-از سنسورهاي مختلف تو زمينه هاي شبكه سنسوري ميشه ايتفاده كرد به خصوص كنترل از راه دور
7-علم كنترل هم به روشهاي جديد خيلي طرفدار داره مثل كنترل فازي و شبكه عصبي
8-تو دانشگاه شريف بيشتر رو جنبه مكانيكي از مكاترونيك زوم كردن

موفق باشين

m_kh_m

عضو جدید
سلام

من ارشد مكاترونيك رو يك سالي ميشه كهتموم كردم. اميدوارم اطلاعاتي كه ميدم خوب مفيدباشه براتون.
1-از كليه شاخه هاي مكانيك و برق ميشه وارد مكاترونيك شد. هر كمبودي كه داشته باشين بايد به عنوان پيش نياز پاس كنين تو ترم اول. يه شانسي كه مكانيكي ها اوردن اينه كه بايد نزديك 9 واحد پيش نياز بگذرونن در حاليكه برقي ها بايد تقريبا 16 واحد بگذرونن.
2-مكاترونيك گرايش خاصي نداره. با انتخاب درسهاي مرتبط و موضوع پرو‍ژه زمينه كاري و گرايش مشخص ميشه.
3-به نظر من مكانيكي ها تو مكاترونيك قوي تر و موفق ترند. چون ديدبهتري نسبت به لمس مسائل فني دارند.
4-كل علم مكاترونيك توي دو بخش سنسورها و كنترل خلاصه ميشه. حالا مثلا از اين علوم تو زمينه هاي مختلف ميشه استفاده كرد از مداد سازي گرفته تا موشك.
5-پر طرفدارترين مبحث مكاترونيك علم روباتيك است كه بسيار جالب هم هست و يك زمينه بسيار بسيار بزرگ پيشرفت رو پيش رو داره
6-از سنسورهاي مختلف تو زمينه هاي شبكه سنسوري ميشه ايتفاده كرد به خصوص كنترل از راه دور
7-علم كنترل هم به روشهاي جديد خيلي طرفدار داره مثل كنترل فازي و شبكه عصبي
8-تو دانشگاه شريف بيشتر رو جنبه مكانيكي از مكاترونيك زوم كردن

موفق باشين

خیلی ممنونم از لطفتون که جواب دادین

ولی هنوز سوال برام باقی مونده:

1- الان که مکاترونیک تو ارشد به گرایش برق و مکانیک تبدیل شده وضع فرق کرده یا همون روال سابقی که فرمودین هست؟

2- دکترای مکارونیک ایران هست یا نه و در کل برای ادامه تحصیل چه روندی داره؟

3- کدوم دانشگاه بهتره و کلا دانشگاه ها چه وضعیتی رو دارن؟ کدوم دانشگاه رو کدوم زمینه قویه و ... ؟

4- یسوال نسبتا شخصی : شما خودتون کدوم دانشگاه خوندین و چطور ارزیابی می کنین؟ اگه کارشناسیتون رو هم بگین که خیلی عالیه؟

5- قبولی مکاترونیک ارشد چطوره؟ آسون ، متوسط ، سخت؟ و اصولا چقد طرفدار داره؟
علی الخصوص که الان از رق و مکانیک میگیره و به عبارتی گرایش اوناس ، چطور گرایشی بحساب میاد؟
رقابت سرش شدیده یا نه؟

و کلا هر چی به ذهنتون می رسه؟؟؟

علی الخصوص که شما هم قبل از انتخاب این رشته سوالایی براتون پیش اومده که می تونید اونا رو مطرح کنید و ما هم بدونیم

در کل ممنون;););):lol::lol::lol:

m_kh_m

عضو جدید
خیلی ممنونم از لطفتون که جواب دادین

ولی هنوز سوال برام باقی مونده:

1- الان که مکاترونیک تو ارشد به گرایش برق و مکانیک تبدیل شده وضع فرق کرده یا همون روال سابقی که فرمودین هست؟

2- دکترای مکارونیک ایران هست یا نه و در کل برای ادامه تحصیل چه روندی داره؟

3- کدوم دانشگاه بهتره و کلا دانشگاه ها چه وضعیتی رو دارن؟ کدوم دانشگاه رو کدوم زمینه قویه و ... ؟

4- یسوال نسبتا شخصی : شما خودتون کدوم دانشگاه خوندین و چطور ارزیابی می کنین؟ اگه کارشناسیتون رو هم بگین که خیلی عالیه؟

5- قبولی مکاترونیک ارشد چطوره؟ آسون ، متوسط ، سخت؟ و اصولا چقد طرفدار داره؟
علی الخصوص که الان از رق و مکانیک میگیره و به عبارتی گرایش اوناس ، چطور گرایشی بحساب میاد؟
رقابت سرش شدیده یا نه؟

و کلا هر چی به ذهنتون می رسه؟؟؟

علی الخصوص که شما هم قبل از انتخاب این رشته سوالایی براتون پیش اومده که می تونید اونا رو مطرح کنید و ما هم بدونیم

در کل ممنون;););):lol::lol::lol:

راستی یادم رفت بپرسم

اون 7 واحد که گفتین مکانیکی ها تو ارشد کمتر از برقیا پاس میکنن چیه و در عمل در طول تحصیل چه تأثیری داره؟

اصلا چیا هست برای برقیا و مکانیکیا؟؟

mohammadkiyanfar

عضو جدید
پایان نامه

پایان نامه

[با سلام. مهندس میشه زمینه هایی که برای پایان نامه می توان کار کرد رو راهنمایی بکنید؟
با تشکر

minmin66

عضو جدید
سلام من فارغ التحصیل نرم افزار کامپیوتر هستم و تمایل دارم که در کنکور ارشد آزاد در رشته ی مکاترونیک شرکت کنم. با توجه به این که رشته ی کارشناسیم کامپیوتر بوده فکر می کنید راه درستی رو انتخاب کردم؟ ظاهراً فقط برای بچه های برق و مکانیک پیشنهاد شده!

mmmmmmmn

عضو جدید
سلام به همه منم دارم رشته مکاترونیک میخونم ولی در مقطع کارشناسی(دانشگاه سبزوار)اگه کمکی از دست من بر بیاد در خدمتم.

سیب گاززده

عضو جدید
سلام دوستان. من تازه با این رشته آشنا شدم...میخوام بین مکاترونیک، مهندسی روباتیک و IT انتخاب کنم!
میخوام بدونم بازار کار این رشته به چه صورته؟ درچه زمینه ای میتونیم فعالیت کنیم؟ مثه مهندسی روباتیکه که بیشتر روی سخت افزار تکیه داره؟
--------------------------------
پ.ن: من علاقهم بیشتر به نرم افزار و برنامه های مجازیه...

MPYC

عضو جدید
سلام
يه سوال داشتم راجع به گرايش مکاترونيک.
احتمال قبولي تو اين گرايش نسبت به الکترونيک و کنترل در چه وضعيه؟

سخت تره يا آسون تر؟ تا جايي که من مي دونم. پذيرشش خيلي کمه. درسته؟
فرق رباتبک, اتوماسيون صنعتي و مکاترونيک چيه؟ و تو کدوم گرايش هستند؟؟
به نظر شما رفتن به رشته مکاترونيک ريسکه؟ (به لحاظ قبولي)

boloorchian67

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دوستانی که ارشد مکاترونیک می خونن اطلاعی ندارن آخرین رتبه قبولی مکاترونیک دانشگاه های تهران و مخصوصا شهرستان ها :redface: چقدره؟؟

تقریبا یک ماه دیگه جوابای کنکور میاد. نمی دونیم قبولیم یا نه؟؟؟ :cry:
برای کنکور 92 دوباره بخونیم یا نه ؟ :wallbash:

این مدت شده مثل برزخ !

_maryam_

عضو جدید
من دانشجوی مکاترونیکم (علوم تحقیقات)
میخواستم به تعدادی از سوالای مطرح شده توی این تاپیک جواب بدم دیگه دیدم بعضیاش مال یه سال پیشه
حالا اگه سوالی باشه در خدمتم

djbehrouz

عضو جدید
سلام
دوستانی که ارشد مکاترونیک می خونن اطلاعی ندارن آخرین رتبه قبولی مکاترونیک دانشگاه های تهران و مخصوصا شهرستان ها :redface: چقدره؟؟

تقریبا یک ماه دیگه جوابای کنکور میاد. نمی دونیم قبولیم یا نه؟؟؟ :cry:
برای کنکور 92 دوباره بخونیم یا نه ؟ :wallbash:

این مدت شده مثل برزخ !
با سلام و احترام
چند تا از رتبه های قبولی سال گذشته به شرح زیر می باشد:

رتبه ی 790گرایش مکاترونیک
روزانه ی مکاترونیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

رتبه ی792 گرایش مکاترونیک
شبانه ی مکاترونیک دانشگاه تهران

رتبه ی 609گرایش مکاترونیک
روزانه ی مکاترونیک دانشگاه خواجه نصیر

رتبه ی 412گرایش مکاترونیک
روزانه ی ابزاردقیق دانشگاه امیر کبیر

رتبه ی 2500 گرایش مکاترونیک
روزانه ی مکاترونیک دانشگاه اراک

feri24

عضو جدید
با سلام،اگه ميشه در مورد بازار كار و آينده اين رشته به من اطلاعاتي بديد،ميخوام انتخاب رشته كنم نميدونم چه رشته اي برم كه آينده كاري داشته باشه! لطفا منو راهنمايي كنيد.اگر در مورد رشته هاي ديگه ام اطلاعاتي داريد اولويت برتري رشته هارو برام مشخص كنيد.با تشكر.:smile:

bluesky68

عضو جدید
سلام می خواستم تو رشته مکاترونیک کتاب منبعی در زمینه عملگرها به طور کلی بهم معرفی کنید که انواع عملگرها ر توضیح داده باشه و خصوصا توی زمینه نیوماتیک یک سری اطلاعات و دید به آدم بده. ممنونم از لطفتون

nastaran1r

عضو جدید
من چند تا سوال در مورد شبیه سازی مقاله ام از یه مکاترونیکی دارم کسی هست؟

sajadrazavi

عضو جدید
سلام.کسی هست که کنکور ارشد واسه مکاترونیک خونده باشه.سوالم اینه که واسه ریز پردازنده چی خونده؟

monajo

عضو جدید
سلام نمی دونم جای درست سوالم مطرح می کنم یا خیر
کسی هست که بدونه با رتبه 860 میشه مکاترونیک جای خوب قبول شد یا خیر؟

890031156

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام نمی دونم جای درست سوالم مطرح می کنم یا خیر
کسی هست که بدونه با رتبه 860 میشه مکاترونیک جای خوب قبول شد یا خیر؟
خدمت شما

با سلام و احترام
چند تا از رتبه های قبولی سال گذشته به شرح زیر می باشد:

رتبه ی 790گرایش مکاترونیک
روزانه ی مکاترونیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

رتبه ی792 گرایش مکاترونیک
شبانه ی مکاترونیک دانشگاه تهران

رتبه ی 609گرایش مکاترونیک
روزانه ی مکاترونیک دانشگاه خواجه نصیر

رتبه ی 412گرایش مکاترونیک
روزانه ی ابزاردقیق دانشگاه امیر کبیر

رتبه ی 2500 گرایش مکاترونیک
روزانه ی مکاترونیک دانشگاه اراک

et1374

عضو جدید
سلام
من دانشجوی کارشناسی مهندسی مکانیک ام.می خوام در آینده در گرایش مکاترونیک ادامه تحصیل بدم.علاقه مند به الکترونیک و کامپیوتر ام.لطفا در مورد این رشته بیشتر توضیح بدید! در مقطع کارشناسی چه کارهایی باید انجام بدم؟
:)
:)
با تشکر

Hamed 67

عضو جدید
با سلام به همگی دوستان اگر کسی رتبه های قبولی تو رشته مهندسی مکاترونیک -مهندسی سیستمهای ابزاردقیق دانشنگاه صنعتی امیر کبیر را میدونه بهم بگه/
با تشکر

scrat_68

عضو جدید
سلام مکاترونیکی های عزیز
برای ماکترونیک شبانه دانشگاه تهران چه رتبه ای باید بیاریم و در کدام گرایش

بالا