بحث و تبادل نظر در مورد گرایش های مهندسی آب

shahin.mehrzad

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز
:smile:
خب دلیلی که این تاپیک زدم یه چند وقت می شه که خیلی ها ازم می پرسن کدوم گرایش بهتره ، ازین که سازه امتحان دادی راضی هستی ، بازار کار کدوم گرایش بهتره و از این قبیل سوالات و تاپیک تخصصی هم در این ضمینه نبود و دوستانی که جویا بودن به راحتی به نظرا دوستان آشنا نمی شدن

خب بیاین اینجا نظر بدین چرا گرایش مورد نظر خوتون انتخاب کردین ، علاقه ، بازار کار ، چون بقیه بیشتر انتخاب می کنن ، یا اسم قشنگ تری داره؟؟؟:smile:

یه خواهشی که از دوستان دارم اینه که دوستانی که این سوالات مطرح کردن فکر نمی کنم با جواب همه گرایش ها خوبه به نتیجه برسن ، مسلما هر گرایشی خوبی و بدی خودش داره و فرد انتخاب کننده هم معیار هایی داشته و با توجه به معیارهاش انتخاب کرده ،پس یه راهنمایی درست و حسابی کنیم:gol:

اگه در مورد نقاط قوت و ضعف گرایش ها ، بازار کار ، توانایی های گرایش مورد نظر توضیح بدیم خیلی مفید واقع میشه

دوستانی که شاغل هستن می تونن در این ضمینه کمک بیشتری کنن ، ممنون میشیم نظرات این دوستان هم بشنویم

آخرین ویرایش:

shahin.mehrzad

عضو جدید
من خودم بیشتر به دلیل علاقه ، گرایش سازه امتحان دادم راستش زیاد به کشاورزی علاقه نداشتم و سازه یکم دورتر ازین قضیه می شد! ولی خب شاید دیگه الان واسم مهم نباشه

یکی دیگه از دلایل درس هایی بود که دیدم بیشتر باهاشون ارتباط برقرار می کنم(در ادامه درس های ارشد گرایش سازه می زارم ، دوستانم اگه لطف کنن بقیه رو بزارن عالی میشه)

تو انتخابم زیاد بازار کار نقش نداشت و خومم نمی دونم بازار کار کدام گرایش بهتر (ولی به نظرم بازار کار بیشتر به شهری مربوط میشه که می خواین توش شاغل بشین)

یکی ار نقاط ضعف سازه آبی نزدیکی زیاد به سازه های هیدرولیکی عمران به نظرم یکیم دراین ضمینه ما از نظر سازه ای ضعیف تریم ولی از نظر هیدرولیکی فرق می کنه و عوامم به ظاهر قضیه نگاه می کنن!

behnaz68

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
منم خودم به سازه علاقه دارم. البته در زمینه سازه بحث جنسیت هم هست یادمه استادم تعریف می کرد برای قسمت هایی که می خواستند طراحی کنند نیاز بود که از اون منطقه بازدید کنند و اون منطقه امنیت درستی نداشت.هم چنین برای طراحی قسمت هایی از سد که به ما مربوط میشه باید بری یه مدت اونجا بمونی.
در زمینه بازار کارم می تونم بگم با توجه به این که این گرایش در هر استانی کار برد نداره و این یه ضعفه درصورتی که باید کاری کرد که بشه در همه جا از این گرایش استفاده کرد علاوه بر این شنیدم که کار ما رو هم عمرانی دارند انجام می دند.

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
من شخصا به سازه خیلی علاقه داشتم و دارم
درسای مربوط به این گرایشم با علایق من میخونه
پس بدون توجه به بازار کار یا هرچیز دیگه سازه های آبی رو انتخاب کردم
اکرم کسی رشته مارو نمیشناسه یا عمرانیا کار مارو انجام میدن چندتا دلیل داره
یکیش تعداد کم دانشجوهای گرایش سازه بود که با افزایش ظرفیتا و دانشجوها کم کم داره حل میشه
یه مطلبم کم کاری ماهاست که نتونستیم حق خودمونو بگیریم که باید تلاشمونو بیشتر کنیم
مطمئنم در آینده این گرایش جایگاه خودشو پیدا میکنه
چون بیشتر کارای ساخت انجام میشه و بحث مدیریت و بهره برداریش بیشتر میشه که عمرانیا حرفی برای گفتن تو این زمینه ندارن

پس با امید جلو میریم و ما آینده این رشته و گرایشاشو میسازیم

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان عزیز
:smile:
خب دلیلی که این تاپیک زدم یه چند وقت می شه که خیلی ها ازم می پرسن کدوم گرایش بهتره ، ازین که سازه امتحان دادی راضی هستی ، بازار کار کدوم گرایش بهتره و از این قبیل سوالات و تاپیک تخصصی هم در این ضمینه نبود و دوستانی که جویا بودن به راحتی به نظرا دوستان آشنا نمی شدن

خب بیان اینجا نظر بدین چرا گرایش مورد نظر خوتون انتخاب کردین ، علاقه ، بازار کار ، چون بقیه بیشتر اتخاب می کنن ، یا اسم قشنگ تری داره؟؟؟:smile:

یه خواهشی که از دوستان دارم اینه که دوستانی که این سوالات مطرح کردن فکر نمی کنم با جواب همه گرایش ها خوبه به نتیجه برسن ، مسلما هر گرایشی خوبی و بدی خودش داره و فرد انتخاب کننده هم معیار هایی داشته و با توجه به معیارهاش انتخاب کرده ،پس یه راهنمایی درست و حسابی کنیم:gol:

اگه در مورد نقاط قوت و ضعف گرایش ها ، بازار کار ، توانایی های گرایش مورد نظر توضیح بدیم خیلی مفید واقع میشه

دوستانی که شاغل هستن می تونن در این ضمینه کمک بیشتری کنن ، ممنون میشیم نظرات این دوستان هم بشنویم

شاهین جان ممنون از تاپیک قشنگت
جاش خالی بود

سلام به تمام دوستان عزیزم
منم با علاقه به گرایش آبیاری و زهکشی آمدم و دلیل اصلیش علاقه خاصی بود که کلا به گل و گیاه و کشاورزی داشتم و اینکه ایران تو زمینه آبیاری و زهکشی هنوز ابتدای کار است و جای پیشرفت زیادی داره. یکی از امیدهام از آمدن تو این گرایش این بود که مشکلاتی که تو ایران از نظر پروژه های آبی ایران سرو کار داریم بیشتر بر می گرده به بهره وری آب سر مزرعه و مدیریت کردن سیستم های آبیاری و زهکشی.
دلایل من برای انتخاب این گرایش درسهای زیبا رشته و بازار کار نسبتا خوب و چشم انداز خوبی که داشت بود

shahin.mehrzad

عضو جدید
سلام به تمام دوستان عزیزم
منم با علاقه به گرایش آبیاری و زهکشی آمدم و دلیل اصلیش علاقه خاصی بود که کلا به گل و گیاه و کشاورزی داشتم و اینکه ایران تو زمینه آبیاری و زهکشی هنوز ابتدای کار است و جای پیشرفت زیادی داره. یکی از امیدهام از آمدن تو این گرایش این بود که مشکلاتی که تو ایران از نظر پروژه های آبی ایران سرو کار داریم بیشتر بر می گرده به بهره وری آب سر مزرعه و مدیریت کردن سیستم های آبیاری و زهکشی.
دلایل من برای انتخاب این گرایش درسهای زیبا رشته و بازار کار نسبتا خوب و چشم انداز خوبی که داشت بود

به نظرت نقاط ضعف آبیاری زهکشی چیه؟اصلا نقطه ضعفی داره؟
یا آگه در انتخابت نقاط ضعف گرایش های دیگه تاثیر داشت بگو :smile:

armx

عضو جدید
سلام به تمام عزيزان
منم به نوبت خودم مي تونم بگم كه به زهكشي علاقه داشتم همچنين بازار كار آبياري تو منطقه ي ما خوبه واس همين از خاك به آبياري تغيير رشته دادم و اميدوارم كه بتونم تا حدي پابه پاي بچه هاي آب بيام جلو :gol:

از شاهين جان هم به خاطر اين تاپيك كمال تشكر و مي كنم با بنده هم

دروس ارشد آبياري و زهكشي رو همراه با ضوابط و سرفصل هاش در اختيار دوستان قرار مي دم:
مشاهده پیوست msc irrigation and drainage.pdf
http://uplod.ir/nxkmrwy6yllu/msc_irrigation_and_drainage.pdf.htm

shahin.mehrzad

عضو جدید
سلام به تمام عزيزان
منم به نوبت خودم مي تونم بگم كه به زهكشي علاقه داشتم همچنين بازار كار آبياري تو منطقه ي ما خوبه واس همين از خاك به آبياري تغيير رشته دادم و اميدوارم كه بتونم تا حدي پابه پاي بچه هاي آب بيام جلو :gol:

از شاهين جان هم به خاطر اين تاپيك كمال تشكر و مي كنم با بنده هم

دروس ارشد آبياري و زهكشي رو همراه با ضوابط و سرفصل هاش در اختيار دوستان قرار مي دم:
مشاهده پیوست 108163
http://uplod.ir/nxkmrwy6yllu/msc_irrigation_and_drainage.pdf.htm

ممنون:gol:

شمام اگه نقطه ضعفی ازهرکدوم از گرایش ها به نظرت میاد می تونه تو تصمیم گیری دوستان کمک کنه بگو!

البته اونایی که تصمیم گرفتن دیگه عوض نکنن:D

آخرین ویرایش:

armx

عضو جدید
ممنون:gol:

شمام اگه نقطه ضعفی ازهرکدوم از گرایش ها به نظرت میاد می تونه تو تصمیم گیری دوستان کمک کنه!

البته اونایی که تصمیم گرفتن دیگه عوض نکنن:D

به روي چشم ، البته من هنوز زياد وارد كليات نشدم ، ولي با توجه به اينكه مي دونم گرايش سازه هاي آبي رشته ي خوب و كاربرديه ، متاسفانه وقتي بحث كار مياد وسط ميدن به بچه هاي عمران ! و اين درحاليه كه بچه هاي سازه ي كشاورزي تو خيلي زمينه ها از اونا جلوترن ، اميد به اون دارم كه سازه هي ما اونقدر پيشرفت كنه تا ديگه از حيطه ي عمران خارج شه تا بلكه ديگه كاراي ما رو نتونن انجام بدن! يا لاقل يه تقسيم كاري بشه تا تعادل برقرار شه ، الان از بچه هاي عمران كسيو ميشناسم كه با دو واحد فاضلاب شهري خوندن ادعاي مهندس زهكشي دارن!:D بازم آبياري يه مزيت داره كه نمي تونن انجامش بدن ، البته تازگيا تمايل پيدا كردن تا طراحي سيستم هم انجام بدن! :eek: ولي خوشبختانه تعدادشون كمه و اين ميتونه مزيت حساب شه :smile: نظر شخصي من اينه كه همهي رشته ها به نوبت خود هم مزايا و هم ايراداتي دارن ولي بهتر اينه كه هركسي تو تخصص و حيطه ي خودش فعاليت كنه;)

به نظرت نقاط ضعف آبیاری زهکشی چیه؟اصلا نقطه ضعفی داره؟
یا آگه در انتخابت نقاط ضعف گرایش های دیگه تاثیر داشت بگو :smile:

آبیاری و زهکشی نقص بزرگی که داره اینه که هنوز تو ایران کتابی که شش دانگ و کامل در مورد سیستم های آبیاری یا زهکشی یا اصلا بحث کیفیت نوشته شده باشه وجود نداره. کتاب های علیزاده بیشتر ترجمه کتاب های خارجی است و به درد سر فصل های دانشگاهی می خوره البته تو سالهای اخیر کمیته ملی آبیاری و زهکشی داره این نقص رو تا حدودی برطرف می کنه . مشکل دیگه ای که این گرایش از دید بعضی ها داره اینه که بیشتر از بقیه گرایش ها جنبه کشاورزی داره و باید از خصوصیات گیاهان مثل طول دوره رشد، عمق توسعه ریشه، مقاومت به شوری و ... یه آگاهی نسبی داشته باشی که برای بچه های آب یه خرده سخته. اما یه خوبی خیلی زیادی که داره اینه آبیاری و زهکشی با هیچ رشته ای دیگه کارای موازی نداره (مثل گرایش سازه های آبی که با عمران-آب رقابت داره) و تو کاراش تقریبا متخصص بدون چون چراست مخصوصا تو کارهای زهکش زیرزمینی. البته اینم باید بگم که در طراحی سیستم های آبیاری تحت فشار کلاس های نظام مهندسی به بقیه گرایش ها این فرصت رو می ده که تو این تخصص وارد بشن که باعث می شه تو این زمینه بچه های آبیاری و زهکشی تنها متخصصان آبیاری نشند.

samad kaghazloo

عضو جدید
گرایش آبیاری و زهکشی

گرایش آبیاری و زهکشی

گرایشی ک من واسه ارشد انتخاب کردم آبیاری و زهکشی هستش..واقعیت اینه که ما تو کشوری زندگی می کنیم که فقط علاقه حرف اول رو نمی زنه.در کنار علاقه باید به بازار کار و نیاز کشور به رشته ها هم مد نظر قرار گرفته بشه..
همونطور ک میدونیم ایران از نظر جغرافیایی تو منطقه گرم و خشک هستش و میزان بارندگی هم کمتر از متوسط جهانی و در حدود 250 میلیمتره..و این نیاز دیده میشه ک کشور به سمت آبیاری های مدرن و به روز بره.همینطور ک در چند سال اخیر اقدامات مسئولین رو در این زمینه مشاهده کردیم.خیلی حرفامو بسط نمیدم..این فقط یه دلیل بود.ولی . . .
در هر رشته مشکلاتی هم وجود داره.و این گرایش هم از این قاعده مستثنا نیس.چرا ک گرایش تازه ای بوده و در ایران از قبل پایه گذاری نشده و الانم از اطلاعات و قواعد کشورهای دیگه ای استفاده میشه ک خیلی از این قاعده و روابط مختص همون منطقه هست و ...بهتر بگم این گرایش آمیزه ای از روابط مهندسی و تجربی است و گاهی تجربه حرف اول رو میزنه.چیزی ک در کشور هنوز مونده که بهش برسیم..ولی امیدوار کنندس و همین باعث شده ک این گرایشو انتخاب کنم

GS-gharoon

عضو جدید
با سلام
نظرات دوستان رو خوندم . بیشتر درباره سازه های آبی صحبت کرده بودند .
از نظر شخصی من هنوز این رشته در ایران تعریف شده نیست و آینده شغلی جالبی نداره . تا زمانی که داشسجوهای عمران کار طراحی رو انجام میدن ، فکر نمی کنم بچه های سازه های آبی بتونن رقابت کنند . بحث سواد و علم هم نیست !
من چندین سال در مهندسی مشاور کار کردم و از نزدیک در جریان جذب نیرو و همچنین اینجور مسائل بودم !
مسئله دوم اینکه طی دهه های گذشته بدلیل فهم نادرست از سازه ، مشکلات فراوانی رو بوجود آوردیم . ساخت سازه های نمایشی و بدرد نخور مثل بسیاری از سد ها یا سازه های گابیونی و ... باعث شده مشکلات کمبود آب در کشورمون رو زیادتر کنیم .
و درباره علم و دانش دانشجویان سازه های آبی ، یه سوال دارم . فکر می کنید دانش اموختگان ما ، دانش کافی برای طراحی رو دارند ؟؟؟ آیا درس هایی که می خونند مفید ، کافی و موثر هستند !؟
بنظر من یکی از بزرگترین دلایلی که دانشجوها به سمت این گرایش هجوم آوردند ، فرار از اسم کشاورزی بوده .
بنظر من اسم رشته مهم نیست . هر گرایش و رشته ای وقتی بصورت تخصصی دنبال بشه ، آینده خوبی داره . اما سعی کنیم زمانی که وارد یک رشته یا گرایش شدیم ، بصورت جدی دنبالش کنیم نه اینکه فقط به قصد گرفتن مدرک و ... .
یک سر به بایگانی کتابخونه های دانشگاه هامون بزنید . موضوعات تکراری ، بدرد نخور و قدیمی پایان نامه ها رو میبینیم . و از همه مهمتر کلیه پایان نامه ها کپی همدیگه هستند .
امیدوارم که دوستان هدف از انتخاب رشته ، مردک گرایی و این چیزا نباشه .

در پناه حق

behnaz68

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام
نظرات دوستان رو خوندم . بیشتر درباره سازه های آبی صحبت کرده بودند .
از نظر شخصی من هنوز این رشته در ایران تعریف شده نیست و آینده شغلی جالبی نداره . تا زمانی که داشسجوهای عمران کار طراحی رو انجام میدن ، فکر نمی کنم بچه های سازه های آبی بتونن رقابت کنند . بحث سواد و علم هم نیست !
من چندین سال در مهندسی مشاور کار کردم و از نزدیک در جریان جذب نیرو و همچنین اینجور مسائل بودم !
مسئله دوم اینکه طی دهه های گذشته بدلیل فهم نادرست از سازه ، مشکلات فراوانی رو بوجود آوردیم . ساخت سازه های نمایشی و بدرد نخور مثل بسیاری از سد ها یا سازه های گابیونی و ... باعث شده مشکلات کمبود آب در کشورمون رو زیادتر کنیم .
و درباره علم و دانش دانشجویان سازه های آبی ، یه سوال دارم . فکر می کنید دانش اموختگان ما ، دانش کافی برای طراحی رو دارند ؟؟؟ آیا درس هایی که می خونند مفید ، کافی و موثر هستند !؟
بنظر من یکی از بزرگترین دلایلی که دانشجوها به سمت این گرایش هجوم آوردند ، فرار از اسم کشاورزی بوده .

سلام منم با شما موافقم. ولی باید بگم من خودم سازه رو بیشتر از سایر گرایش ها دوست دارم .برای فرار از اسم کشاورزی نیست که به این گرایش علاقه دارم بین 3گرایشی که آب داره سازه متفاوت تره و محاسباتش بیشتره خوده من علاقه به محاسبات ،هیدرولیک، سد دارم و می تونم بگم که درس هایی که در این مورد داشتم واسم خیلی جالبتر از درس هایی مثل طراحی سیستم های زهکشی و سطحی و .... بوده
درباره این که آیا ما قدرت طراحی داریم یا درس هایی که می خونیم کافیه یا نه باید بگم نه ،واقعا ما فقط یکم درباره سد یا هیدرولیک می خونیم اصلا به طور مجزا در موردسد های خاکی و .... نمی خونیم فقط در حد یه اشاره حتی در مورد ساختمان سد وبتن و... که لازمه چیز زیادی نمی خونیم نه فقط این گرایش (سازه) بلکه در مورد زهکشی هم همین طور .آخرشم برای این که طراحی تحت فشار بتونی انجام بدی باید بری بیرون دانشگاه توی کلاس جهاد شرکت کنی تا بتونی یه طراحی خوب یاد بگیری
در عوض توی دانشگاه یسری درس مثل گیاه شناسی،زراعت عمومی ،فارسی عمومی و اندیشه... داریم که هنوز هم نفهمیدم چه فایده داشت!!

GS-gharoon

عضو جدید
زنان، الهه ها و مهندسی آب

من برای بررسی پیشینه اختلافات و اشتراکات قومی، مذهبی و نقش آب در آنها در منطقه خاورمیانه، بخشی از وقت خود را روی اساطیر و حضور آب در فرهنگ اساطیری گذاشتم. موضوع جالبی که نظرم را جلب کرد این بود که نه تنها منطقه خاورمیانه بلکه تقریبا تمام فرهنگ‌ها، الهه آب دارند. روح پاکیزگی و عفت، رحمت و شفقت، زایندگی و تولید همه در وجود آب و زنان به اشتراک گذاشته شده است. از طرف دیگر شاید جالب باشد که بدانید در عصر حاضر، یکی از موضوعات مهمی که در سال‌های اخیر در مدیریت منابع آب مطرح شده، نقش زنان است. این موضوع در تمام اجلاس‌ها و نشست‌های بین‌المللی بعد از بیانیه دوبلین در حدود 10 سال پیش دایم تکرار شده، می‌شود و خواهد شد. مهم نیست که شما در کدام کشور و با کدام فرهنگ زندگی می‌کنید، چه مذهبی دارید و به چه آیینی معتقدید. از هر محل و منظری نگاه کنید، زنان را در خط مقدم مدیریت منابع آب خواهید دید. در تمام خانه‌ها و خانواده‌ها، فارغ از تفاوت‌های اجتماعی و جغرافیایی، زنان مدیران واقعی منابع آب هستند. موضوع تهیه غذا و بهداشت کل اعضای خانواده در شهرها و حضور پررنگ زنان در تمام مراحل کشاورزی نیازی به بازتعریف مجدد این بحث ندارد که چقدر صنعت آب مدیون زنان است. اما حضور زنان در عرصه آب به همین ختم نمی‌شود. در یکی از شهرهای آفریقایی، نظارت اجرای شبکه آب شرب و بهداشت، به زنان داوطلب سپرده شد. پروژه سریع‌تر، کم‌هزینه‌تر و با دقت بالاتری به اجرا رسید چرا که مصرف‌کنندگان نهایی از آب، خود آنها بودند. یکی از نکات مهم در موضوع حل اختلافات منابع طبیعی، حضور زنان در فرآیند آنهاست.
در حال حاضر در بسیاری از کشورهای دنیا برای تشویق زنان در زمینه صنعت آب، تسهیلات و بورس تحصیلی در نظر گرفته شده و حتی چند کشور اسکاندیناوی نیز پیش‌قدم شده‌اند تا در این زمینه زنان را رایگان آموزش دهند. یا مثلا در انجمن مهندسان راه و ساختمان آمریکا، بخش ویژه‌ای به تشویق و ترغیب زنان به مهندسی عمران اختصاص دارد و برای تحصیل آنها در مقاطع بالاتر تسهیلاتی فراهم می‌کند. مهم‌ترین هدف این آموزش‌ها و تشویق‌ها نیز این است که اگر زنان در رده‌های بالای مدیریت منابع آب سهمی پیدا کنند، دو اتفاق مهم خواهد افتاد؛ اول اینکه به دلیل اینکه بارها به عنوان مصرف‌کننده آب تصمیم‌گیری‌های نهایی را انجام داده‌اند، روش‌های مختلف کاهش مصرف آب را بهتر از هرکس دیگری می‌دانند. دوم اینکه، به دلیل ذات مادرانه زنان، تقسیم و توزیع آب را در کمال عدالت انجام خواهند داد. ضمن اینکه در مواردی که اختلاف و تنشی بین دو شهر، استان یا کشور در زمینه آب صورت گیرد، زنان می‌توانند با همین حس مشکلات را به مراتب بهتر و در فضایی بدون چالش حل کنند؛ کاری که در طول روز بارها در خانه انجام می‌دهند.اما ببینیم عملکرد کشور خودمان چگونه است. به هر دلیلی، در سه استانی که بیشترین موضوعیت‌ها و معضلات در مورد منابع آب وجود دارد، سهم دختران از مهندسی عمران و مهندسی کشاورزی – آب، در کنکور سراسری سال جاری صفر شده است! در دانشگاه‌های صنعتی قم، شهیدچمران اهواز و صنعتی اصفهان ظرفیتی برای زنان در این رشته‌ها وجود ندارد. ضمنا اگر نگاهی به دفترچه انتخاب رشته‌ها انداخته شود، به سادگی می‌توان دید که سهم زنان در کل کشور در این دو رشته که می‌توانند بهانه حضور آنان در منابع آب شود، کاهش چشمگیر داشته است. من به دنبال علل و عوامل آن و چرایی این کاهش ظرفیت نیستم تا احیانا کسی انگشت تقصیر را به طرف دیگری نشانه رود و حقیقتا اطلاعی هم از دیگر رشته‌ها، از جمله مهندسی معدن ندارم و به نظرم باید از متخصصان و مدرسان این رشته سوال کرد که جایگاه زنان در گرایش آنها کجاست (و البته با چشم خود دیده‌ام که زنان در معدن بدون هیچ محدودیتی مشغول کار هستند). اما در مورد منابع آب مطمئنم که این کاهش ظرفیت‌ها، نه تنها کارشناسی‌شده نبوده و نیست، بلکه اتفاقا هدفی کاملا مقابل تصور حذف‌کنندگان را به وجود خواهد آورد. آیا کسانی که ایرادی به اختلاط زنان و مردان در دانشگاه‌ها می‌گیرند، می‌دانند که همین الان در چند دانشگاه در دنیا صرفا به زنان شاغل و فارغ‌التحصیل در مهندسی آب بورس تحصیلی اعطا می‌شود؟ آیا صلاح است هنگامی که خود می‌توانیم با بهترین شرایط تحصیلی و منطبق بر فرهنگ کشور خود مهندسان عمران و آب خود را پرورش دهیم، آن را به صورت یک بسته از خارج از کشور دریافت کنیم؟ آیا مطمئن هستیم که این تعداد پس از ادامه تحصیل به کشور بازمی‌گردند؟به عقیده من، هنوز دیر نشده است. یک اصلاحیه سازمان سنجش، از ده‌ها مشکل پنج سال آینده خواهد کاست. کل کشور و به‌ویژه استان‌های قم، اصفهان و خوزستان نیازمند حضور زنان در بالاترین سطح مدیریت منابع آب خود هستند.

دکتر مهدی میرزائی

miti2020

عضو جدید
برا بازار کار ادم تا وقتی دانشگاس کلش داغه بعد که بیای بیرون تازه میفهمی از این خبرا نیس حقوق نهایت خودشو بکشه300 تومن تازه اگه بهت بدن :(اونم با کلی رفتن اومدن من خودم بارها شده رفتم جهاد کشاورزی همشون از دم بیکار پشت میز نشسته بودن میخای بدونین سطح سوادشونم مسلما از شما که اینجا هستن پایینتره وزارت نیرو و بقیه جاهام همینطوره بعد از فارغ التحصیلی کارشناسیم همه جارو رفتم همشون همینطوره:wallbash: البته دست اقایون بازتره چون خیلی راحتترن برا ما خانوما هزارتا قانون نانوشته وجود داره واینجوری شد که رفتم سمت فرار از بیکاری و راه درس خوندن دوباره رو انتخاب کردم:(و تصمیم گرفتم تا دکتری نگیرم بیخیالش نشم گرایشمم سازه های ابی انتخاب کردم که بعدا برا دکترا عمران بخونم و ازاسم کشاورزی خلاص بشم حالام پشمون کردم چرا از اول کنکور عمران ندادم
واقعیتم هستش که تا اسم کشاورزی میاد همه یه ذهنیت بد بهش دارن یاد ادما تنبل خواب الو سرخوش میفتن و اینم بدون دوست عزیزی که میخای بیای این رشته این رشته فارغالتحصیل زیاد داره مهم اینه که شما تو هرزمینه ای که میخای فعالیت کنی تو اون زمینه نواور وبروز باشی
بنظر من اگه هنوز نرفتی دانشگاه برو بشین دوباره بخون برا کنکور تجربی پزشکی یا دندونپزشکی برو بخون که پس فردا بدونی حداقل ماهی 5تومنو داری باور کنی یا نه واقعیت اینه وقتی پول باشه علاقم بوجود میاد

fattahpour

عضو جدید
به نظر من فقط باید دید علاقه هر کسی چیه؟؟

اگه علاقه باشه ، آدم میتونه هر گرایش رو با موفقیت به پایان برسونه و انشالله کار هم پیدا کنه...

مریمs

عضو جدید
سلام

سلام

یه سوال داشتم می دونم شاید مسخره باشه
ولی من در کل میخوام گرایشی رو بخونم که آسون تر باشه , هم قبول شدنش هم خوندنش
خوشحال میشم راهنماییم کنید
ممنون....

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
ممنون....

سلام دوست عزیز
این بستگی به خودت داره
مثلا من با درسای سازه ای راحت تر بودم و خیلی راحته برام ولی درسای دیگه رو اصلا حوصله خوندنشونو نداشتم واین یه امر نسبیه
ببین کدوم درسا برات راحت ترن پس همون گرایشو انتخاب کن
چون سخت و راحت نداریم و این یه امر نسبیه و برای هرکس متفاوته

mahmood.A

عضو جدید
ممنون....

سلام تو رشته ما چیزی آسون نیست بین سخت و سخت تر انتخاب کن:)
گرایشات مهم مهندسی کشاورزی واسه ارشد اینان:
1/علوم و صنايع غذايي
/ علوم دامی ـ پرورش و تولید طیور
مهندسي توليدات گياهي (اصلاح و توليد)

آبياري و زهكشي، سازه‌هاي آبي، مهندسي منابع آب
اصلاح نباتات، زراعت، علوم و تكنولوژي برق، كشاورزي اكولوژيك
/ بيوتكنولوژي در كشاورزي
/ علوم باغباني
علوم خاك
مكانيك ماشين‌هاي كشاورزي
مهندسي منابع طبيعي - محيط زيست
حشره شناسی
بیماری شناسی
و...
خیلی زیادن اما میزان سختیش بستکی به رشته لیسانست داره
با توجه ب لیسانسی ک داری راحتتر میشه انتخاب کرد

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
سلام تو رشته ما چیزی آسون نیست بین سخت و سخت تر انتخاب کن:)
گرایشات مهم مهندسی کشاورزی واسه ارشد اینان:
1/علوم و صنايع غذايي
/ علوم دامی ـ پرورش و تولید طیور
مهندسي توليدات گياهي (اصلاح و توليد)

آبياري و زهكشي، سازه‌هاي آبي، مهندسي منابع آب
اصلاح نباتات، زراعت، علوم و تكنولوژي برق، كشاورزي اكولوژيك
/ بيوتكنولوژي در كشاورزي
/ علوم باغباني
علوم خاك
مكانيك ماشين‌هاي كشاورزي
مهندسي منابع طبيعي - محيط زيست
حشره شناسی
بیماری شناسی
و...
خیلی زیادن اما میزان سختیش بستکی به رشته لیسانست داره
با توجه ب لیسانسی ک داری راحتتر میشه انتخاب کرد

دوست عزیز فک کنم شما کاملا اشتباه متوجه منظورشون شدی

منظورشون بین سه گرایش مهندسی آب بود نه کلا کشاورزی

جوابشونو تو پست قبل دادم
موفق باشید

(رها)

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام من دارم واسه ارشد ابیاری زهکشی می خونم و به خاطر علاقه ای که به طراحی دارم این رشته رو انتخاب کردم.

colourless gold

عضو جدید
سلام
من هر دو گرایش سازه و منابع رو دوست داشتم ولی با توجه به اینکه از آمار زیاد خوشم نمیومد سازه رو انتخاب کردم ولی اون چیزایی رو که فکر می کردم توارشد سازه یاد میگیرم نگرفتم. در واقع فک می کنم تو ارشد هرکی باید خودش دنبال یادگیری در زمینه های دلخواهش باشه
به نظر من گرایش سازه رشته ما بیشتر باید به سازه های آبی رشته خودمون معطوف بشه ولی متاسفانه بیشتر وارد مسائل عمرانی میشه. طوریکه شاید ما هنوز در مورد خیلی از سازه هاو تاسیسات آبی که وجود داره اطلاعاتی نداریم و نحوه کار یا طراحی اونها رو نمی دونیم ولی ژئوتکنیک یا تحلیل سازه می خونیم که در حد 3 واحد درسی توی اون درس ها هم مسلط نخواهیم شد.
گرایش منابع آب هم به نظرم چون فارغ التحصیل کمتری داره، احتمالا بازار کارش بهتره
به هر حال من از انتخاب سازه پشیمون نیستم، چون بهش علاقه مند بودم و هستم و دارم سعی می کنم خودم در این زمینه بیشتر یاد بگیرم

آخرین ویرایش:

mani20saze

عضو جدید
شاهین جان ممنون از اطلاع رسانی بجات;)
من می خواستم واسه کنکور دکترای سازه آماده بشم برای درسای سازه 2 و مدل های فیزیکی و هیدرولیکی وهمین طور درس طراحی سازه های کنترل و تنظیم از چه کتابا یا جزوه هایی باید استفاده کرد ممنون میشم از راهنمایی عزیزان

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
متسفانه هیچ چی تو کشور ما سر جاش نیست. دیدم پزشکایی که با زیر میزی گرفتنیه پولی به جیب زدن و زدن تو کار کشاورزی و کلا فاتحه کشاورزی رو خوندن نه علمشو دارند و نه تخصصشو تا چیزی بگی می گه من دکترم( چقدرم به هم ربط داره) از طرف دیگه کشاورزی تو کشور ما سنتیه و نه صنعتی بهش به دید یه رشته مهم و تاثیر گذار نگاه نمی کنند فکر می کنند فقط شکم پر بشه کافیه در حالی که تنها رشته و شغلی که اگه یه هفته نباشه بشریت منقرض می شه همین کشاورزیه. اما در مورد آبیاری زهکشی، بعضیا فکر می کنند چون 2/3 زمین آبه پس ما مشکی نداریم و هر وقت بخویام آب هست با دو قطره بارون تو زمستون خوشن و فکر بعدشو نمی کنند. تو خرسان جنوبی یه بار طرح می دن برنج بکاریم یه بار چای. (البته لاشو بالا نیاورن تا اسمشون تو کتاب گینس ثبت نشه). علم ما فقط تئوریه و کشاورزی که کار می خواد بدردش نمی خوره. همه رشته ها کار عملی دارند اما ما نه. فقط و فقط و فقط درس. اون بابام که پولشو از تو جوب پیدا نکرده که کارشو بده به یه مهندس ناشیو برای همین بازار کار خراب می شه. زمین های کشاورزری کوچیکه برای کشاورز صرف نمی کنه که بیاد از هر گرایش یه نفر رو استخدام کنه و حقوق و بیمه براش در نظر بگیره. بعد هم که مرد هی زمین کوچک می شه. چون قانونی نیست که مانع اون بشه که تقسیم بشه.

بالا