بحث در مورد نگهداری و تعمیرات (نت) و اهمیت و اثرات ان در سازمان

hasan_engineer

عضو جدید
من در شرکت عرف ایران(علایم راهنمایی و فنی ایران)مشغول بکارهستم.ما در این شرکت دو واحد خط کشی و تولید داریم
که واحد خطکشی شامل چندین ماشین گرانقیمت برای خطکشی معابروخیابانها است
و واحدتولید شامل دستگاههای پرس از 40 تن تا 500 تن بوده و قالب و فیکسچر می باشد
مدیرعامل از من خواست که واحد نت رو برای شرکت راه اندازی کنم
اولین سوال اینکه چارت سازمانی واحد نت چجوریه توی کارخانجات؟؟؟یعنی من خودم ارشدمکانیکم.یه مهندس برق هم هست که گفتن باهام همکاری کنه.
اگه بخواهیم یه واحد مجزا به اسم نت تشکیل بدیم کلا نیاز به چه لوازم و نیروهایی داریم؟؟؟
سوال بعدی :چه نرم افزاری و برای این شرکت پیشنهاد میدین؟و برای شروع اولیه من نیازمند داشتن چه لوازم و اطلاعاتی هستم؟؟؟
لطفا من راهنمایی کنین،توی هفته ایی که میاد با مدیرعامل جلسه دارم و باید براش همه چیز شرح بدم
سلام نرم افزار برای پیاده سازی سیتم نت cmms هست

javadazarakhsh

کاربر فعال
من در شرکت عرف ایران(علایم راهنمایی و فنی ایران)مشغول بکارهستم.ما در این شرکت دو واحد خط کشی و تولید داریم
که واحد خطکشی شامل چندین ماشین گرانقیمت برای خطکشی معابروخیابانها است
و واحدتولید شامل دستگاههای پرس از 40 تن تا 500 تن بوده و قالب و فیکسچر می باشد
مدیرعامل از من خواست که واحد نت رو برای شرکت راه اندازی کنم
اولین سوال اینکه چارت سازمانی واحد نت چجوریه توی کارخانجات؟؟؟یعنی من خودم ارشدمکانیکم.یه مهندس برق هم هست که گفتن باهام همکاری کنه.
اگه بخواهیم یه واحد مجزا به اسم نت تشکیل بدیم کلا نیاز به چه لوازم و نیروهایی داریم؟؟؟
سوال بعدی :چه نرم افزاری و برای این شرکت پیشنهاد میدین؟و برای شروع اولیه من نیازمند داشتن چه لوازم و اطلاعاتی هستم؟؟؟
لطفا من راهنمایی کنین،توی هفته ایی که میاد با مدیرعامل جلسه دارم و باید براش همه چیز شرح بدم
درود بر شما
واحد نت در شرکت های مختلف متفاوته.
در ابتدای کار به شما توصیه میکنم کتاب نگهداری و تعمیرات بهره ور نوشته مهندس هوشنگ رستمیان شرکت نوین پژوهش در دو جلد رو تهیه کنید و بخونین در زمینه نت بسیار مفیده.
ضمنا در شرکت هایی واحد فنی و مهندسی خودش مجری نت هست. در این جاها یک بازرس برق یک بازرس مکانیک یک سرپرست و یک اپراتور کامپیوتر کارها رو زیر نظر مدیر فنی انجام میدن. اول شناسنامه تهیه میکنن بعد چک لیست بازرسی و بعد هم شروع میکنن به تعمیر و نگهداری پیشگیرانه. لیست ابزارها رو بعدا میگم. من خودم نمی پسندم نت زیر نظر واحد فنی باشه زیرا نت نوعی بازرسی عملکرد فنی مهندسی هست نمیتونه یکی خودش مجری باشه بازرس خودش هم باشه.

در بعضی از شرکت ها هم نت زیر نظر واحد کنترل کیفیت کار میکنه که چارت تقریبا همونه اما مدیرش فرق میکنه
اما ایده آل ترین این هست که واحد نت مستقیما یک واحد مستقل زیر نظر مدیر عامل باشه و یا زیر نظر واحدی بنام سیستم ها و روش ها که مباحثی مثل ایزو و نت و ممیزی انرژی و کمیته ضایعات رو زیر نظر داره و یک مدیر داره که زیر نظر مدیر عامل کار میکنه. چارت واحد نت همون دو بازرس و سرپرست و اپراتور هستش البته بسته به تعداد ماشین ها تعداد بازرس ها میتونه بیشتر باشه.
من یک نرم افزار به نام تیمار میشناسم مال شرکت اندیشه پرداز هستش که خیلی خوبه.
سعی کردم سریع بهتون جواب بدم به جلسه برسی اما در روزهای آتی یک مقاله مفصل در خصوص طراحی و استقرار PM همینجا میزارم. ضمنا اگر کمکی خواستید من کمکتون میکنم که موفق بشین سوالی داشتید در خدمتم.
پاینده باشید

آخرین ویرایش:

hamid051

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
درود بر شما
واحد نت در شرکت های مختلف متفاوته.
در ابتدای کار به شما توصیه میکنم کتاب نگهداری و تعمیرات بهره ور نوشته مهندس هوشنگ رستمیان شرکت نوین پژوهش در دو جلد رو تهیه کنید و بخونین در زمینه نت بسیار مفیده.
ضمنا در شرکت هایی واحد فنی و مهندسی خودش مجری نت هست. در این جاها یک بازرس برق یک بازرس مکانیک یک سرپرست و یک اپراتور کامپیوتر کارها رو زیر نظر مدیر فنی انجام میدن. اول شناسنامه تهیه میکنن بعد چک لیست بازرسی و بعد هم شروع میکنن به تعمیر و نگهداری پیشگیرانه. لیست ابزارها رو بعدا میگم. من خودم نمی پسندم نت زیر نظر واحد فنی باشه زیرا نت نوعی بازرسی عملکرد فنی مهندسی هست نمیتونه یکی خودش مجری باشه بازرس خودش هم باشه.

در بعضی از شرکت ها هم نت زیر نظر واحد کنترل کیفیت کار میکنه که چارت تقریبا همونه اما مدیرش فرق میکنه
اما ایده آل ترین این هست که واحد نت مستقیما یک واحد مستقل زیر نظر مدیر عامل باشه و یا زیر نظر واحدی بنام سیستم ها و روش ها که مباحثی مثل ایزو و نت و ممیزی انرژی و کمیته ضایعات رو زیر نظر داره و یک مدیر داره که زیر نظر مدیر عامل کار میکنه. چارت واحد نت همون دو بازرس و سرپرست و اپراتور هستش البته بسته به تعداد ماشین ها تعداد بازرس ها میتونه بیشتر باشه.
من یک نرم افزار به نام تیمار میشناسم مال شرکت اندیشه پرداز هستش که خیلی خوبه.
سعی کردم سریع بهتون جواب بدم به جلسه برسی اما در روزهای آتی یک مقاله مفصل در خصوص طراحی و استقرار PM همینجا میزارم. ضمنا اگر کمکی خواستید من کمکتون میکنم که موفق بشین سوالی داشتید در خدمتم.
پاینده باشید

سلام مهندس خسته نباشید
من یک سوالی داشتم: در نت 2 روش وجود داره 1- بازرسی پیشگیرانه که فکر کنم دوره ای باشه اگه اشتباه نکنم 2- موقعی که دستگاهی به مشکل بر می خوره و تیم نت به محل اعزام می شوند
مطمئنا هر دو روش هزینه های زیادی بر جا میگذاره بازرسی دوره ای هزینه بازدید های مجدد و هزینه های مربوط به باز و بسته کردن دستگاهها و چک کردن انها در بازرسی روش دوم که هزینه تعویض قطعات و هزینه تعمیر را داره من همین 1 ماه پیش با سیستمی اشنا شدم که مربوط به چک کردن دستگاه به صورت انلاین بوده یعنی در هر ثانیه دستگاه به طور انلاین با استفاده از دستگاه خاصی و نرم افزار خاصی چک می شد ( این موضوع در تاپیک گزارش از نمایشگاه مشهد ذکر شده )حالا سوال من این ایا فقط در فرایند های پیوسته که جزء سخترین نت ها قرار میگیرند این نوع دستگاه ها وجود دارند یا در همه دستگاه ها هست و ما بی خبریم ؟(من چون خودم در واحد اقتصادی مشغول کار نیستم تقریبا از همه جا بی خبرم)ممنونم

javadazarakhsh

کاربر فعال
سلام مهندس خسته نباشید
من یک سوالی داشتم: در نت 2 روش وجود داره 1- بازرسی پیشگیرانه که فکر کنم دوره ای باشه اگه اشتباه نکنم 2- موقعی که دستگاهی به مشکل بر می خوره و تیم نت به محل اعزام می شوند
مطمئنا هر دو روش هزینه های زیادی بر جا میگذاره بازرسی دوره ای هزینه بازدید های مجدد و هزینه های مربوط به باز و بسته کردن دستگاهها و چک کردن انها در بازرسی روش دوم که هزینه تعویض قطعات و هزینه تعمیر را داره من همین 1 ماه پیش با سیستمی اشنا شدم که مربوط به چک کردن دستگاه به صورت انلاین بوده یعنی در هر ثانیه دستگاه به طور انلاین با استفاده از دستگاه خاصی و نرم افزار خاصی چک می شد ( این موضوع در تاپیک گزارش از نمایشگاه مشهد ذکر شده )حالا سوال من این ایا فقط در فرایند های پیوسته که جزء سخترین نت ها قرار میگیرند این نوع دستگاه ها وجود دارند یا در همه دستگاه ها هست و ما بی خبریم ؟(من چون خودم در واحد اقتصادی مشغول کار نیستم تقریبا از همه جا بی خبرم)ممنونم
*****************************************با درود فراوان به شما دوست خوبم
در خصوص سوال شما باید عرض کنم نت با آنچه شما گفتی کمی فرق داره. گزینه اول که گفتی بازرسی پیشگیرانه کمی به نت نزدیک هست ولی دومی که بعد از خرابی دستگاه تیم اعزام میشه نت نیست و نیروی اعزامی هم نیروی نت نیست. نت مخفف نگهداری و تعمیرات هست که در انگلیسی بهش میگن PM. کار PM این هست که با بازرسی های زمانبندی شده احتمال بروز خرابی رو پیش بینی کنه و قبل از اینکه اون خرابی اتفاق بیافته و یا خرابی مذکور باعث بشه سیستم های بیشتری صدمه ببینند و یا اینکه عمر مفید یک قطعه مصرفی تموم بشه و باعث خرابی بیشتری بشه اقدام نموده و جلوی خرابی رو بگیریم. اولا بازرسی نت با اون تصوری که شما فرمودید هزینه گزافی داره انجام نمیشه بلکه با بازدید های دوره ای ساده مثل لرزش صدا گرما و ... وضعیت دستگاه تحت کنترل قرار میگیره از طرفی توسط مهندسان با تجربه جهان به اثبات رسیده که هزینه نت بسیار بسیار کمتر از تعمیر بعد از خرابی EM که میشه emergency maintenance . ببین وقتی ما در کارخونه ای نت رو اجرا میکنیم چند تا مزیت داره که در نهایت باعث صرفه جویی بسیار زیادی در هزینه ها میشه. اولینش اینه که وقتی مدیریت محصول رو پیش فروش میکنه و به مشتری تعهد میده که در فلان تاریخ محصول رو تحویل بده اگر توقفات ماشین قابل پیش بینی نباشه هر لحظه ممکنه دستگاه خراب بشه و سازمان نتونه تعهدات خودش رو انجام بده و به موقع محصول رو به مشتری برسونه این امر هم باعث بد قول شدن و تخریب وجه سازمان میشه و هم ضرر دو جانبه میزنه یکی تعمیر دستگاه یکی از دست دادن مشتری . از طرفی اگر بازرسی پیشگیرانه نت وجود نداشته باشه به طور مثال خرابی یک بلبرینگ ساده ممکنه باعث سوختن یک موتور چند ده میلیونی بشه در صورتی که اگر نت داشتیم با تعویض یک بلبرینگ چند هزار تومانی جلوی اون رو میشد گرفت. از طرفی اگه نت نداشته باشیم ممکنه یک قطعه در کارخانه خراب بشه و یدک اون در انبار نباشه وزمان خرید اون به توقف اضافه میشه در صورتی که با وجود نت موجودی انبار و سطح سفارش قطعات تحت کنترل هست و زمان توقف و به همون نسبت هزینه کم میشه. در سیستم EM که سیستم منتظر میمونه تا بعد از خرابی و توقف نیروهای تعمیر کار دست بکار تعمیر بشن چندین اشکال وجود داره. اول اینکه خرابی ها کنترل نشده هست، دوم اینکه زمان اون قابل پیش بینی و برنامه ریزی نیست، سوم نیروهای تعمیر کار در مدت زمان کار دستگاه بیکار میشینن که از چندین جهت به ضرر سازمان هست و همچنین هم ممکنه قطعات اضافی و بی مورد در انبار بمونن که سرمایه رو راکد کردن و یا اینکه قطعات در انبار نباشن که توقف رو زیاد میکنن. وقتی نت وجود داشته باشه هر قطعه ای که بیش از شش ماه در انبار بمونه و استفاده نشه گزارش میشه تا بفروش برسه. پس تعمیر بعد از خرابی به گفته شما نوعی از نت نیست. خوب این توضیح مختصری از نت. اما اون سیستم پایش برخط دستگاه ها ممکنه در هر سیستم و دستگاهی نصب و استفاده بشه. با نصب کردن تعدادی امپرمتر، لرزش سنج، دما سنج و غیره به جاهای حساس دستگاه و منتقل نمودن اطلاعات استخراج شده اونها به یک نرم افزار یا PLC میتوان بصورت آنلاین وضعیت دستگاه رو تحت کنترل دائم داشت و مهندسین با تجربه با بررسی کوچکترین تغییرات بر روی دیتاها میتونن حدس بزنن که اتفاقی در پیش هست. ولی به هر حال بازرسین باید در پریود زمانی از پیش تعیین شده کنار دستگاه باشن و وضعیت اون رو از نزدیک پایش کنن. نت هم تعمیر و نگهداری پیشگیرانه هست و هم پیشگویانه که خیلی با هم متفاوت هستن و طراحی و استقرار اون در کارخانه ها به همین سادگی نیست. میتونم بگم نداشتن نت خیلی خیلی بهتر از داشتن یک سیستم نت ناقص هست. اگر در سازمانتون خواستید نت اجرا کنین و سوالی داشتی حتما ازم بپرس. خوشحال میشم کمکی کرده باشم.
پاینده باشی