[ بتن مگر ] روش اجرا > بررسی > بحث و گفتگو

reza2011

عضو جدید
دوستان عزیز
بتن مگر دو تا وظیفه داره :
ضخامت بتن مگر اجرا شده برای فنداسیون فقط یک حالت نا مناسب می تواند داشته باشد: با افزایش ضخامت بتن مگر ( با عیار 100 الی 150 ) مقاومت زیر بستر پی از حد معمول افزایش یافته و در طراحی فنداسیون بایستی تجدید نظر گردد. مثال :
3- در پروژه ای در پتروشیمی کارون با مجوز دستگاه نظارت برای سرعت بخشیدن به اجرای کار ، به جای مگر از نایلون استفاده گردید.

دوست عزيز جناب آقا مهدي استفاده از نايلون به جاي بتن مگر به نظر بنده حتي با تاييد دستگاه نظارت كاري بسيار اشتباه و غير فني است . زيرا با اولين تماس آرماتور نايلون ها به سرعت پاره شده و اين رو هم بگم خيلي از موارد خودم به جشم ديدم كه بزرگترين خطاها از دستگاه نظارت صورت گرفته . لذا حرف دستگاه نظارت وحي مسلم نبوده و در اين مورد من مخالفم حتي اگر دستگاه نظارت در اون پروژه تاييد كرده باشه .

ضمنا در مورد تجديد نظر در طراحي فونداسيون آيا اين حرف شما به اين معني هست كه اگر فرضا ضخامت بتن مگر 1 متر باشه بايستي به عنوان يك بار يكنواخت بر سطح براي كل فونداسيون در بارگذاري فونداسيون لحاظ شود ؟

آخرین ویرایش:

free surveyer

عضو جدید
دوستان عزیز
بتن مگر دو تا وظیفه داره :
1- تهیه بستر صاف و منایب جهت آرماتور بندی
2- ممانعت از تماس خاک با آرماتور ( نه بتن )
برای اجتناب از اثر خوردندگی زمین های سولفاته و یا املاح زمین بر بتن سازه ای از افزایش کاور بتنی استفاده می کنند.
ضخامت بتن مگر اجرا شده برای فنداسیون فقط یک حالت نا مناسب می تواند داشته باشد: با افزایش ضخامت بتن مگر ( با عیار 100 الی 150 ) مقاومت زیر بستر پی از حد معمول افزایش یافته و در طراحی فنداسیون بایستی تجدید نظر گردد. مثال :
1- در پروژه ای در فاز 17 گازی عسلویه با توجه به نا مناسب بودن بستر زمین و افزایش خاکبرداری برای رسیئن به بستر مناسب ، حدود 1 متر بتن به عنوان بتن پر کننده تا حد رسیدن به زیر فنداسیون اجرا گردید و این مسئله با استاندارد IPS منافاتی نداشته و فنداسیون بر روی مگر اجرا گردید.
2- در پروژه ای در شمال کشور در حد مرزی ساحل ، با توجه به تفزایش عمق خاکبرداری به علت نا مناسب بودن خاک ، سنگ لاشه غوطه ور در بتن به ارتفاع 170 سانتیمتر اجرا گردید و فنداسیون روی این بستر اجرا شد.
3- در پروژه ای در پتروشیمی کارون با مجوز دستگاه نظارت برای سرعت بخشیدن به اجرای کار ، به جای مگر از نایلون استفاده گردید.
4- در پروژه ای در اندیمشک ،به جای بتن مگر حدود 40 سانتیمتر بتن 300 به جای مگر استفاده گردید ( نا مناسب بودن بستر زیر پی )
با درود
در 3 مورد از 4 موردی که بعنوان مثال ذکر فرموده اید، مشکل یا مانع فنی وجود ندارد. (استفاده از نایلون بجای مگر یه کار غیر مسئولانه و غیر مهندسی هستش علی الخصوص در منطقه ای مثل ماهشهر) ولی مثالها را برای الزام تجدید طراحی فونداسیون ذکر فرموده اید و دلیل این تجدید نظر را بخاطر افزایش مقاومت زیر بستر پی از حد معمول قید نموده اید. در صورتیکه تمام اعمالی که علم مهندسی و از جمله 3 مورد مثالهای صحیحی که شما اشاره فرموده اید اتفاقاً دقیقاً بخاطر بالا بردن مقاومت بستر زیر پی صورت میگیرد مگر اینکه منظورتون از تجدید نظر، تقلیل سازه فونداسیون باشه و نه تقویت آن.
ضمناً در 2 تا وظیفه ای که برای بتن مگر ذکر نموده اید مورد دوم صحیح نیست، بخاطر اینکه وظیفه حفاظت از آرماتور در هر سازه بتنی بعهده کاور ( پوشش بتن ) بتنی اون سازه است نه بعهده بتن مگر. بتن مگر برای حفاظت از خوردگی بتن اصلی بکار میره.
و در جاهایی هم که بنا به هر دلیلی مجبوریم عمق خاکبرداری رو بالا ببریم در صورتیکه از بتن با عیار 100 الی 150 برای پر کردن آن فضا استفاده بشه، در واقع بتن استفاده شده 2 نقش رو بر عهده دارد.
1- بعنوان مصالح متراکم جهت تحکیم بستر.
2- بعنوان وضیفه اصلی بتن مگر به معنی عام آن.
که هیچکدام دیگری را نفی نمیکنند.

آخرین ویرایش:

ahmadtorfi61

عضو جدید
مشکلی نداره
من ناظر پروزه ای بودم که پیمانکارش دو سانت مگر می ریخت:smile:

مجتبی اس

عضو جدید
دوست عزيز جناب آقا مهدي استفاده از نايلون به جاي بتن مگر به نظر بنده حتي با تاييد دستگاه نظارت كاري بسيار اشتباه و غير فني است . زيرا با اولين تماس آرماتور نايلون ها به سرعت پاره شده و اين رو هم بگم خيلي از موارد خودم به جشم ديدم كه بزرگترين خطاها از دستگاه نظارت صورت گرفته . لذا حرف دستگاه نظارت وحي مسلم نبوده و در اين مورد من مخالفم حتي اگر دستگاه نظارت در اون پروژه تاييد كرده باشه .

ضمنا در مورد تجديد نظر در طراحي فونداسيون آيا اين حرف شما به اين معني هست كه اگر فرضا ضخامت بتن مگر 1 متر باشه بايستي به عنوان يك بار يكنواخت بر سطح براي كل فونداسيون در بارگذاري فونداسيون لحاظ شود ؟
سلام رضا جان
البته در همه جه اینکار غیر فنی محسوب نمیشه چون ما در پروژه های خودمون خیلی پیش اومده که اطراف فونداسیون و با عرض کم خاکبرداری کردیم و دیگه قالب بندی نداشتیم و برای اینکه فونداسیون با خاک اطراف تماس نداشته باشه دور تا دور گود را با نایلون پوشاندیم و بتن ریختیم و مشکل فنی هم پیش نیومد برای بتن مگر هم میشه چون در زیر شبکه آرماتور برای ایجاد کاور اسپیسر میزارن که همین اسپیسر باعث جلوگیری از تماس آرماتور با نایلون میشه در جایی ما برای فونداسیونهای پل موقتی همین نایلون و استفاده کردیم البته بعد از کشیدن نایلون اسپیسر گذاشتیم و کیج را که قبلا بافته شده بود در جای خودش روی اسپیسر ها گذاشتیم و نایلون ها هیچگونه آسیبی ندیدند.

reza2011

عضو جدید
سلام رضا جان
البته در همه جه اینکار غیر فنی محسوب نمیشه چون ما در پروژه های خودمون خیلی پیش اومده که اطراف فونداسیون و با عرض کم خاکبرداری کردیم و دیگه قالب بندی نداشتیم و برای اینکه فونداسیون با خاک اطراف تماس نداشته باشه دور تا دور گود را با نایلون پوشاندیم و بتن ریختیم و مشکل فنی هم پیش نیومد برای بتن مگر هم میشه چون در زیر شبکه آرماتور برای ایجاد کاور اسپیسر میزارن که همین اسپیسر باعث جلوگیری از تماس آرماتور با نایلون میشه در جایی ما برای فونداسیونهای پل موقتی همین نایلون و استفاده کردیم البته بعد از کشیدن نایلون اسپیسر گذاشتیم و کیج را که قبلا بافته شده بود در جای خودش روی اسپیسر ها گذاشتیم و نایلون ها هیچگونه آسیبی ندیدند.

دوست عزيزم همونطور كه خودت هم اشاره كردي مواردي كه نام بردي يا زياد اهميت نداشته و يا اينكه براي يك سازه موقت بوده . من منظورم مواردي بود كه داراي اهميت هست مانند احداث يك ساختمان و ... ضمنا اگر طبق فرمايشت مش آرماتور بسته شده روي نايلون قرار بگيره درسته احتمال پارگي نايلون خيلي كمتره ولي در ساختمون كه همچين حالتي وجود نداره و مش روي خود فونداسيون بسته ميشه و 100% پارگي در نايلون پيش مياد و اصلا چيزي از نايلون نميمونه كه بخواد نقش بتن مگر رو هم ايفا كنه ... :D

در مورد سازه هاي موقت مثلا احداث يك كارگاه موقت براي اقامت اعضاو پرسنل كارگاه تا دلت بخواد ميشه از همه جاي كار زد ولي نه در مورد سازه اصلي . در مورد سازه اصلي كه قراره مورد بهره برداري قرار بگيره ( ساختمان , پل , , ... ) به نظر من اصلا كار درستي نيست . چون اگه حتي سر سوزني هم احتمال پارگي بره ممكنه بتن از همونجا با خاك تماس پيدا كنه و بخش عمده آب بتن جذب خاك بشه . مسلما در مورد بخش مهمي چون فونداسيون بايستي ضريب اطمينان رو بالا در نظر بگيريم .

Javid64

عضو جدید
دوستان استفاده از گازوییل زیر بتن مگر بنظرتون توجیه خاصی داره؟ با چرب کردن خاک فکر کنم از نفوذ شیره جلوگیری میکنه اما فکر نکنم آنچنان نقشی داشته باشه....

free surveyer

عضو جدید
دوستان استفاده از گازوییل زیر بتن مگر بنظرتون توجیه خاصی داره؟ با چرب کردن خاک فکر کنم از نفوذ شیره جلوگیری میکنه اما فکر نکنم آنچنان نقشی داشته باشه....
همانطور که قبلاً اشاره شده بتن مگر دارای 2 نقش اصلیست که یکی از آنها حفاظت از بتن اصلی در برابر خوردگی بتن توسط خاک و ممانعت از جذب آب بتن توسط خاک هستش، پس زمانی که بتن مگر نقش سپر بلای بتن اصلی را بازی میکنه پس توجیهی برای اینکه خود مگرو هم بخوان محافظت کنند وجود نداره چون بتن مگر اصلاً نقش سازه ای نداره که بخوان تمهیداتی هم برای محافظتش بیاندیشند.
اون گازوئیلی که شما دیدین احتمالاً بجای سم موریانه که لیتری 80 هزار تومنه استفاده میشده.

Javid64

عضو جدید
همانطور که قبلاً اشاره شده بتن مگر دارای 2 نقش اصلیست که یکی از آنها حفاظت از بتن اصلی در برابر خوردگی بتن توسط خاک و ممانعت از جذب آب بتن توسط خاک هستش، پس زمانی که بتن مگر نقش سپر بلای بتن اصلی را بازی میکنه پس توجیهی برای اینکه خود مگرو هم بخوان محافظت کنند وجود نداره چون بتن مگر اصلاً نقش سازه ای نداره که بخوان تمهیداتی هم برای محافظتش بیاندیشند.
اون گازوئیلی که شما دیدین احتمالاً بجای سم موریانه که لیتری 80 هزار تومنه استفاده میشده.
ممنون. منظورم جلوگیری از نفوظ شیره ی بتن اصلی بود ( اون مقداریش که از مگر رد میشه...)
سم موریانه دیگه داستانش چیه؟!

free surveyer

عضو جدید
ممنون. منظورم جلوگیری از نفوظ شیره ی بتن اصلی بود ( اون مقداریش که از مگر رد میشه...)
سم موریانه دیگه داستانش چیه؟!
من معتقد نیستم شیره بتن بتونه از بتن مگر رد بشه.
سم موریانه هم سمیه که برای جلوگیری از نفوذ موریانه به ساختمان از طریق زیر ساختمان، یا روی بتن مگر و یا زیر بتن مگر پاشیده میشه. البته بصورت خالص استفاده نمیشه و با عیار خاصی با آب قاطیش میکنن.

Javid64

عضو جدید
من معتقد نیستم شیره بتن بتونه از بتن مگر رد بشه.
سم موریانه هم سمیه که برای جلوگیری از نفوذ موریانه به ساختمان از طریق زیر ساختمان، یا روی بتن مگر و یا زیر بتن مگر پاشیده میشه. البته بصورت خالص استفاده نمیشه و با عیار خاصی با آب قاطیش میکنن.
چندروز پیش یجا رد میشدم دیدم افغانیه داره گازوییل میپاشه با خودم گفتم لابد گدابازی در آوردن ضخامت مگرو کم گرفتن بجاش دارن گازوییل میپاشن حالا نگو داستان مبارزه با موجودات موزی بوده... :دی

free surveyer

عضو جدید
چندروز پیش یجا رد میشدم دیدم افغانیه داره گازوییل میپاشه با خودم گفتم لابد گدابازی در آوردن ضخامت مگرو کم گرفتن بجاش دارن گازوییل میپاشن حالا نگو داستان مبارزه با موجودات موزی بوده... :دی
البته من مطمئن نیستم اون یارو بجای سم داشته از گازوئیل استفاده میکرده شاید از خودش میپرسیدی دلیل دیگه ای مطرح میکرده، من فقط احتمال میدم داشته بجای سم ازش استفاده میکرده.

مجتبی اس

عضو جدید
دوست عزيزم همونطور كه خودت هم اشاره كردي مواردي كه نام بردي يا زياد اهميت نداشته و يا اينكه براي يك سازه موقت بوده . من منظورم مواردي بود كه داراي اهميت هست مانند احداث يك ساختمان و ... ضمنا اگر طبق فرمايشت مش آرماتور بسته شده روي نايلون قرار بگيره درسته احتمال پارگي نايلون خيلي كمتره ولي در ساختمون كه همچين حالتي وجود نداره و مش روي خود فونداسيون بسته ميشه و 100% پارگي در نايلون پيش مياد و اصلا چيزي از نايلون نميمونه كه بخواد نقش بتن مگر رو هم ايفا كنه ... :D

در مورد سازه هاي موقت مثلا احداث يك كارگاه موقت براي اقامت اعضاو پرسنل كارگاه تا دلت بخواد ميشه از همه جاي كار زد ولي نه در مورد سازه اصلي . در مورد سازه اصلي كه قراره مورد بهره برداري قرار بگيره ( ساختمان , پل , , ... ) به نظر من اصلا كار درستي نيست . چون اگه حتي سر سوزني هم احتمال پارگي بره ممكنه بتن از همونجا با خاك تماس پيدا كنه و بخش عمده آب بتن جذب خاك بشه . مسلما در مورد بخش مهمي چون فونداسيون بايستي ضريب اطمينان رو بالا در نظر بگيريم .
سلام
نه اتفاقا ما برای فونداسیونهای پل اصلی هم با نظر مشاور اینکارو کردیم میخواستم بگم که اینکارها مربوط میشه به روش اجرا اگه در ساختمان هم کیج ببافی بعد روی اسپیسر ها بذاری مشکلی پیش نمیاد

ahmadtorfi61

عضو جدید
سلام
مگر جهت تسطیح و نظافت یک سطح به کا میره و نقشه باربری نداره پس از 3تا 10 سانت منطقیه بیش از 10 سانت به صرفه نیست کمتر از 3 سانت هم جالب نیست

Yousef 100

عضو جدید
سلام امیر جون!
نه عزیزم اشکالی نداره..
ولی همونطور که میدونی مگر ففط نظافته یعنی بیشتر از اون توجیهی نداره در ضمن اگه قرار به بیشتر شدنه یعنی اینکه میخوای یه حجمی رو پر کنی که اگه قراره بار یا سازه ای روش بیاد خب مسلما دچار اشکال خواهد شد!
انقدم ما مدعی هارو ریز نبین!!

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام امیر جون!
نه عزیزم اشکالی نداره..
ولی همونطور که میدونی مگر ففط نظافته یعنی بیشتر از اون توجیهی نداره در ضمن اگه قرار به بیشتر شدنه یعنی اینکه میخوای یه حجمی رو پر کنی که اگه قراره بار یا سازه ای روش بیاد خب مسلما دچار اشکال خواهد شد!
انقدم ما مدعی هارو ریز نبین!!
:biggrin:

ایوبی سیویل

عضو جدید
این روش بیشتر در جاهایی استفاده میشود که نیاز به سرعت بخشیدن کار باشه و یا خاکریزی از جنس بیس و کمپکت شده باشد . در هر حال چون از نظر مقاومت بهره ای برده نمی شود میشود که پلاستیک اجرا کنند

سجده

عضو جدید
باسلام
اگرسطح کاملاًذریک تراز باشه واز پلاستیک ضخیم که درمقابل فشاربتن وآرماتوربندی مقاومت کنه وپاره نشه استفاده بشه وهمچنین مساحت محل اجرا کوچک وپی نواری باشه مشکلی نداره ولی احتمال اینکه همه اینها باهم میسر بشه خیلی ضعیف.

آخرین ویرایش: