بازم یه سوال از رنگرزی

tirana65

عضو جدید
سلام ببخشید من همش سوال می پرسم:w20: آخه میگن پرسیدن عیب نیست ندانستن عیب است:)
کسی درباره ی اثر کربنات روی رنگرزی ویسکوز چیزی میدونه؟ ممنون می شم جوابمو بدین:victory:

fireflower

عضو جدید
answer

answer

سلام .
اثر کربنات روی رنگرزی ویسکوز مثل پنبه است . و بستگی به نوع رنگینه داره . نوع رنگ مشخص کن

#HAEK#

کاربر فعال مهندسی نساجی
با اجازه اساتيد بزرگوار;)
ببخشيد ما پيش دستي کرديم واسه جواب دادنا!! اونم کامل نه،يه نيمچه جواب!!!!!!!!​

اگه اشتباه نکنم تو محلولي که واسه سفيدگري ويسکوز استفاده ميشه،از کربنات هم واسه تنظيم ph ميتونيم استفاده کنيم!:)
اگه تو رنگرزي مون هم سختي آب رو بخوايم بياريم پايين، بايد از کربنات استفاده کنيم.

ولي من حدس ميزنم محلول کربنات خالي احتمال داره ويسکوز رو کمي زرد کنه:confused:!!!!!
100٪ مطمئن نيستما!!!!!!!!!!!!!!!! فقط حدس زدم:D

tirana65

عضو جدید
با اجازه اساتيد بزرگوار;)
ببخشيد ما پيش دستي کرديم واسه جواب دادنا!! اونم کامل نه،يه نيمچه جواب!!!!!!!!​

اگه اشتباه نکنم تو محلولي که واسه سفيدگري ويسکوز استفاده ميشه،از کربنات هم واسه تنظيم ph ميتونيم استفاده کنيم!:)
اگه تو رنگرزي مون هم سختي آب رو بخوايم بياريم پايين، بايد از کربنات استفاده کنيم.

ولي من حدس ميزنم محلول کربنات خالي احتمال داره ويسکوز رو کمي زرد کنه:confused:!!!!!
100٪ مطمئن نيستما!!!!!!!!!!!!!!!! فقط حدس زدم:D
پس واسه پایین آوردن سختی آب تو رنگرزی ویسکوز از کربنات استفاده می کنیم؟ من فکر می کردم واسه تثبیت رنگرزی اضافه می شه یعنی اگه آب مورد استفاده سختی نداشته باشه استفاده نمی کنیم؟

tirana65

عضو جدید
تو رنگرزی ویسکوز کربنات تو 3 الی 4 مرحله اضافه می شه من یه آزمایش روی نخ ویسکوز با رنگزای رأکتیو انجام دادم رنگزا هامم DRIMARIN TURQUASE X-BN 2.7% وDRIMARIN YELLOW X-4RN 1.5% بود که یه بار کربنات رو تو 1 مرحله یه دفعه اضافه کردم یه بار هم تو 3 مرحله
اونی که تو 3 مرحله بود جذب زردش بیشتر بود البته امکان خطا هم ممکنه وجود داشته باشه ولی نتونستم از این آزمایش نتیجه ای بگیرم:surprised:

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلام به دوستای گلم

همتون که میدونید تو رنگرزی الیاف سلولزی با رنگهای راکتیو حتما باید از قلیا استفاده بشه
کربنات هم همون قلیاست که تو حمام رنگرزی اضافه می کنیمش
که نقش مضاعفی میتونه داشته باشه
1 - در دسترس قرار دادن گروه های هیدروکسیل سلولوز برای اینکه با گروه های فعال رنگزا پیوند قوی کووالانسی تشکیل بده
2 - معمولا پس از واکنش لیف با رنگزا مقداری اسید تو حمام تشکیل میشه که کربنات اضافه شده میتونه این اسید و خنثی کنه

البته شاید دلایلی که دوستای گلم هم آوردن جزء نقش کربنات اضافه شده باشه
ولی 2 دلیل اصلی همینه

اینم بگم دلیل اینکه تو چند مرحله قلیا رو به حمام رنگرزی اضافه می کنن اینه که اگه یک دفعه قلیا اضافه بشه باعث میشه درصد بیشتر رنگمون هیدرولیز بشه و با کالا پیوند نده و روی سطح بشینه که باعث میشه ثبات شستشویی و لکه گذاری بیاد پایین بالطبع هم باعث میشه عمق شید رنگیمون کمتر بشه

tirana65

عضو جدید
سلام به دوستای گلم

همتون که میدونید تو رنگرزی الیاف سلولزی با رنگهای راکتیو حتما باید از قلیا استفاده بشه
کربنات هم همون قلیاست که تو حمام رنگرزی اضافه می کنیمش
که نقش مضاعفی میتونه داشته باشه
1 - در دسترس قرار دادن گروه های هیدروکسیل سلولوز برای اینکه با گروه های فعال رنگزا پیوند قوی کووالانسی تشکیل بده
2 - معمولا پس از واکنش لیف با رنگزا مقداری اسید تو حمام تشکیل میشه که کربنات اضافه شده میتونه این اسید و خنثی کنه

البته شاید دلایلی که دوستای گلم هم آوردن جزء نقش کربنات اضافه شده باشه
ولی 2 دلیل اصلی همینه

اینم بگم دلیل اینکه تو چند مرحله قلیا رو به حمام رنگرزی اضافه می کنن اینه که اگه یک دفعه قلیا اضافه بشه باعث میشه درصد بیشتر رنگمون هیدرولیز بشه و با کالا پیوند نده و روی سطح بشینه که باعث میشه ثبات شستشویی و لکه گذاری بیاد پایین بالطبع هم باعث میشه عمق شید رنگیمون کمتر بشه
مرسی تا حد زیادی جوابمو گرفتم حالا اگه درصد کربنات رو زیاد کنیم چه اتفاقی می افته؟

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
مقدار کربنات افزوده رو میشه تا یه حد اپتیممی افزایش داد ولی به شرط اینکه تو 3 یا 4 مرحله به حمام اضافه کنیم که فقط باعث میشه ما بیشترین درصد از رنگزا رو روی کالا بنشونیم

با این اوصاف درصد قلیایی که باید اضافه شه بستگی به رنگ راکتیو داره
و مقدار درصدش دست ما نیست
شرکت سازنده رنگ ، مقدار مواد تعاونی که باید اضافه بشه رو داخل نسخه یا گراف رنگرزی مربوط به همون رنگ رو تعیین می کنه
مثلا مینویسه 10 یا 20 گرم در لیتر حمام

tirana65

عضو جدید
از همه ی مهندسای عزیز که با نظرات علمی و خوبشون بهم کمک کردن ممنونم:w27: امیدوارم همیشه موفق باشین :w11:

moderntextile

عضو جدید
دوست عزیز جواب کامل رو دادن فقط میخواستم این مطلب رو اضافه کنم
که حتما در مورد استفاده از رنگ راکتیو باید به چند عامل توجه کرد اول خود رنگزا که از چه گروه هایی تشکیل شده یعنی گروه ابدوست اون و قابلیت هیدرولیزی اون به چه صورته؟ دوم میزان اب استفاده شده که نباید زیاد باشد و سوم نوع میزان قلیای مورد استفاده که علاوه بر افزایش میزان جذب سبب هیدرولیز شدن وعدم استفاده مناسب از رنگزا می شود.
در سوال دوستمون که گفته بود در چند مرحله قلیا را استفاده کردم باید بگم که اساس کار همین افزودن چند مرحله است اما اینکه رنگ زرد بیش از رنگ دیگه جذب شده باید به ساختار اون رنگ توجه کنی که میزان هیدرولیز شدن اون چقدره!

arisa textile

عضو جدید
مقدار کربنات افزوده رو میشه تا یه حد اپتیممی افزایش داد ولی به شرط اینکه تو 3 یا 4 مرحله به حمام اضافه کنیم که فقط باعث میشه ما بیشترین درصد از رنگزا رو روی کالا بنشونیم

با این اوصاف درصد قلیایی که باید اضافه شه بستگی به رنگ راکتیو داره
و مقدار درصدش دست ما نیست
شرکت سازنده رنگ ، مقدار مواد تعاونی که باید اضافه بشه رو داخل نسخه یا گراف رنگرزی مربوط به همون رنگ رو تعیین می کنه
مثلا مینویسه 10 یا 20 گرم در لیتر حمام

گراف رنگرزي با رنگ راكتيو و ميزان كربنات مصرفي تو سايت توليد كننده هاي رنگ و مواد كمكي وجود داره كه البته بسته به شركت توليد كننده ي رنگش احتمالا يه كمي متفاوته(البته اصولش يكيه)مثلا واسه رنگ realan -remazolميزان كربنات 2گرم بر ليترتوصيه ميشه البته براي ميزان رنگ بيشتر از 1%

روشن جون

عضو جدید
سلام به همه دوستان
کسی تفاوت رنگرزی نخ دولاتاب با نخ آهارخورده سایرو رو میدونه؟(هر دو پلی استر - ویسکوز)
باتشکر- اگه کسی بتونه سریغ راهنماییم کنه ممنون میشم

تخصص

عضو جدید
سلام به همه دوستان
کسی تفاوت رنگرزی نخ دولاتاب با نخ آهارخورده سایرو رو میدونه؟(هر دو پلی استر - ویسکوز)
باتشکر- اگه کسی بتونه سریغ راهنماییم کنه ممنون میشم
سلام.تفاوت ساختاری کلاس های a,b,cرنگزاهای مستقیم چیست؟