[ بازار کـــار مهندســی شیمی ]

mohsen117

عضو جدید
سلام دوستان

در ابتدا خواهش میکنم،لطفا تا آخر بخوانید و سپس نظر بدهید. از حسن توجه شما پیشاپیش سپاسگذارم.

من دانشجوی ترم 4 مهندسی کامپیوتر دانشگاه دولتی(ورودی89) هستم و به دلیل عدم علاقه به این رشته وهم چنین علاقه مند نشدن حتی پس از 4ترم(به اسرار خانواده تا اینجا اومدم،تا حالا هم درسی نیفتادم)،تصمیم به تغییر رشته گرفتم و به دلیل علاقه مندی به ریاضیات و شیمی
و مشورت با چند تن از دانشجویان،تصمیم به تغییر رشته،به مهندسی شیمی گرفتم وتمام کارای اداری آنرا انجام دادم.(از ترم آینده در این رشته تحصیل میکنم):smile:
با چند نفر از فارغ التحصیلان این رشته که صحبت کردم،از اشباع شدن و همچنین خشن بودن محیط صنعت آن صحبت کردند+و تاکید داشتن ،کار داشتن در این رشته=فقط داشتن پارتی(استخدام رسمیش پیشکش)قابل به ذکر است که من از بچگی مخالف و مبارز با فرهنگ پارتی بازی بودم و هستم

و همینطور راحت بودن کار و نیازمندی بیشتر به مهندس کامپیوتر رو در انواع آگهی استخدام ها تو سر من میکوبند(ولی من به این رشته علاقه ای ندارم وانگیزه ای برای ادامه تحصیل ندارم،از این حالات و مفاهیم گسسته و غیرقابل لمس حداقل برای خودم ،بدم می آید )

حال واقعا اینطوریه؟یعنی این درسا رو بخونم،بعدش هیچ......پشتوانه ای وجود ندارد؟(با توجه به اینکه حداقل من 3سال دیگه از این رشته فارغ التحصیل میشم(با فرض فاکتورگرفتن از ادامه تحصیل(فوق لیسانس+....) و هم چنین فارغ التحصیل شدن دانشجویان از انواع دانشگاهها در این مدت، بازار کار مناسبی برای من وجود داره؟یا پیدا میشه؟و چه شرایطی باید درخودم ایجاد و رعایت کنم تا پس از5و6سال تحصیل (+2سال تحصیل در کامپیوتر)از انتخاب رشته مهندس شیمی پشیمون نشم ؟!!

از شما دوستان عزیز میخام،حقیقت ها(فقط خوبی ها رو نگید) رو برام بگید و اگر مشکلی هست،صادقانه بگید،تا حداقل به دنبال راه حل های آن باشم و از این طریق کمکی به برادر کوچک خودتان و تصمیمی که با توکل به خدا گرفته ،کرده باشید

با تشکر

آخرین ویرایش:

viva shz

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کسایی که میگن بازار کارش خوبه دروغ میگن اصلا اگه کسی گفت خوبه باور نکن

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
من فرض بر این میگیرم که شما از این رشته شناخت کامل دارید.
پارتی که برای همه رشته ها هست.
مهندسی شیمی و در واقع کلیه گرایشهای نفت و گاز کارشون محدود به پالایشگاه ها و پتروشیمی ها و اینجور جاه های میشه.
اکثرا در مناطقی هستند که کلا محیط کاریه و وضعیت اب و هوا زیاد مناسب نیست و کارش سخته تره. به همین دلیل هم هست که شما میبینید اکثرا حقوقهای بسیار بالا دریافت میکنند.
پارسال وزارت نفت استخدامی داشت و کلی نیرو گرفت و هنوزم میگیره و امسال هم باز 3500 نفر میگیره که بیشتر از نفت و گاز هست.
ولی فعلا شما هر رشته ای که باشید پارتی حرف اول میزنه ولی معمولا توی استخدامی های وزارت نفت پارتی بازی کمتره.
شما که میخوای از ترم دیگه مهندسی شیمی بخونی چهار سال درگیر لیسانسی و دوسالم فوق. تا اون موقع هم خدا بزرگه و وضعیت کار خیلی بهتر میشه.
البته اگر همین دانشگاه خلیج فارس بخوای بخونی بدون که واقعا استاداش سخت گیر هستند. دکتر مفرحی و دکتر اذین

viva shz

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظر من شما به خودت بزن لیسانس رو تمام کن تو مقطع ارشد تغییر رشته بده به یک رشته که هم علاقت بیشتر باشه هم کارش بهتر.ولی من خودم از مهندسی شیمی زیاد ضربه خوردم اصلا بهت توصیه نمیکنم از کامپیوتر بیای این رشته.

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

در ابتدا خواهش میکنم،لطفا تا آخر بخوانید و سپس نظر بدهید. از حسن توجه شما پیشاپیش سپاسگذارم.

من دانشجوی ترم 4 مهندسی کامپیوتر دانشگاه دولتی(ورودی89) هستم و به دلیل عدم علاقه به این رشته وهم چنین علاقه مند نشدن حتی پس از 4ترم(به اسرار خانواده تا اینجا اومدم،تا حالا هم درسی نیفتادم)،تصمیم به تغییر رشته گرفتم و به دلیل علاقه مندی به ریاضیات و شیمی
و مشورت با چند تن از دانشجویان،تصمیم به تغییر رشته،به مهندسی شیمی گرفتم وتمام کارای اداری آنرا انجام دادم.(از ترم آینده در این رشته تحصیل میکنم):smile:
با چند نفر از فارغ التحصیلان این رشته که صحبت کردم،از اشباع شدن و همچنین خشن بودن محیط صنعت آن صحبت کردند+و تاکید داشتن ،کار داشتن در این رشته=فقط داشتن پارتی(استخدام رسمیش پیشکش)قابل به ذکر است که من از بچگی مخالف و مبارز با فرهنگ پارتی بازی بودم و هستم

و همینطور راحت بودن کار و نیازمندی بیشتر به مهندس کامپیوتر رو در انواع آگهی استخدام ها تو سر من میکوبند(ولی من به این رشته علاقه ای ندارم وانگیزه ای برای ادامه تحصیل ندارم،از این حالات و مفاهیم گسسته و غیرقابل لمس حداقل برای خودم ،بدم می آید )

حال واقعا اینطوریه؟یعنی این درسا رو بخونم،بعدش هیچ......پشتوانه ای وجود ندارد؟(با توجه به اینکه حداقل من 3سال دیگه از این رشته فارغ التحصیل میشم(با فرض فاکتورگرفتن از ادامه تحصیل(فوق لیسانس+....) و هم چنین فارغ التحصیل شدن دانشجویان از انواع دانشگاهها در این مدت، بازار کار مناسبی برای من وجود داره؟یا پیدا میشه؟و چه شرایطی باید درخودم ایجاد و رعایت کنم تا پس از5و6سال تحصیل (+2سال تحصیل در کامپیوتر)از انتخاب رشته مهندس شیمی پشیمون نشم ؟!!

از شما دوستان عزیز میخام،حقیقت ها(فقط خوبی ها رو نگید) رو برام بگید و اگر مشکلی هست،صادقانه بگید،تا حداقل به دنبال راه حل های آن باشم و از این طریق کمکی به برادر کوچک خودتان و تصمیمی که با توکل به خدا گرفته ،کرده باشید

با تشکر
کشور ایران یکی از تولید کنندگان نفت و محصولات نفت و گاز و پتروشیمی است بنابراین با یک نگاه اجمالی به درامد ناخالص ملی کشور و حجم صادرات محصولات پتروشیمی و مواد نفتی میتوانید جهت اشتغالزائی در کشور را خودتان حدس بزنید اما کاریابی و اشتغال در کشور تابع قوانینی است که به رشته تحصیلی مرتبط نیست . از طرفی برای کشوری که تولید بعنوان بدترین انتخاب سرمایه گذاریست چرا که هم باید پولتان را بدهید و هم جانتان را در شهرستان های با امکانات محدود ملاحظه مینمایید که خود اشتغالی در شاخه های بیزینس برای استقرار در مراکز استانها بسیار مهم است بعبارتی تحصیل در شاخه های یانک و گمرک و حسابداری احتمال حضورتان را در شهر ها پر رنگ تر میکند .
"اصولا مهندسی از سخت ترین و علمی ترین و کم درامد ترین رشته های دنیاست ولی رشته های پزشکی که فقط با قدرت حافظه دانشجو سر و کاردارد آسانترین و پر درامد ترین رشته های تحصیلی دنیا هستند هیچ پزشک متخصصی دنبال استخدام نیست ولی تمام مهندسین فوق تخصص چشم به استخدام دوخته اند .
نتیجه گیری با خودتان

آخرین ویرایش:

nazanin1811

کاربر فعال
سلام دوست عزیز
اول اینکه گفتی به شیمی علاقه داری این رشته شیمی نداره اشتباه نکن - بازار کارشم خوب نیست -من فارغ التحصیل یک دانشگاه دولتی بودم ولی به سختی کاری غیر مرتبط با رشته ام تو زمینه مهندسی صنایع پیدا کردم- ولی یکی از دوستام فارغ التحصیل یکی از دانشگاههای غیر انتفاعی شهرستان تو رشته کامپیوتر بود الان داره تو واحد ارزی بانک پارسیان بدون هیچ گونه پارتی با حقوق بالا کار میکنه بیشتر تحقیق کن با توجه به اینکه پسر هم هستی با ید کسب درآمد برات مهم باشه

mohsen117

عضو جدید
باید از تمامی شما دوستان عزیز مخصوصا جناب حیدری مدیر محترم تالار،که با نظراتتون ، باعث افزایش آگاهی و اطلاعات و بیشتر روشن موضوع برا بنده شدید،کمال تشکر وقدردانی را بجا بیاورم.
من با در نظر گرفتن همه پارامترها،رشته ام رو به مهندسی شیمی تغییر دادم. و ازترم آینده در این رشته ادامه تحصیل میدم.و انشالله بتونم در این رشته سربلند وموفق باشم....

mohsen117

عضو جدید
ممنون آقای حیدری.....
راستی یه سوال داشتم،خودتون خلیج فارس درس خوندید؟الان ادامه تحصیل میدین؟

ساحل مهتابي

عضو جدید
Hamin nja

Hamin nja

Are.man dr azin ro mishnasam. Dustam bahash jerm dashtan ,3bar ta hala andakhtatesh! Kolan ostade sakhtigir hastan..khodetuno amade konid:) Vas tagheere reshte tabrik migam.chon man khodamam tagheer reshte dadam va umadam polymer.ama alan vaghean razi hastam...age tasmimetuno grftin ,rush bemunid va ghadahatuno mohkamtar bardarid..movafaq bashid.

*mahdie*

عضو جدید
آقا محسن حالا که تصمیم به ادامه تحصیل تو این رشته رو داری سعی کن از همین حالا روی زبان انگلیسی و نرم افزارای مربوط به مهندسی شیمی کار کنی.

mohsen117

عضو جدید
آقا محسن حالا که تصمیم به ادامه تحصیل تو این رشته رو داری سعی کن از همین حالا روی زبان انگلیسی و نرم افزارای مربوط به مهندسی شیمی کار کنی.
سلام دوست عزیز
ممنون از راهنماییتون،اما میشه اسم این نرم افزارها و اگه ممکنه کاربردهاشون رو بهم بگید؟

viva shz

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه اقا مهندسی نفت با اون نوع کار طاقت فرساش به درد همون بومی های مناطقش میخوره!

*mahdie*

عضو جدید
سلام دوست عزیز
ممنون از راهنماییتون،اما میشه اسم این نرم افزارها و اگه ممکنه کاربردهاشون رو بهم بگید؟

سلام همون طور که آقای سرمد گفتن مهمترینش هایسیس و اسپنه که برای شبیه سازی استفاده میشن
من اطلاعات زیادی ندارم فقط خواستم مثل من نباشی که تازه بعداز 4 سال ندونی انگلیسیتو قوی کنی یا نرم افزارو بری یاد بگیری و یا.....
دوران تحصیلت پر کار باش هر چی میتونی یاد بگیر وقتت رو هدر نده فقط به نمره گرفتن اکتفا نکن خیلی چیزا باید یاد بگیری که تو کتابای درسی پیدا نمیشه.
مهندسین این رشته تا حرفه ای نباشن کار پیدا نمیکنن.

man69

عضو جدید
با مهندسی نفت شوخی نکن-راست میگن که میگن زمین شناس ها و مهندسان شیمی ادعای نفت در این کشور میکنن واقعا

حرفت کاملا درسته مهندسی نفت و شیمی دو رشته کاملا مجزا هستن و چیزی که خیلی مشخصه اگه میخواهیم تو صنایع نفت پیشرفت داسته باشیم این مهندسای شیمی هستن که باید این کار رو انجام بدن یعنی استفاده از نفت برای تولید محصولات گرونتر و با ارزش تر ازنفت چون استخراج و بهره برداری ازنفت کاریه که مدت هاست انجام میدیم اما هنوز صنعت نفت قوی نداریم البته مهندسی شیمی حوزه های خیلی زیادی رو در بر میگیره که صنایع نفت بخش کوچیکی از اون محسوب میشه اما متاسفانه تو کشور ما همه فکر می کنن مهندسی شیمی یعنی نفت و همین باعث میشه ما دوباره تو حوزه های جدید و روز دنیا تو مهندسی شیمی مثل محیط زیست وبیو و پزشکی و..... دوباره عقب بیفتیم

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
علاقه در هر شرایطی حرف اول رو میزنه
اما.....
اما داره در این جا ایران باید با بعضی چیزا کنار بیای اگه میخوای این رشته رو تا دکترا و مقطع بالاتر ادامه بدی به نظر من خوبه اما اگه میخوای سر کار بری که بایدم بری و درآمد داشته باشی و کارت هم جون کندن و شیمیایی شدن و آلوده شدن خونت نباشه پس نیا تو این رشته چون این رشته از دور قشنگه نزدیکش که میشی باید عاشقش باشی تا باهاش کنار بیای
باز شیمی کاربردی بازار بهتری داره
به نظر من شما همون لیسانس رو بگیر بعد برو کار واسه ارشد یه تغییراتی بده.شاخه ب شاخه نشو.
موفق باشی زیادم سخت نگیر.

FARAS

عضو جدید
کاربر ممتاز
حرفت کاملا درسته مهندسی نفت و شیمی دو رشته کاملا مجزا هستن و چیزی که خیلی مشخصه اگه میخواهیم تو صنایع نفت پیشرفت داسته باشیم این مهندسای شیمی هستن که باید این کار رو انجام بدن یعنی استفاده از نفت برای تولید محصولات گرونتر و با ارزش تر ازنفت چون استخراج و بهره برداری ازنفت کاریه که مدت هاست انجام میدیم اما هنوز صنعت نفت قوی نداریم البته مهندسی شیمی حوزه های خیلی زیادی رو در بر میگیره که صنایع نفت بخش کوچیکی از اون محسوب میشه اما متاسفانه تو کشور ما همه فکر می کنن مهندسی شیمی یعنی نفت و همین باعث میشه ما دوباره تو حوزه های جدید و روز دنیا تو مهندسی شیمی مثل محیط زیست وبیو و پزشکی و..... دوباره عقب بیفتیم

درسته مهندسی نفت وشیمی فرق میکنه ولی بعضی گرایشای اون مثل طراحی فرایندهای صنایع نفت،پالایش،ياپتروشیمی و... مربوط به نفتند دیگه

پترو

عضو جدید
کاربر ممتاز
علاقه در هر شرایطی حرف اول رو میزنه
اما.....
اما داره در این جا ایران باید با بعضی چیزا کنار بیای اگه میخوای این رشته رو تا دکترا و مقطع بالاتر ادامه بدی به نظر من خوبه اما اگه میخوای سر کار بری که بایدم بری و درآمد داشته باشی و کارت هم جون کندن و شیمیایی شدن و آلوده شدن خونت نباشه پس نیا تو این رشته چون این رشته از دور قشنگه نزدیکش که میشی باید عاشقش باشی تا باهاش کنار بیای
باز شیمی کاربردی بازار بهتری داره
به نظر من شما همون لیسانس رو بگیر بعد برو کار واسه ارشد یه تغییراتی بده.شاخه ب شاخه نشو.
موفق باشی زیادم سخت نگیر.
دقیقا همینطوره.
لیسانس مهندسی شیمی با یه فوق لیسانس صنایع یا مدیریت معرکه است اما لیسانس تنها زیاد کارائی نداره.

s.matavos

عضو جدید
با مهندسی نفت شوخی نکن-راست میگن که میگن زمین شناس ها و مهندسان شیمی ادعای نفت در این کشور میکنن واقعا
اومدم جوابتو بدم، دیدم جوابتو دادن.
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?p=5225136#post5225136
در هر حال بذار یه چیزیم من بگم: مهندسان شیمی بی نفت هم سر فراز کار میکنن! از بس که فیلد وسیعی دارن. بیو، نانو، طراحی، مشاوره مهندسی، بخوام بگم از تایپ کردنش خسته م میشه. ولی بذار متوجهت کنم مهندسای نفت بدون مهندسای شیمی چین؟ اصلا با این نفت خام تون می تونین چیکار کنین؟ مثلا قوم مایا خام خام بسوزونیدش؟! :biggrin: شما انگار اصلا شناختی از رشته ت نداریا.نه؟ با مهندسی شیمی، و بد تر از اون، با مهندسای شیمی سر رشته بحث نکن.

بالا