بازار کار رشته کامپیوتر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

negin17h

مدیر تالارهای مهندسی کامپیوتر و رباتیکمتخصص #C
مدیر تالار
من کارشناس مدیریت هستم . اما درکنار ان برنامه نویسی کامپیوتر کردم و چندان نااشنا به ان نیستم . می خوام در ارشدنرم افزار بخاطر بازار کارش شرکت کنم اما جواب چندسوال خیلی می تونه در انتخاب یا عدم انتخاب من موثر باشه
1- همانطور که می دانید حوزه کامپیوتر خیلی وسیع است طوری که نمی شه همه چی رابلد باشی . با توجه به این موضوع یک فارغ التحصیل ارشد نرم افزار ازش انتظار می ره که چکار کنه و اگه استخدام بشه خصوصا در سازمانهای دولتی چه کار می کنه وباید چه مهارتهای داشته باشه . (مثلا شبکه اینترانت انجا را بچرخونه)
2- دراستخدامیها بعد از ازمون و فقط مصاحبه به کسی که کارشناسی رشته دیگه را مثل من داره در زمینه استخدام کسی که ارشد
نرم افزار داره و می خواند گیر نمی دن و بگن که تو پایه غیر تخصصی داری .

سلام
در خصوص مورد اول باید بگم که ارشد نرم افزار بیشتر سمت مدیریت پروژه و معمار سیستم و ادمین بانک میره و بحث هایی مثل شبکه در تخصص بچه های ارشد شبکه هست که از گرایش های آی تی حساب میشه و اینکه در ادارات دولتی ارشد فقط برا پایه حقوق خوبه و واقعاً نمیتونی تخصصی کار کنی که شاید یکی از دلایلی هست که بچه های ارشد به بالا که علاقه به رشته اشون دارند سمت کار دولتی کمتر میرن چون احساس فسیلی می کنند :gol:
در خصوص مورد دوم طبیعتاً نداشتن پایه نرم افزار خود شما را به عنوان اوین نفر اذیت خواهد کرد. برنامه نویسی پایین ترین level یک مهندس کامپیوتر حساب میشه و مهندسی نرم افزار و مدیریت پروژه نرم افزاری هدف هست. به نظرم بیشتر تحقیق کنید تا تو ذوقتون نخوره. من هم ارشد نرم رو دوست داشتم هم هوش. هرکدام یک مزایایی دارند. بستگی به شما و کار و علاقتون داره :gol:

negin17h

مدیر تالار
می شه با دلیل در مورد مزایا و معایب و جایگاه این رشته در میان رشته ها و جامعه راهنمایی کنید . من می خوام این رشته را بررسی کنم و در صورت لزوم انتخابش کنم . پس اگه می تونید راهنمایی کنید.

در مورد جایگاه این رشته یه موضوعی که هست اینه که هرکسی که کمی کامپیوتر میدونه ادعا میکنه که در حد یک مهندس کام هست اما واقعیت اینه که کسی که تو این رشته موفق باشه واقعاً لذت میبره و کسی براحتی در موردش چنین صحبتی نمیکنه و مطمئناً حقوق . مزایای خوبی خواهد داشت اما یه مورد هم در نظر بگیرید که رشته کامپيوتر اگر علاقه شدید نداشته باشی به دلیل عدم تحرک زیاد ممکن است برای شما خسته کننده باشد :gol:

zohal1109

عضو جدید
بازار کار هوش مصنوعی بهتر است یا نرم افزار یاIT ؟

بازار کار هوش مصنوعی بهتر است یا نرم افزار یاIT ؟

HTML:
 سلام دوستان
من در ادامه تحصیل بین هوش مصنوعی ونرم افزار وITموندم کارشناسیم نرم افزار بوده و علاقه زیادی به هوش دارم .کدوم برای قبول شدن سخت تره؟
گذشته از اینا بازارکارم برام خیلی مهمه.
اگه میشه راهنماییم کنین.
ممنون

computersoft

عضو جدید
ّه خودت بستگی داره از دید من وقتی یک چیزی بازارکارش خوب باشه اما علاقه نباشه ، هیچی ازش درنمیاری!

negin17h

مدیر تالار
من تازه فوق دیپلمم رو گرفتم میخواستم بدونم اگر لیسانس رو هم بگیرم کاری با حقوق ماهی حداقل 1 تومن دستم میاد؟
برای حقوق حداقل 1 تومن تو چه زمینه ای باید اوستا بشم؟
کجا باید دورش رو بگذرونم؟
بدون گرفتن لیسانس هم میتونم دورش رو بگذرونم و شروع به کار کنم؟

حقوق شما به مدرک بستگی داره اما نه کاملاً. به تخصص، سابقه کار، سمت شغلی و .... بستگی دارد.

shaparak_7

عضو جدید
به عنوان مثال شما در زمینه شبکه متخصص میشین ، که خیلی خوبه اما تو بازار همه بلدن یه شبکه متوسط رو راه اندازی و 10 تا کامپیوتر رو با هم شبکه کنن اما چند نفر بلدن دکل های وایرلس نصب کنن یا چند نفر بلند چوش فیوژن بزنن ؟؟ یه مثال :
من خودم تو زمینه دوربینهای مدار بسته ( ip cammera ) کار میکنم که از درآمدش راضیم اگه واسه راه اندازی شبکه بین 4 تا کامپیوتر 50 تومن بگیرن واسه راه اندازی 4 تا ip cammera حدود 200 تومن میگیرن و حدود 50 تومن هم واسه نصب نرم افزاری میگیرن

یا برای برنامه های موبایل میانگین 500 تومن تا 2 تومن بسته به نوع برنامه میگیرن که با توجه به کاری که میبره خیلی به صرفست مثلا من برای طراحی بولتوث های تبلیغاتی توی یکی از نمایشگاهای سلیمانیه برای هر برنامه حدود 700-800 تومن گرفتم که واقعا به صرفه بود

اینا دو تا مثال ساده بود که واسه همین دو تا مثال شما مواردی مثل فروش تجهیزات رو هم اضافه کنین

چرا یه دانشجو که فارغ التحصیل نشده نباید وارد بازار کار بشه ! مدرک فقط به درد استخدامی میخوره . خودتون رو محدود نکنین سعی کنین که بازار رو ببینین که چه چیزی بهترین بازار رو داره و سعی کنین توی اون موضوع تخصص کسب کنین ،
مطمئن باشین کار سختیه و به راحتی به دست نمیاد با پاس کردن نظریه زبانها و ماشینها یک ریال هم به دست نمیارین حتی با رفتن به دورهای مهندسی شبکه هم پولی به دست نمیاد مگر اینکه بازم حرفی برای گفتن داشته باشی
ن همه میتونن دوره های MCSE یا CCNA یا CCNP رو مدرک بگیرن اما چند نفر می تونن به router سیسکو رو به صورت کاملا عملی پیکربندی کنن ؟؟؟؟

دوست خوب من حرف من اینه که سعی کنید بهترین باشین و دنبال بهترین کارها برین

سلام.همون طور که خودتونم گفتین از حرفاتون معلومه که تجربه دارید.و به درد منه بی تجربه خورد.واقعا به رشته م علاقه دارم.اما نمیدونم چطوری توش بهترین بشم.اصلا نمیدونم از کجا شروع کنم. همون اشتباهی که گفتینو کردم.و تو دوران دانشجویی سعی نکردم مهارتی پیدا کنم .الانم خیلی خیلی پشیمونم.از شما یا هر کدوم از دوستان که میتونه کمکم کنه میخوام جواب بده.من تو چی الان مهارت پیدا کنم خوبه؟منطورم طراحی سایت یا شبکه یا هر چی..بعدشم بگین با خوندن کتابا یا مقاله ها میشه مهارت پیدا کرد؟آخه کسی چیزی به آدم یاد نمیده.خواهشن دوستان یه راهنمایی بکنیدچیکار کنم.ممنون

shaparak_7

عضو جدید
به چه نتیجه ای رسیدید؟؟

به این که برنامه نویسی حوصله بیشتری میخواد اما خوب کارش خوبه.اما شبکه در آمد خوبی داره .در کل دو تاش خوبه.میگن اگه دو تاشو یعنی یه زبان برنامه نویسی و شبکه با هم کار بشه موفقتری.درباره طراحی سایت کمتر صحبت شده.اما اونم انگار با زبا سی شارپ بهتر از همه هست.نطر شما چیه؟

versatile-eng

عضو جدید
اینجا ایرانه

اینجا ایرانه

حقوق شما به مدرک بستگی داره اما نه کاملاً. به تخصص، سابقه کار، سمت شغلی و .... بستگی دارد.
سلام
والا تا اونجا که من میدونم و دیدم و شنیدم برای کار تو ارگان های دولتیه حسابی مثل استانداری و وزارت ارشاد و صدا و سیما و .....
اول یه آزمون میزارن واسه گزینش افراد برتر که این آزمون کاملا تشریفاتیه.یعنی مثلا اگه 25 نفر بخوان ، 23 نفر از قبل تایین شدن و سمت هاشون هم بهشون داده شده ، میمونه اون 2نفر باقیمونده که یا نصیب کسی میشه که نخبه باشه یا نصیب کسی که زرنگ باشه و با تقلبی چیزی خودشو جا کنه.
شرکت های خصوصی هم اگه مدرک حسابی داشته باشیو و پارتی هم داشته باشی میشی مدیر ، اگه مدرک داشته باشی و کار بلد باشی و پارتی نداشته باشی میشی معاون یا سرپرست ، در آخر هم اگه مدرک و پارتی نداشته باشی اما کار هم حسابی بلد باشی میشی یه کارمند ساده که حکم آچار فرانسه رو داره اما حقوق فازمتر رو هم نمیگیره!:cry:
اینا همش بر اساس تجربه ها ی خودم اطرافیانم هست.اگه نظر کسی غیر از اینه بگه تا قانعش کنم
روزتون خوش

آخرین ویرایش:

eng_majid

عضو جدید
من جاوا بلدم میتونم باهاش وارد بازار کار بشم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کلن میشه باهاش کسب درامد کرد؟

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من جاوا بلدم میتونم باهاش وارد بازار کار بشم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کلن میشه باهاش کسب درامد کرد؟

سلام..
شما که جاوا بلدی...۲ تا کار رو برای نمونه کاری درست کن و بذار تویه رزومه ات...ظرف ۳ ماه خیلی راحت کار گیر میاری...
حقوقش هم بد نیست...با سابقه کار ۲ ساله .... و اینکه کار بلد هم باشی...برجی راحت ۲ تومن بهت میدن...
باتشکر..

khkh

عضو جدید
سلام.من ليسانس كامپيوترم ولي راستش فقط توي زمينه برنامه نويسي اطلاعات دارم البته اونم در حد جاوا و سي!روي همين حساب و البته با توجه به اينكه از اولم با علاقه به اين رشته وارد نشده بودم مي خوام ارشد تغيير رشته بدم. اما خيلي دوس دارم كنارش كار برنامه نويسي هم انجام بدم .مي خواستم بدونم اگه برنامه نويسيم رو قوي كنم با مدرك ليسانس مي شه كار توپ گير اورد ؟

ashkan_y

عضو جدید
این روزا بازار کار شبکه از همه بهتره دوره های تخصیصی رو در کلاس های دیباگران ( موسسه فنی تهران ) که تو اکثر شهر ها شعبه داره یا هر جای دیگه میتونید شرکت کنید و البته متوجه باشید که مدرک معتبری بهتون بدن و اینو در نظر داشته باشید که مدرک خالی به هیچ دردی نمیخوره
مدرک دیپلم ، فوق دیپلم ، لیسانس ، فوق لیسانس یا دکتری فقط جهت اعتبار و اعتماد به نفس شماست . هر چه مدرکتون بالا تر باشه حقوقش بالاتره اما گزینشش خیلی سخت تره و کلا به خاطر حقوق بالاتر بودنش کمتر اداره ای میگیره . من خودم به شخصه ارشدمو واسه دلم میگیرم و قصد دکترا خودنم دارم باز واسه خاطر دلم نه واسه خاطر اینکه سر کار برم ... معتقدم اگه کارت درست باشه و کار بلد و چیز بلد باشی ، کار خوب با درآمد عالی خودش میاد سراغت . موفق باشید .

• Like
واکنش ها: khkh

khkh

عضو جدید
يعني نمي تونم اميدي به برنامه نويسي داشته باشم واسه كسب درامد ؟؟؟ اگه مي تونم لطفا راهنماييم كنيد كه چجوري؟اخه اون رشته اي كه من مي خوام ادامه بدم كاري به اون صورت واسش نيست و به قول شما واسه دلم مي خوام ادامه اش بدم اينه كه مي خوام از اين مدرك ليسانسم واسه درامد استفاده كنم اگه بشه!كاراي مربوط به شبكه كه نون خوبي توش باشه معمولا چه نوع كارايي هست ؟ به جز راه اندازي ديگه چيا هست؟؟

m.gh.b

عضو جدید
آزمونهاي استخدامي شركت كنيد تو ادارات با اضافه كار تقريبا ماهي 800 تا يه ميليون ميتوني بگيري البته تو اكثر ادارات بايد شبكه رو خيلي خوب بلد باشي پايگاه داده هم خيلي بكار ميره

• Like

m.gh.b

عضو جدید
سلام. به نظر منم شبكه كاركن الان اكثر كارها چه دولتي چه غير دولتي و آزاد نيروي رو ميپذيرن كه شبكه كار كرده باشه

• Like

ashkan_y

عضو جدید
اگه واقعا برنامه نویسیت عالیه مثل c ، c# ، vhdl ، بهتره بگم تو شغل آزاد نونت تو روغنه واسه این دانشجو ها برنامه بنویس و 1 برنامه رو به چند نفر بفروش
من ترم پیش پروژه vhdl ترم یکم رو به 3 نفر فروختم نفری 150000 تومان کلی هم ذوق کردن .

راه اندازی شبکه رو که بچه اول راهنمایی هم بلده دیگه تحمل خطا رفع خطا ، سرویس دهی هاش مهمه نه اینکه 4 تا سیم وصل کنی به یه هاب بگی شبکه شد . سرویس سرور ها رفع اشکالاشون این قسمت راه اندازی مربوط به network+ هست یعنی مقدمات شبکه
منظورم از شبکه که میگم توش نون خوبی هست از همون جنبه های پیشرفتش هست سیستم های ونت کنترل وایرلس و...

یه جمله رو از بزرگی شندیم میگفت دنبال پول نرو ، خودش میاد دنبالت اگه واسه دلت کار کنی ...

تا حالا فکر کردی چرا نقاشای معروف بعضی کاراشون قیمت نداره ؟!!

منظورم این نیست که دست روی دست باید گذاشت نه ، باید کار کرد تلاش کرد کلاس رفت آموخت ...

موفق باشی عزیز

• Like

versatile-eng

عضو جدید
علیک سلام.ازون سوالا پرسیدین هاااااا
ببین آبجی ، بیس اکثر زبانهای برنامه نویسی یکی هس.شما یدونه زبان پایه مثل سی یا بیسیک رو خوب یاد بگیر،بقیش با تکرار و تمرین حل میشه.
موفق باشی انشاالله

بالا