[ ایده ها ،نظرات و ( نوآوری ها) ی خود را مطرح کنید.]

middbox

کاربر بیش فعال
دوستان ایده ها ، نظرات و نوآوری های ذهنی خود را مطرح کنید ، تا همه با هم در مورد آن بحث و تبادل نظر کنیم.

مدیر گرامی فکر میکنم این تاپیک میتونه تاپیک مفیدی باشه ، با این حال طبق مقررات جدید تالار این نظر شماست که این تاپیک در چه قسمتی قرار گیرد.
پیشنهاد میشه تاپیک در صفحه اصلی باشه
با تشکر

توضیحات:

ایده چیست:

منظور از ایده تفکری است که به رشته تحرير درآمده و به این سئوالات پاسخ دهد: چه کنیم؟ چرا؟ چگونه؟ برای چه کسانی؟

پیش نیازها چیست؟

چه تفکری ایده است:

هر تفکری که در چارچوب تعریف ایده مطابق تعريف فوق قرار گیرد ایده می‌باشد. (تفكري كه منجر به تغيير كمي و كيفي محصول مي‌شود.)

1-ایده‌هایي که مرتبط با محصولات و چیزهای موجود می‌باشد به شرط تغییر در ساختار آن ایده می‌باشد.
2-پایان نامه‌های کارشناسی‌ارشد و طرح‌های تحقیقاتی که مبتنی بر نوآوری باشد و منجر به تولید محصول جدید یا ابداع روش علمی جدید شود به شرط اینکه در نشريات علمی چاپ و يا در كنفرانس‌ها مطرح نشده باشد ایده می‌باشند.
در اين رابطه اين سؤالات مطرح است:
(آیا ، ایده است؟/ آيا این ایده دانشجو است یا استاد راهنما؟ نقش مشاور او چیست؟- از نظر IP)
3-اگر ایده فردی توسط خود شخص به محصول تبدیل شده باشد ولی هنوز ثبت نشده و یا در نمایشگاه و جشنواره‌ای ارائه نشده باشد هنوز ایده می‌باشد.
4- هر تفكري كه به نحوي از انحاء نشر داده شده باشد ديگر ايده نيست.
5- در صورت اجراي ايده و عدم ثبت آن قابل طرح و بررسي مي‌باشد.

چه چیزی ایده نیست:

1- تفکری که در مورد چيزهاي موجود بوده و باعث تغییر در ساختار آنها نشود ایده نیست ولی اگر محصول جدیدی را بوجود آورد ایده است.
مانند ساخت تلويزیون با سایز بزرگ با ویژگی‌های خاص و برتر ایده نیست زیرا ساختار را تغییر نمی‌دهد(اما ساخت یک تلويزيون با ساختار جدید مثلا ویژگی اتصال به کامپیوتر و یا LCD , LED در زمان خود ایده بوده ولي الان ايده نيست)
2- پایان نامه کارشناسی ارشد که به صورت مقاله چاپ شده است ایده نمی‌باشد.
3- پایان نامه‌ای که یک موضوع بوده ولی تغییرات بسیار جزیی انجام شده ايده نيست.

در صورت اینکه تفکری ایده تشخیص داده شود براساس شاخص‌های ذیل مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت:

موضوعحداکثر امتیازموضوعحداکثر امتیاز
نوآوری40ارزش افزوده اقتصادی10
درجه پختگی10فراگیری استفاده در جامعه10
امکان به تولید رساندن10درجه رفع مشکلات جامعه10
امکان ارائه در صحنه جهانی10جمع امتیاز100

تعاريف:

1. نوآوري: منظور از نوآوري اين است كه ايده مطرح شده داراي تازگي بوده و براي اولين بار مطرح شده است و تكراري نباشد.
2. درجه پختگي: يعني آيا ايده مطرح شده چقدر قابليت اجرايي دارد (تخيلي نباشد)
3. امكان به توليد رساندن: يعني آيا اين ايده در حال يا آينده (مثلاً يك افق 10 ساله) قابليت ايجاد دارد
4. امكان ارائه در صحنه جهاني: آيا اين ايده در سطح جهان قابل اجرا است يا فقط مختص منطقه محدودي مي‌شود.
5. ارزش افزوده اقتصادي: آيا اجراي ايده مطرح شده توجيه اقتصادي داشته و دوم اينكه آيا كمك اقتصادي به جامعه مي‌كند يا خير؟
6. فراگيري استفاده در جامعه: يعني چند درصد اقشار جامعه از اين ايده مي‌تواند استفاده كنند كه با توجه به درصد اقشار مورد استفاده فراگيري آن امتيازدهي مي‌شود.
7. درجه رفع مشكلات جامعه: ايده مطرح شده چنددرصد مشكلات جامعه را حل و فصل خواهد كرد.

چند نمونه از ایده های برگزیده ششمین جشنواره ملی ایده های برتر
ردیفکد ایدهنام و نام خانوادگیشهرستانگروه علمیایده
۱۵٠۴حسن کريمییزدفنی و مهندسیکمر بند نجات غریق با قابلیت ویژه
2۱۹۹۴محمدرضا اویسی پورگرگانکشاورزیتولید پروتئین هیدرولیز شده از ضایعات آبزیان به عنوان محیط کشت باکتری

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
اقاي مهندس ، نميدونم اسمش ايده هست ، طرحه ، ارزو هست !! ممكنه يا غير ممكن ، نميدونم !!

فقط ميخوام بدونم ، ميشه يه روزي برسه تا ما مهندسين محترم عمران ، طرحي رو كه يك مهندس محترم معماري كشيده رو ، در ايران ، به مرحله ي اجرا در بياريم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ميشه ؟؟
ميشه مهندسين عمران ، تا يه نقشه ي معماري ميبينن كه ، خلاف دانسته هاي مربع و مستطيليش هست ،( اصولا در مملكت ما ، تعريفي كه از سازه در مهندسي عمران شده ، ساختمان هايي به شكل مستطيل(چون طرحش راحتره!!) بعد مربع هست ، يعني سازه اگر از اين حيطه خارج شود ، غير قابل اجرا هست !!) سريع نگن ، آقا يا خانوم محترم ، اين طرح شما اجرايي نيست ؟!!!

middbox

کاربر بیش فعال
اقاي مهندس ، نميدونم اسمش ايده هست ، طرحه ، ارزو هست !! ممكنه يا غير ممكن ، نميدونم !!

فقط ميخوام بدونم ، ميشه يه روزي برسه تا ما مهندسين محترم عمران ، طرحي رو كه يك مهندس محترم معماري كشيده رو ، در ايران ، به مرحله ي اجرا در بياريم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ميشه ؟؟
ميشه مهندسين عمران ، تا يه نقشه ي معماري ميبينن كه ، خلاف دانسته هاي مربع و مستطيليش هست ،( اصولا در مملكت ما ، تعريفي كه از سازه در مهندسي عمران شده ، ساختمان هايي به شكل مستطيل(چون طرحش راحتره!!) بعد مربع هست ، يعني سازه اگر از اين حيطه خارج شود ، غير قابل اجرا هست !!) سريع نگن ، آقا يا خانوم محترم ، اين طرح شما اجرايي نيست ؟!!!

امیدوارم اینطور که شما میگید بشه( تا موقعی که صنعت در کشو ما تخصصی نشده نمیشه این موضوع رو حتی به صورت آرزو بیان کرد ، وقتی هیچی سر جاش نیست ، این آرزو 1001 آرزوی منم هست بعد از 1000 تا آرزوی دیگه بعد از اینکه 1000 تا چیز دیگه سر جاش باشه)

مهندس جان با کمال احترام و تشکر از اینکه این پست رو جدی گرفتید... منظورم از ایده این بود

مثل بتن عبور دهنده نور یا بتنهای سبک

من خودم یه ایده دارم نمیدونم تا چه حد میشه گفت به واقعیت نزدیکه ولی میتونه ایده باشه تا خلاف چیزی ثابت نشه نمیشه گفت ایده نیست...

اگه شنیده باشین یه تراشه ( دقیقا یادم نیست تراشه بود اسمش یا چیز دیگه ) اکسیژن تولید میکرد

میتونیم راجع به این نوع ایده ها تبادل نظر کنیم البته از نوع عمرانیش.....

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
امیدوارم اینطور که شما میگید بشه( تا موقعی که صنعت در کشو ما تخصصی نشده نمیشه این موضوع رو حتی به صورت آرزو بیان کرد ، وقتی هیچی سر جاش نیست ، این آرزو 1001 آرزوی منم هست بعد از 1000 تا آرزوی دیگه بعد از اینکه 1000 تا چیز دیگه سر جاش باشه)

مهندس جان با کمال احترام و تشکر از اینکه این پست رو جدی گرفتید... منظورم از ایده این بود

مثل بتن عبور دهنده نور یا بتنهای سبک

من خودم یه ایده دارم نمیدونم تا چه حد میشه گفت به واقعیت نزدیکه ولی میتونه ایده باشه تا خلاف چیزی ثابت نشه نمیشه گفت ایده نیست...

اگه شنیده باشین یه تراشه ( دقیقا یادم نیست تراشه بود اسمش یا چیز دیگه ) اکسیژن تولید میکرد

میتونیم راجع به این نوع ایده ها تبادل نظر کنیم البته از نوع عمرانیش.....

اقاي مهندس ممنون از لطفتون!!
منم از اين ايده ها تو سرم هست ، ولي نميدونم ميشه اسمش ايده باشه يا نه !!
همين موضوعي كه گفتم (اجراي طرح هاي مهندسين معماري)!! ما اين طرح رو تو دانشگاه ارايه داديم ، (اينكه از نمايشگاه معماري كه قبلش برگزار شده بود) 10 اثر منتخب برگزيده بشه و بعد مهندسين محترم عمران ، روي اين طرح ها كار كنند ، هم به لحاظ سازه اي ،موقعيت سنجي و هم اينكه صرفه ي اقتصادي داشته باشه تا طرح هاي برتر رو (هم معماري و هم عمران) به شهرداري ها ارائه بديم تا درصورت امكان اجرا بشه ، ولي متاسفانه بدليل همان ديدگاه مستطيل ،مربع مهندسين عزيز ، هيچ كس استقبالي نكرد و همچنان مسكوت ماند....!! من خودم به شخصه خيلي دوست دارم تا با كار روي همچين طرح هايي علاوه بر به چالش كشيدن دانسته هامون ، بشه طرح ها و شيوه هاي نويي خلق كرد و بازم متاسفانه.........!!

درضمن خيلي مشتاقم درمورد طرح هاي كه در ذهن داريد ، بدونم ...!!

middbox

کاربر بیش فعال
اقاي مهندس ممنون از لطفتون!!
منم از اين ايده ها تو سرم هست ، ولي نميدونم ميشه اسمش ايده باشه يا نه !!
همين موضوعي كه گفتم (اجراي طرح هاي مهندسين معماري)!! ما اين طرح رو تو دانشگاه ارايه داديم ، (اينكه از نمايشگاه معماري كه قبلش برگزار شده بود) 10 اثر منتخب برگزيده بشه و بعد مهندسين محترم عمران ، روي اين طرح ها كار كنند ، هم به لحاظ سازه اي ،موقعيت سنجي و هم اينكه صرفه ي اقتصادي داشته باشه تا طرح هاي برتر رو (هم معماري و هم عمران) به شهرداري ها ارائه بديم تا درصورت امكان اجرا بشه ، ولي متاسفانه بدليل همان ديدگاه مستطيل ،مربع مهندسين عزيز ، هيچ كس استقبالي نكرد و همچنان مسكوت ماند....!! من خودم به شخصه خيلي دوست دارم تا با كار روي همچين طرح هايي علاوه بر به چالش كشيدن دانسته هامون ، بشه طرح ها و شيوه هاي نويي خلق كرد و بازم متاسفانه.........!!

درضمن خيلي مشتاقم درمورد طرح هاي كه در ذهن داريد ، بدونم ...!!

من میخوام در مورد یه نوع بتن جدید تحقیق کنم ، برای این کار دارم برنامه ریزی میکنم ، اول باید در مورد سیمان و نوع هیدراته شدنش تحقیق کنم، و بعد در مورد نانو لوله های کربنی که بیشتر به صنعت میخوره مطمئنم به یه چیزی میرسیم...
اگه بچه ها فعال باشن با هم میتونیم روی این مسئله کار کنیم ولی متاسفانه نمیبینم کسی توی تالار فعال باشه بج چند نفر که از سر دلسوزی کار میکنن

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
من میخوام در مورد یه نوع بتن جدید تحقیق کنم ، برای این کار دارم برنامه ریزی میکنم ، اول باید در مورد سیمان و نوع هیدراته شدنش تحقیق کنم، و بعد در مورد نانو لوله های کربنی که بیشتر به صنعت میخوره مطمئنم به یه چیزی میرسیم...
اگه بچه ها فعال باشن با هم میتونیم روی این مسئله کار کنیم ولی متاسفانه نمیبینم کسی توی تالار فعال باشه بج چند نفر که از سر دلسوزی کار میکنن

طرح جالبي به نظر مياد ، اميدوارم به جاهاي خوب برسه !! كمكي خواستيد ، درخدمتم.
منم يه طرحي دارم ، بايد مطالعاتم رو درموردش زياد كنم ،ولي فعلا مسكوته!!بعد كنكور،به اميدخدا!!

اميدوارم با اصلاحات هرچه سريعتر اقاي مدير(كه گويا طرح جامع 5 ساله ميخواد بشه !!:smile:تا1395!!) اوضاع بهتر و محيط علمي تر و فعالتري رو شاهد باشيم .

middbox

کاربر بیش فعال
طرح جالبي به نظر مياد ، اميدوارم به جاهاي خوب برسه !! كمكي خواستيد ، درخدمتم.
منم يه طرحي دارم ، بايد مطالعاتم رو درموردش زياد كنم ،ولي فعلا مسكوته!!بعد كنكور،به اميدخدا!!

اميدوارم با اصلاحات هرچه سريعتر اقاي مدير(كه گويا طرح جامع 5 ساله ميخواد بشه !!:smile:تا1395!!) اوضاع بهتر و محيط علمي تر و فعالتري رو شاهد باشيم .

ممنونم مهندس
امیدوارم مدیر عزیز یه فکری به حال تالار بکنن تا اونجا که ما شاهدیم فقط تاپیکهای قدیمی رو کلا جابجا کردن

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من حاضرم همه شما رو همکار مدیر کنم ببینم چیکار میخولید بکنید ؟ :) من 2 هفتست میگم چه کنیم هیچکس هیچی نمیگه :)

middbox

کاربر بیش فعال
من حاضرم همه شما رو همکار مدیر کنم ببینم چیکار میخولید بکنید ؟ :) من 2 هفتست میگم چه کنیم هیچکس هیچی نمیگه :)

مهندس قصد ناراحت کردنتونو نداشتیم

بچه ها که همه نظر دادن ، منم گفتم هر کاری میکنید فقط یه جوری باشه بچه هایی که جدید الورود هستند بدونن کجا و چه جایی باید دنبال کتاب یا جزوه مربوطه باشن.

یه تاپیک تو صفحه اصلی بذارید کلیه بخش ها و زیر مجموعه اون بخش ها رو اونجا تعریف کنید ( البته به صورت درختی ) و هر موضوع رو لینک بدید به صفحه اصلی خودش.

ممنون از لطفتون...

جواب به این بخش مربوط نمیشد ولی خواستم جواب داده باشم

middbox

کاربر بیش فعال

دوستان فکر نمیکنم کسی ایده ای نداشته باشه، لطفا همکاری کنید ..... جای تعجب داره

عمل هیدراته شدن ( هیدراسیون ) سیمان....

[h=1]فناوری نانو در ( عمران)...[/h]

آخرین ویرایش:

middbox

کاربر بیش فعال
از مدیریت محترم که لطف کردن و گذاشتن این صفحه در تالار اصلی قرار بگیره ممنونم

الان از ایشون میخوام ( خواهشا) تاپیک رو حذف کنند، مهندسای ما فقط بلدن استفاده کنن خیلی معذرت میخوام هیچ بخاری ازشون بلند نمیشه

مدیر عزیز این بی ادبی منو ببخش

ازتون میخوام تاپیک فناوری نانو و عمل هیدراته شدن ( هیدراسیون ) سیمان که لینکش در پست قبلی خودم هست رو حذف کنید. ازتون ممنون میشم.

منم ممکنه دیگه نیام اینجا

از همگی بابت همه چی ممنونم امیدوارم کسی از حرفام تو این چندین ماه نرنجیده باشه

قربون همتون
خدانگهدار

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز

ميشه ؟؟

با نظر خانم مهندس موافق هستم
رشته عمران در ایران ما متأسفانه از مشاغلی هست که محصول را کمتر بنام مهندس آن می شناسند و مهندسین تنها کمک به اجرای پروژه به مالکین و صاحب سرمایه می کنند و نیروی کار آنها هستند در صورتی که باید مهندس عمران تولیدات خود را بتواند در قالب ایده های خود به مشتریان ارائه نمایند و این سیر تکاملی ایجاد ساختمان های نوین توسط مهندسان طی شود نه مالکین زمین
ما که ولا سرمایه نداریم ولی یک ایده ای میرسه به ذهنمون میخواییم پیاده کنیم صاحب ملک میگه بابا بیخیال بسازیم بریم و سودش رو ببریم و....

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار

الان از ایشون میخوام ( خواهشا) تاپیک رو حذف کنند، مهندسای ما فقط بلدن استفاده کنن خیلی معذرت میخوام هیچ بخاری ازشون بلند نمیشه

ازتون میخوام تاپیک فناوری نانو و عمل هیدراته شدن ( هیدراسیون ) سیمان که لینکش در پست قبلی خودم هست رو حذف کنید. ازتون ممنون میشم.

قربون همتون
خدانگهدار

اقاي مهندس
كسي از شما تو اين مدت نرنجيده(من كه نه ، بقيه هم فكر كنم با من هم عقيدن !!) و منتظر حضورتون هستيم و اميدواريم كه تصميمتون زياد جدي نباشه !!

منتظر حضورتان هستيم وخواستار شكيبايي شما در مورد تالار هستيم .

با تشكر:gol:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

قربون همتون
خدانگهدار

بی ادبی شما رو نمیبخشم ... من همین الان داشتم نگاه میکردم دیدم 45 تا کاربر توی تالارند ، 40 تاشون مهمانند ، پس خیلی دلگیر نشید ... شما به فعالیت خودتون ادامه بدید ... من خودم به شخصه در حال رصد کردن هستم ...

hamecheedoon

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندسین عزیز من امروز به اینجا سر زدم این تاپیک را دیدم و فکر می کنم مفید باشد
فعلا حواس بعضی بچه ها به سمت درس و کنکوربوده ولی در آینده نزدیک فرصت بیشترست

ایده های من بی شمارند و بعضا عجیب به نظر می آیند مثلا یکی اینکه میشود با آب سازه را تقویت کرد یا با آب المانی را در مقابل خمش مقاوم نمود.(تعجب نفرمایید!)

ولی قبل از هر ایده جالب یا پیشرفته ای سخن من اینست که با توجه به شرایط ضعیف کشور مخصوصا در عمران، عملی شدن اینها بغرنج خواهد بود پس بهتر است از چیزهای ساده تر ولی بسیار مهمتر که کشورمان تشنه آنست شروع کنیم.

نمونه مهمش وضعیت سازه های ما از نظر وزنی است که جزو سازه های بسیار سنگین میباشند و میدانیم وزن بالا هم هنگام زلزله عامل اصلی تخریب است و هم ساختن و یا تخریب ساختمان سنگین هزینه برتر است

نمیدانم چرا اینگونه است؟ چرا ما به جان خودمان اهمیت قائل نیستیم؟ این زلزله نیست که افراد را میکشد بلکه ساختمان قاتل است با آن وزنش.
متاسفانه در ایران یکبار یک متد ساختمانسازی وارد کشور می شود و قوانینی برای آن تدوین شده و چندین دهه همه باید از همان روش استفاده کنند
یکبار طاق ضربی بود حالا هم بتن آرمه با سقف تیرچه و بلوک که هر دوشان در دنیا از رده خارجند
یک مهندس عمران تنها بر پایه سواد لیسانس خود قادر است یک سازه مسکونی سبک وزن بروشی جدید و ابداعی طراحی و اجرا کند. اصلا کار مشکلی نیست. پس چرا نمی کنیم؟
اگر سرمایه و وقتش را پیدا کنم در اولین فرصت یک ساختمان با کمتر از نصف وزن ساختمانهای فعلی خواهم ساخت.حتی قیمتش هم پایینتر خواهد بود.
شما فکر کن 3متر از یکت تیر یا ستون بتنی نزدیک 2 تن وزن دارد. حتی آن دیوارهای پیش ساخته هم از نظر من سنگین هستند.
آن چیز که بیشتر مورد نیاز است تحقیق یا ابداع روشی در زمینه اینگونه مسایل است
ولی تا دلتان بخواهد ایده های دیگر هم هست و می شود رویشان بحث کرد

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
یه سوال اساسی داشتم ، یه آدم بی پول مثل من که هشتش گروی نهشه ، چطوریه میشه یه کار نون و آب دار راه بندازه ؟!؟؟!؟

hamecheedoon

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال اساسی داشتم ، یه آدم بی پول مثل من که هشتش گروی نهشه ، چطوریه میشه یه کار نون و آب دار راه بندازه ؟!؟؟!؟

اگر مهندسی وقت و پشتکار داشته باشد(سماجت) و کمی هم روابط خوب حتما به جایی میرسد ولو در وضعیت اسف بار کشور ما
در ضمن در این تاپیک موضوع پول در آوردن نیست

middbox

کاربر بیش فعال
مهندس مگه وضع کشور رو نمیبینی، فعلا هیچکاری نمیشه کرد ، درسته مهندسی ولی باید کارگری کنی تا بتونی نون شبتو دراری ، بدم نیست اینطوری قدر چیزایی که باید داشته باشی رو بیشتر میدونی

فعلا همه دارن اخراج میشن ، دنبال کار نباش، اگه میخوای کار کنی باید سرمایه ای حداقل 50 تومن داشته باشی.
کشوری که مردمش هر روز صبح با ترس و لرز از خواب بلند میشن (اونم چه خوابی..) بدرد عمش میخوره

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندس مگه وضع کشور رو نمیبینی، فعلا هیچکاری نمیشه کرد ، درسته مهندسی ولی باید کارگری کنی تا بتونی نون شبتو دراری ، بدم نیست اینطوری قدر چیزایی که باید داشته باشی رو بیشتر میدونی

فعلا همه دارن اخراج میشن ، دنبال کار نباش، اگه میخوای کار کنی باید سرمایه ای حداقل 50 تومن داشته باشی.
کشوری که مردمش هر روز صبح با ترس و لرز از خواب بلند میشن (اونم چه خوابی..) بدرد عمش میخوره
سلام
از کجا اخراج میشن؟
با 50 تومان میشه چیکار کرد؟؟؟

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
باورتون نمیشه ، پول چقدر بی برکت شده ، هرچقدر بیشتر در میاری ، بیشتر جا برای خرج هستش :( واقعاً موندم چطوری میتونم یه حاشیه امنی برای خودم دست و پا کنم .... ! هیچ ایده ای ندارم ، هر ایده ای هم که دارم نیاز به سرمایه داره .

westar

عضو جدید
میشه یه ایده شروع کنیم؟
البته زیاد سخت نباشه:Dمن جوجه مهندسم

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
باورتون نمیشه ، پول چقدر بی برکت شده ، هرچقدر بیشتر در میاری ، بیشتر جا برای خرج هستش :( واقعاً موندم چطوری میتونم یه حاشیه امنی برای خودم دست و پا کنم .... ! هیچ ایده ای ندارم ، هر ایده ای هم که دارم نیاز به سرمایه داره .
یه چندتاش رو بگو مدیر جان،البته اونایی که کم هزینه تر هستن.

hamecheedoon

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه یه ایده شروع کنیم؟
البته زیاد سخت نباشه:Dمن جوجه مهندسم

در راستای همان سبکسازی ساختمان فعلا در مورد دیوار نظر بدین چه مصالحی می تونن جایگزین بهتری برای بلوک یا آجر و گچ سیاه و سفید باشن تا هم سبکی و هم ارزونی و هم استحکام و هم عایقی و هم اجرای آسان رو داشته باشن؟

برای دیوارهای داخلی مثلا دوتا ورق 2 سانتی از چیزی مثل نئوپان که تو فاصله 8 سانتی از هم باشن و از وسطشان چند تا پروفیل یا تکه هایی از جنس خود تخته بهمراه عایق عبور داده شه و بجای گچ و رنگ از کاغذ دیواری استفاده شه چطور از آب در میاد؟؟ 80% سبکتر میشه.راحت و ارزون تر و تر و تمیز ترم هست(چقدر "تر" بکار بردیم)

من احتمالا سال بعد اگه دنیا نترکه یه ساختمون سبک بسازم ولو کوچیک باشه

westar

عضو جدید
به جای کاغذ دیواری ,میشه از گیاهان رونده استفاده کرد که روی نوپان بپوشونه
این طوری هم فضای سبز داریم که تا حئی عایق صدا هست,ارتباط بیشتر با طبیعت و تهویه طبیعی,از لحاظ روحی وروانیم که مشکلات کلا رفع میشه وکلی مزایا
نظرتون جیه؟

hamecheedoon

عضو جدید
کاربر ممتاز
به جای کاغذ دیواری ,میشه از گیاهان رونده استفاده کرد که روی نوپان بپوشونه
این طوری هم فضای سبز داریم که تا حئی عایق صدا هست,ارتباط بیشتر با طبیعت و تهویه طبیعی,از لحاظ روحی وروانیم که مشکلات کلا رفع میشه وکلی مزایا
نظرتون جیه؟

حالا روی نئوپانه رو میسپاریم دوستان معماری نظر میدن

واسه دیوارای خارجی و سقفها چی؟ نمیشه از نئوپان باشن. از مصالح سبک و محکم و عایق حرارت چی به فکرتون میرسه؟

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اتفاقاً یکی از این ایده هام نئوپانه ، راجع به چوبه ، کسی میدونه ضایعات چوب رو چیکار میشه کرد !؟

hamecheedoon

عضو جدید
کاربر ممتاز
اتفاقاً یکی از این ایده هام نئوپانه ، راجع به چوبه ، کسی میدونه ضایعات چوب رو چیکار میشه کرد !؟

بابا ضایعات چوبو که صد سال پیش پودر میکردن نئوپان می ساختن
حالا دیگه خود چوب که هیچ، اون نئوپان کم کیفیتو هم از ما دریغ میکنن و حالا چندین ساله که یاد گرفتن از کارتن های بی مصرف ام دی اف ضعیف و سنگین بسازن و با 10 برابر قیمت چوب به مردم قالب کنن
شما دیگه عمرا یه ورق از جنس چوپ پیدا کنی؛ همه جا ام دی افه
چوبم مثل خیلی اجناس خوب دیگه از بازار جمع کردن.
خدایا چه بر سر این ملت اومد . . . چوبم پیدا نمیشه! چوب!

westar

عضو جدید
از کامپوزیت برا سقف ها میشه استفاده کرد...مقاومت زیاد,سبک ,عایق حرارت صدا...
فقط باید استاندارد باشه :D
که شما میگی چوب درس وحسابی هم پیدا نمیشه چه برسه به....چی کار کنیم؟

hamecheedoon

عضو جدید
کاربر ممتاز
از کامپوزیت برا سقف ها میشه استفاده کرد...مقاومت زیاد,سبک ,عایق حرارت صدا...
فقط باید استاندارد باشه :D
که شما میگی چوب درس وحسابی هم پیدا نمیشه چه برسه به....چی کار کنیم؟

جایگزین پیداکنید
من شنیدم تو آلمان یه جور بتن سبک هست که 90% هوا داره. فکر کنم اگه همچین چیزی بدست بیاریم و با شبکه فلزی مسلح شه واسه دیوار خوبه
وزن مخصوصش 5 -6 برابر کمتر میشه

بالا