ایا امکان سخت کاری آهن معمولی وجود دارد؟ چقدر؟

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان من در حال کار بر روی طرحی هستم که نیاز به سخت کاری سطحی آهن معمولی (A29یا St37 ) دارم. دوستان لطفا راهنمایی کنید که به چه روشی و به چه مقدار می تونم حداکثر سخت کاری رو انجام بدم؟

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
کربن دهی سطح - کربوراسیون

از این که پاسخ این تاپیک رو دادین از شما سپاس گذارم. متاسفانه من اطلاع زیادی در زابطه با متالوژی ندارم به همین خاطر چون بر روی یک پروژه عملی کار می کنم نیاز به اطلاعات دقیق تری دارم.
به عنوان مثال در رابطه با فرمایش شما در رابطه با کربوراسیون سوال من اینه که چطور می تونم این نوع سخت کاری رو در کارگاهمون اجرا کنم و در صورت اجرا به چند راکول دست خواهم یافت.
قطعاً مباحثه در این زمین برای سایر دوستان نیز راهگشا خواهد بود.

Melted_Boy

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
از این که پاسخ این تاپیک رو دادین از شما سپاس گذارم. متاسفانه من اطلاع زیادی در زابطه با متالوژی ندارم به همین خاطر چون بر روی یک پروژه عملی کار می کنم نیاز به اطلاعات دقیق تری دارم.
به عنوان مثال در رابطه با فرمایش شما در رابطه با کربوراسیون سوال من اینه که چطور می تونم این نوع سخت کاری رو در کارگاهمون اجرا کنم و در صورت اجرا به چند راکول دست خواهم یافت.
قطعاً مباحثه در این زمین برای سایر دوستان نیز راهگشا خواهد بود.

سلام دوست من...
از بابت تاخیر در پاسخ عذر خواهی میکنیم...
تاپیکتون رو ندیده بودیم.. یعنی حقیقتاً بد جایی زدین... اگه اومده بودین تو تاپیک حل مشکلات، زودتر به نتیجه میرسیدیم...

در رابطه با فرمایشاتتون بایستی بگم که عملیات کربوراسیون و نیتروراسیون و سختی سطح با عملیات حرارتی القایی از جمله کارهایی هست که شما میتونید انجام بدین...
نوع عملیاتی که میخواین انجام بدین کاملاً وابسته به نوع فولاد هست...
با توجه به اینکه فولاد شما از جنس فولاد ساختمانی و کربنی ساده هست، عملیات حرارتیتون آنچنان با مشکلی روبرو نیست... اگر آلیاژی بود بحث فرق میکرد... کار سخت تر میشد...

اول برای ما مشخص کنید که شکل جنستون و کاربردش دقیقاً چی هست؟؟؟؟
اگر چرخ دنده باشه، بایستی برین به سراغ عملیات حرارتی القایی... چون فقط سطوح درگیر و در تماس شما استحکامشون در برابر سایش بالا میره...
اگر قطعتون میخواین تمام سطح بیرونیش سخت بشه، بایستی قطعه رو در درون یک مخزن پر از گرافیت (به همراه کربنات کلسیم و یک سری مواد دیگه) قرار بدین و اون رو در کوره در دمای تقریبی ۹۰۰ درجه سانتیگراد برای مدت زمان تقریبی بیش از ۵ ساعت در این دما قرار بدین تا درصد و غلظت کربن در سطح شما افزایش پیدا کنه...
البته باز هم به میزان عمقی که از سطح میخواین نمونتون سخت بشه هم بستگی داره سیکل و دمای عملیات...
طبق رابطه ی نفوذ که وجود داره، میشه تقریباً محاسبه کرد...

امیدوارم به سوالتون تا حدودی تونسته باشم جواب داده باشم...
موفق باشید...

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
دوستان من در حال کار بر روی طرحی هستم که نیاز به سخت کاری سطحی آهن معمولی (A29یا St37 ) دارم. دوستان لطفا راهنمایی کنید که به چه روشی و به چه مقدار می تونم حداکثر سخت کاری رو انجام بدم؟

سلام
اینکه می بینید به تاپیک جواب نشده ، چون شما اینو جای مناسبی مطرح نکردین ، سخت کاری آهن معمولی چه ربطی به متالورژی مکانیکی داره ؟!!!؟!؟!؟

باید بگم که نیتروراسیون در مورد فولاد ساده کربنی خوب جواب نمیده . همچنین کربن دهی سطح خوب روشی هست اما ازونجا که شما حداکثر سختی رو میخواید روش مناسبی نیست . سخت کردن القایی هم چون درصد کربن فولادی مثه St37خیلی کمه میزان مارتنزیتی که درنتیجه عمل Induction ایجاد میشه کمه و سختی آنچنان بالا نمیره .
کروماسیون خوبه .
ولی پیشنهاد من به شما چون نیاز به حداکثر سختی دارید : عملیات بوردهی هست ، شک نکنید که بهترین راه برای افزایش سختی این نوع فولاد همینه و سختی عجیبی بهتون میده . ولی یخورده پرهزینه س ، با توجه به اینکه تحریم هم هستیم و بور خالص به ایران داده نمیشه قیمت این عملیات بالا رفته .
امیدوارم به جوابتون رسیده باشید .

بالا