اگر سوالی در مورد نرم افزار winncc وطراحی با ان دارین بپرسین من درخدمتم

omidvarshoei

عضو جدید
نرم افزار wincc نرم افزار مانیتورینگ زیمنس میباشد که توسط این نرم افزار محیط کارخانه از قبیل سوییچ های ورودی . شیرها و خروجی های دیجیتال و انالوگ را با ان طراحی کرده و عمل مانیتورینگ را با آن انجام میدهند
یعنی با نسبت دادن تگهای plc به wincc از رویدادها و اتفاقاتی که در کارخانه در جریان است با خبر میشویم

حال اگر در مورد نرم افزار wincc و چگونگی طراحی با این نرم افزار و چگونه انتساب تگهای داخلی و خارجی سوالی هست من درخدمتم و تا جایی که علمش داشته باشم جواب سوالات مطرح شده را میدهم
از دوستانی که در این زمینه اطلاعاتی دارن خوشحال میشم مرا یاری کنن

با سپاس ورشوئی

omidvarshoei

عضو جدید
بچه ها یه کاری میکنید اونایی که با نرم افزار wincc اشنایی دارن خودشونو معرفی کنن وبگن تا چه حد با این نرم افزار کار کردن

omidvarshoei

عضو جدید
اتوماسیون صنعتی به معنی استفاده از سیستم های کنترل از قبیل کامپیوترها برای فرایندها و ماشین الات صنعتی و کاهش دخالت انسان در ان است در اتوماسیون صنعتی از کامپیوترهای ویژه ای با نام کنترل کننده منطقی برنامه پذیر (programer logic controller ) در سطح وسیعی برای هماهنگ کردن جریان ورودیها از حسگرها (سنسورها) با جریان خروجی به عملرها (actuators) و رویدادها (event) استفاده میشود بدین ترتیب فرمانهای کنترل شده دقیق میتوانند کنترل هر انچه را که در فرایند صنعتی است به دنبال داشته باشند
واسطه های انسان و ماشین (human machine interface-hmi) معمولا برای ارتباط plcها با بقیه کامپیوترها به منظور پردازش داده مانیتورینگ و وارد کردن پارامترها کنترلی برای کنترل و پاسخگویی به شرایط اضطراری استفاده میشوند یک hmi معمولا به پایگاه داده . برنامه های نرم افزاری یک سیستم اتوماسیون اتصال میابند تا ترسیم نمودارها و مدیریت الارم و مدیریت اطلاعات را بر عهدع گیرد
در سیستم hmi اطلاعات فرایند معمولا به شکل یک دیاگرام برگرفته از فرایند به صورت گرافیکی نشان داده میشوند به این معنی که اپراتور نمایش شماتیکی از فرایند در حال کنترل را میتواند ببیند به عنوان مثال تصویری از پمپی که به یک لوله متصل شده است کیتواند به اپراتور اعلام کند که پمپ فعال است و همینطور نشان دهد چه میزان دبی در لوله جریان دارد
بک بخش مهم در هر سیسستم اتوماسیون پیاده سازی شرایط الارم در ان است . الارم یک وضعیت دو حالته است که میتواند در حالت عادی یا الارم باشد . وضعیت الارم زمانی که شرایط ان برقرار شود اتفاق می افتد به عنوان مثال زمانی که محتویات یک تانک از حدی کمتر شود الارم میتواند اتفاق بیفتد در این جالت اپراتور متوچه میشود الارم و مکانی که الارم در ان ایجاد شده است و میتواند تمهیدات لازم را در نظر بگیرد

omidvarshoei

عضو جدید
معرفي نرم افزار WINCC
WINCC عبارت است از windows control center
شرکت زيمنس اين نرم افزار HMI قدرتمند را جهت کامل کردن ابزارهاي قابل دسترس يک اپراتور در صنعت فراهم کرده است.HMI يا همان human machine interface عبارت است از يک رابط يا واسط بين شخص کاربر و فرايند اتوماسيون صنعتي. WINCC در واقع برقراري ارتباط بين اپراتور و يک سيستم اتوماسيون صنعتي مثل PLC را فراهم ميکند.
هسته اصلي اين نرم افزار را WINCC explorer تشکيل ميدهد که در اين قسمت ساختارهاي پروژه و مديريت آن نمايش داده ميشود.جهت پيکربندي و گسترش پروژه اديتورهاي خاصي در اين محيط در نظر گرفته شده که با هر يک از آنها يک سيستم فرعي در اين نرم افزار قابل پيکربندي است.
اما سيستمهاي فرعي در اين نرم افزار عبارتند از:
1- سيستم گرافيکي جهت ايجاد نمايشگرها که اديتور اين سيستم graphics designer ناميده ميشود
2- سيستم آلارم براي اديت و پيکربندي بندي آلارمها در نظر گرفته شده که اديتور آن alarm logging ناميده ميشود.
3- سيستم آرشيو که جهت ذخيره و بايگاني اطلاعات به کار ميرود و نام اديتورش tag logging است.
4- سيستم گزارشها که جهت طرح گزارش گيري از سيستمهاي اتوماسيون صنعتي استفاده شده و نام اديتورش report designer است.
5- سيستم ارتباطي که به صورت مستقيم از WINCC explorer قابل دسترسي است.
اطلاعات تمامي سيستمهاي فوق پس از پيکربندي در يک ديتا باس CS ذخيره ميشود.
به کمک اين نرم افزار ميتوان کارهاي خاص زير را انجام داد:
1- خواندن اطلاعات ذخيره شده در ديتا باس CS و نمايش آنها
2- ايجاد نمايشگرهایی که روند انجام يک فرايند اتوماسيون صنعتي را نمايش ميدهند.
3- ذخيره و آرشيو کردن اطلاعات جاري اعم از مقادير روند پردازش يک سيستم اتوماسيون مثل PLC يا رويدادهاي خاصي مثل آلارمها در محيط صنعتي
4- شروع به کار يک روند اتوماسيون به طور مثال از يک نقطه خاص
اگر بخواهيم به صورت کلي در مورد WINCC بگوييم بايد گفت که اين نرم افزار ميتواند يک ارتباط بين خود و PLC ايجاد کند و روند پردازش اطلاعات و به وجود آمدن رخدادهاي مختلف را نمايش و در خود ثبت کند(اين نرم افزار از بانک اطلاعاتي Microsoft SQL 2000 جهت ثبت اطلاعات بهره ميگيرد) همچنين يک عملکرد گزارش گيري از سيستم را انجام داده و نمايشي گرافيکي از روند اتوماسيون در حال اجرا را ارائه ميکند.

omidvarshoei

عضو جدید
[

دو کلینتی که در قسمت چپ تصویر دیده میشوند در اصل دو مانیتور hmi هستند که توسط نرم افزار wincc برنامه ریزی شده اند و برای کارهای مختلف مانند os (operation system یا es(engenering system و غیره کاربرد دارند

omidvarshoei

عضو جدید
معرفی تواناییهای wincc

wincc یک سیستم hmi قوی برای ارتباط بین اپراتور و سیستم اتوماسیون است مانند کلینتهای شکل بالا که سیستم hmi میباشند
بخش اصلی این سیستم hmi شامل سیستم گرافیکی و سیستم پیام (message system) سیستم ارشیو سازی و سیستم گزارش و ... میباشند در اینجا این بخش ها را یه صورت مختصر تعریف میکنیم

سیستم گرافیکی

توسط سیستم گرافیکی در wincc فرایند با اشیا و سمبل های گرافیکی در صفحه نمایش نشان داده میشود و اپراتور میتواند جریان فرایند را مشاهده کند . این نمایش هر زمان که تغییری در فرایند صورت گیرد به صورت دوره ای در زمانهای معین به روز میشود و با استفاده از سمبولهای گرافیکی یا اشیا استاندارد از قبیل دکمه ها که در سیستم عامل ویندوز نیز استفاده میشوند اپراتور با فرایند ارتباط برقرار میکند به عنوان مثال یک setpoint برای پارامتری مانند دما تعریف میکند یا یک شیر برقی را باز یا بسته مینماید
برای دینامیک کردن و افزودن قابلیت تاثیر پذیری اشیا موجود در صفحات hmi به ازای شرایط مختلف روشها و ابزارهای مختلفی در wincc وجود دارند برای ایجاد دینامیکهایی که چندان پیچیده نیستند در wincc ابزارهایی وجود دارند که میتوان عمل دینامیک سازی را با استفاده از انها به سرعت انجام داد . در شرایطی که اجرای دینامیک مورد نظر پیچیده تر باشد میتوان از قابلیتهای کدنویسی در محیطهای c و visual basic بهره برد صفحات گرافیکی hmi توسط ویرایشگر طراح گرافیکی (graphic designer) در wincc طراحی و ساخته میشود

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

در ادامه بحث سیستم پیام و ارشیو سازی و سیستم گزارش را برای شما دوستان تعریف میکنم

omidvarshoei

عضو جدید
سیستم پیام

در wincc میتوان شرایط اظطراری و شرایطی را که یک آلارم در ان اتفاق می افتد مدیریت کرد
توجه به حساسیت شرایط پیش امده توسط سیستم پیام - پیامی برای اعلان این وضعیت در صفحه نمایش نمایش نشان داده میشود . مثلآ اگر یک مقدار فرایندی از مقدار حدی از پیش تعیین شده عبور کند یک پیام هشدار در صفحه نمایش ظاهر خواهد شد اگر این مقدار از مقدار حدی دوم که کقدار بحرانی است نیز عبور کند یک پیام الارم نمایش داده خواهد شد . مدیریت سیستم الارم در wincc توسط ویرایشگر ثبت الارم (alarm logging ) انجام میشود در این ویرایشگر میتوان کلاسهای پیام مختلفی ایجاد کرد و شرایطی را که در انها به ایجاد پیام نیاز است تعیین کرد

سیستم ارشیو سازی (archiving system)
اطلاعات فرایند و مقادیر پارامترهای مختلف در ان را میتوان برای ملاحظه عملکرد فرایند در یک بازه زمانی و استفاده های بعدی ارشیو کرد . در wincc از سیستم ارشیو برای این منظور استفاده میشود عمل ازشیو را به طور دوره ای یا در شرایط خاص میتوان انجام داد این سیستم برای نمایش مقادیر پارامترهای فرایند بصورت یک نمودار یا جدول نیز بکار برد ویرایشگر ثبت تگ (tag logging) در wincc برای ثبت پارامترهای فرایند بکار میرود . با استفاده از ارشیو های ایجاد شده در این ویرایشگر میتوان این پارامترها را به شکل نمودار یا جدول نمایش داد

سیستم کد (report system)
با استفاده از سیسام گزارش در wincc میتوان از اطلاعات پروژه زارش تهیه کرد . در این سیستم اشیای مختلفی برای تهیه گزارش از بخش های مختلف پروژه چه در حالت پیکربندی ان وجود دارند . این گزارشها را در زمانهای مشخصی میتوان تهیه کرد و انها را از طریق چاپگر چاپ نمود یا بصورت یک فایل الکترونیکی ذخیره کرد

پردازش کد (script processing )
در wincc ابزارهای مختلفی جهت پیکربندی hmi وجود دارند بسیاری از این پیکربندیها توسط این ابزارها قابل برنامه ریزی میباشند - برای پیاده سازی عملیات پیچیده تر از قابلیتهای برنامه نویسی به زبانهای c و vbs استفاده میشود که با استفاده از این زبانها میتوان کدهای لازم را نوشت

omidvarshoei

عضو جدید
دوستان عزیز من خیلی دوست دارم در مورد این نرم افزار بیشتر توضیح بدم و قسمتهای مختلفش معرفی کنم
ولی مشکل اصلی که هست اینه که تو نت هیچگونه مطلبی نیست که من بخوام از عکساش استفاده کنم
و اموزش این نرم افزار نیاز به عکسهای مختلف از بخشها وقسمتهاش داره که عکس گرفتن از برنامه بسیار سخته و من شرمنده شما هستم در این مورد ولی باز هم تا جایی که بتونم قسمتهای مهم این نرم افزار را برایتان تشریح میکنم
به دوستانی که در زمینه plc دستی دارند پیشنهاد میکنم به دنبال یاد گرفتن این نرم افزار برن

• Like
واکنش ها: sh85

abdolrahim

عضو جدید
بچه ها یه کاری میکنید اونایی که با نرم افزار wincc اشنایی دارن خودشونو معرفی کنن وبگن تا چه حد با این نرم افزار کار کردن

سلام
میشه از خودتون شروع کنید؟ چطوری یاد گرفتین؟ من plc یاد دارم ولی در سطح مقدماتی عملی کار نکردم

omidvarshoei

عضو جدید
سلام دوست عزیز
من خودم رشتم الکترونیکه و plc رو از کلاسهای فنی و حرفه ای یادگرفتم
بعد از این دوره علاقه مند به plc شدم و به دنبال اتصال کارتهای انالوگ و ماژولهای تابع fm و بعد از اونم به با سیستم pcs7 زیمنس اشنا شدم یادمه تو یکسال گذشته کتابی در این رابطه نبود بخاطر همین به تمام اساتید دانشگاهی که مطلبی در این رابطه میدونستم سر زدم و اطلاعاتیو که میخواستم جمع اوری کردم
بعد از اون متوجه شدم که برای کار نیاز به یادگیری نرم افزار wincc دارم و با توجه به کتابهایی که اون زمان بود (سابکو) شروع به مطالعه کردم و با سعی و تلاشی که از خودم نشون دادم تونستم تو یه دوره 2 ماهه به این نرم افزار مسلط بشم
الان 3 تا انتشارات هست که کتاب wincc به زیر چاپ برده
1- ساپکو (گنگ توضیح داده )
2- انتشارات افرنگ ( کتاب خیلی خوبیه )
3- خوداموز نرم افزار wincc مولف : مهندس رضا اختراع به ااهتمان گروه صنعتی ندا ( اصلا جالب نیست )

omidvarshoei

عضو جدید
با plc چقدر اشنایی دارین ؟ با کارتهای ورودی وخروجی و نحوه برنامه نویسی و از کجا plc یاد گرفتین

abdolrahim

عضو جدید
با plc چقدر اشنایی دارین ؟ با کارتهای ورودی وخروجی و نحوه برنامه نویسی و از کجا plc یاد گرفتین

فنی حرفه ای رفتم در همون حدی که یاد دادن بلدم (مقدماتی)
الانم دارم کتاب اموزش plc برای انتشارات افرنگ می خونم
چطور در حد حرفه ای یاد بگیرم؟ شما جایی هم کار کردین؟

omidvarshoei

عضو جدید
فنی حرفه ای رفتم در همون حدی که یاد دادن بلدم (مقدماتی)
الانم دارم کتاب اموزش plc برای انتشارات افرنگ می خونم
چطور در حد حرفه ای یاد بگیرم؟ شما جایی هم کار کردین؟

من تا چند وقت پیش عسلویه بودم و در حال حاظر دنبال کار در تهران میگردم
برای جرفه ای شدن بستگی به خودت داره به نظر من کتابهای ماهر بهترین کتابهاست از لحاظ مولف
پیشنهادی که من براتون دارم کتاب pcs7 تهیه کن و شروع کن به خوندن خوبی این کتاب اینه که با سیستم اتوماسیون و سیستم های redundancy بیشتر اشنا میشی و میفهمی که چطور باید plc ها رو شبکه کرد

afshin#

عضو جدید
اگه زحمتی نیست من نرم افزارو لازم دارم از کجا میتونم دانلود کنم میشه منو راهنمایی کنین

omidvarshoei

عضو جدید
salam man khode narm afzaro mikham lotfan

سلام و خسته نباشید به همه دوستان امروز یکی از پر کاربرد ترین نرم افزار ها و در عین حال کامل ترین و آخرین ورژن از نرم افزار Win CC رو براتون قرار دادیم امید وارم که از دانلودش لذت ببرید . این نرم افزار به صورت کلی :
http://www.bargh20.com/software/special/useful/simatic-wincc-v7-0-sp1/
این ورژن نرم افزار آخرین نسخه ای است که از کمپانی Siemens ( زیمنس آلمان ) انتشار یافته است

omidvarshoei

عضو جدید
تا حالا من هیچ جزوه pdf از wincc ندیدم
ولی بهترین کتاب ، کتاب wincc انتشارات افرنگه

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام

والا با wincc کار نکردم ولی با LOGO , s7-200 , 300 , 400 , s5 کار کردم

امیدوارم که بتونم استفاده کنم از حضور اساتید

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا منم کار نکردم
کس غیره ای نیستین
اولین باره میشنوم
دقیقا چجور نرم افزاریه
کاربردیه ، شبیه سازینه چیه ؟

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام میشه جزوه آموزش wincc رو بزارید؟ممنون میشم.

.
.
دقیقا چجور نرم افزاریه
کاربردیه ، شبیه سازینه چیه ؟

WinCC Getting started

Wincc - Windows Control Center یه نرم افزار کنترلی و در حقیقت یکجور رابط کاربری از نوع SCADA هستش و میتونه بنوعی رابط بین انسان و ماشین باشه این نرم افزار از طریق PLC میتونه تمامی مشخصات سیستم یا ماشینی رو که در حال کنترلش هستیم رو بصورت گرافیکی بما نشون بده و همچنین اجازه کنترل و تغییر مقادیر بخشهای مختلف اونو بما میده شکل البته Wincc فقط یه مدله و شرکتهای مختلفی تو کار نرم افزارهای SCADA هستن از جمله RS view از شرکت Rockwell
SCADA- Supervisory Control And Data Acquisition

rayen_6827

عضو جدید
سلام دوست عزیز واقعا تاپیک خوب و مفیدی رو راه انداختی دمت گرم که تبادل اطلاعات میکنی من رشتم کنترل هست و فقط دنبال plcو اتوماسیون و winccو pcs7 و هستم که واقعا چیزای خوبی هستن و از رشته خودم لذت میبرم و فقط مشکل اینه تو دانشگاه چیزای زیادی یاد نمیگیری آخه plc قیمتشون هم بالاست منظورم اینه که توی عمل باید ببینی که واقعا غوغا کرده زیمنس

دوست عزیز بنده ترم اخر هم هستم و باید یه پروژه انتخاب کنم که میخوام برم دنبال شبیه سازی یه پروژه با winccو ارتباط اون با plc آخه فکر نکنم چیز سختی باشه من تموم کتابای مهندس ماهر رو دارم در مورد wincc هم کتاب داریوش مرتضوی رو دارم شما پروژه ای دارید که به من کمک کنه
ممنون

TABIDR

عضو جدید
اگه جزوه اموزشی wincc felaxible بذارین ممنون میشم کتاب مثلث نارنجیو دارم ولی اصلا خوب نیست

soheil.z

عضو جدید
سلام مهندسای گلم بچه ها من میخام بین plc و wincc ارتباط برقرار کنم البته این ارتباط باید مبتنی بر opc باشه کسی از دوستان میتونه یه مددی به ما برسونه.............. یاحق.

dadash masoud

عضو جدید
سلام و خسته نباشید به همه دوستان امروز یکی از پر کاربرد ترین نرم افزار ها و در عین حال کامل ترین و آخرین ورژن از نرم افزار Win CC رو براتون قرار دادیم امید وارم که از دانلودش لذت ببرید . این نرم افزار به صورت کلی :
http://www.bargh20.com/software/special/useful/simatic-wincc-v7-0-sp1/
این ورژن نرم افزار آخرین نسخه ای است که از کمپانی Siemens ( زیمنس آلمان ) انتشار یافته است
لينكش كار نمي كنه
يه سوال:با اين نرم افزار نيازي به simatic managerهست يا براي برنامه نويسي بايد از simatic managerاستفاده كرد

سلام
خیلی ممنون از اطلاعات خوبتون.من 1پروژه در مورد اطلاعات کامل از wincc باید ارائه بدم اگه مرجع یا منبعی می شناسید که میتونه کمک کنه ممنون می شم معرفی کنید

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
لينكش كار نمي كنه
يه سوال:با اين نرم افزار نيازي به simatic managerهست يا براي برنامه نويسي بايد از simatic managerاستفاده كرد

دوست عزیز wincc فقط عمل مانیتورینگ رو انجام میده و ربطی به برنامه نویسی نداره!
شما اول باید برنامه تون رو بنویسید تو سیماتیک. بعد باید طراحی گرافیکی رو واسه صفحه HMI تون توی wincc انجام بدید
بعدش ارتباط بین این دو برنامه رو برقرار کنید

بالا