انواع جوش آورها

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
جوش آورها که معمولا در قسمت های انتهای برج و کنارآن قرار داده می شود، وظیفه تأمین حرارت یا انرژی لازم را برای انجام عمل تقطیر به عهده دارند.
معمولا جوش آورها به عنوان یک مرحله تعادلی در عمل تقطیر و به عنوان یک سینی در برجهای سینی دار در نظر گرفته می شوند.

انواع جوش آورها
مهمترین انواع جوش آورها که در صنایع شیمیایی کاربرد زیادی دارند، عبارتند از:
1. دیگهای پوشش (Jacketed Kettle)

2. جوش آورهای داخلی (Internal Reboiler)

3. جوش آور نوع Kettle

4. جوش آور ترموسیفونی عمودی (Vertical Thermosyphon Reboiler)

5. جوش آور ترموسیفونی افقی (Horizontal Thermosyphon Reboiler)

6. جوش آور از نوع سیرکولاسیون اجباری (Forced Circulation Reboiler)

در جوش آورهای ترموسیفونی یا جوش آورهای با گردش طبیعی، حرکت سیال بر اساس اختلاف دانسیته نقاط گرم و سرد صورت می پذیرد. این پدیده می تواند به دو صورت انجام پذیرد که عبارتند از :
1. جوش آوری با یکبار ورود سیال (Once – Thorugh Reboiler)
2. جوش آور با چرخش سیال (Recirculating Reboiler)

معیارهای موجود برای انتخاب جوش آور مناسب
بطور کلی نکاتی که در انتخاب یک جوش آور باید مد نظر قرار گیرد عبارتند از :
1. سرعت انتقال (حداقل سطح)
2. فضا و خطوط لوله لازم
3. سهولت نگهداری
4. تمایل به رسوب و جرم گذاری سیال
5. زمان اقامت سیال در فرآیند
6. پیداری عملیاتی
7. هزینه عملیاتی
8. افزایش میزان بخار تولیدی
هر کدام از جوش آورها مزایا و معایبی دارد که در کتب مرجع جمع آوری شده است. از این داده ها می توان برای طراحی اولیه کمک گرفت. ولی بطور کلی متداولترین و اقتصادی ترین
جوش آوری که در صنایع شیمیایی و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد نوع ترموسیفونی می باشد، خصوصا نوع افقی آن که در سیستمهای تقطیر کاربرد زیادی دارد.

انتخاب نوع Reboiler
انتخاب نوع Reboiler یا جوش آور به عوامل زیر بستگی دارد:
1. خواص فیزیکی سیال بویژه ویسکوزیته و تمایل به رسوبدهی سیال
2. فشار عملیات (خلأ یا تحت فشار)
3. روش قرار گرفتن تجهیزات و فضای قابل استفاده

مزایای جوش آورهای ترموسیفونی افقی
1. ابعاد واحدهای افقی از نقطه نظر طول لوله ها و وزن محدودیتی نداشته و بنابراین برای سطوح حرارتی بزرگ، نصب واحدهای افقی مطلوبتر و آسانتر می باشد.
2. از آنجائیکه در جوش آورهای ترموسیفونی افقی، سیال در داخل پوسته حرکت می نماید، از نظرعدم رسوب و جرم گذاری و سهولت در نگهداری و استفاده از آنها ترجیح دارد.
3. این جوش آورها از نظر طراحی هیدرولیکی سطوح مایع مجاز در سیستم، منعطف تر می باشند و جریان های با گرد بالایی را می توان بدون هیچ مشکلی در آن ایجاد نمود.
4. جوش آورهای ترموسیفونی افقی نسبت به نوع عمودی، افزایش نقطه جوش کمتری دارند و این مسئله در موارد خاصی کخ سیال نسبت به دما حساس بوده و یا سیستم در حالت خلأ عمل می نماید مزیتی مهم محسوب می گردد.

آخرین ویرایش:

mona.p

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ممنون از مطلب فوق العاده تون.:))
يه سوال: در ايران هم بيشتر از نوع جوش آورهای ترموسیفونی افقی استفاده ميشه؟
در كدوم پالايشگاهها؟

mona.p

عضو جدید
کاربر ممتاز
تميز كردن جوش آورها حين عمل تقطير

تميز كردن جوش آورها حين عمل تقطير

در برج هاي تقطير كوچك كه در مقياس نيمه صنعتي بكار ميروند، تنها نياز به يك مخزن دو جداره دارند كه در انتهاي خود برج و به عنوان جزيي از برج نصب مي شود بنابراين تميز كردن آنها نياز به توقف عمل تقطير دارد .:(

اما در واحدهاي بزرگ برج تقطير از جوش آورهاي بيرون از برج استفاده مي شود كه در اين صورت به هنگام تميز كردن مبدل اصلي مي توان از يك واحد كمكي سود جست.:D

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
برای برجهایی که معمولا محصول bottom برج سنگین تره از کوره بعنوان Reboiler استفاده میشه ولی برای محصولات سبکتر از kettle reboiler استفاده میشه من تو پالایشگاه فقط یک جا ترموسیفون دیدم اونم ریبویلر برج استریپر نفتا ی واحد Isomax بود و ریبویلر برج دی پروپانایزر واحد LPG کتل ریبویلره و پالایشگاهایی که آب شیرین کن تقطیری دارن مثل آبادان از steam پالایشگاه بعنوان ریبولر (open steam) استفاده میکنن

آخرین ویرایش:

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
انتخاب نوع Reboiler یا جوش آور به عوامل زیر بستگی دارد:
1. خواص فیزیکی سیال بویژه ویسکوزیته و تمایل به رسوبدهی سیال
2. فشار عملیات (خلأ یا تحت فشار)
3. روش قرار گرفتن تجهیزات و فضای قابل استفاده

مزایای جوش آورهای ترموسیفونی افقی

1. ابعاد واحدهای افقی از نقطه نظر طول لوله ها و وزن محدودیتی نداشته و بنابراین برای سطوح حرارتی بزرگ، نصب واحدهای افقی مطلوبتر و آسانتر می باشد.

2. از آنجائیکه در جوش آورهای ترموسیفونی افقی، سیال در داخل پوسته حرکت می نماید، از نظرعدم رسوب و جرم گذاری و سهولت در نگهداری و استفاده از آنها ترجیح دارد.
3. این جوش آورها از نظر طراحی هیدرولیکی سطوح مایع مجاز در سیستم، منعطف تر می باشند و جریان های با گرد بالایی را می توان بدون هیچ مشکلی در آن ایجاد نمود.
4. جوش آورهای ترموسیفونی افقی نسبت به نوع عمودی، افزایش نقطه جوش کمتری دارند و این مسئله در موارد خاصی که سیال نسبت به دما حساس بوده و یا سیستم در حالت خلأ عمل می نماید مزیتی مهم محسوب می گردد.

اطلاعات بیشتر

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
برای برجهایی که معمولا محصول bottom برج سنگین تره از کوره بعنوان Reboiler استفاده میشه ولی برای محصولات سبکتر از kettle reboiler استفاده میشه من تو پالایشگاه فقط یک جا ترموسیفون دیدم اونم ریبویلر برج استریپر نفتا ی واحد Isomax بود و ریبویلر برج دی پروپانایزر واحد LPG کتل ریبویلره و پالایشگاهایی که آب شیرین کن تقطیری دارن مثل آبادان از steam پالایشگاه بعنوان ریبولر (open steam) استفاده میکنن

ممنون از توضیحات کامل و شما مهندس عزیز، حالا یه سوال؟ ببینم بچه ها چقدر وارد هستن؟
چرا در ریبویلر کتل تیغه میذارن؟ این قسمتی که دورش خط کشیدم....

mona.p

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از توضیحات کامل و شما مهندس عزیز، حالا یه سوال؟ ببینم بچه ها چقدر وارد هستن؟

سلام:smile:
تا جاييكه من اطلاع دارم weir به عنوان يك ديواره نگهدارنده يا سرريز قرار گرفته است كه تجهيزات جانبي tube را از قسمت reboiler جدا مي كند و در جايي تعبيه شده كه مايع bottom product خارج مي شود. بنابراين تجهيزات جانبي tube از اثرات مايع پوشيده مي مانند.

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا اونجايي كه من ميدونم!!!! :) يكي از دلايل استفاده از weir براي پوشاندن كامل tubeهاي جوش آور با مايع است. چنانچه روي لوله ها مايعي موجود نباشه (خشك كار كنند) به دليل دماي بالاي بخار داخل لوله ها تجيزآلات (خود لوله ها) آسيب ميبينند. همچنين در اين حالت لوله ها به جاي مايع با بخارات توليدي تبادل حرارت انجام ميدهند كه موجب بالا رفتن دماي بخار (بيش از حد مجاز) ميشود و احتمال انفجار و اسيب ديدگي تجهيزآلات بالا ميرود. به طور كلي از نظر ايمني وجود weir بسيار مهمه (جدا از مسايل فرايندي قضيه).

k_siroos

مدیر بازنشسته

من منظورت رو از تیغه متوجه نمیشم . میشه نمای برش خورده ای از ریبویلر رو بذاری و بگی دقیقا منظورت کدوم بخشه ؟؟؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
من منظورت رو از تیغه متوجه نمیشم . میشه نمای برش خورده ای از ریبویلر رو بذاری و بگی دقیقا منظورت کدوم بخشه ؟؟؟

اون تیغه خودش نوعی بافل محسوب میشه در تمامی مبدل ها بافل میذارن اما در این نوع مبدل این تیغه دو کار رو انجام میده، یکی کارش جداسازی و دیگری حکم بافل رو دارهف این سوال رو بارها و بارها در آزمون های استخدامی پرسیده میشه ولی داوطلبان ازش بی اطلاع هستن.

k_siroos

مدیر بازنشسته
اون تیغه خودش نوعی بافل محسوب میشه در تمامی مبدل ها بافل میذارن اما در این نوع مبدل این تیغه دو کار رو انجام میده، یکی کارش جداسازی و دیگری حکم بافل رو داره . این سوال رو بارها و بارها در آزمون های استخدامی پرسیده میشه ولی داوطلبان ازش بی اطلاع هستن.

یعنی چی تیغه ها برای جداسازی استفاده میشه ؟؟؟ جداسازی چی از چی ؟؟؟ :w20:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
یعنی چی تیغه ها برای جداسازی استفاده میشه ؟؟؟ جداسازی چی از چی ؟؟؟ :w20:

ببینید فرض کنیم می خواهیم برش c5 رو از پایین برج LPG بگیریم وقتی این برش وارد ریبویلر می شود سعی می شود اون قسمت هایشش که سنگین تر می باشد و کلیه بخاراتش گرفته شده با استفاده از این تیغه جدا شود و به سمت دیگر ریخته شود.

k_siroos

مدیر بازنشسته
ببینید فرض کنیم می خواهیم برش c5 رو از پایین برج LPG بگیریم وقتی این برش وارد ریبویلر می شود سعی می شود اون قسمت هایش که سنگین تر می باشد و کلیه بخاراتش گرفته شده با استفاده از این تیغه جدا شود و به سمت دیگر ریخته شود.

با سلام به بهتاش عزیز . :gol:

دقیقا همونطوری بود که شما گفتی . من هم سوال کردم و یه چند تا نکته رو به گفته تو اضافه می کنم که امیدوارم به درد بچه ها بخوره .

همونطور که می دونید این ریبویلر به شکل زیر هست :

شکل اول یک نمونه آزمایشگاهی شیشه ای هست که در اون لوله ها و اگه دقت کنید همون تیغه ای که بهتاش بهش اشاره کرد دیده میشه .

شکل دوم هم برش این ریبویلر هست و نکته جالب در این نوع از ریبویلر ها اینه که سیال گرم کننده در این سیستم بخار آب با فشار بالا هست . مثلا برای برج پنتان گیر بخار با فشار 300 Psi به درون ریبویلر فرستاده میشه .

سیالی که می خواد گرم بشه از پایین ( جریان یک ) وارد میشه و از بالا به صورت بخار ( جریان دو ) از ریبویلر خارج میشه . ( این نکته هم جالبه بدونید که در اکثر مواقع جریان خنک از پایین وارد و جریان داغ از بالای مبدل های حرارتی خارج میشه که از این نکته میشه در تشخیص ورودی و خروجی مبدل استفاده کرد )

تیغه ای که در بین ورودی 1 و خروجی 3 قرار داره در حقیقت تیغه مورد بحث ماست که سیال در سمت چپ این تیغه در شکل به صورت مایع هست . ( در حقیقت این مبدل به صورت یک مرحله تعادلی یا سینی عمل میکنه و جریان سنگین که محصول پایین برج هم به حساب میاد از این بخش خارج میشه )

در کنار این بخش یک نمایشگر سطح وجود داره ( به شکل یک روتامتر ) که به شیرکنترل فرمان میده کی باید مخزن داخلی مبدل رو از محصول درونش خالی کنه .

تصویرسمت راستی هم که کشیده شده در حقیقت نمای این ریبویلر ها در PFD ها هست .

:gol:

saosao

عضو جدید
سلام به دوستان
من احتیاج فوری به روش طراحی یک ریبویلر Kettle دارم. ممنون میشم کمکم کنید.

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به دوستان
من احتیاج فوری به روش طراحی یک ریبویلر Kettle دارم. ممنون میشم کمکم کنید.

براي طراحي مبدل ها (از جمله ريبويلر) ميتوانيد به جلد سوم كتاب لودويگ و كتاب طراحي مبدل دونالد كرن مراجعه كنيد. در كتاب دونالد كرن طراحي انواع مبدل ها به طور كامل و با ذكر مثال توضيح داده شده.

بالا