اندر حکایت ازگیل و ازگیل ژاپنی

hortilover

عضو جدید
توی این تاپیک می خوام هم راجع به ازگیل و هم راجع به ازگیل ژاپنی بنویسم و این دو تا را از هم تفکیک کنم.
ازگیل ژاپنی یا لوکوات (Eriobotrya japonica)
از خانواده رزاسه و زیر خانواده پوموآیده .. همونطور که از اسمش بر می آد در ژاپن بسیار پرورش داده می شده است.... به عنوان درخت زینتی هم کشت می شه چون خیلی باحاله.. برگ های قشنگ و کشیده ای هم داره... تقریبا 6 متر شایدم بیشتر رشد می کنه و در پاییز و زمستون گلدهی و در آخر بهار و تابستون میوه می دهد....

گل هاش به صورت خوشه ای در می آن و میوه ها هم در همین خوشه ها ظاهر می شن و با رسیدن میوه ها رنگشون از سبزی به زرد ، نارنجی تبدیل می شه و پرز های روی میوه با رسیدن کمتر می شن. توی میوه ازگیل ژاپنی یک یا چندین بذر وجود داره .. و آدم وقتی می خوره ... همش بذره.. یعنی گوشتش کمه!!!! و معمولا برای اینکه نسبت بذر به گوشت کمتر شود ، خوشه ها را تنک می کنند.
ازگیل یا مدلر (Mespilus germanica)
ازگیل ها کمیاب تر از ازگیل ژاپنی هستند و میوه شبیه یک سیب کوچولو پوست کلفت دارن... گلگاه باز و بزرگی دارن... بقایای کاسبرگ ها را می شه روی میوه ها دید.. این میوه را وقتی برداشت می کنن خیلی سفته... ولی یه مدت انبار داری می کنن و نرمش می کنن... بیشتر هم باهاش مربا می سازن... عکس های پایین را ببینید:

mhdleo

عضو جدید
سلام
اون اولی رو با نام گلابی جنگلی میشناسن تو بازار، نمیدونستم نوعی ازگیله.
اون دومی هم تو شمال معروفه به (کنوسkonoos) .

من هر دوی اینها رو دارم. خیلی دوست دارم بیشتر در موردشون بدونم،نحوه و زمان هرس کردنشون،چطوری تقویتشون کنم و...

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اون اولی رو با نام گلابی جنگلی میشناسن تو بازار، نمیدونستم نوعی ازگیله.
اون دومی هم تو شمال معروفه به (کنوسkonoos) .

من هر دوی اینها رو دارم. خیلی دوست دارم بیشتر در موردشون بدونم،نحوه و زمان هرس کردنشون،چطوری تقویتشون کنم و...

اره منم اینو شنیده بودم اما خوب اینا اطلاعات غلط عوام هست که با تکرار کارشناسا به مرور زمان برطرف میشه

ازگیل ها تو بوشهر قابل کشت نیست گویا چون من اصلا ندیدم .اما تو شیراز دیدم

gorji49

عضو جدید
با درود به دوستان
تو مازندارن فراوان یافت میشه هر دو گونه ان که اولی رو همون ازگیل ژاپنی میشناسیم و دومی رو همونطوری که دوستمون گفتن کٍنس میگیم که هردوتا درخت رو تو باغم دارم وعکس های اونها رو براتون بعدا میزارم
درخت ازگیل کاربردی نداره ولی از پاچوش های درخت کنس که بصورت صاف و مستقیم میاد بالا بخاطر مقاوم بودن ان برای دسته بیل و یا داس استفاده میشه

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
من فکر میکنم تو بوشهر هم ازگیل ژاپونی بشه چون همیشه سبزه

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
تا حالا ندیدم
اما اگر نهالش گیرم بیاد بدم نمیاد امتحان کنم

ای وای من///همه جای ایران اکثرش ج میده//
چرا بذر یا هسته شو نمیکاری بهتره
تو مازندران تو جنگلهاش که بصورت وحشی وجود داره بهش میگد condes ///
که خاصیت داروئی هم داره
چوب ازگیل ژاپنی خیلی محکم و مقاومه
بنظرم نکار چیز آسی نیس:):):)

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
ای وای من///همه جای ایران اکثرش ج میده//
چرا بذر یا هسته شو نمیکاری بهتره
تو مازندران تو جنگلهاش که بصورت وحشی وجود داره بهش میگد condes ///
که خاصیت داروئی هم داره
چوب ازگیل ژاپنی خیلی محکم و مقاومه
بنظرم نکار چیز آسی نیس:):):)
نم با شرایط اب و
فکر کنم با شرایط اب و هوای بوشهر اشنایی ندارین :)

rek

عضو جدید
من جفتشونم خوردم ولی ازگیل ژاپنی دونه های قشنگی داره شبیه شکلات می مونه
فقط بدی ازگیل ژاپنی اینه که یه روز بیشتر وقتی می کنی نمی مونه خراب میشه

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
بوشهرم مثه مازندذان شرجیه///
حتمنه جواب میده

خاطرتون جمع
من هم اب و هوای مازندارن رو میشناسم و هم بوشهر میدونم که جز وجود شرجی شباهت دیگه ایی ندارنٰشرجی بوشهر بخاطر دریا هست و نمک داره و بارون هم نداریم و پوشش بیابانی و خشک داریم ولی مازندران باران و اب شیرین و جنگل و البته سرما

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
من هم اب و هوای مازندارن رو میشناسم و هم بوشهر میدونم که جز وجود شرجی شباهت دیگه ایی ندارنٰشرجی بوشهر بخاطر دریا هست و نمک داره و بارون هم نداریم و پوشش بیابانی و خشک داریم ولی مازندران باران و اب شیرین و جنگل و البته سرما

چه ربطی داره//میخواد یه درخت تو باغچه ش بکاره//آب که داره اونجا///
من نگفتم باغ ازگیل درست کنه//
فقط یدونه//که جوابم مید.//
البته درست میگید مثه مازندران جواب نمیده//

بالا