اموزش مربوط به:3D AUTOCAD

ozra69

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها من قبلا خیلی چیزا توی کد کشیدم ولی خیلی وقت کار نکردم یکم دستم کند و یادم رفته باید باهاش ور برم یک سال اول چطوری از نور و دوربین استفاده کنم و بزارم تیو کار اگه کسی اموزشی داره بده یا تصویری توضیح بده یک دنیا ممنون میشم
راستش دوست دار رندر کد تجربه کنم البته رندر خوبش که نور و دوربین داشته باشه
مممنون میشم راهنمایی کنید

yaser@

عضو جدید
سلام کسی هست که به من توضیح بده چطور میشه یه سطح پوسته ای درست کرد؟مثلا یه برگ گاغذ که یه کم منحنی باشه یا یچیزی شبه به اون ؟؟

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
سلام کسی هست که به من توضیح بده چطور میشه یه سطح پوسته ای درست کرد؟مثلا یه برگ گاغذ که یه کم منحنی باشه یا یچیزی شبه به اون ؟؟

با روشهای مختلف میشه یه پوسته رو تولید کرد..
با دستور Network و Loft و Patch و حتی ویرایش یک منحنی اکسترود کرده با دستورات control vertices می توان چنین پوسته ای ترسیم کرد.

توضیحات دستور Network در پست مقابل : #961

Asayesefid

عضو جدید
سلام دوستان. این سوال ها بخش کوچیکی از اون مطالبیه که من در اتوکد بلد نیستم، کسی هست جوابشونو بدونه؟ ممنون می شم.
1- من از فارسی نویس کاتب استفاده می کنم و هر بار که از اول اتوکد رو اجرا می کنم، باید اون رو load کنم. آیا راهی هست که این کار لازم نباشه؟
2- می تونم style خاصی رو برای خودم بسازم و در اون اندازه ی حروفم رو تعیین کنم تا بعد از اجرای دستور کاتب، از من اندازه ی متن نخواد، اما می شه کاری کرد تا هر بار بعد از اجرای دستور کاتب، از من زاویه هم نخواد؟
3- گاهی اوقات و فقط گاهی اوقات، کاتبم مشکل دار می شه و با یه حرفی (عموماً ح) مشکل دار می شه، قدیم ترها یادمه به جاش %% نمی دونم چی رو می زدم درست می شد اما الان درست نمی شه ولی اگه یه بار برنامه رو ببندم و دوباره باز کنم و دوباره کاتب رو load کنم درست می شه. چرا؟
4- هر بار که از کاتب استفاده می کنم، بعد از دستورات من، + ها شروع می کنن روی صفحه ظاهر شدن؛ که من دستور blipmode رو اجرا می کنم و off رو انتخاب می کنم و + ها تا اجرای بعدی کاتب دیگه ظاهر نمی شن و من مشکلی نخواهم داشت. علت چیه؟ تنظیماتی هست که عوضش کنم تا دیگه این حالت پیش نیاد؟
5- آیا فارسی نویس بهتری هست که از اون استفاده کنم؟
6- در جایی خوندم که اگه دستور text رو اجرا کنی و متن فارسی رو در اون تایپ کنی و بعد اون متن رو explode کنی (که shortcut اون txt exp هست) دیگه متن فارسی در هر سیستمی بدون مشکل هم دیده می شه و هم پرینت گرفته می شه. من هر موقع txt exp رو اجرا می کنم، متنم غیب می شه. چرا؟

yaldayi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان. این سوال ها بخش کوچیکی از اون مطالبیه که من در اتوکد بلد نیستم، کسی هست جوابشونو بدونه؟ ممنون می شم.
1- من از فارسی نویس کاتب استفاده می کنم و هر بار که از اول اتوکد رو اجرا می کنم، باید اون رو load کنم. آیا راهی هست که این کار لازم نباشه؟
2- می تونم style خاصی رو برای خودم بسازم و در اون اندازه ی حروفم رو تعیین کنم تا بعد از اجرای دستور کاتب، از من اندازه ی متن نخواد، اما می شه کاری کرد تا هر بار بعد از اجرای دستور کاتب، از من زاویه هم نخواد؟
3- گاهی اوقات و فقط گاهی اوقات، کاتبم مشکل دار می شه و با یه حرفی (عموماً ح) مشکل دار می شه، قدیم ترها یادمه به جاش %% نمی دونم چی رو می زدم درست می شد اما الان درست نمی شه ولی اگه یه بار برنامه رو ببندم و دوباره باز کنم و دوباره کاتب رو load کنم درست می شه. چرا؟
4- هر بار که از کاتب استفاده می کنم، بعد از دستورات من، + ها شروع می کنن روی صفحه ظاهر شدن؛ که من دستور blipmode رو اجرا می کنم و off رو انتخاب می کنم و + ها تا اجرای بعدی کاتب دیگه ظاهر نمی شن و من مشکلی نخواهم داشت. علت چیه؟ تنظیماتی هست که عوضش کنم تا دیگه این حالت پیش نیاد؟
6- در جایی خوندم که اگه دستور text رو اجرا کنی و متن فارسی رو در اون تایپ کنی و بعد اون متن رو explode کنی (که shortcut اون txt exp هست) دیگه متن فارسی در هر سیستمی بدون مشکل هم دیده می شه و هم پرینت گرفته می شه. من هر موقع txt exp رو اجرا می کنم، متنم غیب می شه. چرا؟
سلام
1-شما بایستی بعد از اینکه کاتب رو لود کردید و نوشته successfully loaded رو پایین کادر load application دیدید. باید گزینه contents رو هم بزنید تا دوباره نیاز به لود کردن نباشه.
2-بله شما وقتی برای نوشتن یک نوشته کاتب به این شکل پیش میرید: تایپ kateb+ کلیلک کردن روی جایی از صفحه+دادن اندازه ارتفاع مورد نظر متن+دادن اندازه زاویه مورد نظر متن+space+ متن مورد نظر رو وارد کنید. اون اندازه زاویه که وارد کردید توی حافظه کاتب سیو میشه تا زمانی که خودتو دوباره تغییر بدید.
3-مشکل دار یعنی چی؟ عموما اینها از انتخاب نوع فونتون هست. فونت ساده ای انتخاب کنید بهتره.
4-راستش بعد این همه سال اتوکد کار کردن تا حالا روی صفحه علامت + ندیدم!!!متوجه اشن سوالتون نشدم.
5-textهم هست ولی همین کاتب راحت تره
6-من به همچین مشکلی بر نخوردم.
ببخشید که همه سوالاتتون رو کامل جواب ندادم.

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز

سلام دوست عزیز. قبل از هر چیز سعی کنید سوالاتونو تو تاپیکهای مربوطه مطرح کنید تا هم مطالب منظم تر باشه و هم سریعتر و زودتر به جوابتون برسید ;)
دوست خوبمون اکثر جوابها رو دادن و در ادامه :
سوال 1 و 2 و 5 که دوست خوبمون جوابتون رو دادن.. (فقط سوال اولتون بعد از باز شدن پنجره Contents با گزینه Add فایل kateb رو Add کنید.)
سوال 3- برای حرف ح متصل 176%% و برای ح منفصل 177%% رو جایگزین میکنیم..
سوال 4 - اون مثبت ها همونطور که خودتون میدونید با blipmode از بین میره ولی علت دوباره ظاهر شدنش رو بعد از اجرای کاتب نمیدونم
سوال 6 - این روش رو اصلا پیشنهاد نمیکنم.. در اکثر فونتها اگه اکسپلود کنیم فونتها کاملا به هم میریزه.. این دستور کاربردش برای برش و حک کردن حروف و اعداد در برش لیزری می باشد..سعی کنید از کاتب استفاده کنید.. و فونتها را با دستور eTransmit همیشه همراه فایلتون داشته باشید.;)

نکته : در آخر پیشنهاد میکنم از کاتب جدید استفاده کنید که هربار اتوکد را اجرا میکنید هم یک style فارسی ایجاد میشه و هم کاتب خود بخود load میشه..
(تو همه سیستم ها جواب نداده..اما من دارم استفاده میکنم);)

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز

روش اول : با دستور Loft :
ابتدا خطوط منحنی اطراف کار رو با دستور Spline ترسیم کنید
بعد با دستورات ویرایشی 3DRotate و ... موقعیت خطوط رو بهبود بخشید.
سپس با دستور Loft و انتخاب دو خط روبرو و زیر منوی quide و انتخاب خطهای بعدی صفحه را ترسیم کنید.
مرحله ی بعدی با دستور SurfOffset به پوسته ی خود حجم دهید.
و فضای تو خالی شده رو نیز با ایجاد یه حجم کمکی و دستور Subtract برش میدهیم.. ;)

Asayesefid

عضو جدید
سلام
1-شما بایستی بعد از اینکه کاتب رو لود کردید و نوشته successfully loaded رو پایین کادر load application دیدید. باید گزینه contents رو هم بزنید تا دوباره نیاز به لود کردن نباشه.
2-بله شما وقتی برای نوشتن یک نوشته کاتب به این شکل پیش میرید: تایپ kateb+ کلیلک کردن روی جایی از صفحه+دادن اندازه ارتفاع مورد نظر متن+دادن اندازه زاویه مورد نظر متن+space+ متن مورد نظر رو وارد کنید. اون اندازه زاویه که وارد کردید توی حافظه کاتب سیو میشه تا زمانی که خودتو دوباره تغییر بدید.
3-مشکل دار یعنی چی؟ عموما اینها از انتخاب نوع فونتون هست. فونت ساده ای انتخاب کنید بهتره.
4-راستش بعد این همه سال اتوکد کار کردن تا حالا روی صفحه علامت + ندیدم!!!متوجه اشن سوالتون نشدم.
5-textهم هست ولی همین کاتب راحت تره
6-من به همچین مشکلی بر نخوردم.
ببخشید که همه سوالاتتون رو کامل جواب ندادم.

خیلی ممنون . می شه در مورد این etransmit یه خورده بیشتر توضیح بدین؟

9516230

عضو جدید
سلام دوستان.
فیلم اموزش تصویری اتوکد سه بعدی دارین؟؟
اگه بذارید خیلی خیلی ممنون میشم.

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
سلام دوستان
می خواستم پله گردو تو اتوکد 3بعدی بسازم راهنمایی میکنید

دوست عزیز به چند روش میشه پله ی گرد رو ایجاد کرد. . البته بسته به جنس و نوع پله (پله با مصالح سنگین (بتنی یا .. ) و یا پله سبک)

که اینجا روش معمولش رو میگم ..
نمیدونم چقد آشنایی داری ولی اگه توضیحات بیشتری خواستید بیشتر توضیح میدم..
1- ترسیم دایره با شعاع مورد نظر پله
2- ترسیم شعاع پله
3- مشخص کردن تعداد پله ها با دستور Array polar
4- ترسیم حجم یک پله با دستور Presspull
5- ترسیم یک Spiral با اندازه شعاع پله و گام(Turn) یک
6- استفاده از دستور Array و گزینه Path و مشخص کردن تعداد پله

alirezabahrpeyma

عضو جدید
ممنون بابت راهنمایتون ولی زیر راه پله گرد هم می خوام بسازم می خوام زیرش صاف باشه تا بالا

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
ممنون بابت راهنمایتون ولی زیر راه پله گرد هم می خوام بسازم می خوام زیرش صاف باشه تا بالا

اینم چنتا روش داره که سریعترینشو میگم بهت..
1- یه spiral دیگه به شعاع همون ستون وسط بکش به (Turn=1) و ارتفاع مارپیچ قبلی
2- با یه مستطیل (به اندازه زیر راهپله) این دو تا مارپیچ رو به هم وصل کن.
3- بعد با دستور sweep و انتخاب مستطیل و مارپیچ یک سطح زیر راه پله ایجاد کن.
4- بعد با union یک پارچه کن.
روش تمیزتری هم هست که طولانیه.. تو این بحث نمیگنجه.