اموزش مربوط به:شیت بندی در PHOTOSHOP

معمارباشی

عضو جدید
سلام خدمت دوستای گلم ...
این تاپیک رو باز کردم که به مرور زمان آموزش هایی که به درد شیت بندی معماری می خوره اینجا بگذارم و اگه دوستان سوالی داشتن همین جا می تونن بپرسن منم در حد توانم جواب می دم ...

سعی می کنم اموزش ها از پایه باشه و ریز ترین نکات رو بگم ولی توجه داشته باشین که شیت بندی سلیقه ای ه ... و فتوشاپ و کار با اون یه جورایی حسیه ... ولی سعی می کنم تا جایی که بتونم موضوع رو ساده بیان کنم ...

معمارباشی

عضو جدید
خوب ... شروع می کنیم با دس جلسه اول ...

درس ساده و ابتدایی ولی خیلی خیلی مهم هست ...

برای شروع کار باید یه فایل psd جدید باز کنین ....

برای این کار ب

1.عد از باز کردن فتوشاپ از منوی file گزینه ی new را انتخاب کنید (راه میانبر : با کمک کلیدctrl + N وارد صفحه ی new شوید )

2. پنجهی زیر باز می شه که من به سه قسمت اصلی تقسیمش کردم ... و در شکل زیر میبینین ... (هر قسمت رو جدا جدا توضیح می دم ...)

3. قسمت اول که همون اسم فایل رو به دلخواه انتخاب می کنین و می نویسین ... قسمت دوم سایز کاغذ هست که خودش از دو بخش تشکیل شده

1. بخش سایز های پیشفرض و استاندارد

4.
2- سایز دلخواه !!! که خودتون بهش اندازه می دین ... در انتخاب اندازه ها به واحدها توجه کنین ... (مثلا ما الان یه شیت 50-70 رو به صورت عمودی می خواهیم ببندیم ...)

خوب دیگه می تونین اوکی کنین و شروع به کار کنید ...

آخرین ویرایش:

معمارباشی

عضو جدید
resolution یا dpi در واقعا تعداد پیکسل ها در واحد سطح می باشد ... که ارتباط مستقیمی با کیقیت کار داره ...
هر چی بالاتر باشه بهتره ولی !!! هر چی بالاتر بره حجم کار هم بیشتر میشه و حتی گاهی بعضی از چاپ تکثیری ها دستگاه پلاتشون در اون حد نمی خونه ... معمولا برای یه شیت بندی خوب با کیفیت خوب از رزولیشن 150-200-300 استفاده می کنند . اصلش 300 ه ولی برخی دستگاه های چاپ نمی گیرن و باید کمش کنیم تا 200 -150
توجه داشته باشین واحد این 200 پیکسل در اینچه !!!

قسمت بعدی که می بینین مد رنگ کار هست ... اگه می خواهین کار رو رنگی ارائه کنین از فرمت GRB colorاستفاده کنین و اگه می خوین سیاه سفید (یا بهتر بگم طیف سیاه سفید و خاکستری) ارائه بدین از grayscale استفاده کنین ...

این یکی هم که دیگه مشخصه ... رنگ پس زمینه کار هست که البته زیاد هم هم نیست چون بعدا می شه تغییرش داد ... اگه می خواهین برای شروع رنگ پسزمینه نداشته باشین از گزینه اخر استفاده کنین

آخرین ویرایش توسط مدیر:

كنجكاو

عضو جدید
سلام خدمت دوستای گلم ...
این تاپیک رو باز کردم که به مرور زمان آموزش هایی که به درد شیت بندی معماری می خوره اینجا بگذارم و اگه دوستان سوالی داشتن همین جا می تونن بپرسن منم در حد توانم جواب می دم ...

سعی می کنم اموزش ها از پایه باشه و ریز ترین نکات رو بگم ولی توجه داشته باشین که شیت بندی سلیقه ای ه ... و فتوشاپ و کار با اون یه جورایی حسیه ... ولی سعی می کنم تا جایی که بتونم موضوع رو ساده بیان کنم ...

سلام خيلي عالي بود . يك سوال داشتم زماني كه كاغذ ما 50cm در 70cm است Resolation آن بايد 72 باشد با تشكر كنجكاو :smile:

معمارباشی

عضو جدید
نه معمولا رزولیشن رو 300 که استاندارد هست در نظر می گیرند ولی چون برخی از پلاترها کار رو با این رزولیشن چاپ نمی کنند می تونیم تا 200-150 هم بیاریمش پایین کمتر از این واقعا روی کیفیت کار تاثیر می گذاره ... حتی برای شیتهای کوچکتر هم پیشنهادم همون 200-300 هست ... موفق باشین ...

---
اگر در تصویر بالا میبینین نوشته 75 چون این پیش فرض برنامه بوده و من هنوز رزولیشن رو تغییر ندادم

معمارباشی

عضو جدید
[FONT=&quot]خوب ... جلسه دوم رو شروع می کنیم با بحث باز کردن فایل اتوکد در فتوشاپ بدون تغییر مقیاس ...[/FONT]
[FONT=&quot]برای شروع بگم برای این کار راه های متفاوتی وجود داره ...از جمله ایجاد فایل [/FONT]*.pdf [FONT=&quot] و [/FONT]*.eps[FONT=&quot] ....[/FONT]
[FONT=&quot]هر دو روش رو توضیح می دم ولی از نظر تجربه کاری خودم احساس می کنم که [/FONT]*.eps[FONT=&quot] از کیفیت بهتری بر خوردار هست .... [/FONT]
[FONT=&quot]برای شروع فایل مورد نظرتون رو در اتوکد باز کنین ... دور اون یه کادر با اندازه های مشخص بکشید (عدد ها رو به خاطر داشته باشید ...) [/FONT]
[FONT=&quot]سپس با کلیک بر روی حرف [/FONT] z[FONT=&quot]فرمان زوم رو در کد فعال کنین سپس یه کادر دور کارتون بکشین تا حالا کل کار رو یه جا در صفحه با حداکثر سایز به صورت یه جا میبینین ...
[/FONT]

[FONT=&quot]حالا به منو بار برید و گزینه [/FONT]file--> Export[FONT=&quot] بروید و
[/FONT]

[FONT=&quot]نا انتخاب نام مناسب و انتخاب فرمت [/FONT]*.eps

[FONT=&quot]حال فتوشاپ را باز کنین ... از منو [/FONT]file --> open [FONT=&quot] فایل مورد نظر رو باز کنین .... [/FONT]
[FONT=&quot]یه پنجره دیگه باز می شه که باید سایز کاغذی که فایل بر روی اون فیت می شه رو تعریف کنین ... (توجه داشته باشین که رزولیشن با رزولیشنی که برای شیت اصلی (با توجه به بحث جلسه ی قبل) تعریف کردین یکی باشه )[/FONT]

[FONT=&quot]فایل مطابق شکل زیر باز می شه .... شاید در نگاه اول فکر کنین صفحه خالیه ولی این طور نیست فقط چون خطوط خیلی ظریف هستند خیلی دقیق دیده نمی شن ... [/FONT]

[FONT=&quot]با کمک آیکن شماره 2 یه لایه جدید می سازیم .... و با ماوس روش کلیک کرده و اونو میکشیم پایین که بره زیر لایه ی اولی ... [/FONT]

(ادامه داره ...)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

معمارباشی

عضو جدید
وااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااای جناب فتحی ... خیلی خیلی لطف کردین ... واقعا استفاده بردیم ...

خوب بریم سر ادامه ی اموزش ...

تا اونجا گفتیم که لایه دوم رو به زیر لایه اول می کشیم ....

سپس با کمک سطل رنگ لایه دوم که در حقیقت بک گروند کارمون خواهد بود رو رنگ می کنیم (مثلا بک گروند من مشکیه ....)

حالا بر می گردیم روی لایه اول ... روی لایه شماره 1 کلیک می کنیم تا در حالت فعال قرار بگیره ... سپس روی ان راست کلیک می کنیم و گزینه ی BELENDING OPTION رو انتخاب می کنیم .... یه پنجره جدید باز می شه که از بین گزینه های سمت چپ گزینه ی COLOR OVERLAY رو انتخاب می کنیم و با کلیک بر روی خود کلمه ی COLOR OVERLAY گزینه های سمت راست تغییر می کنند ... از قسمت راست بر روی قسمت رنگی (پیشفرض رنگ قرمز هست ...) کلیک می کنیم و ازپنجره ی جدید رنگ مورد نظر خود رو انخاب می کنیم ... (مثلا من از رنگ سفید استفاده می کنم ....)

حالا با نگه داشتن کلید CTRL بر روی صفحه کلید و فشردن همزمان ماوس بر روی پنجره کوچک کنار نام لایه در پنجره ی LAYERS تمامی جزئیات لایه اول انتخاب می شوند ... حال با رفتن بر روی منو EDIT و انتخاب گزینه ی FILL ... از پنجره ی FILL مطابق شکل زیر گزینه WHITE(چون رنگی که من می خواهم پر کنم سفید هست !!!) انتخاب می کنیم .... و اوکی می کنیم ... این عمل رو حدودا 5 بار تکرار کنید تا تقریبا شمه ای از کار رو بتونید بر روی کارتون ببینید ... حال اگر بر روی کار خود بزرگنمایی کنید می توانید شفافیت کار رو ببینید ...

معمارباشی

عضو جدید
با انجام مراحل قبلی کادر دور کار که در اتوکد برای کار تعریف کردیم هم ظاهر می شه .... حالا با کمک ابزار CROP سعی می کنیم تا حد امکان مماس به کادر کار رو کروپ کنیم ... مثلا از گوشه بالا سمت چپ شروع می کنیم و کادر رو تا گوشه پایین سمت راست کادر ادامه می دیم ....

سپس به منو ی IMAGE رفته و از اونجا گزینه ی IMAGE SIZE رو انتخاب می کنیم .... سایز ها رو بر اساس کادر اولیه که در کد کشیدیم جای گزاری می کنیم تا شکل در مقیاس واقعی خودش قرار بگیره ....

پایان این قسمت ....

New-Arch

عضو جدید
اموزش مربوط به:شیت بندی در PHOTOSHOP

سلام به دوستان عزیز....
با اجازه مدیرای محترم اگر مایل باشید می خوام توی این تاپیک نحوه بستن یک شیت کامل رو با فتو شاپ آموزش بدم....فتوشاپ خیلی گسترده هست اما اگه ما معمارا همین مقدار بلد باشیم کارمون راه می افته ;)
اگر موافقید یه photo shop CS 2 یا جدیدتر روی سیستمتون نصب کنید تا شروع کنیم :):):)

New-Arch

عضو جدید
خوب..شروع کنیم دیگه :)
من از روی photoshop CS4 آموزش میدم اما اگه ورژن های قبل هم داشته باشید فکر نمیکنم مشکلی پیش بیاد....
خب..قبل از هر کاری ما باید ابعاد شیتمون رو تعیین کنیم,برای اینکار از منوی file گزینه new رو انتخاب میکنیم,توی پنجره ای که باز میشه دو تا گزینه داریم width و Height که از اسمشون معلومه عرض و ارتفاع شیت رو تعیین میکنن,توی باکس روبرو ابعاد دلخواهمون رو وارد میکنیم (مثلا" 70*100) یعنی 100 برای عرض و 70 برای ارتفاع,فقط حواستون باشه واحد روبرو cm باشه تا شیت ابعاد حقیقی پیدا کنه..
گزینه Resolution هم که کیفیت تصویر رو تععیین میکنه که عدد 100 با واحد pix/cm کیفیت مناسبی داره...
حالا اگه ok کنید میبینید که شیت شما با ابعاد داده شده ایجاد شده...
تو مرحله بعد میخوایم مدارک پروژه (نما و پلان و پرسپکتیو و...) رو وارد شیت کنیم,برای اینکار مدارک باید از نرم افزار مورد نظر (اتوکد,تری دی مکس یا....) با فرمتی که برای فتوشاپ قابل خوندن باشه save as گرفته شده باشه (معمولا" PDF یا jpg )
برای شروع یه پلان که با اتوکد ترسیم شده و به صورت PDF ذخیره شده رو از طریف منوی File و گزینه Open باز کنید,قبل از باز شدن کامل فایل یه پنجره باز میشه که اطلاعات مربوط به فایل رو نشون میده ,دقت کنید که حتما" باید Resolution فایل شما با Resolution که برای شیت تعیین کردیnد یکسان باشه یعنی اگه شیت رو 100 pix/cm در نظر گرفتید اینجا هم حتما" همون عدد رو وارد کنید و بعد Ok کنید...
فایل PDF باز میشه...
حالا می خوایم پلان رو به صفحه شیت منتقل کنیم,برای اینکار پنجره پلان و پنجره شیت رو طوری تنظیم کنید که هر دو کنار هم و قابل دیدن باشند,حالا فلش موس رو روی پلان قرار بدید,دکمه Ctrl کیبورد رو نگه دارید و پلان رو drag کنید توی شیت (یعنی با کلیک چپ موس و نگه داشتن دکمه کنترل پلان رو به داخل پنجره شیت بکشید)
اگر دکمه Ctrl رو همچنان نگه دارید میتونید با کلیک چپ موس پلان رو در محل مورد نظر توی شیت قرار بدید...
سایر مدارک مثل نما و برش و پرسپکتیو هم به همین طریق وارد شیت کنید....:)
فقط تغییر Resolution یادتون نره!
;)

New-Arch

عضو جدید
خووووووووووب
قدم بعدی :)
منوی window رو باز کنید و گزینه layer رو تیک بزنید,البته این گزینه به صورت default فعال هست....اگه به قسمن پایین محیط نرم افزار سمت راست نگاه کنید یه پنجره میبینید با همین نام (layer) اگرم نبود بگردید پیدا کنید خوب :surprised: چون خیلی باهاش کار داریییییییم :smile:
ببینیییییید توی فتو شاب هر چیزی که شما ترسیم میکنید به صورت خودکار توی یه لایه جدید قرار میگیره,اگه به پنجره layer نگاه کنید میبینید الان یه لایه داریم به نام back ground که همون زمینه یا صفحه شیتمون هست (اولین لایه) و لایه های بعدی مربوط میشن به پلان و نما و خلاصه هرچیزی که توی بخش قبل وارد شیت کردید و با نام layer 1 ,layer 2 و....نامگذاری شدن
البته میتونید 2 بار روی نام لایه کلیک کنید و اسم اون رو تغییر بدید,مثلا" اسم لایه پلان رو بذارید plan که هر وقت لازمش داشتید هی دنبالش نگردید....
یادتون باشه که هر تغییری بخواهید توی هر لایه ایجاد کنید باید حتما" لایه مورد نظر توی پنجره layer انتخاب شده باشه,به عبارتی مثلا" وقتی لایه plan انتخاب شده لایه های دیگه قابل دسترسی نیستن و شما فقط میتونید پلانتون رو تغییر بدید
میریم سراغ edit لایه ها....ممکنه عناصری رو که وارد شیت کردید نیاز به یه سری تغییرات داشته باشه....مثلا" یه عکس وارد کردید که اندازش کوچیک یا بزرگه...
کاری نداره! توی پنجره layer لایه مورد نظر رو انتخاب کنید...بعد روی لایه راست کلیک کنید,گزینه Free transform رو انتخاب کنید....میبینید که فتو شاپ به شما اجازه میده اندازه لایه رو تغییر بدید :smile:
اما یه مشکل! با تغییر اندازه ممکنه تناسبات عکس شما به هم بخوره و این اصلا" خوب نیست...اونم یه راه داره,دکمه Shift رو نگه دارید...حالا به کمک اون مربع های دور کادر عکس میتونید اندازه عکس رو تغییر بدید,بدون اینکه تناسبات دچار تغییر بشه
شاید بخواهید یه قسمتی از پلان رو پاک کنید,لایه رو انتخاب کنید....کناره سمت چپ نرم افزار یه پالت خوشگل دارید :D که یه سری ابزار جذاب داره.....بگردید علامت پاک کن (
Erase tool ) رو پیدا کنید....روش کلیک کنید....حالا به راحتی قسمت های اضافی پاک میشه,اگر راست کلیک کنید میتونید سایز پاک کن رو هم تغییر بدید :)
تغییر مکان لایه ها رو هم که گفتم....نگه داشتم کلید Ctrl و drag با کلیک چپ موس...
یه نکته دیگه,با دکمه های Ctrl و + میتونید zoom کنید و با دکمه های Ctrl , - میتونید از zoom خارج بشید...
سوالی نیست؟؟؟:razz:

New-Arch

عضو جدید
ببخشید وقفه افتاد :smile::gol:
تا الان تونستیم مدارکمون رو وارد شیت کنیم...
یکی از دوستان در مورد مقیاس پرسیده بود
ببین عزیزم....وقتی ما یه پلان رو در اتوکد با یه مقیاس خاص مثل 1:100 ترسیم میکنیم و بعد با فرمت PDF وارد فتوشاپ میکنیم در صورتی که Resolution فایل شما با Resolution فایل زمینه یکسان باشن (مثلا" هر دو 100 pix/cm) پلان شما با همون مقیاس 1:100 توی شیت قرار میگیره...البته در صورتی که توی فتو شاپ اندازه لایه پلان رو تغییر ندید....
خوب....حالا میخوایم عنوان مدارک,راهنمای پلان, یا هر متن دیگه ای رو بنویسیم,برای اینکار توی پالت ابزار یه گزینه دارم به فرم T مخفف Text روی اون کلیک کنید,حالا هر جایی که میخواید چیزی بنویسید یه باکس بکشید....شما میتونید متن دلخواهتون رو توی این باکس بنویسید....
به نوار بالای نرم افزار نگاه کنید....یه علامت ایجاد شده شبیه یه لیست به نام Toggle the character اگه روی اون کلیک کنید پنجره ای باز میشه که حاوی تنظیمات مربوط به فونت مثل اندازه...رنگ...فشردگی حروف...آرایش های مختلف نوشته و...هست
خودتون تک تک گزینه ها رو امتحان کنید تا ببینید چه کارای جالبی میشه با فونت انجام داد :)
دقت کنید که برای هرمتنی که شما مینویسید یه لایه جدید تو پنجره Layer باز میشه....

آخرین ویرایش:

New-Arch

عضو جدید
اینم تصویر مراحل اولیه...

اینم تصویر مراحل اولیه...

بالا سمت راست پنجره Layer و پایینش پنجره مربوط به تنظیمات Text رو میبینید
سمت چپ هم که پالت Tools

درصورت لود نشدن عکس اینجا کلیک کنید

آخرین ویرایش توسط مدیر:

New-Arch

عضو جدید
حالا میریم سراغ رنگ آمیزی پس زمینه.....
ببینید برای رنگ کردن تو فتوشاپ تکنیک های مختلفی وجود داره....حالا من سعی میکنم از ساده هاش شروع کنم...خوب! اول تشریف ببرید روی لایه زمینه یا همون Layer 0
بهد.....توی پالت یه علامت سطل رنگ هست....(زیر Erase tool ) روش کلیک کنید...
پایین پالت رنگ مورد نظرتون رو انتخاب کنید....بعد با سطل رنگ روی صفحه کلیک کنید,رنگی شد :)
خوب....حالا Ctrl + Z بگیرید که رنگتون پاک شه...
روی سطل راست کلیک کنید.....علامت یه مستطیل سایه خورده داره...انتخابش کنید
بعد از قسمت پایین شیت..وسطش کلیک کنید...دکمه موس رو نگه دارید تا بالای شیت بیارید بعد ولش کنید...دیدید چه گشنگ شد :D به این ابزار میگن Gradient
حالا...میخوایم یه سری افکت رنگی بیایم رو شیت
بالای پالت روی علامت مستطیل کلیک کنید...هر قسمتی از شیت که خواستید یه مستطیل بکشید...بعد دوباره سطل رنگ....رنگ رو بریزید توی مستطیل! بیرونش نریزیدا...:smile:
حالا شما میتونید با این افکت و با خلاقیق خودتون طرح های جالبی ایجاد کنید...

New-Arch

عضو جدید
چند تا نکته....:cool:
اون علامت مستطیل بود بالای پالت...اگه راست کلیک کنید میتونید از دایره هم استفاده کنید
اگه خواستید طرحاتون منظم باشه و اندازه براتوم مهمه.....برید تو منوی View
گزینه Ruler رو پیدا کنید...کنارش تیک بزید....حالا بالا و سمت چپ کارتون خط کش دارید :smile: با Ctrl + R هم میتونید اینکارو انجام بدید
اگر دکمه Ctrl رو بگیرید و روی خط کش Drَag کنید میتونید یه خط کش کمکی وارد شیت کنید تا بتونید خطوط منظم بکشید.....
یه چیز دیگه
منوی Edit ---> Preferences ---> units & Rulers تنظیمات مربوط به واحد ها و خط کش هستش
اگر خواستید تصویری رو سیاه و سفید کنید...
منوی Image ---> Mode ---> Grayscale یه پیام میاد....گزینه Merge رو انتخاب کنید و بعد Discard سیاه سفید میشه :)
اگر خواستید چند مرحله به عقب برگردید...دکمه Ctrl +Alt +z
دیگه......آهان! تو پنجره Layer کنار هر لایه یه علامت چشم هست...اگه اون رو بردارید لایه مورد نظر خاموش میشه...برا وقتی که یه لایه مزاحمه!:razz:
برید روی لایه یکی از عکس ها...بالای پنجره رو نگاه کنید...یه گزینه هست به نام Fill که جلوش عدد 100% داره....100 رو بکنید 50...دیدید چی شد؟؟؟؟:smile: با این روش میتونید یه عکس رو محو کنید,برای قرار دادن عکس در پس زمینه کاربرد داره
بالای پنجره لایه ها یه منوی آبشاری هست...بازش کنید,هرکدوم از گزینه ها یه افکت خاصی روی عکس ایجاد میکنه,همرو امتحان کنید ذوق کنید :D
فعلا" همینا یادم اومد :razz:

New-Arch

عضو جدید
سلام مجدد...:gol:
خوب دوستان اگه کارایی رو که تا الان گفتم انجام دادید لطف کنید فایلتون رو باز کنید...
عکس هایی رو که توی شیت قرار دادید همونطور که میبینید کادر داره...خوب خیلی جالب نیست که پرسپکتیو ها توی یه کادر مستطیلی باشن...با یه تکنیک جالب میتونید پرسپکتیو رو طبیعی تر کنید
پالت Tools ---> یه آیکون داریم شبیه جرقه! (به نام magic wand ) روش کلیک کنید...برید روی عکس..روی قسمتی که میخواید حذفش کنید,مثلا" قسمت های اضافی زمین یا آسمون...کلیک کنید و دکمه Delete رو بزنید,میبینید که حذف شد
توی نوار بالا یه گزینه هست به نام Tolerence که یه عدد جلوش هست,این عدد قدرت ابزار Magic رو تعیین میکنه,هرچقدر بیشتر باشه محدوده بیشتری انتخاب میشه,حالا کم و زیادش کنید و خودتون امتحان کنید که چه محدوده ای برای حذف مد نظرتون هست
بعدش میتونید با کمک Erase tool قسمت های اضافی رو هم پاک کنید
خوب...........فکر میکنم الان اصول اولیه شیت بستن رو گفتن,با همین اصول و با خلاقیت خودتون میتونید طرح های جالبی بزنید
اگه سوالی هست در خدمتم

New-Arch

عضو جدید
نکات تکمیلی

• برای تغییر اندازه شیتتون........منوی Image ---> Image size یه پنجره باز میشه که میتونید ابعاد شیت و همینطور Resolution تصویر رو تغییر بدید
  • وقتی میخواید فایلتون رو save کنید...گزینه save as رو که میزنید از منوی آبشاری پایین پنجره میتونید فرمت های مختلف رو انتخاب کنید...دقت کنید اگر میخواید بعدا" روی شیت کار کنید با فرمت PSD سیو کنید...اگرم نه که با فرمت عکس (JPEG) یا هر فرمت دیگه ای سیوش کنید...

• یه چند تا از ابزار های کاربردی پالت toolds رو هم بگم...

1. Crop tool : آیکونش یه مربعه که میتونید با این ابزار قسمت دلخواه از عکستون رو انتخاب کنید,برای اینکار محدوده مورد نظر رو انتخاب کنید و بعد دکمه Enter
  2. Eyedropper tool : که شبیه قطره چکانه...وقتی رنگی رو ساختید و می خواهید دوباره از اون استفاده کنید قطره چکون رو روی رنگتون قرار بدید و کلیک کنید...
  3. Brush tool : یه قلم مو هستش که برای رنگ کردن به کار میره,هم به فرم قلم مو و هم مداد رنگی! با راست کلیک کردن روی صفحه هم میتونید اندازه و نوع قلم رو تغییر بدید
  4. Blur , Sharpen ,Smudge tools : اولی که در واقع محو کن فتوشاپ هست....دومی هم پیکسل ها رو از هم باز میکنه,سومی تصویر رو در هم میکنه (به عبارتی گند میزنه به عکس :D)
  5. Dodge , Burn tools : اولی تصویر رو روشن تر و دومی تیره تر میکنه...
  6. Rectangle tool اینم که از اسمش معلومه,اشکال هندسی میکشه به رنگ دلخواه
  7. قسمت پایین پالت هم که مربوط میشه به ابزار انتخاب رنگ...

• خوب.....یه چیز جالب دیگه, برید منوی Filter و گزینه Filter Gallery رو انتخاب کنید...توی پنجره ای که باز میشه از سمت راست میتونید تعداد زیادی از افکت های مختلف رو ببینید,همشون رو روی یه تصویر امتحان کنید و ذوق کنید :smile:rangeهای سمت راست هم شدت افکت ها رو تعیین میکنه....
  • منوی Image ---> Adjustmens ---> Brightness & Contrast .......اینم نور و همینطور کنتراست تصویر رو کنترل میکنه

arch.mi

عضو جدید
کاربر ممتاز
نکاتی در مورد شیت بندی آثار معماری

نکاتی در مورد شیت بندی آثار معماری

شاید این نکات هم بدرد بخوره.;)
شیت بندی

نکاتی باید برای پرزنتاسیون (Presentation) هر چه بهتر کار در نظر گرفت که در زیر به بعضی از آنها اشاره ای کوتاه خواهیم داشت :
۱- در یک شیت همه اجزا باید خوانا باشند
نباید به خاطر گرافیک شیت اطلاعات فنی شیت صدمه ببیند .مثلا یک نمای فنی نباید در شیت میان درخت و آسمان گم شود فقط به خاطر اینکه از لحاظ گرافیکی زیبا شود ! اطلاعات شیت باید واضح و روشن به همراه گرافیک زیبا باشند . و اطلاعات نباید فدای گرافیک شوند …
برای دیدن متن به صورت کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید…

۲- کلاژ کردن اجزای شیت بدون گرافیک هدفمند ممنوع .
اگر زمانی مجبور بودیم اجزای مختلف را بر روی کاغذی جدا ترسیم کنیم و بعد روی شیت اصلی بچسبانیم باید با تکنیک های خاص اجزای شیت را جوری به هم پیوسته نمایش داد که نتوان هیچیک از اجزای شیت را برداشت یا جابجا کرد.
۳- تا جایی که امکان دارد در شیت معماری کادر بندی (مانند شیت های نقش های فنی شهرداری) دور شیت استفاده نشود !!
۴- شیت بندی خود به معنای پرزانته کار است و تنها ده درصد کل شیت را با رنگ راندو بپوشانیم .
۵- نباید در یک شیت زیاد از نوشته استفاده کرد .
در حقیقت معماری را با نوشته زیاد توضیح داد . خود معماری باید گویا باشد. اگر کاری را تحلیل میکنیم باید تا جایی که امکان دارد از بیان گرافیکی گویا استفاده کنیم .
۶- اطراف پرسپکتیوهای شیت باید در حد مسیر پیاده و سواره و چگونگی دسترسی ها طراحی شود. اطراف پرسپکتیو ها نباید خالی بماند.
۷- در شیت نباید اجزای تکراری داشته باشیم مگر در شرایطی که روی یک جزء بخواهیم چند تحلیل متفاوت داشته باشیم.
۸- اگر در شیت چند تا پلان داشته باشیم ، نباید آنها را نزدیک هم ترسیم کنیم.
اگر پلان ها را نزدیک هم ترسیم کنیم و به اندازه کافی فضا بین آنها نباشد ممکن است به راحتی نتوان آنها را از هم تفکیک کرد . میتوان در فاصله بین پلان ها یک نما یا یک مقطع مرتبط با پلان قرار داد .
۹- اگر در شیت چند مقطع و ننما داشته باشیم باید آنها را با نظمی خاص و مرتب در شیت قرار دهیم .
مثلا همه مقطع ها و نماها در یک ستون زیر هم و یا همگی بر روی یک خط برش زمین قرار گیرند.
۱۰- شیت باید تعادل داشته باشد و پویا باشد .
۱۱- اگر قصد راندو کردن اجزای شیت را داریم ، اول کل اجزا را ترسیم کنیم و سپس با رنگ راندو کنیم .
با ترسیم همزمان اجزای شیت و راندوی آن ممکن است همه اجزا را رنگ پر کرده و نهایتا شیت زیر رنگ ها نابود شود!

چند نمونه شیت بندی ( برای دیدن عکس ها در سایز بزرگتر بر روی عکس ها کلیک کنید )​
شیت بندی شیت بندی – پرزانته
شیت بندی – پرزانته شیت بندی – پرزانته

panoram

عضو جدید
امروز هم با قسمت دیگری از آموزش فتوشاپ در معماری در خدمت شما هستیم. دوستانی که قسمت اول مجموعه رو ندیدن میتون در اینجا مشاهده و دانلود کنن.

از همه دوستانی که با نظراتشون چه در سایت و یاهو مسنجر ما رو همراهی کردن سپاس گذارم.

بعد از دیدن فایل های هرسوالی داشتین در قسمت نظرات سایت بیان کنید.

با تشکر از شما!!

قسمت دوم : حجم ۸ مگ><><><><>

دانلود کنید

پسورد: www.panoram.ir

لینک به منبع اصلی

claccik39

عضو جدید
روند آموزشی شامل:
اموزش روشهای انتقال فایلهای اتوکد به فوتوشاپ مشکلات در انتقال فایل های کد به فوتوشاپ. تغییر پسوند فایلها به هم دیگر. نحوه ارائه شیت بندی در محیط اتوک دبیان معایب و مزایای شیت بندی در اتوکد
بیان معایب و مزایای شیت بندی در فوتوشاپ فعلا بدون اینکه معایب م مزایای شیت بندی در اتوکد یا فوتوشاپ روبیان کنیم به آموزش آنها می پردازیم بعدا با کمک همدیگه به معایب و مزایای آنها بیشتر پی میبریم و هر کس بر حسب نیاز خود میتونه در محیط دلخواه خود شیت بندی کنه. برای اینکه بتونیم فایلهای اتوکد که همان نقشه های ترسیم شده هستند رو به محیط فوتوشاپ برای شیت بندی منتقل کنیم روشهای متفاوتی وجود دارهتک تک روشها رو بیان میکنیم اللبته برتری روشها رو بر هو بیان میکنم .دوستان عزیز هر کس روش دیگری به جز اینها میشناسد برای استفاده بچه ها قرار بده. البته از اونجایی که فایلهایی عکس در فوتوشاپ باز میگردند یکی از راه ها تبدیل فایلهای اتوکد به عکس استفاده از نرم افزار Acme CAD Converter 7.80 است که یه نرم افزار برداری استضمنا جهت اطلاع باید بگم این نقشه های اطلس و حتی نقشه های توریستی که در جهان تولید میشود اکثرا با کمک نرم افزارهایی مشابه کرل تولید میشوند روش بعد: برنامه اتوکد را باز کنین(لازم به ذکر است که آموزش ها از برنامه اتوکد با ورژن 2007 هست) از پنجره plot-model که باز می شود از کادر مشخص شده در مقابل name اسم پلاتر را dwg to pdf را انتخاب میکنیم واز کادر what to plot گزینه window رو انتخاب میکنیم سپس پنجره بسته میشه و شما در صفحه
اتوکد محدوده مورد نظر خود را drag میکنید و انتخاب میکنید. با انتخاب محدوده باز به کادر plot-model بر میگردیم و وقتی ok را در پنجره plot – model میزنیم کادری باز میشه که در ان آدرسی را که میخواهیم فایامان به صورت pdf ذخیره شود میدهیم.در کادر file name اسم آن را وارد میکنیم و save را می زنیم. حاال فوتو شاپ رو باز کنید File /open/ پنجره ای باز میشود که از همان فایلی که در اتوکد ذخیره کردیه بودین را به آدرس ذخیره شده بروین و آن را باز کنین. این فایل در یک صحه خالی باز شده که میتوانید انرا درشیت مورد نظر کپی کنید به این صورت که ctrl+A از صفحه کلید را بزنید تا کل صفحه
انتخاب شود سپس ctrl+c را بزنید یعنی عمل کپی.سپس کادر مورد نظر برای شیت بندی را باز کنین و ctrl+v (past) را بزنید تا فایل مورد نظر با کیفیت بالا در اختیار شما قرار بگیرد. ...........
اما اینکه چه طور میشه فایل اتوکد رو با مقیاس به فتوشاپ برد.؟ اول یه کادر دور کارمون مشخص میکنیم که امدازه هاش دقیق و رند باشه. بعد File/plot/publish to web jpg و بقیه مراحل دقیقا عین مرحله قبل اجرا میشه قط یادتون باشه وقتی دکمه window را میزنیم حتمادکمه(F3=osnap) فعال باشه تا دقیق انتخاب شود. و سپس ok میکنیم و فابل مورد نظر رو ذخیره میکنیم. الان عین قبل فایلی که ذخیره کرده بدیم رو پیدا کرده و باز میکنیم File/open بعد روی نوار عنوان فایلی که باز کردیم کلیک راست می کنیم و image size رو بزنيد ... document size رو اول به سانتيمتر يا هر مقياسي كه داريد ... تبديل كنيد
... بعد اون طول و عرض كادري كه دور پلانتون توي اتوكد كشيده بوديد رو وارد كنيد ... ok كنيد ... الان نقشه رو به صورت كامل و با مقياس دقيق و با تمام ضخامتها در اختيار داريد ... یا اینکه میتونین واسه مقیاس دادن تو فوتوشاپ میشه فایلی رو که ایمپورت کردیم ( به هر روشی ، تعریف پرینتر ، یا pdf یا اکسپورت exf) رو با استفاده از خطکش فوتوشاپ مقیاس داد...جایی از نقشه رو که اندازشو می دونین به خط کش اندازه بگیرین و بر حسب اون کوچیک یا بزرگ کنین یا با استفاده از همون کادری که دادین چون اندازه هاشو میدونین از خط کش استفاده کنین و طول و عرضشو به همون اندازه برسونین انتقال فایل
با کیفیت از کد به فتوشاپ اگر فایل کد رو می خوای با کیفیت ببری توی فتوشاپ باید در قسمت export از فایلت خروجی exf. بگیری بعد اون رو ببری توی کرل که بهت فایل خطی بدی بعد از کرل در قسمت export خروجی psd می گیری و با فتوشاپ اون رو باز می کنی که یک عکس با کیفیت دلخواه بهت می ده و می تونی اون رو هرچه قدر که می خوای بزرگ کنیمشکلات در انتقال فایلهای اتوکد به
فوتوشاپ یکی از مشکلات اساسی که من تا حالا بهش بر خوردم و توی تحویل پروژه رو ستا بدجوری گیرمون انداخت این بود که :
از اونجایی که ما اصولا نقشه هامونو توی اتوکد با راهنما گذاشتیم و بعدا برای شیت بندی به فوتوشاپ منتقل میکنیم مشکل اینجاست که خیلی وقتا راهنمای نقشه هامونو نمی خوند. گاهی هم فقط نوشته های کنار راهنما هامونو نمیخوند.البته بگم ما از روش pdf برای انتقال فایلهای کد به فوتوشاپ استفاده کردیم که با سوال به این نتیجه رسیدم که باید در مواقعی که pdf جواب نمیده و نقشه به طور کامل منتقل نمیشه باید به جای pdf ازpubilsh to web jpgاستفاده کنیم. البته از اونجایی که قبلا هم گفتم کفیت عالی نداره فقط در حد کوچیک مثل راهنما بهتره استفاده کنین. البته چون میشه نوشته هاشو در فوتوشاپ نوشت فکر میکنم بهتره نوشته های کنار راهنماها رو از اول در فوتوشاپ بنویسیم.

shina88

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها میشه بهم بگین فایل اتوکد رو چطوری ایمپورت کنم با مقیاس درست و رنگ ها و گرادیانت درست باشه؟؟

Sina-Arch

عضو جدید
نحوه وارد کردن فایل اتوکد در محیط فوتوشاپ
In AutoCad:
1- Plot in a paper with a defined scale with pdf format

In Photoshop:
1-Open a New sheet(Ctrl+N)
2-Remember the DPI (Per inch or per cm)
3-open the pdf file and set the DPI as same as the new sheet which you opende in Photoshop
4-Click on pdf which opened in photoshop
5-Ctrl+A
6-Ctrl+C
7-Go to your New sheet
8-Ctrl+V

در این حالت مقیاس عینا حفظ میشه و نباید اندازه ها رو دست بزنین

DDDIQ

مدیر ارشد
اصول شیت بندی معماری

اصول شیت بندی معماری

اصول شیت بندی معماری
دراین مقاله سعی شده است که به نکات بسیار کلیدی اشاره شود که تمامیه دانش آموختگان معماری نیازمند دانستن آن هستند. در نظر داشته باشید هر یک از سرفصل هایی که در این مقاله آماده است خود به تنهای یک کتاب چند صد صفحه نیاز دارد تا بتوان بطور کامل و مو شکافانه آن را بیان کرد اما در اینجا تلاش بر این بوده است که چکیده ایی از مهمترین موارد را به شما انتقال دهد.
ساختار

قبل از اینکه شروع به تهیه شیت ارائه خود کنید ، زمان بگذارید و کار خود را طبقه بندی و سازمان دهی کنید.
میخواهید چه موضوعی را به مخاطبان منتقل کنید؟ چه طرح ها و عکسهایی را میخواهید به عنوان بخشی از معیارهای کارتان نشان دهید؟ المان های اصلی طرحتان که میخواهید به تصویر بکشید کدامند؟
این اطلاعات را جمع آوری کنید، حتی از متنها و عکسایی که میخواهید در ارائه تان بگنجانید لیست تهیه کنید، بعد از آن شما قادر خواهید بود که ساختار اصلی شیت خود را مدیریت کنید . این روند به شما کمک زیادی میکند که بتوانید اطلاعاتی که میخواهید در شیت خود بگنجانید را تجسم کنید و بتوانید طرح خود را بهتر بیان کنید.

جهت، تنظیمات و اندازه

آیا مجبور به اعمال جهت خاصی برای شیت خود هستید؟ ابتدا مطمئن شوید که باید شیت خود را به صورت افقی ارائه دهید یا عمودی؟

روش نمایش دادن شیتها به چه صورت است؟ آیا به ترتیب هستند؟ یعنی پشت سر هم به نمایش در می آیند؟ یا اینکه هم زمان ارائه می شوند و ترتیب در آنها خیلی معنایی ندارد ؟ حتما از این موضوع مطمئن شوید . این موضوعی است که در واقع سناریو و روند پرزانته را تحت تاثیر قرار میدهد و باید در نظر گرفته شود.
شیت های شما باید چه اندازه ای داشته باشند؟ مطمئن شوید که در این زمینه محدودیتی دارید یا نه.
صفحه آرایی (Layout)
بهتر است از روش شبکه بندی صفحه برای تنظیم کردن المان های بصری کار خود استفاده کنید. این شبکه بندی میتواند ساده یا پیچیده باشد.

یک ترتیب بصری برای شیت خود در نظر بگیرید. برای اینکه بتوانید مفهوم طرح خود را بهتر بیان کنید بعضی از تصاویر باید در معرض توجه بیشتری باشند، این کار را به راحتی و با اختصاص دادن فضای بیشتر به آن تصویر، در شبکه سازی صفحه، انجام دهید.
وقتی به شیت کارتان نگاه میکنید باید توجه کنید اندازه ها به نحوی باشند که تصاویر نه تنها از نزدیک به خوبی دیده شوند بلکه از فاصله کمی دورتر (2 متر) هم قابل رویت و تاثیر گذار باشند.
من پیشنهاد میکنم قبل ازشروع ، فضا بندی شیت کارتان را به صورت دستی انجام دهید ، با این روش ایده های بهتری برای تنظیمات صفحه به ذهنتان خواهد رسید.
اطمینان حاصل کنید که ترتیب قرار گیری تصاویر به شکلی باشد که ارتباط بین آنها حفظ شود. مثلا نقشه پلان (Plan) و مقاطع (Sections) می توانند در یک ردیف باشند تا قابل خواندن شوند.
دقت کنید که همه پلان ها و نقشه ها در یک جهت باشند ( یعنی شمال نقشه در نمونه های مختلف تغییر نکند) در غیر این صورت میتواند برای کسی که قبلا نقشه ها را ندیده است بسیار گیج کننده شود.وقتی نقشه های پلان (Plan) ، نما (Elevation) و مقطع (Section) را نشان میدهید بهتر است همه با یک مقیاس و در یک ردیف باشند،اگریکی از نقشه ها از اهمیت بیشتری برخوردار است طبیعی است که با مقیاس بزرگتر نمایش داده شود.فقط به خاطر اینکه شیت ارائه تان زیباتر باشد از گذاشتن علائم چشم پوشی نکنید.معمولا خطوط مقیاس (Scale Bars) و جهت شمال نقشه ها فراموش میشوند در حالی که برای واضحترشدن طرحتان بسیار ضروری هستندو به لحاظ گرافیکی میتوانند به ارائه شما کمک شایانی بکنند .پس زمینه (Background)سعی کنید پس زمینه شیت ارائه تان ساده باشد مگر اینه یکی ار تصاویر اصلی طرح را نشان دهد. پس زمینه سفید باعث میشود متن و تصاویربهتر نمایان شوند و کار حرفه ای تر باشد. در همین مقاله هم بیشتر شیت های ارائه شده از پس زمینه سفید بهره میبرند که دلیل آن مشخص است. همه اطلاعات بهتر خودشان را نشان میدهند به خاطر داشته باشید که داشتن تصویر یا رنگ های شارپ در پس زمینه باعث پرت شدن حواس یا خستگی بیننده از تماشای شیت شما میشود.
چه چیزهایی را در شیت ارائه قرار دهیم؟خب این قسمت کمی ریسکی است چون کاملا به کاری که شما انجام داده اید بستگی دارد.با در نظر داشتن این مطلب ، تصاویر و طرح هایی را انتخاب کنید که به خوبی طرحتان را بیان کنند. تصور کنید بار اول است که پروژه را میبینید، چه تصاویری باید مشاهده کنید تا طرح را به خوبی درک کنید؟معمولا اطلاعات اولیه شامل : نقشه های پلان ، نما،مقاطع ، نمای پرسپکتیو ، طرح های سه بعدی و رندرهای پروژه میباشند. سپس میتوانید برخی المان های اصلی کارو در صورت لزوم توضیحات مختصری درباره آنها ، اسکیس های دستی و روند رشد و پیشرفت پروژه را،در صورت مرتبط بودن با کل کار، بگنجانید. اطلاعات، عنوان، متن و محتواآیا نیازی به یک فضا برای عنوان هست؟ در این صورت یک فضای مناسب به آن اختصاص دهید،این کار به حرفه ای تر شدن کارتان کمک میکند.جزئیات را فراموش نکنید ، نامتان ، عنوان پروژه و ....متنممکن است بخواهید از چند فونت استفاده کنید، ولی این کار را نکنید! فقط با یک یا نهایت دو فونت کار کنید. از فونتهای با اندازه مختلف برای ایجاد ترتیب در کارتان استفاده کنید.مثلا یک فونت بزرگ برای عناوین،یک فونت کوچکتر برای زیرنویس ها و یک اندازه استاندارد برای متن. حواستان باشد از یک فونت خوانا استفاده کنید و جملاتتان را کوتاه اما تاثیر گذار انتخاب کنید. هیچ کس حوصله خواندن متنها ی طولانی را ندارد ! یک تصویر مناسب به اندازه هزار کلمه مفهوم را بیان میکند.برای متن ها هم ردیف و ترتیب مناسب در نظر بگیرید. از علائم نگارشی هم در جای مناسب بهره ببرید و حتما دقت داشته باشید که مرتکب اشتباه های نگارشی نشوید ، اشتباه های نگارشی تاثیر منفی قابل توجهی روی مخاطبان میگذارد . هرچه میزان اشتباهات نگارشی بیشتر شود از جدیت پروژه در ذهن مخاطب می کاهد و نتیجه آن بی تفاوتی نسبت به اثر شما خواهد شد .تایپوگرافیبعضی مواقع انجام کار های گرافیکی با چیدمان حروف در کنار هم تاثیر به سزایی در درگیر کردن مخاطب با اثر می کند . برای مثال چرخش جزئی یکی از حروف در عنوان پروژه به عنوان یک حرکت ساختار شکنانه میتواند در جذب کردن نگاه مخاطب تاثیر بسزایی داشته باشد . البته توجه داشته باشید که برای این کار از قواعد بصری و اصول زیبایی شناسی در گرافیک پیروی کنید وهمچنین عناوین و متن های شما باید خوانا باشند و نباید آنقدر پیچیده شوند که خواندن آنها دشوار باشد .
رنگمعمولا دانشجویان از رنگهای سفید،سیاه و خاکستری به عنوان رنگ استاندارد استفاده میکنند. خاکستری،خاکستری و خاکستری! من متوجه نمیشوم چرا از این رنگ استفاده میکنند اما گاهی اوقات خوب است کمی استانداردها را تغییر داده و از کمی رنگ هم استفاده کنید.به خاطر دارم چند وقت پیش به نمایشگاه گروهی از دانشجویان رفتم و کلا همه چیز بسیار بی رنگ و روح بود ،همه ارائه ها یک شکل به نظر میرسیدند ، یک دانشگاه خاکستری !موافقم که در ارائه ها باید سادگی را در نظر داشت و رنگ خاکستری کار را حرفه ای تر میکند اما کمی استفاده از رنگها هم خالی از لطف نیست.
نکات دیگربرای این کار وقت صرف کنید،واقعا باعث تاسف است که بخواهید نتیجه هفته ها و شاید ماهها تلاش خود را در دوساعت جمع بندی کرده و شیت ارائه خود را تهیه کنید.با صرفه نظر کردن از اختصاص زمان مناسب برای سازمانبندی و ایجاد ساختار مناسبی برای ارائه پروژه خود ، باعث کم شدن نمره خود نیز میشوید. با یک ارائه خوب این شانس را به خودتان میدهید که تمام جنبه های مثبت کارتان را نشان دهید و به همه ثابت کنید که کار خوب و قابل ملاحظه ای طراحی کرده اید و همین طور امتیاز درخشانی هم به خود اختصاص دهید.از فضاهای خالی هم در شیت خود بهره بگیرید، تمام فضا را با اطلاعات بی مورد و به درد نخور پر نکنید. فضاهای خالی باعث میشوند طرح اصلی بیشتر جلب توجه کند. از نرم افزاری استفاده کنید که به آن مسلط هستید. بدترین کاری که میتوانید انجام دهید اقدام به یادگیری و استفاده از نرافزاری است که با آن آشنایی ندارید درست زمانی که به شدت برای ارئه کارتان هم تحت فشار هستید.اگر زمان کافی دارید پیشنهاد میدهم از نرم افزارهای In Design و یا Photoshop استفاده کنید در غیر این صورت نرم افزارهای Microsoft Word و یا Pages برای کسانی که با Mac کار میکنند هم قابل قبول است.همینطور Powerpoint ویا Keynote (برای کاربران Mac ).فقط دقت کنید از هر برنامه ای که استفاده میکنید قابلیت پرینت گرفتن در اندازه مورد نیازتان را داشته باشد.

منبع :
http://miladkambari.com/component/content/article.html?id=78
http://www.firstinarchitecture.co.uk

در صورت دیده نشدن تصاویر فایل ضمیمه را دانلود کنید

پیوست ها

• اصول شیت بندی معماری.pdf
    4 مگایابت · بازدیدها: 0

DDDIQ

مدیر ارشد
آموزش ساده شیت بندی در فتوشاپ

پیوست ها

• شیت بندی در فتوشاپ.pdf