الکترونیک قدرت

iiranican

عضو جدید
الکترونیک قدرت

کاربردها
تقریبا تمام منابع تغذیه جدید همچون شارژرها، اینورترها و یو پی اس‌ها از ساختارهای الکترونیک قدرت استفاده می‌کنند. برای مثال شارژر موبایل و لپتاپ، منابع تغذیه کامپیوتر و مانیتور و سیستم‌های قدرت ماشین‌های لباسشویی بر این اساس طراحی و ساخته می‌شوند. در صنعت رایجترین استفاده از الکترونیک قدرت در محرکه‌های با سرعت متغیر موتور القایی است. در سطوح توان بالاتر، الکترونیک قدرت در کاربردهایی مانند انرژی‌های نو و بهینه سازی سیستم قدرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. تریستور ها، ترایاکها و دیاک از جمله قطعات پر کاربرد در این شاخه از الکترونیک می باشند.
تقسیم بندی
÷

• بسته به ورودی و خروجی مبدل‌های الکترونیک قدرت، می‌توان آنها را به چهار دسته تقسیم بندی کرد:

1. مبدل‌های ac به dc یا یکسوسازها
  2. مبدل‌های dc به dc یا چاپرها
  3. مبدلهای ac به ac (سیکلوکانورترها - مبدلهای ماتریسی)
  4. تبدیل وضعیت در موتورهای چند متغییره مانند شفت سلف

0192

عضو جدید
سلام

کسی طراحی مدار سوئیچینگ عملی کار کرده من چند قطعه مد نظر دارم اما نمیدونم میتونم مدار خوبی طراحی کنم یا خیر!

نمونه مدار تو نت nxp ... دیدم اما میخوام خودم طراحی کنم یه هدفی دارم...

اگر کسی هست ممنون میشم راهنماییم کنه...............

nasser+

عضو جدید
سلام

کسی طراحی مدار سوئیچینگ عملی کار کرده من چند قطعه مد نظر دارم اما نمیدونم میتونم مدار خوبی طراحی کنم یا خیر!

نمونه مدار تو نت nxp ... دیدم اما میخوام خودم طراحی کنم یه هدفی دارم...

اگر کسی هست ممنون میشم راهنماییم کنه...............

سلام بفرمایید سوالتون رو.
از چه توپولوژی استفاده میکنید؟

Sajjad_k

عضو جدید
سلام
من کارشناسی الکترونیک بودم . ارشد برق قدرت الکترونیک قدرت دانشگاه مدنی تبریز قبول شدم. میخواستم بدونم واسه این گرایش چه نرم افزارها و هرچی که فکر میکنین نیازه برای موفقیت تو این رشته معرفی کنین. ممنون