اقلیت‌های ایران و حقوق آن‌ها

Sarp

مدیر بازنشسته
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استفاده از تعدادی از کلمات ترکی (آذربایجانی) را ممنوع اعلام کرد. به گزارش سانا این وزارتخانه با ارائه ی لیستی از اسامی غیرمجاز، از آنها به عنوان اسامی و اصطلاحات بیگانه نام برده و به کارگیری آنها را غیرقانونی اعلام نموده است. این در حالی است که در میان این اسامی به کلمات ترکی و اصیلی همچون آنا، آلما، آرتا آرت، آلیش، آرشین، تای سیز، سئوین، آل وِر، آی سودا و ... برمی خوریم. ضمن اینکه استفاده از کلمات کردی مانند سیلوانه، روژین، زاکا و .... نیز ممنوع اعلام شده است. گفتنی است این اقدام توهین آمیز و خلاف اصول 15 و 19 قانون اساسی، در شرایطی صورت می گیرد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها به ذکر توضیح زیر در این مورد اکتفا نموده است:

مطابق ماده واحده" قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه" مصوب1375.9.28 ، تمامی شرکت ها و موسسات دولتی و تمام شرکت هایی که شمول قوانین و مقررات عمومی بر آنها مستلزم ذکر نام است، موظفند از به کار بردن کلمات و واژه های بیگانه خودداری کنند و همچنین استفاده از این واژه ها بر روی تمامی تولیدات داخلی اعم از بخش های دولتی و غیردولتی که در داخل کشور عرضه می شود، ممنوع است.

دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی و رسمی موضوع تبلیغات در کشور، با هدف بومی سازی اسامی و عبارات مندرج در محصولات و نام شرکت ها و موسسات و ترغیب عموم مردم به استفاده از اسامی اصیل و فارسی، با اجرای طرح نظارت بر اجرای قانون" ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه"، مقدمات اجرایی شدن این قانون را مهیا ساخت.در همین ارتباط فعالیت های تبلیغاتی اصناف، تابلوهای سردر مغازه ها و در خصوص بسته بندی کالاها این دفتر با نظارت بر هماهنگی و همکاری با سازمان های ذیربط همچون فرهنگستان زبان و ادب فارسی، اداره کل ثبت شرکت ها، اداره کل اماکن عمومی ناجا، شهرداری و... سعی کرده است تا از استفاده از عناوین وعبارات غیرفارسی ممانعت به عمل آورد.در مواردی که نسبت به فارسی یا غیرفارسی بودن عبارت مورنظر اختلاف نظری وجود داشته باشد، براساس قانون فوق الذکر؛ این ابهامات از فرهنگستان زبان و ادب فارسی به عنوان مرجع تشخیص استعلام می شود که موارد به نمایش درآمده، استعلام های مورد اشاره و پاسخ های ارایه شده از سوی فرهنگستان را نشان می دهد.

این هم لینکش که متنش رو نمیاره
ولی عنوان خبر هنوز باقیه
http://ad.gov.ir/ad/cities/?sn=dictionary

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استفاده از تعدادی از کلمات ترکی (آذربایجانی) را ممنوع اعلام کرد. به گزارش سانا این وزارتخانه با ارائه ی لیستی از اسامی غیرمجاز، از آنها به عنوان اسامی و اصطلاحات بیگانه نام برده و به کارگیری آنها را غیرقانونی اعلام نموده است. این در حالی است که در میان این اسامی به کلمات ترکی و اصیلی همچون آنا، آلما، آرتا آرت، آلیش، آرشین، تای سیز، سئوین، آل وِر، آی سودا و ... برمی خوریم. ضمن اینکه استفاده از کلمات کردی مانند سیلوانه، روژین، زاکا و .... نیز ممنوع اعلام شده است. گفتنی است این اقدام توهین آمیز و خلاف اصول 15 و 19 قانون اساسی، در شرایطی صورت می گیرد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها به ذکر توضیح زیر در این مورد اکتفا نموده است:

مطابق ماده واحده" قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه" مصوب1375.9.28 ، تمامی شرکت ها و موسسات دولتی و تمام شرکت هایی که شمول قوانین و مقررات عمومی بر آنها مستلزم ذکر نام است، موظفند از به کار بردن کلمات و واژه های بیگانه خودداری کنند و همچنین استفاده از این واژه ها بر روی تمامی تولیدات داخلی اعم از بخش های دولتی و غیردولتی که در داخل کشور عرضه می شود، ممنوع است.

دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی و رسمی موضوع تبلیغات در کشور، با هدف بومی سازی اسامی و عبارات مندرج در محصولات و نام شرکت ها و موسسات و ترغیب عموم مردم به استفاده از اسامی اصیل و فارسی، با اجرای طرح نظارت بر اجرای قانون" ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه"، مقدمات اجرایی شدن این قانون را مهیا ساخت.در همین ارتباط فعالیت های تبلیغاتی اصناف، تابلوهای سردر مغازه ها و در خصوص بسته بندی کالاها این دفتر با نظارت بر هماهنگی و همکاری با سازمان های ذیربط همچون فرهنگستان زبان و ادب فارسی، اداره کل ثبت شرکت ها، اداره کل اماکن عمومی ناجا، شهرداری و... سعی کرده است تا از استفاده از عناوین وعبارات غیرفارسی ممانعت به عمل آورد.در مواردی که نسبت به فارسی یا غیرفارسی بودن عبارت مورنظر اختلاف نظری وجود داشته باشد، براساس قانون فوق الذکر؛ این ابهامات از فرهنگستان زبان و ادب فارسی به عنوان مرجع تشخیص استعلام می شود که موارد به نمایش درآمده، استعلام های مورد اشاره و پاسخ های ارایه شده از سوی فرهنگستان را نشان می دهد.

این هم لینکش که متنش رو نمیاره
ولی عنوان خبر هنوز باقیه
http://ad.gov.ir/ad/cities/?sn=dictionary

انشا... که دوستان به اوج تبعیض وجنایت پی ببرن

• Like
واکنش ها: Sarp

pooneh12345

عضو جدید
کاربر ممتاز
میرحسین موسوی در مصاحبه با روزنامه قلم سبز، در پاسخ به سوالی در خصوص اسناد منتشره توسط ویکی لیکس،به چند سند به صورت خاص اشاره کرده بود. میر حسین در میان این اسناد، درباره یکی از آن‌ها گفته بود: «سند مربوط به تحریک اختلافات قومی از سوی اسرائیل باید برای همه ملت ما و از جمله قومیت‌ها هشدار دهنده باشد و من یقین دارم که تنها اسرائیل از این سیاست سود نمی‌برد و در سطح جهان و منطقه کشورهای هم عقیده فراوانی با اسرائیل همسوهستند.»
براساس «این سند»، رئیس سازمان اطلاعاتی اسرائیل به مقام‌های آمریکایی پیشنهاد داده است که از ظرفیت موجوددرگروه‌های قومی برای تغییر در نظام حاکم بر جمهوری اسلامی استفاده شود. در این سند آمده است که داگان،رئیس موساد، سه سال پیش به به یک مقام بلند پایه‌ی آمریکایی گفته است: «باید با تحریک گروههای قومی مانندآذری‌ها،کرد‌ها، بلوچ‌ها که مخالف رژیم حاکم هستند و با کمک به جنبش‌های دانشجویی دموکراسی خواه، برای تغییررژیم درایران اقدام کرد.»
با دقت در محتوای «این پیشنهاد» نه تنها می‌شود به رویکرد اسرائیل درخصوص مسائل قومی ایران پی برد، بلکه می‌توان با مروری بر مهم‌ترین مسائل قومی، به «سیاست‌ها و عملکرد‌هایی که خواسته یا ناخواسته به هم سویی با صهیونیسم منجر می‌شود» پرداخت و از خلال آن به ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و تهدید‌های موجود در «این مسائل» پی برد. این یادداشت به این موضوع می‌پردازد
ببخشید من الان دقیقا متوجه نشدم
شما با این حرف موافقین؟

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید من الان دقیقا متوجه نشدم
شما با این حرف موافقین؟

اینجا بحث سر نظر شخص میرحسین موسوی نیست، از گفته ایشان که صحت هم دارد برای آسیب شناسی قضیه استفاده شده است. ایشون گفتن که از این اختلافات قومی بعضیا بهره میبرن، وکاملا درسته ولی اینکه چرا این اختلافات به وجود میاد و راه حل رفع انها واقعا چیه اشاره ای نکرده ان. بحث سر حل مشکل است و اینکه کیا نفع میبرن نیست

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز
چشمام کور شد.....یکم بزرگتر خوب.....
به نظرم مسئولین کشور زمانی میفهمن چه اشتباهی کردن که به حفظ و گسترش فرهنگ قومهای ایرانی اهمیت لازم رو ندادن که دیگه خیلی دیر شده!!!

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم مسئولین کشور زمانی میفهمن چه اشتباهی کردن که به حفظ و گسترش فرهنگ قومهای ایرانی اهمیت لازم رو ندادن که دیگه خیلی دیر شده!!!

ببخشید اگه فونتش جالب نبود

بله، خیلی دیر شده.
به بابک میگفتم، دوستان فکر میکنن همه مثل منو بابک هستن ومیان با اینا ملایم برخورد میکنن و در نهایت هم توهین و تهمت میشنون،نمیدونن که یه جریانایی شکل گرفته و قدرت پیدا کرده که یه روزی جواب این بی اعتنایی ها و تبعیض هارو خواهند داد و اون موقع به قول شما خیلی دیر شده

Sarp

مدیر بازنشسته
منم باهات موافقم
پس من با کی شرط ببندم ؟:mad:
اون سیلور رو گول بزن بیار باهاش شرط ببندم ببرم باهم تقسیم میکنیم :biggrin:
سمیه تو هم نمیدونی دلیل این کارا رو ؟ :surprised:

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس من با کی شرط ببندم ؟:mad:
اون سیلور رو گول بزن بیار باهاش شرط ببندم ببرم باهم تقسیم میکنیم :biggrin:

سمیه تو هم نمیدونی دلیل این کارا رو ؟ :surprised:

سیلورو؟
اونکه از دستش نوشابه هم نمیچکه!!!!
آتیلا رو بیاریم؟

• Like
واکنش ها: Sarp

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید اگه فونتش جالب نبود

بله، خیلی دیر شده.
به بابک میگفتم، دوستان فکر میکنن همه مثل منو بابک هستن ومیان با اینا ملایم برخورد میکنن و در نهایت هم توهین و تهمت میشنون،نمیدونن که یه جریانایی شکل گرفته و قدرت پیدا کرده که یه روزی جواب این بی اعتنایی ها و تبعیض هارو خواهند داد و اون موقع به قول شما خیلی دیر شده

خواهش میکنم.از ما که گذشت اگه میتونین برا بقیه درستش کنید!ممنون!
خوب مشکل همینه که تو کشور ما تا یه چیزی به مرحله بحران نرسه فکری براش نمیکنن......حالا بماند که همون موقع هم معلوم نیست چه فکری بکنن!
البته من یه انتقاد از شما هم دارم ....اونم اینه که به نظرم بهتره خیلی این مسئله رو شخصی نکنید..یعنی فقط در مورد مشکلات ترکها نگید بازم شماها وضعتون بدنیست...(از هر 10 تا مسئول اون بالا حداقل 5 تاش ترکن ).......چون اینطوری اصل مطلب گم میشه....این مشکلیه که همه ما داریم....کرد ..ترک..لر....بلوچ ......

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواهش میکنم.از ما که گذشت اگه میتونین برا بقیه درستش کنید!ممنون!
خوب مشکل همینه که تو کشور ما تا یه چیزی به مرحله بحران نرسه فکری براش نمیکنن......حالا بماند که همون موقع هم معلوم نیست چه فکری بکنن!
البته من یه انتقاد از شما هم دارم ....اونم اینه که به نظرم بهتره خیلی این مسئله رو شخصی نکنید..یعنی فقط در مورد مشکلات ترکها نگید بازم شماها وضعتون بدنیست...(از هر 10 تا مسئول اون بالا حداقل 5 تاش ترکن ).......چون اینطوری اصل مطلب گم میشه....این مشکلیه که همه ما داریم....کرد ..ترک..لر....بلوچ ......

چشم درستشون میکنم
این تاپیک که دقت کنی، راجع به همه اقلیتهاست! البته اگه اسمشو اقلیت بزاری
ولی در بقیه زمینه هاف خوب هممون باید در حوزه وظایف خودمون عمل کنیم، وقتی یه لر میاد به من میگه: شما خیلی طمع دارین وما به این وضع راضی هستیم، من چطوری از حقش دفاع کنم؟
بعدشم، این ترکایی که میبینید اون بالا هستن، همشون مایه ننگ مان. کاش هیچ کدومشون ترک نبودن

elisa.ff

عضو جدید
کاربر ممتاز
حتما روزی خورشیدی به سر نوه هایمان می بتابد

ممنون ،ولی فونتش کوچولو بود

آراز ائل سس

اخراجی موقت
تو درست نمیشی
اشتباه کردم که دوباره باهات حرف زدم
موفق باشید

بیا آشتی کنیم
این ترانه رو برات مینویسم

ولونو گؤزله ره م هر سحه ر آخشام
سلام دار آغاجی علیکوم سلام
اجل له اؤلمه یه دوغولمامیشام
او هانکی ملت دیرطالعی سیردیر
یوز آدلا بولوندی گینده بیردی
منی حوضورونا بو درد گتیردی
خزری بایکالی آرالی گؤردوم
گؤردوم جان اوسته دیر یارالی گوردوم
تانرینی بنده ده ن آرالی گؤردوم
ای دارین آغاجی کیمده ن اسکییه م
یا سنی یئندیرره م یا سنه یئننه م
یا دا بوتاغوندا یاپراغا دؤننه م
قیرقیزام،اؤزبه که م،قازاق،تورکمنه م
باشقوردام کرکوک ه م ائله گؤرک منه م
سنین گؤزله دیین غریب تورک منه م
سنی من اکمیشه م منه سن قنیم
سنی سووارماغا حلالدیر قانیم
یاپراغین رنگ آلسین قانیمدان منیم
قبول ائت نؤبتی قوربانین منه م
منیم جانیم سنده،بیل،جانین منه م
ائله غرورلانما هر یانین منه م
چرخی ترس فیرلانیر فلک قاری نین
توران بؤلگه سینده بوداقلارینین
رنگی بایراقیندا یاپراقلارینین
سلام من اکدیییم سلام
سلام منه قنیم سلام
سلام دار آغاجی ، سلام دار آغاجی

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیا آشتی کنیم
این ترانه رو برات مینویسم

ولونو گؤزله ره م هر سحه ر آخشام
اجل له اؤلمه یه دوغولمامیشام
او هانکی ملت دیرطالعی سیردیر
یوز آدلا بولوندی گینده بیردی
منی حوضورونا بو درد گتیردی
خزری بایکالی آرالی گؤردوم
گؤردوم جان اوسته دیر یارالی گوردوم
تانرینی بنده ده ن آرالی گؤردوم
ای دارین آغاجی کیمده ن اسکییه م
یا سنی یئندیرره م یا سنه یئننه م
یا دا بوتاغوندا یاپراغا دؤننه م
قیرقیزام،اؤزبه که م،قازاق،تورکمنه م
باشقوردام کرکوک ه م ائله گؤرک منه م
سنین گؤزله دیین غریب تورک منه م
سنی من اکمیشه م منه سن قنیم
سنی سووارماغا حلالدیر قانیم
یاپراغین رنگ آلسین قانیمدان منیم
قبول ائت نؤبتی قوربانین منه م
منیم جانیم سنده،بیل،جانین منه م
ائله غرورلانما هر یانین منه م
چرخی ترس فیرلانیر فلک قاری نین
توران بؤلگه سینده بوداقلارینین
رنگی بایراقیندا یاپراقلارینین
سلام من اکدیییم سلام
سلام منه قنیم سلام
سلام دار آغاجی ، سلام دار آغاجی

مرسی:gol:

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز
چشم درستشون میکنم
این تاپیک که دقت کنی، راجع به همه اقلیتهاست! البته اگه اسمشو اقلیت بزاری
ولی در بقیه زمینه هاف خوب هممون باید در حوزه وظایف خودمون عمل کنیم، وقتی یه لر میاد به من میگه: شما خیلی طمع دارین وما به این وضع راضی هستیم، من چطوری از حقش دفاع کنم؟
بعدشم، این ترکایی که میبینید اون بالا هستن، همشون مایه ننگ مان. کاش هیچ کدومشون ترک نبودن
خوب البته خیلی از همین قومیتها هم اصلا متوجه نیستن که چطور زبونشون...لباسشون...آدابشون ...داره تغییر میکنه...واسه همینم خیلی واکنش نشون نمیدن....یه دلیل دیگه هم داره فک کنم به خاطر اینه که بعد از انقلاب یه جورایی جای بزرگان قومها با ....عوض شده خوب وقتی افراد حقیر بزرگ بشن نتیجش همینه دیگه!!!

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینو چرا قرمز کردی؟

چون الان بگی کرکوک ترک نشینه، میگن با شما باشه همه دنیا ترک نشینه

نکته جالب شعر همین بود
خوب البته خیلی از همین قومیتها هم اصلا متوجه نیستن که چطور زبونشون...لباسشون...آدابشون ...داره تغییر میکنه...واسه همینم خیلی واکنش نشون نمیدن....یه دلیل دیگه هم داره فک کنم به خاطر اینه که بعد از انقلاب یه جورایی جای بزرگان قومها با ....عوض شده خوب وقتی افراد حقیر بزرگ بشن نتیجش همینه دیگه!!!
آفرین آفرین
احسنت

:gol::gol::gol::gol: