اعلام نتایج و نقد و بررسی مسابقه دکلمه خوانی شماره 02 باشگاه مهندسان ایران

fati24

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
با سلام به همراهان همیشگی تالار هنر
تشکر از همه عزیزانی که در مسابقه دکلمه شماره 2 شرکت کردند و همه دوستانی که در نظر سنجی حضور داشتند.

[h=1]تاپیک اصلی : [مسابقات تالار هنر] - مسابقه شماره 02 موسیقی | دکلمه خوانی[/h]
[h=2]تاپیک نظرسنجی : [نظرسنجی] - مسابقه دکلمه خوانی شماره 02 باشگاه مهندسان ایران[/h]

اسامی برندگان این مسابقه به شرح زیر هست:

متن شماره یک:

نفراول:
olel_albab

دکلمه002-با 22 امتیاز »»» 150 امتیاز

نفر دوم:
علی121

دکلمه001-با 8 امتیاز»»» 125 امتیاز

متن شماره دو:

نفر اول مشترک:

مهربان

دکلمه b :با 13امتیاز ‌»»»150 امتیاز

mpb
دکلمه c:با13 امتیاز»»» 150 امتیاز

نفر دوم:
olel_albab

دکلمه a: با9 امتیاز»»» 125 امتیاز

اما به رسم سپاس 50 امتیاز برای دو عزیز شرکت کننده دیگردر نظر گرفته شد.

sevda66
دکلمه003:با5 امتیاز »»»50 امتیاز

bahar_cve
دکلمه d :با1 امتیاز»»»50 امتیاز

سپاس از همراهی و توجه شما.
:gol:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
اول تشکر می کنم از خانم fati24 خوش فکر و احسان دوست داشتنی و بانو ahoo_fr پر تلاش که همت کردند و مسابقه به این خوبی برگزار کردند. من که در کنار دوستان خیلی یاد گرفتم.:gol:
از همه کسایی که اومدند و اثر من و بقیه دوستان رو گوش کردند و با نظرات مثبت و سازنده شون،ایراد های کار رو گرفتند، خیلی خیلی تشکر می کنم:gol:
من به زودی کار خودم رو نقد می کنم:D اما به علت ضیق وقت بعدا انشاءالله به حساب خودم می رسم:biggrin:
اما با همکاری یکی از بچه ها خوب باشگاه، " دانشجوی کامپیوتر"،گرامی، قرار شد که بعد از مسابقه، گفت و گویی رو آغاز کنیم تا کم کم بچه ها به ما ملحق شند و اشکالات و ایراد های خودمون رو بگیریم و کارمون رو بهتر کنیم. من برای شروع چند صفحه ای رو با بضاعت علمی کمی که دارم، آماده کردم که انشاءالله بحث خوبی بشه:

پیوست ها

• دوستان عزیز.pdf
    496.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
ممنونم ازین همه زحمتی که کشیدین بچه های گل:gol:
جناب اولی دان نمیشه فایل
اتچ شده برادر:D

بعضی ها دوبار دوبار برنده میشن
تبریکات ویژه

آخرین ویرایش:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنونم ازین همه زحمتی که کشیدین بچه های گل:gol:
فقط من صدای بچه هارو تشخیص نمیدم جز جنابان اولی و علی
:D میشه یه پست بذارین مشخص کنین صداهارو که کی به کیه;)

جناب اولی دان نمیشه فایل
اتچ شده برادر:D

بعضی ها دوبار دوبار برنده میشن
تبریکات ویژه
منم هم تبریکات ویژه به شما،:gol:
همه بچه ها برنده شدند، همه، من صدای همه بچه ها رو گوش کردم، هر کدوم یه جذابیت خاصی داشت، اگر زمان اجازه بده، دونه دونه میگم نظراتم رو:D
فایل رو همین الان دانلود کردم که، سالمه:D

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
تبریک و خدا قوت...

تبریک و خدا قوت...

درود
اول از همه از fati24 عزیز تشکر ویژه دارم بابت برگزاری مسابقه و زحمات و صبوری که در طول مسابقه به خرج دادن.آفرین ///
بعد از احسان عزیز بابت اینکه تالار هنــر را همیشه خوب و با نظم خاصی مدیریت می کنن و مسابقات متنوعی رو برگزار میکنن.تبریک و خدا قوت می گم.//
و سر آخر از شرکت کننده های محترم به خصوص برنده های عزیزم ، که با ذوق و احساس تونستن دکلمه ها رو اجرا کنن و زیبایی خاصی به مسابقه بدن.تبریک عرض می کنم.//
و تبریک به برنده های گُل .... امیدوارم که زندگیتان هم سرشار از احساس و هنـــر باشه....
در باب سخنان مهربان عزیز که پُرسیدن اسامی شرکت کننده ها رو بگن...:D
من کلا از همون اول که دکلمه ها رو دانلود کردم یه حدس هایی زدم، تعریف از خود نباشه حافظه ی تصویری و طولانی مدت قوی ایی دارم،//
فکر کنم بدونم شرکت کننده ها کدام باشن!!:D
البته اگه اشتباه گفتم یه وقت ضایع م نکنید خدای نکرده...
فقط میخوام بدونم حدسیاتم درست بوده یا نه...:D

بر اساس این لیست که اول دانلود کردم فکر کنم به ترتیب:

دکلمه 1:
جناب علی121
دکلمه 2: جناب olel_albab
دکلمه 3:
sevda66 عزیز
دکلمه 4:
مهربان عزیز
دکلمه 5:
mpb عزیز
دکلمه 6:
bahar_cve عزیز

و در آخــر هم همه ی دکلمه ها زیبا بودن، بعضی از دوستان تُنِ صدای غمگینی داشتن که باعث غمگینی و اوج تلخی شعر رو می رسوند
که بخشیش عالی بود...
و بعضی از دوستان نحوه ی خواندن و ریتم دادن به نوع گفتارشون زیبایی بیشتری می بخشید ...
و بعضی از دکلمه ها هم به دلیل انتخاب درست و به جای نوع موسیقی متن
اثر زیباتری رو به اشتراک گذاشته بودن/...

سر آخر خدا قوت می گم، و انشاالله در مسابقات آتی شاهد حضور هر چه بیشتر بقیه ی دوستان هنرمند و هنر دوست باشیم...

مانا باشید..

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
سلام و خسته نباشید به دوستان خوب شرکت کننده و همچنین به فاطی عزیز بخاطر زحماتش:gol:

تبریک به همه ی عزیزان بخاطر ارایه دکلمه های زیباشون، خوشحالم که تونستم تجربه ای رو در کنار شما داشته باشم. هرچند خیلی ابتدایی و ناپخته بود و بسیار جای کار داره چون تجربه قبلی ای نداشتم.انشاالله با نظرات و راهنمایی های شما دوستان عزیزم بتونم دکلمه های بهتری در آینده ارایه بدم.

یک پیشنهاد در مورد تاپیک ( تنها صداست که می ماند...) که مهربان عزیز در تالار مناسبت ها ایجاد کردند داشتم. به نظرم اگر این تاپیک به تالار هنر منتقل بشه، به دلیل بار هنری که داره جایگاه خیلی بهتری خواهد داشت.

برای همه ی دوستان آرزوی موفقیت و شادکامی دارم. :gol:

آخرین ویرایش:

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
با تقدیم سلام ،
و تشکر از همه ی دوستانی که به هر نحو، در اجرا و شکل گیری این سری مسابقات نقشی ایفا کردند .
به هنرمندان عزیزمون هم تبریک میگم ؛ واقعا حضور و وجود شما عزیزان ، سرمایه ی گرانبهای تالار هنر هست و به نوبه ی خودم به عنوان عضو کوچکی از تالار هنر، از مشارکت های همه ی شما عزیزان ( چه در این برنامه و چه سایر برنامه های فرهنگی و هنری تالار از قبیل عکاسی، نقاشی ، طراحی تابلوی هنری و ... ) تقدیر و تشکر میکنم و حضورتون رو در برنامه های تالار ارج می نهیم ..:gol:

و اما بعد ...
عنوان تاپیک رو ویرایش کردم ؛ این تاپیک علاوه بر اعلام نتایج ، محلی برای نقد و بررسی و تحلیل آثار دوستان به صورت دسته جمعی نیز هست و کلیه ی گفتگوهای مربوط به این دوره رو همینجا مطرح و پیگیری بفرمائید.
همچنین با توجه به پیشنهاد خوبی که در دفتر مدیریت تالار ( #63 ) ارائه شد ، پیشنهاد میدم که هر یک از دوستان عزیز ِ شرکت کننده ، در تالار گالری آثار هنری شما یک تاپیک رو افتتاح کنند و دکلمه های خودشون رو در اونجا قرار بدن ؛ که علاوه بر بازدید و استفاده اعضا در آینده ، نقد و بررسی ها و نظراتشون نیز در اونجا ارائه و ذخیره بشه .
تالار گالری آثار هنری شما ، محلی برای جمع آوری و ارائه و آرشیو تمام آثار هنری بچه های هنرمند باشگاه هست که امیدوارم همه ی عزیزان از این تالار استفاده کنند.

علاقمند بودم که در این گفتگو هایی که پیرامون آثار دوستان شکل گرفته ، حضور داشتم و شرکت می کردم ، اما متاسفانه فعلا به علت ضیق وقت ، از این فرصت محروم هستم . به صورت کلی ، میتونم بگم که همه ی دکلمه ها خیلی خوب بودند و چشم اندازی که در آینده برای سطح کیفی دکلمه ها متصور هستم اینه که هر یک از دوستان قابلیت این رو دارند که آثار بی نقص و کم نظیری رو تولید کنند.
از حضور و مشارکت همه شما سپاسگزارم .
و دیگر بقایتان ... :gol:

1393.10.15
16:15

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشید به دوستان خوب شرکت کننده و همچنین به فاطی عزیز بخاطر زحماتش:gol:

تبریک به همه ی عزیزان بخاطر ارایه دکلمه های زیباشون، خوشحالم که تونستم تجربه ای رو در کنار شما داشته باشم. هرچند خیلی ابتدایی و ناپخته بود و بسیار جای کار داره چون تجربه قبلی ای نداشتم.انشاالله با نظرات و راهنمایی های شما دوستان عزیزم بتونم دکلمه های بهتری در آینده ارایه بدم.

یک پیشنهاد در مورد تاپیک ( تنها صداست که می ماند...) که مهربان عزیز در تالار مناسبت ها ایجاد کردند داشتم. به نظرم اگر این تاپیک به تالار هنر منتقل بشه، به دلیل بار هنری که داره جایگاه خیلی بهتری خواهد داشت.

برای همه ی دوستان آرزوی موفقیت و شادکامی دارم.
ممنون عزیز دلم:gol:
مدیر تالار هم همین پیشنهاد رو دادن منم عرض کردم صاحب اختیارین :smile:
قراره منتقل شه گویا
مچکرم

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
نقد آثار شرکت کنندگان / مسابقه شماره 2 / تالار هنر 1393.10.16

نقد آثار شرکت کنندگان / مسابقه شماره 2 / تالار هنر 1393.10.16

با سلام به هنرمندان هنردوست.
خدا قوت عرض مي کنم به تمامي دوستان عزيزي که از ماه هاي گذشته در تلاش براي مهيا کردن اين مسابقه و همچنين تلاش تمامي شرکت کنندگان محترم جهت ايجاد يک رقابت سالم و موفق در کنار هم بودند. اميدوارم در رقابت هاي زندگي نيز پيروز ميدان شما باشيد. :gol:
بنده نيز به نوبه ي خود از جناب مهندس احسان مديريت تالار هنر کمال تشکر و همچنين از آهو جان عزيزم، فاطي خانم گل و تمامي شرکت کنندگان محترم و هنرمندمون نيز قدرداني و سپاس رو به جا مي آورم. همان طور که مهندس اولي الباب در چند پيام قبلي در خصوص برنامه شون اشاره نمودند و همچنين تکست بسيار جامعي رو ارائه دادند که از ايشون بابت همکاري و زحمت تقبل اين امر تشکر لازم رو دارم. نقد خودم رو با ريز مقدمه ي زير آغاز مي کنم.

در جايي خوندم نقد را بايد کاوش براي رديابي آنچه هست تعريف نمود. براي نقد ِ اثري، بايد اون رو عميقا درک کرده باشيم. زماني که اثري زيبا رو استنباط نماييم سبب فعال شدن همين درک از زيبايي ميشه و انتهاي آن نيز لذت بخشي اي هست که از اثر مي تونيم حس کنيم. يک حس شبيه رهايي از تمام موجوديت اين زمين و آرامش مطلق بعد از اون که شک ندارم همگي تجربه اون رو داشتيم.

عمدتا نقد آثار موسيقايي به صورت زير است:
× نقد فني يا تخصصي: به معناي نقدي که در متن آن از اصطلاحات و روش هاي تخصصي موسيقي دانان عملي بهره گرفته شده باشد.
× نقد سازنده: نقدي که براي برطرف کردن يک اشکال پيشنهاد مي شود.

فکر می کنم چیزی که در خصوص خواندن دکلمه حرف اول رو مي زنه اين هست که متن رو چند ده بار بخونيد تا براتون روان بشه. من هر دوي اين شعرها رو با صداي خوب يکي از خوانندگان کشورمون از سايتي دانلود کردم و گوش دادم، ايشون به قدري بر متن مسلط بودند که در هر لحظه هر طور مي خواستند کلمات رو تغيير مي دادند و ادا مي کردند و زیبایی وصف نشدنی ای اثر ایشون داشت. شعر آسمانش را گرفته يک اثر بسيار زيبا از جناب اخوان مي باشد. معناگرايي بسيار بالايي داره و در صورت حس کردن پاييز حالا تشبيه به هر پاييزي (جسمي يا واقعي) فرد مي تونه اثر رو عالي اجرا کنه! قبل از خوندن بهتر هست که از معني و توصيفات شعر آگاهي بيابيم تا بتونيم با شعر يک ارتباط دو سويه ي مستقيم داشته باشيم. آن زمان از پس اوج و فرودها خيلي خوب بر خواهيم آمد. می فهمیم که چه زمانی باید غمناک بخونیم و چه زمانی کار رو به اوج برسونیم.

خب در ادامه بريم سراغ نقد بنده که طبق فايل فولدربندي شده و به ترتيب آثار همه ي دوستان رو نقد خواهم کرد:

1.مسابقه دکلمه - متن شماره يک دکلمه ي 001:

بسيار عالي و زيبا خوانده شد. تبريک عرض مي کنم. آهنگ بک گراند مناسبي رو انتخاب کرديد. کلمات رو گيرا و کامل بيان نموديد، در واقع منظورم اين هست که کل متن رو با يک روال نخوانديد. نقطه ي اوج و فرود هم به خوبي کار کرديد. به متن هم تسلط خوبي داشتيد. ولي متاسفانه اين چيزي که عرض مي کنم از معايب کار شما نيست چون بهرحال ساختن ملودي توسط افراد و امکانات کار چندان آساني نخواهد بود و يک معضل براي تمامي شرکت کنندگان است، اينکه آهنگ رو گذاشتيد و شروع کرديد به خوندن. بهتره تا جايي که امکانش هست اوج و فرود آهنگ رو با دکلمه تطابق بديد. ولي در کل صداي نوستالژيکي داريد که هميشه ما رو به ياد گويندگان تلويزيون مي اندازه. از صداي شما نهايت لذت رو برديم و موفق باشيد.:gol:

1.مسابقه دکلمه - متن شماره يک دکلمه ي 002:
بسيار عالي و زيبا خوانده شد. تبريک عرض مي کنم. آهنگ پس زمينه از همون ابتدا يک حس نه چندان دلچسب و سرد رو داد. اين شعر فکر مي کنم به حدي سنگين هست و بهتره آهنگ هاي تا حدودي احساسي تر واسش انتخاب بشه تا سردي شعر خنثي شود مثلا در ثانيه هاي 59 اين نوايي رو که زد خوب بود ولي ابتداي شعر خير. کلمات رو گيرا و کامل بيان نموديد و اوج و فرود خوبي رو هم وابسته به آهنگ تونستيد داشته باشيد. احساس مي شد صدا خيلي پايين بود، تغيير صدا کاملا حس مي شد. در جاهايي 2 بار خوندن کلمات رو داشتيد که فکر مي کنم در ثانيه 1:39 اين مورد رو به يک بار تغيير مي داديد و سر راست متن رو مي خونديد خيلي بهتر مي شد چون لحن دوتاش متفاوت بود اولي آرام ولي دومي خير. آخر شعر رو خوب و متفاوت تمام کرديد. از صداي شما نهايت لذت رو برديم و موفق باشيد.:gol:

1.مسابقه دکلمه - متن شماره يک دکلمه ي 003:
بسيار عالي و زيبا خوانده شد. تبريک عرض مي کنم. آهنگ بک گراند جالبي داشت. وقتي ثانيه 15 گذاشته شد ناخودآگاه به سمتي رفتم که منتظر شنيدن داستان بودم که براي من خيلي جالب بود و آهنگ انتخابي به صداتون خيلي زياد مي آمد. خيلي راحت و گيرا متن رو خونديد. بعضي قسمت ها اوج و فرود خوبي داشتيد. توي بعضي قسمت ها متن رو سر راست نخونديد و مکث داشتيد مثل ثانيه 57 تا 58 که فکر مي کنم اگر متن رو سريع مي خونديد خيلي جذاب تر مي شد. در خصوص دکلمه شما نيز توصيه مي کنم آهنگي انتخاب نماييد که بتونيد شعر رو باهاش تطبيق بديد. از صداي شما نهايت لذت رو برديم و موفق باشيد.:gol:

2.مسابقه دکلمه - متن شماره دو دکلمه ي A:
بسيار عالي و زيبا خوانده شد. تبريک عرض مي کنم. شروع دکلمه خوب و منحصر به فرد بود. فکر مي کنم از شعر درک مناسبي داشتيد که توانستيد اوج و فرودهاي خوبي رو ادا کنيد. هميشه در کارهاتون سعي داريد که به نحوي کاري نوتر و جديدتر از قبل نشون بديد که نقطه ي عطف خوبي است و شنونده هميشه منتظر کار بعدي شما خواهد بود که ببينه اين بار قراره چه اتفاقي رخ بده. قسمت آخر قطعه خيلي زيبا بود، آنجايي که گفتيد "باغ بي برگي"، اين بخش آهنگ زيبايي نواخت و شما دکلمه رو به اين قسمت رسونديد و تمامش کرديد. ولي معايبي که داشت اين بود که صدا مثل ديگر آثارتون با رسايي بالا اجرا نشد، صرفا همان رسايي که در همه دکلمه ها داشتيد در اين دکلمه به هيچ وجه يافت نشد. به نظر مي رسيد، بسيار آروم مي خونديد که به آهنگ بک گراند برسيد يا آهنگ به قسمت هايي از صداتون برسه. زيبايي کارتون خيلي زياد بود که اوج آهنگ و اثرتون به هم مي رسيد ولي من احساس کردم صداتون رو بيش از حد طبيعي Slow مي کنيد تا به نقطه ي بالا يا پايين آهنگ برسه و اين ناخواسته سبب ميشه نتونيد با قدرت کلمات رو بگيد. جنس صداي شما خوب است و به نظرم نبايد اون رو تغييرش بديد، بهتره تلاش داشته باشيد آهنگي رو پيدا کنيد که به صداتون نزديک تر باشه يا شعر رو طوري بخونيد که نخوايد صدا رو آهسته کنيد. از صداي شما نهايت لذت رو برديم و موفق باشيد.:gol:

2.مسابقه دکلمه - متن شماره دو دکلمه ي B:
بسيار عالي و زيبا خوانده شد. تبريک عرض مي کنم. صدايي سراسر احساسي رو اجرا نموديد. کلمات رو خوب ادا کرديد که معلوم بودش روي متن تمرين و تسلط خوبي داشتيد. اين اثر رو خيلي دوست دارم به دليل اينکه خودت و خودت اجراش کردي در مقايسه با اثر قبلي اين رو مي گم و اين خيلي خيلي عالي بود. من هنوزم احساس اون دکلمه ي اولي رو کسب نکردم که البته نميشه هيچ دکلمه اي رو با هم مقايسه کرد ولي هنوزم منتظر خواهم ماند. در کارت بهتر بود کمي ريتمت رو تغيير بدي، مثلا يک جاييش رو سوالي يا تعجبي کني، اين مورد رو کم ديدم ولي در بعضي قسمت ها اون رو به خوبي ادا کردي که بسيار خوب بود. از صداي شما نهايت لذت رو برديم و موفق باشيد.:gol:

2.مسابقه دکلمه - متن شماره دو دکلمه ي C:
بسيار عالي و زيبا خوانده شد. تبريک عرض مي کنم. اول از همه بگم آهنگ بک گراند بسيار خوبي رو پيدا کرديد، يعني کلمه ي پاييز رو به خوبي ادا کرد. صداي بسيار خوبي داريد که به همين آهنگ مي آمد ولي نکته ي مهمي که در قسمت هاييش رعايت نکردي گفتن کلمات بود. رسا اونها رو ادا نکردي و دقيقا ريتم دخترونه داشت مثل دقيقه 1:12 دو لحن متفاوت در شعر يا 2:3 که مشخص بود. اوج و فرودهات خيلي خوب بود، يعني سراسر شعر اين به من ابلاغ شد که شعرت به حالت يک دست خونده نشده است و اين اوج کارت رو بيان کرد که خيلي خيلي لذت بردم. نواي بک گراندت هم به نحوي زيبا زده بود که من همچين احساسي نداشتم که فرضا شعر همراه با اون ملودي بايد خونده بشه و به هر نحوي جاي کار خوبي داشت. از صداي شما نهايت لذت رو برديم و موفق باشيد.:gol:

2.مسابقه دکلمه - متن شماره دو دکلمه ي D:
بسيار عالي و زيبا خوانده شد. تبريک عرض مي کنم. اثر زيبايي بود. بهتر بود بعضي از قسمت هاي شعر در بيان آن سر راست تر اون رو مي خونديد. در دکلمه ي شما نيز اوج و فرودهاي خوبي داشت، تمام تلاشتون رو به کار برديد تا دکلمه يک ريتم اجرا نشه که خوب بود. بک گراند بهتري رو مي شد براي اين شعر انتخاب کرد چون اين آهنگ اوج و فرود کمي داشت در عوض شعر اوج و فرودش زياد بود. از صداي شما نهايت لذت رو برديم و موفق باشيد.:gol:

در پايان اين گفتمان نيز از تمامي شرکت کنندگان عزيز نهايت تشکر رو دارم و از خداوند منان براي همه ي شما عزيزان شادماني و موفقيت روز افزون آرزومندم. موفق و پيروز باشيد.:gol:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
نقد متن شماره یک

نقد متن شماره یک

1.مسابقه دکلمه - متن شماره يک دکلمه ي 001:
کیفیت فایل صوتی این اثر، خیلی خیلی بهتر شده نسبت به کار قبل، میکس آهنگ و صدا به خوبی صورت گرفته، نویز ها تا حد زیادی گرفته شدند، اما صدا در اتاقی ضبط شده که حالت room داره، اگر عمری باشه در مورد این قضیه بیشتر صحبت می کنم، این مشکل میتونه به فاصله صدای خواننده و کمیکروفون ربط داشته باشه، بعضی جاها، حد بالای صدا از کیفیت اثر بالاتر میره، مثلا شما فرض کنین که صدای شما فرکانس 20000 هرتز داره و فایل ضبطی شما ماکسیمم 18000 تا رو جواب میده در این صورت صدای خواننده یک دفعه بالا میره، برای مثال برای روی "آ" در ثانیه 21، لااقل دوباره در حرف "الف" در ثانیه 38 و غیره.
موسیقی مناسبی انتخاب کرده بودید، پیوستگی خوانش اثر عالی بود، اما در بعضی جاها آهنگ کار خودش رو میکرد و خواننده کار خودش رو. سکوت ها عالی بودند ولی بهتر بود با اوج و فرود موسیقی همگام می شدند. تاکید ها عالی بودند، لحن اثر و قدرت کلام و حجم صدا خوب بود. مثلا بگو کی باران خواهد آمد؟ در اولین باری که این رو میخونید کاملا حس منتقل میشه، یعنی فرض کنین دارین برای فردی تعریف میکنین این قضیه رو، با خوندن این جمله برای اولین بار کاملا حس منتقل شد، اما بار دوم که تکرار کردین یه تناقض پیش اومد، یعنی انگار دارین یه قضیه رو تعریف می کنین، اما با تکرار این حس به شنونده منتقل میشه که دارید یه اثر رو می خونین و حس آمیزی متفاوت میشه.
بعضی جاها تشدید اضافه روی حروف میذارین که درست نیست، مثل در دقیقه 1:24 روی باران و حرف "ب" این قضیه اتفاق می افته. به نظر می رسه تا قبل از ثانیه 17 که "شمردن یکی در میان حروف دریا بود" اگر با فرود صدا همراه میشد، بهتر بود، طوری خونده شده که انگار جمله بعدی مکمل هست، فردی رو تصور کنین که با حسرت نسبت به اتفاقی در گذشته اشاره میکنه که نمی خواسته اون طور پیش بره. در بقیه این اثر این حس رو به راحتی میشه فهمید.
اوج و فرودتون عالی بود، معرفی اثر و گفتن باشگاه عالی بود و حس آمیزی رو تغییر نمیداد. بازی صدا و تلفظ حروف خیلی خوب بود، قطب جد در آخر کلمات به خوبی تلفظ می شدند و سکت در اون ها مشهود بود که عالیه. و در نهایت دلنشین بودن اثر فاکتوری هست که شنیدن این اثر رو لذت بخش میکنه. تبریک میگم :gol:
1.
مسابقه دکلمه - متن شماره يک دکلمه002:
در دقیقه 1:10 مقداری صدا در روی کلمه" آرامش" از کیفیت اثر، فرکانسش بیشتر شده، همین قضیه در دقیقه 1:22 وجود داره، جمله "ایا سکوت ..." که در دقیقه های 1:38 تا 1:45 دو بار تکرار شده، درسته که میخواد با سکوت اول مفهوم سکوت رو القا کنه اما آیا سکوت دومی یکم حس آمیزی ش کم شده.
1.مسابقه دکلمه - متن شماره يک دکلمه ي 003:
آهنگ آرامش بخشی انتخاب شده، تسلط خواننده اثر خیلی خوب هست، کیفیت فایل صوتی و میکسش جالب نیست، اگر نویز ها و میکس خوب انجام میشد، کیفیت اثر چند برابر میشد، حالت جملات از نظر سوالی، تعجبی و ... و به طور کلی خوانش اثر و لحن و بازی با صدا خیلی خوب بود، ابتدای اثر حس آمیزی کم بود، اما از ثانیه 50 به بعد حس آمیزی خوب شد، فن بیان خوبی دارید، اثر دلنشینی شده، خیلی خوبه، اما اگر غم توی اثر بیشتر به چشم می اومد خیلی خوب بود، شما به درستی با توجه به لحنتون موزیک رو انتخاب کردید، یعنی لحن انرژی بخش و آرامش بخشه، موسیقی هم همین طور، به نظر میرسه این از روحیه آروم شما سرچشمه می گیره، اما فضای شعر اندکی غمناک هست. تبریک میگم :gol:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
متن شماره 2

متن شماره 2

2.مسابقه دکلمه - متن شماره دو دکلمه ي A:
انتقادات خانم "دانشجوی کامپیوتر" کاملا به جاست، فقط من دو تا نکته اضافه کنم، اون هم اینکه در دقیقه 1:15 خوب "تار پودش باد" تلفظ نشده، در دقیقه 1:36 بهتر بود جمله با فرود همراه میشد، چون خود جمله کامل هست، در دقیقه 1:50 به بعد نیست سه بار تکرار شده که ایده خوبی هست ولی خیلی خوب حس آمیزی نداره.

2.مسابقه دکلمه - متن شماره دو دکلمه ي B:
فضای شعر خفقان زمان پهلوی رو به تصویر میکشه، حس آمیزی باید متناسب با اون باشه، آهنگ ملایم خوبی هست اما با لحن خواننده همخوانی نداره، سرعت خواننده اثر بیشتر از آهنگ هست، کلمات به خوبی ادا شدند، البته تاکید هایی در کلمات به کار گرفته شدند که مثلا خواهد یا نمی خواهد در درقیقه 1:24، این استرس زیاد روی کلمات اگر کمتر بود خیلی اثر بهتر میشد، سکوت ها با آهنگ همخوانی ندارد، پیوسته خوندن متن عالی هست، حفظ لحن در کل متن و پیوستگی فضا سازی عالی هست، در آخر که پادشاه فصل ها پاییز میگین اون قسمت اگر با فرود همراه بود عالی بود، کیفیت اثر از لحاظ ضبط عالی بود، یکم نویز در اثر بود، به نظر می رسه صدای آهنگ و خواننده با هم ضبط شدند و میکس خوب نیست. آخر اثر بهتر بود "مسابقه دکلمه باشگاه مهندسان ایران" با لحنی متانسب با اثر بیان می شد، همونطور که بچه ها هم اشاره کردند اینجا لحن شاد و کمی بی استرس تر هست. بازی صدا هم خوب بود. تبریک می گم:gol:
2.مسابقه دکلمه - متن شماره دو دکلمه ي C:
فضا سازی آهنگ عالی بود، کیفیت فایل ضبطی و میکس خوب نیست، اگر نویز رو می گرفتین خیلی خوب میشد، لحن مناسبی انتخاب کرده بودین، خیلی خوب با فضای شعر ارتباط برقرار کردین و خیلی خوب به خواننده منتقل کردین، تلفظ حروف شارپ نیست، مثلا "تنگ در آغوش" در ثانیه 25 تا 29، بی برگی رو خوب در ثانیه 37 خیلی خوب تلفظ کردین، یعنی حرف "ر"، حرف"ت" در ثانیه 42 مشدد تلفظ میشه که درست نیست، "د" که از حروف قطب جد هست در ثانیه 52 تلفظ نمیشه، اخبار گو ها رو نگاه کنین یا دکلمه خون های خانم، این حروف اگر آخر کلمات بیان خیلی واضح تلفظ میشند، حرف"ر" در دقیقه 1:12 روی "هر" خوب تلفظ نشده، دقیقه 1:15 تا 1:19 صدا پیچش خاصی داره، و حروف مخصوصا"ر" به گونه های مختلفی تلفظ شده، بهتر بود شروع " گر ز چشمش پرتوی گرمی نمی تابد" با شروع مجدد آهنگ شروع میشد، آهنگ سکوت میکنه، شما زودتر شروع می کنین، در دقیقه 2:04 اسب یال افشان با تاکید اضافی روی الف "اسب" همراه هست که اگر نبود بهتر میشد، بازی صدا، دلنشینی و صوت و لحن عالی بود. صدای شما خاص هست، صدای شما استحکام خاصی داره، اگر تلفظ حروف رو دقت کنین و واضح تلفظ کنین عالی میشه. تبریک میگم:gol:

2.مسابقه دکلمه - متن شماره دو دکلمه ي D:
موزیک بسیار متناسبی انتخاب کردین، صدای شما استحکام خاصی داره، خیلی خیلی خوب حروف رو تلفظ می کنین، صداتون اگر کمی تقویت میشد و از نظر ضبط بالاتر بود خیلی خوب میشد، انگار از میکروفون خیلی دور هستین، لحن خوبی دارید، تاکید ها بعضی جا ها خوب هستند مثلا در نمی خواهد ثانیه 59 خوب هست اما در نیست دقیقه 1:12 خوب نیست، فراز و فرود ها نیاز به کمی کار داره، سکوت ها عالی بودند، در گفتن گر ز چشممش پرتوی گرمی نمی تابد و ... کمی اوج گرفتین که به نظرم متناسب نیست، یه چیزی که توجه من رو جلب کرد، صاف بودن صدای شما هست، یعنی وقتی اوج می گیرین صدای شما به اصطلاح خارج نمی زنه و نمی لرزه، این عالی هست، یعنی شما فاکتور اصلی دکلمه یعنی مسلط بودن بر صدا رو دارید، صداتون هم جنس خاصی داره، اگر این اشکالات برطرف بشه عالی میشه، کیفیت اثر از لحاظ میکس و ضبط خوب نیست که اگر روش کار کنین عالی هست. تبریک می گم:gol:

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
نقد مسابقه دکلمه خوانی شماره 2:

نقد مسابقه دکلمه خوانی شماره 2:

درود.
اول بگم من کوچک تر اونی هستم که بخوام آثار دوستای هنرمندم رو نقد کنم...
تنها به جهت احترام گذاشتن به دوستانم و نظر دادن میگم..

مسابقه دکلمه-متن شماره1:
..
دکلمه 001:تُن صدا بلندتر از موزیک متنِ که به نظرم عالیِ.اما ریتم خواندن دکلمه بیشتر به سمت روایت کردن یک داستان و یا متن ادبی هست،
تا دکلمه خوانی..موزیک متن هم مناسبِ.
دوست خوبم.. ماشاالله صدای بَم و رسایی دارند که به نظر حُسن خوبیِ.
ایشون به نظرم بدون موسیقی هم میتونند دکلمه رو خوب ادا کن.
فقط نوع خواندشون به شکل یک راوی هست که این هم به جای خودش عالیِ در حیطه راوی گری...حس متن رو خوب ادا کردن.عالی بود.:gol:

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
دکلمه 002: موزیک متن به تنهایی بیانگر حالت و مفهوم دکلمه هست.موسیقی مناسبی انتخاب شده.کاملا میشه از ملودی موسیقی اوجِ تلخی دکلمه رو حس کرد. و همچنین دکلمه خوانی هم خوب بوده .. به طوری که با موسیقی متن هماهنگی خوبی ایجاد کرده. مچ شدن.طرز ادا کردن کلمات و نوع گفتار هم عالیِ اما فقط کمی ریتم دار نیست.یعنی نوع گفتار دکلمه فقط با موسیقی ریتم پیدا میکنه به نظرم ،
البته این موضوع هم برمیگرده به گفتار و بیان هر شخص که ذاتی هست.البته با کمی تمرین تغییر پیدا میکنه. صدای گرمی دارن ،اما موزیکال نیست...
در مورد خود دکلمه به نظرم این دکلمه متنش غمگینِ، تلخی ها و نداشتن ها رو داره نشون میده البته به من این حس رو منتقل میکنه اما قشنگی این متن این ِ که آخر متن به امید و داشتن ها اشاره میکنه به آمدن باران...
خیلی خوبه این جور دکلمه ها رو مثلا با موزیکی که آخرش با صدایِ باران، تموم بشه زیباتر میشد.
اول شعر اوج غمگینی و بعد یه شروع تازه ...
البته این نظر شخصیِ و سلیقه ای هست خیلی از هنرمندهایی که دکلمه میخونن موزیک متنشان ساده بوده،
اما نوع گفتار شون به دکلمه مفهوم زیباتری به اثر بخشیدن.عالی بود.:gol:
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
دکلمه 003:صدای دلنشینی دارن.. و با احساس نوع ادا کردن کلمات خوب. و خیلی واضح و روان متن رو ادا کردن .اما به نظرم نوع گفتار متن بیشتر به سمت روایت کردن یک داستان هست یا دکلمه خوانی..موسیقی متن هم خوب اما به نظرم زیاد مناسبِ این دکلمه نیست.. حس دکلمه رو منتقل نمی کنه.
تنها چیزی که میشد درک کرد نوع گفتار و احساس خواندن ایشون بود به نظرم.نوع گفتار دلنشین یعنی اگه روایت کردن یه داستان بود ،
آدم مشتاق میشه برای گوش کردن دوباره داستان و همچنین گوش کردن تا آخر داستان. عالی بود.:gol:

مسابقه دکلمه-متن شماره2:

دکلمه A: موسیقی متن زیباست. و باز هم اوج غمگینی دکلمه رو میشه کاملا حس کرد.
اول متن صدای باران اومد برام جالب بود
به آدم حسِ باران پاییزی رو منتقل میکنه..
نوع گفتار هم عالیه.این دکلمه ریتم بهتر و بیشتری داشته و نوع گفتار از حالت بدون ریتم تغییر کرده.جالبش اینِ که با نوع موسیقی نوع گفتار هم تغییر میکنه مثلا یک قسمتی که موسیقی اوج میگیره صدا هم اوج میگیره یا مثلا قسمت که موسیقی غمگینی دکلمه رو نشون میده نوع گفتار هم غمگین میشه خیلی خوبه به نظرم به این شکل حس رو کاملا به شنونده متنقل میکنه.
و یه چیز دیگه این که آخر متن گوینده متن خودشو معرفی میکنه خوبه به نظرم.مثلا میشد وقتی متن کاملا تموم شد و موزیک همچنان در حال پخش شدن هست. صدای موزیک کم بشه خیلی کم کم ،تا گوینده خودشو معرفی کنه بعد دوباره صدای موسیقی کمی بلند بشه و تا جایی که دوباره صدای موسیقی کم بشه و تمام بشه .این هم ایده ی حالبی میشه برای پایانِ دکلمه.عالی بود.:gol:
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

دکلمه B:حس دکلمه خوانی زیباست.، به طوری که بدون موسیقی هم حس به شنونده منتقل میشه.
اما موسیقی متن به نظرم زیاد با نوع دکلمه هماهنگ نیست. به نظرم بدون موسیقی هم زیباتر میشد.عالی بود.:gol:

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

دکلمه C :نوع موسیقی متن زیباست...
با متن هماهنگی ایجاد کرده.. و همچنین نوع گفتار گوینده هم خوبِ .
خوب و روان ادا شده. و حس متن رو به شنونده انتقال میده. فقط کمی برای دکلمه خوانی جای تمرین بیشتری می طلبه.
تا نوع گفتار روان تر و گویا تر بشه.عالی بود.:gol:

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
دکلمه D:موسیقی متن قشنگ .
و نوع گفتار خوب.اما خیلی غمگینِ. یعنی کلا نوع گفتار و نوع موسیقی هر دو با غمگینِ.غمگینی متن زیباست.
اما موسیقی متن ودکلمه خوب با هم هماهنگ نشدن. باید به شکلی باشه که تنها حس غمگینی به شنونده منتقل نشه.اما کلمات به جا و خوب ادا شده. نوع خواندن به یه شکل بوده یعنی متن اوج نمیگیره. نوع گفتار کم و زیاد نمیشه.
حالت خواندن به یه شکل بوده. باز جای تمرینی بیشتری می طلبه.
عالی بود.:gol:
.
.
.

در کل آثار همه ی دوستان به جای خودش و با حس و حال خودش زیبا بوده.
هر شخصی با توجه به حس درونی ،گفتار و همچنین نوع موسیقی متن دکلمه رو ادا کرده.
اما به نظرم یکی انتخاب موسیقی متن خیلی مهمِ برای دکلمه خوانی و دوم حس خواندن متن.
که از همه مهم تر همان حس خواندن متنِ.
هنرمندی که متن رو خوب درک کنه و بتونه خیلی خوب حس دکلمه رو به شنونده انتقال بده بدون موسیقی هم میتونه این حس رو انتقال بده.
از شنیدن متن های شما عزیزان دوباره لذت بردم. موفق باشید...

پ.ن: یه نقد کوچک در ارتباط با مسابقه دکلمه خوانی؛
متن های انتخابی برای مسابقه خیلی غمگینِ. البته زیبا.
دوره ی اول مسابقه خوب بود ولی این دوره هر دو متن غمگین بود...
خواهشم اینِ متنهایی انتخاب کنید ، که نه خیلی غمگین باشه و همچنین نوعِ متن فرق کنِ تا هنــر دکلمه خوانی دوستان بیشتر نمایان و ماندگارتر باشه.