اعلام حضور کلیه اعضای انجمن مهندسی برق جهت طراحی و ساخت کنترلر سی ان سی

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
ال این وان و امبدد و استند الون نباشند و پی سی بیس باشند فروش نمیروند اپن لوپ باشند و خطا بدهند و یوزر پسند نباشند خریدار ندارند جی اس کای گران و ایراد دار و اپن لوپ بازهم خریدار دارد.

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
من توکل به ذات احدیت کردم و بسم الله گفتم و شروع کردم همه اینارو هم بهتر میدونم ولی اینده رو هم در نظر گرفتم من هاست تاسوان سینتک تایوان جی اس کا چین اچ ان سی چین و هند رو از نزدیک دیدم و هیگر من چین و تایوان رو او ام ساز های فانوک تو چین رو تو یه ساختمون دو طبقه دارند طراحی دولوپ دیباگ توسعه تولید و فروش رو به کل حهان انجام میدند و میفروشند تو ایران روی چوب های فکستنی یا ادتک میبندند یا پولشون نمیرسه میرن با پی ال سی یا برد مچ و رادونیکس و لینوکس ماس مالی میکنند ۸-۹ هم هزینه میزارن رو دستشون کپ فانوک رو بفروشی ۶ تومن مشنری نداره؟

ARC_2008

مدیر بازنشسته
سوال اول و اخر هم کردیم استراکچر و ابزار تست هم داریم.توی ایران کو هایدن هاین و فانوک و برای نصب یا زیمنس بالاتر از ۸۰۲.دو دستگاه ۸۴۰ دی دارمبیایید نصبش کنید و دیسکتهایش را پیدا کنید.برای هاست برنامه نوشتم یعنی چی؟یعنی نصب و راه اندازی کردید خوب چه ربطی داشت؟
منظورم این است که روی دستگاه سه محور هاست ( دنده زن پینیون کرانویل را می گویم نه برند کنترلر سی ان سی هاست ! ) یک کنترل نوشتم .

ARC_2008

مدیر بازنشسته
من توکل به ذات احدیت کردم و بسم الله گفتم و شروع کردم همه اینارو هم بهتر میدونم ولی اینده رو هم در نظر گرفتم من هاست تاسوان سینتک تایوان جی اس کا چین اچ ان سی چین و هند رو از نزدیک دیدم و هیگر من چین و تایوان رو او ام ساز های فانوک تو چین رو تو یه ساختمون دو طبقه دارند طراحی دولوپ دیباگ توسعه تولید و فروش رو به کل حهان انجام میدند و میفروشند تو ایران روی چوب های فکستنی یا ادتک میبندند یا پولشون نمیرسه میرن با پی ال سی یا برد مچ و رادونیکس و لینوکس ماس مالی میکنند ۸-۹ هم هزینه میزارن رو دستشون کپ فانوک رو بفروشی ۶ تومن مشنری نداره؟
خوب بیا من فانوک تولید شده در چین را به شما می دهم پنج تومان ! . فانوک جزو برندهای داغون اروپایی است . تا باهاش کار نکنی نمی توانی متوجه باگ هایش شوی . حالا چین رفته از روی فانوک کپی کرده اسمشو گذاشته جی اس کا ( حتی در دی ان سی اسمش را فانوک انتخاب می کنی ) . جی اس کا مدل 983 کلوز لوپ آنالوگ هم دارد. ولی شما هیچ وقت نمی توانی با بازار جی اس کا رقابت کنی .
عیبی هم ندارد . اگر توکل به ذات احدیت کرده اید که خیلی عالی است . ولی با توکل به ذات احدیت راهتان را بیراه نروید. دوستانی کنار ن هستند که مدیران تولید و دیزاینرهای شرکت های تولید کننده قطعات الکترونیکی ایران هستند. همه ازاین که عمر خودشان را اشتباه مصرف کردند... ناراحت و پشیمانند. من پشت ماشینم بنشینم و با توکل به ذات احدیت پامو بزارم روی پدال گاز و به سمت دیوار حرکت کنم. خوب به ذات احدیت قسم که ماشین دویست میلیونی ام نابود می شود ! . عمر شما هم همین ماشین است. درست راه را انتخاب کن برادر. عمر شوخی بردار نیست. یا علی

ARC_2008

مدیر بازنشسته
راه را من نشانت می دهم . آینده .... http://texcomputer.com من جای شما بودم روی این محصول وقت می گذاشتم. نماینده اش آقای سرایانی است.
..
.
.
.
اسم مرا در این تالار گذاشته اند " مدیر بازنشته " !!! . ما که بازنشت شدیم . حالا نوبت شما جوانان است. و امید ما به شما!.

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
سلام بنده جوان نیستم پیر چهل ساله ای شده ام فانوک ژاپنیست نه اروپایی.تا چند سال قبل وقتی گوان سیکوانگ نمایندگی جی اس کا رو میداد بمن و بخاطر گرانیش قبول نکردم و داد به اقای جابری کلوز لوپ نداشت بعدا اومد تبریز نمایندگی بمن بدهد بفروشم به ماشین سازی گفت در حال تولید کلوز لوپیم و گرانتر از بقیست حتی هاست.تکس را میشناسم پیسی بیس است با اقای سرایانی چندین بار جلسه داشتم سالیان قبل.فانوک کلوز لوپ کپ فانوک روی تعداد بدهید ۴ تومن مشتری هستم.دو هزارتاست ریمارکش ما خواستیم با هزار تا بسازیمش.اون نفری که تو ایران کپ فانوک ساخته رو لینک کنید بمن مشتریشم ولی کپ فانوک و کلوز.با همه کنترلر ها کار کردم و باگهایش را میدانم ا مازاترول و یسنگ و نوم بگیر تا ادونتک و انگل هارد و فاگور تا هایدن هاین و زیمنس و هاست و ادتک و فانوک و ای سی اس و چیزایی که یادم نیست

Ali_202

عضو جدید
خوب بیا من فانوک تولید شده در چین را به شما می دهم پنج تومان ! . فانوک جزو برندهای داغون اروپایی است . تا باهاش کار نکنی نمی توانی متوجه باگ هایش شوی . حالا چین رفته از روی فانوک کپی کرده اسمشو گذاشته جی اس کا ( حتی در دی ان سی اسمش را فانوک انتخاب می کنی ) . جی اس کا مدل 983 کلوز لوپ آنالوگ هم دارد. ولی شما هیچ وقت نمی توانی با بازار جی اس کا رقابت کنی .
عیبی هم ندارد . اگر توکل به ذات احدیت کرده اید که خیلی عالی است . ولی با توکل به ذات احدیت راهتان را بیراه نروید. دوستانی کنار ن هستند که مدیران تولید و دیزاینرهای شرکت های تولید کننده قطعات الکترونیکی ایران هستند. همه ازاین که عمر خودشان را اشتباه مصرف کردند... ناراحت و پشیمانند. من پشت ماشینم بنشینم و با توکل به ذات احدیت پامو بزارم روی پدال گاز و به سمت دیوار حرکت کنم. خوب به ذات احدیت قسم که ماشین دویست میلیونی ام نابود می شود ! . عمر شما هم همین ماشین است. درست راه را انتخاب کن برادر. عمر شوخی بردار نیست. یا علی

البته فانوک معتبر ترین سازنده کنترلر در دنیاست. شما اگر به منابع مختلف مراجعه کنید خواهید دید که فانوک لیدر تولید و فروش کنترلر در بازارهای اصلی دنیا ست. بعنوان نمونه من لینک معتبر زیر را قرار دادم تا ببینید.
http://www.engineering.com/Products.aspx?page=comp/FAN011

در لینک بالا سهم بازار فانوک را ۶۵ درصد عنوان کرده که اگر به تعداد تولید کننده های بسیار معتبر مثل زیمنس - میتسوبیشی - فدال - فاگور - هایدن هاین - آلن برادلی - بریجپورت و تعداد دیگر ( بدون ذکر نام جی اس کا و برندهای چینی و تایوانی چون در بازار دنیا این شرکتها مطرح نیستند ) شما میبینید که سهم یک شرکت بتنهایی بیشتر از مجموع سهم بازار سایرین است.

خلاصه اطلاعات بازار استارتر تاپیک تا حد زیادی صحیح است وما هم از بازار همین فید بکها را میگیریم . البته منظور من اطلاعات از بازارهای جهانی است . شما اگر سال گذشته به نمایشگاه شیکاگو تشریف میبردید حتما میدید که تمام ماشین سازهای معتبر آمریکایی و سویسی از کنترلر فانوک استفاده کرده بودند.
اما در مورد بسیاری از مسایل فنی با استارتر تاپیک موافق نیستم. و من هم معتقد نیستم که با این روش بتوان به رقابت با برندهای معتبر دنیا مانند فانوک و زیمنس رفت. چطور میتوان با گروهی که بعضی از آنها حتی نمیدانند Real-time چیست کنترلر پیشرفته ساخت ؟ باید ابتدا پروژه بدقت از نظر فنی مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد و در مرحله بعد برای تخصصهایی که در مرحله اول نیاز آنها مشخص شد به سراغ متخصصین آن رفت و شاید لازم باشد که این متخصصین را در خارج از ایران پیدا کرد.

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
بله کاملا درسته.
در مورد طرحهای درامد زاییتون هم بفرمایید اماده همکاری هستم.عمرم که گذشته محصولی در سطح روتین جهان بسازیم.تکس رو چیکار کنم؟

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته فانوک معتبر ترین سازنده کنترلر در دنیاست. شما اگر به منابع مختلف مراجعه کنید خواهید دید که فانوک لیدر تولید و فروش کنترلر در بازارهای اصلی دنیا ست. بعنوان نمونه من لینک معتبر زیر را قرار دادم تا ببینید.
http://www.engineering.com/Products.aspx?page=comp/FAN011
چطور میتوان با گروهی که بعضی از آنها حتی نمیدانند Real-time چیست کنترلر پیشرفته ساخت ؟ باید ابتدا پروژه بدقت از نظر فنی مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد و در مرحله بعد برای تخصصهایی که در مرحله اول نیاز آنها مشخص شد به سراغ متخصصین آن رفت و شاید لازم باشد که این متخصصین را در خارج از ایران پیدا کرد.
من انصراف دادم دوست عزیز از اولش هم که من اومدم تو این تاپیک گفتم من نمیتونم ولی بازم فک نمیکردم انقدر مباحثش سنگین باشه. تا اینکه مطالعه کردم و فهمیدم که از توانایی من خارجه. من خیلی پیگیر کارتون هستم و خدا کنه که با یه تیم قوی کارو شروع کنید. و به ثمر برسونید.

aliila1359

عضو جدید
کمی در مورد تفکر و ایده ای که دارید می خواهم صحبت کنم. ببینید دوستان . برادران و خواهران من . کسی در ایران از شما کنترلر ساخت باشگاه مهندسان ایرانی !!! نمی خرد.
با تشکر از نطریات شما .
این حرف شما یک قضیه نیست . اگر هم باشه برمبنای علم منطق نمی تونید ثابتش کنید .
حتی اگر تا حالا اینطوری بوده باشه میتونه از امروز عوض بشه .

اگر خیلی دستگاه داغون باشد جی اس کا ( ببخشد آقای جابری اگر می خواند ! ) . یا کنترلر هاست و از این برندهای چینی رایج که زمانی می آید و بی سر و صدا می رود

اگر دستگاه داغون باشه یعنی طرف پول درست حسابی نداره هرچیزی که عملش رو راه بیندازه میخره . اما مساله اینه که الان تو بازار چی داریم ؟ که هم ساپرت بشه هم کار کنه . نصب یک کنترلر cnc با نصب یک یخچال ساید بای ساید فرق داره . یک چند روز که با آقای قهمانی رفتیم سراغ چندتا شرکت الان تو تبریز اکثرا هاست می خرن . 11 میلیون قیمتشه اول پول میگیره 3 ماه بعد وارد میکنه . خوب چرا ؟

برای یک هاست نشستم یک سی ان سی نوشتم . یا مهندس صاقی که شما نمی شناسیدش ! نشسته یکی نوشته و یا مهندس زمانی ( حامی سی ان سی ) ... ولی هیچ کدام این کنترلرها را دیگر تولید نمی کنند.

مشخصات کنترلری که نوشتین چی بود . پلتفرمش چی بود ؟ اینترفیسش چی بود ؟ تمام استاندارد های gcode توش بود ؟ I/O چطوری برنامه ریزی میشد ؟ کلوز لوپ بود ؟ ماکزیمم دقت (Precision) تکرار پذیری (reproducibility) صحت (Accuracy) و reliability قابلیت اطمینان و شتاب و یا سرعت که ازش گرفتین چی بود ؟ و همینطور جعبه اش و کنترل پنلش و اپراتور پنلش و پاورش و ..... چی بود ؟
این دوست های که نام بردین ساختن مشخصات کنترلر اونها چی بود ؟

آخرین ویرایش:

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
هزار بار گفتم انرژی منفی و ایه یاس نخونید قرار نیست همه چیو گروه بدونن الحمدلله سورس برای مطالعه های تک پره و صاف و روون با دیاگرام و الگوریتم نوشته شده و در دسترسه.

ahmadshokhmgar

عضو جدید
سلام جناب مهندس بزرگوار از این که این حقیر را به گروه خود دعوت نموده اید بسیار خوشحال هستم
امیدوارم که بتوانم در خدمت شما عزیزان باشم

ahmadshokhmgar

عضو جدید
دوستان عزیز تا حدودی مطالب این تاپیک را خواندم
یک سیگاری می گفت من هر روز سیگار را ترک می کنم.
شاید هیچ کس به اندازه من خسارت ساخت کنترلر را نخورده باشد.
به سبک ها و روشهای مختلف کنترلر ساختیم ، دقت کنید کنترلر ساختیم اما هیچ کدام به نتیجه نرسید.
یکی از آن کنترلر ها رادونیکس معروف است که 50 درصد سهام آن برای این حقیر بود.
اما رادونیکس هم یک کنترلر درست و حسابی نیست.

ahmadshokhmgar

عضو جدید
مشکل اصلی ساخت کنترلر توانمندی علمی در ساخت برد و یا نوشتن نرم افزار آن نیست.
قدرت اصلی یک کنترلر در مدیریت پروژه آن می باشد. یک برنامه جامع و هدفمند.
سرمایه گذار معلوم ، پلن مهندسی معلوم. زمان ساخت و زمان تست و زمان فروش معلوم.
مدیریت اگر نباشد یکصد نفر از فوق تخصص های الکترونیک و نرم افزار را دور هم جمع کنید یک سال بعد هیچ از آنها نخواهد بود.

aliila1359

عضو جدید
من دنبال یک کنترلر حلقه بسته ای هستم که قیمت تمام شدش تا 500 هزار تومن باشه .واصلا برام مهم نیست شبیه فانوک هم باشه .فرض کن به جای اپراتور پنل از یک صفحه کلید کامپیوتری 103 کلید استفاده بشه اینطوری حتی بهتر هم میشه قیمتش فقط 15 هزار تومن است سالی یکبار هم نوشو میخرم تا چرک نشه . کنترل پنلش کلا نرم افزاری و مبتنی بر ماوس باشه .lcd نداشته باشه . بشه بهش مانیتور وصل کرد بازهم چه بهتر .میتونم مانیتور 7 اینچی بهش وصل کنم قیمتش 180 هزار تومنه . هروقت خواستم مانیتور 50 اینجی بهش وصل میکنم .منبع تغذیه استند الون نداشته باشه . از منبع تغذیه لپ تاپ استفاده کنه .اتفاقا بهتر هم میشه . هروقت خراب شد با 30 هزار تومن تعویض میشه .دیگه لارم نیست یک ماه دستگاه روبخابونم از چین یک قطعه شو بفرستن . dnc هم از طریق شبکه اترنت باشه هم rs232 .

آقای شخم گر نظرتون راجب کنترلری شبیه کنترلر بالا چیه ؟ فرض کنید دقتش شش رقم اعشار فیدریتش تا 20 متر در دقیقه هم برسه 3 محور ایندکس و 3 محور روتاری داشته باشه .کلوز لوپ کامل باشه .تکرار پذیری و قابلیت اعتماد بسیار بالایی هم داشته باشه .
جی کد ها رو 100 بلوک 100 بلوک پردارش کنه ایراد های هاست رو هم نداشته باشه .قیمتش بین یک تا 3 میلیون تومن باشه .

شما خودت همچین کنتذلری رو میخری ؟

آخرین ویرایش:

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام آقای شخمگر
مطمئنا شما از افراد باسابقه توی این پروژه هستید. منه تازه کار یه سوال داشتم. یکی از اساتید خوب الک ما دکتری دانشگاه تهران (من فقط درس دادن ایشونو دیدم ) واسه ما خاطره ای از یه پروژه ی خوب تنظیم دمای کوره در مازندران که نواقص کوچیکش باعث یه مشکل بزرگ شد وکلی آبروریزی که بماند این استاد بعده ها که نشسته تحلیل کرده دیده که نویز ناشی از صوت داخل کارگاه بر روی سیم باعث شد اصلا سیگنال کنترل اثر نکنه. در کل میگفت که ما کلا به ریزه کاری ها و چیزای پیش پا افتاده در طراحی توجه نمیکنیم و این باعث میشه که یا محصول ج نده و یا محصول بی کیفیت بشه. یا پدرم میگه که نحوه ی سیم کشی ها شبکه های برق رسانی که قبل انقلاب امریکایی ها انجام دادند که جای سیم فازو نول با هم فرق میکنه. یا پروژه های برق رسانی به نقاط صعب العبور که چقد واسشون مهم بوده به طبیعت صدمه ای نخوره. یا حتی اگه بریم خیلی از همین سیستم های زاپنی مهندسی معکوس انجام بدیم بازم به خاطر چیدمان نادرست خودمون ممکنه خوب کار نکنه.
اصلا تو دانشگاه های ایران حتی درسهای تئوری نویز و اغتشاش جدی گرفته نمیشه همیشه صورت سوال میگه ایده آله صرف نظر کنید. چه برسه به عملی. حتی خیلی از مقاله های ما فقط در حالت ایده آل نوشته شدند ودر دنیای واقعی امکان پذیر نیست. حالا میشه بگید شما آیا همه ی این جوانب یا ریزه کاری ها رو در نظر گرفتید و بازم جواب نگرفتید یا نه موضوع چیزهای دیگه ست؟
من کارشناسی هستم و سوالم در حد خودم هست:w27:

آخرین ویرایش:

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
پست دومتونو تازه دیدم بله همینطوره که میگید. آقای قهرمانی بنده ی خدا خیلی وقته میگند با من تماس بگیرید اما دوستان هنوز از روند کار مطمئن نیستند مطمئنا ایشون یک مدیر خوب در این زمینه هستند.

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
سلام جناب اقای مهندس شخمگر عزیز دوست و رفیق شفیق قدیمی بنده پیر کنترلر ایران همکار مهندس هاشم ترک که نمیدونم کجاست ترکیه کنترلر میسازه یا نه؟واقعا منت گذاشتید قبپل کردید در این شدت فشردگی برنامه کاری درخواستم رو اجابت فرمودید متشکرم افتخار تاپیک و جامعه کنترل ایران هستید.

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
از همه دوستان که لطف بمن دارند واقعا از صمیم قلب تشکر میکنم.به شما قول میدم شرافتم گرو هوش و مغز کنترل صنعتی ایران در بطن ایران را با هم متولد خواهیم کرد.

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
معلومه همه میخرن بالعینه که دیدید التماس میکنن میخرن یه تومن نه ۱۲ تومن به بالا.رادونیکس استند الون نبود پی سی بیس بود اپن لوپ بود ال سی نداشت وصل به کامپیومتر بود برای چوب و پلاسما و هوابرش خوب بود اونم با مشکلات عدیده.ما بحث کپیه فانوک و زیمنسو کردیم مثل ریورس اینجینییرینگ اچ ان سی.

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
پست دومتونو تازه دیدم بله همینطوره که میگید. آقای قهرمانی بنده ی خدا خیلی وقته میگند با من تماس بگیرید اما دوستان هنوز از روند کار مطمئن نیستند مطمئنا ایشون یک مدیر خوب در این زمینه هستند.

از شما خیلی ممنونم.فک کنم بالای ده بار روند کارو کامل ترسیم کردم و گفتم روند سازی دموکراتیک و بهینه تر در مجمع عمومی حضوری

mohamad_musavi69

عضو جدید
سلام به همه مهندسین و دوستان عزیز
بببخشید که چند وقتی بود غیبت داشتم. تاپیک ها رو از زمان غیبت تا الان رو چک کردم.
خیلی خوب بود ولی کار پیش نرفته. پیشنهاد یکی از دوستان خوب و بجا بود. ترتیب یک ملاقات حضوری رو با اعضا بذارید. حضورا با هم در ایم مورد بحث بشه بهتره.
خانم مهندس سعادت انصراف ندید و توانایی های خودتون رو هم دست کم نگیرید.
بفکر جلسه حضوری باشید!

Coronaa

کاربر فعال
سلام به همه مهندسین و دوستان عزیز
بببخشید که چند وقتی بود غیبت داشتم. تاپیک ها رو از زمان غیبت تا الان رو چک کردم.
خیلی خوب بود ولی کار پیش نرفته. پیشنهاد یکی از دوستان خوب و بجا بود. ترتیب یک ملاقات حضوری رو با اعضا بذارید. حضورا با هم در ایم مورد بحث بشه بهتره.
خانم مهندس سعادت انصراف ندید و توانایی های خودتون رو هم دست کم نگیرید.
بفکر جلسه حضوری باشید!
خب جمع کردن همه مون واقعن سخته. همه که نمیتونن بیان تبریز!!!

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
سلام برای کار اروپا هم میشه رفت تبریز چیزی نیست.خوب نیایید تو تاپیک فعال باشید.سخت افزارشو تعیین کنید.آرم یا اف پی جی آ یا هر دو؟

بالا