اصلاحی های مدعی کجان؟! (مسابقه)

masood98

عضو جدید
در این تایپیک یکسری از قواعد واصطلاحات ونیز فرمولها به صورت سوال مطرح میشه وکسی که جواب درستی به این سوال داده باید سوال بعدی رو طرح کنه.ببینیم چیکار می کنیم .>

masood98

عضو جدید
طرقی عمده ای که گیاهان اهلی از گیاهان وحشی بوجود میان؟چیان؟

• Like
واکنش ها: fgni

masood98

عضو جدید
با سلام
از دوستان تقاضا دارم که همکاری کنند .این تایپیک را ادامه دهیدخواهشا
---جواب:1-تنوع مندلی 2-هیبریداسیون بین گونه ای که شامل اینترگرسیون هم می شود 3-آتوپلوئیدی 4- آلو پلوئیدی
واما سوال بعدی:
---رانده شدن ژنتیکی چیه وچه عواملی وفور نسبی ژنها رادر رانده شدن ژنتیکی تغییر میده؟

masood98

عضو جدید
---جواب:رانده شدن ژنتیکی به کم یا زیاد شدن تصادفی وفور نسبی ژنها در جوامع کوچک ویا نمونه های کم حجم گیاهی گویند.در رانده شدن ژنتیکی انتخاب طبیعی ویا مصنوعی دخالت ندارد وفقط تصادف وشانس است که وفور نسبی ژنها را تغییر می دهد.
از عزیزان برای ادامه تایپیک دعوت میکنم!
----سوال:تولید مثل غیر جنسی چیست وانواع آن کدام است؟

• Like

masood98

عضو جدید
--جواب:تولید مثل بدون مرحله گامتو ژنسیس وتلقیح را a***ual reproduction گویند.انواع مختلف این تولید مثل عبارتند از :1--از طریق اندامهای رویشی .....2--از طریق آپومیکسی(بکرزایی. آپوسپوری......)
------سوال:در آزمایشات اصلاح نباتات تنوع زیادی بین مواد جمع آوری شده (گونه ها.واریته های مختلف نبات)دیده می شود.از هر خطی به خط دیگر واز کرتی به کرت دیگر اختلافات (ارتفاع بوته .درجه رشد.عملکرد....)دیده می شود اگر بوته ها با فواصل زیاد کشت شوند این اختلاف زیاد دیده می شود.چرا؟

• Like

masood98

عضو جدید
جواب:همانطور که می دانیم بیان ژنها ی مختلف باعث بروز اختلاف بین جوامع می شود .در زمان بروز فشار ها بر جوامع ژنهاحداکثر بروز را نخواهند داشت ومجموع بروز ژنها برای ماندگاری جوامع است .پس در زمان تراکم زیاد. رقابت بر سر نورو...است لذا برای بقای جامعه می باشد ولی در تراکم کم وفواصل زیاد کشت .این رقابت کمتر وبروز عملکرد ژنها وبه تبع آن بروز اختلافات بیشتر نمایان می شود.

سوال:آزمون x2برای چند نوع اختلاف به کار میروند ؟نام ببرید؟

masood98

عضو جدید
جواب:آزمون X2برای اندازه گیری دو نوع اختلاف گیاهی در اصلاح نباتات به کار می رود:1--مقایسه نسلهای تفکیک با نسبت های ژنتیکی2---مقایسه صفات کیفی در جوامع مختلف
سوال:برای ارزش یابی ژنهای صفات کیفی از چه لاین هایی استفاده می شود وتعریف این لاین ها چیست؟

masood98

عضو جدید
جواب:از لاینهای ایزوژن--لاینهای ایزوژن لاینهایی اند که دارای ریخته ارثی کاملا یکسانی اند وفقط در یکی دو آلل در یک یا چند لوسای مختلف می باشند.از راههای تولید لاینهای ایزوژن استفاده از تلاقی برگشتی است.

سوال:قانون هاردی -واینبرگ چیست؟

masood98

عضو جدید
جواب:اگر ژنی در یک جامعه جنسی نا محدودی توسط دو آلل A وa که به ترتیب دارای وفور qوp می باشدنشان داده شوند.وفور نسبی ژنوتیپ افراد در حالت تعادل برای این لوکوس عبارت خواهد بود از:q2+2pq+p2
سوال:هتروزیس چیست؟کار برد آن را بیان کنید/

safir sabz

عضو جدید
برتری فرزند نسبت به والد یا والدین رو هتروزیس میگن که برای اصلاح نبات به کار میره
روش های اصلاح گیاه سورگوم رو بیان کنید؟

masood98

عضو جدید
برتری فرزند نسبت به والد یا والدین رو هتروزیس میگن که برای اصلاح نبات به کار میره
روش های اصلاح گیاه سورگوم رو بیان کنید؟
روشهای اصلاح برای سورگوم همان روشهای اصلاح در گیاهان اتو گام است مثل:دورگ گیری.سلکسیون.وارد کردن واریته های جدید.ولی امروزه از سورگوم های هیبریدی استفاده می شود.
(از این که در این تایپیک شرکت کردید سپاسگزارم مهندس عزیز)
سوال:خود ناسازگاری چیست ؟وانواع آن کدامند؟خود ناسازگاری چه فرقی با نر عقیمی دارد وانواع نر عقیمی کدا مند؟

badkoank

عضو جدید
خود ناسازگاری حالتی است که در آن گرده ی یک گیاه نمی تواند مادگی همان گیاه را بارور کند. پروتاندری. پروتوژنی
در خودناسازگاری گرده ممکن است بارور نباشد. گیاهان نر عقیم گرده تولید نمی کنند . سیتوپلاسمی . ژنتیکی

masood98

عضو جدید
خود ناسازگاری حالتی است که در آن گرده ی یک گیاه نمی تواند مادگی همان گیاه را بارور کند. پروتاندری. پروتوژنی
در خودناسازگاری گرده ممکن است بارور نباشد. گیاهان نر عقیم گرده تولید نمی کنند . سیتوپلاسمی . ژنتیکی
با تشکر از پاسخ شمامهندس عزیز.برای تکمیل فرمایشات شما باید عرض کنم که در نر عقیمی عدم تولید بذر در اثر اختلالات کروموزومی یا اختلالات فیزیولوژیکی در گامت های نر وماده است این اختلالات سبب تولید نشدن دانه گرده می شودویا کاملا رشد نمی کنندلذا جنین حاصل از گرده نا کامل با مادگی قادر به رشد نخواهد بود ولی در خود ناسازگاری گرده تولید می شود ولی قادر نیست مادکی خود را تلقیح کند ولی قادر است مادگی دیگر گلهای گیاهان دیکر را تلقیح نماید.
سوال:مقاومت عمودی ومقاومت افقی چه فرقهایی با هم دارند؟

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار

یکیش (فکر کنم افقی) میشه مقاومت در افراد یک نسل، اون یکیش (قاعدتا باید عمودی باشه) میشه در نسلهای پیاپی، که احتمالا به صورت ارثی به نسل بعد منتقل میشه! :)

mahdya

عضو جدید
سوال:خود ناسازگاری چیست ؟وانواع آن کدامند؟خود ناسازگاری چه فرقی با نر عقیمی دارد وانواع نر عقیمی کدا مند؟

خودناسازگاری یعنی اینکه گرده یه گیاه نتونه خود گیاهو بارور کنه یعنی نتونه خودگشنی کنه
2مدل داره تا اونجایی که یادمه
یکی همومورف یکی هترومورف
تو همومورف ساختارا هم شکلن و دو نوع داره:
1.اسپورفیتی 2.گامتوفیتی

تو هترو مورف ساختارا غیر همشکلن باز دو نوع داره پین و تروم

فرقش با نر عقیمی اینه که تو نر عقیمی مشکل این نیست که گیاه نتونه خودگشنی کنه مشکل اینه که دونه گرده وجود نداره یعنی اندام جنسی نر نداریم
انواعش ژنتیکی،سیتوپلاسمی،ژنتیکی سیتوپلاسمی

mahdya

عضو جدید

مقاومت عمودی مقاومت کامل یک گیاه به یه مشکله(آفت یا بیماری.یعنی فقط به یه نژاد) وبه راحتی شکسته می شه ولی مقاومت افقی مقاومت به انواع مختلف یه آفت یا بیماریه _فکر کنم بهش میگفتن نژادای مختلف فیزیولوژیک_و دیرتر شکسته میشه

masood98

عضو جدید
خودناسازگاری یعنی اینکه گرده یه گیاه نتونه خود گیاهو بارور کنه یعنی نتونه خودگشنی کنه
2مدل داره تا اونجایی که یادمه
یکی همومورف یکی هترومورف
تو همومورف ساختارا هم شکلن و دو نوع داره:
1.اسپورفیتی 2.گامتوفیتی

تو هترو مورف ساختارا غیر همشکلن باز دو نوع داره پین و تروم

فرقش با نر عقیمی اینه که تو نر عقیمی مشکل این نیست که گیاه نتونه خودگشنی کنه مشکل اینه که دونه گرده وجود نداره یعنی اندام جنسی نر نداریم
انواعش ژنتیکی،سیتوپلاسمی،ژنتیکی سیتوپلاسمی
مرسی خانم مهدیا باریکلا .اگه براتون مقدوره سوال بعدی رو طرح کنید ممنون میشم راستی پاسخ مربوط به مقاومت ون هم کاملا درسته

mahdya

عضو جدید
خوب خودم جواب میدم:razz:
تو تتراپلوئیدا هم تفکیک تصادفی کروموزوم داریمهم تفکیک تصادفی کروماتید داریم به این پدیده کاهش مضاعف میگیم
مثلا فرد AAAa در حالت تفکیک کروموزومی نمی تونه aa تولید کنه ولی در حالت تفکیک کرماتید(توسط کاهش دوبل یا مضاعف) میتونه aa تولید کنه

سوال بعد
دیگه این یکیو خیلی آسون میپرسم

پدرو مادر سکالو تریکا کدومه؟
پدرش چیه و مادرش چیه:D

آخرین ویرایش:

mahdya

عضو جدید
ظاهرا اصلاح نباتات هیچ عضوی نداره.
نمیدونم چرا بخششونو جداکردن !!!!!!!!!!!!:razz::razz::razz::razz:

mahdya

عضو جدید
خوب خودم جواب میدم:razz:
تو تتراپلوئیدا هم تفکیک تصادفی کروموزوم داریمهم تفکیک تصادفی کروماتید داریم به این پدیده کاهش مضاعف میگیم
مثلا فرد AAAa در حالت تفکیک کروموزومی نمی تونه aa تولید کنه ولی در حالت تفکیک کرماتید(توسط کاهش دوبل یا مضاعف) میتونه aa تولید کنه

سوال بعد
دیگه این یکیو خیلی آسون میپرسم

پدرو مادر سکالو تریکا کدومه؟
پدرش چیه و مادرش چیه:D

خوب خودم جواب میدم

مامانش چاودار باباشم گندمه

سوال بعد
اینبرد چیه ؟

آخرین ویرایش:

mahdya

عضو جدید

اینبرد فردی با ژنوتیپ کاملا خالصه که از خودگشنی افراد تو جمعیت های دگرگشن بوجود میآد.

من دیگه انگیزمو واسه طرح سوال از دست دادم
هیکشی اینجا نمی آد:cry:منم دیگه سوال نمیپرسم.:w39:

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینبرد فردی با ژنوتیپ کاملا خالصه که از خودگشنی افراد تو جمعیت های دگرگشن بوجود میآد.

من دیگه انگیزمو واسه طرح سوال از دست دادم
هیکشی اینجا نمی آد:cry:منم دیگه سوال نمیپرسم.:w39:

سلام

نه ... خونسری خودتونو هــفض(!) کنید .

سوال بعدی رو لطفا مطرح کنید.اگه بلد بودم که چه بهتر نبودم هم تقلب میکنم:w05:

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقط به خاطر تو....

ایزواللی چیه؟

ممنونم عزیزم ..

ایزو اللی منظور آللهایی هستند که فقط از طریق آزمونهای مخصوص قابل تشخیص از یکدیگرند.

isoallele

an allelic gene that is considered as being normal but can be distinguished from another allele by its differing phenotypic expression when
in combination with a dominant mutant alle

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
یادم رفت بگم اگه جوابم درست بود لطف کنید خودتون سوال بعدی رو مطرح کنید برای 2-3 روز نیستم...

mahdya

عضو جدید
ممنونم عزیزم ..

ایزو اللی منظور آللهایی هستند که فقط از طریق آزمونهای مخصوص قابل تشخیص از یکدیگرند.

isoallele

an allelic gene that is considered as being normal but can be distinguished from another allele by its differing phenotypic expression when
in combination with a dominant mutant alle

درسته عزیزم و تو صفات کمی رخ میده.چون تو این صفات اثر هر الل بسیار ناچیزه جا به جایی یه الل با الل دیگه اثر مشخصی نداره.و به این جابه جایی که با آزمونای مخصوص قابل تشخیصه پدیده ایزواللی می گن

masood98

عضو جدید
سلام من مدتی سرم شلوغه خدمت میرسم ببخشید که نتونستم سرقرارم بیام

بالا