اشکال

pop405

عضو جدید
سیگنالی داریم بدون توجه به اینکه پهنای باند سیگنال چه قدر است از ان نمونه می گیریم مثلا 10 تا نمونه . می دونیم که این سیگنال با پارامتری مرتبطه و روشی قانونمند هم برای بدست اوردن ان پارامتر از روی این سیگنال هست حالا سوال من اینه که چقدر از ان سیگنال نمونه بگیریم تا مطمئن باشیم پارامتر بدست امده درست در می آید ؟

Pencil

عضو جدید
حداقل سرعت نمونه برداری در این حالت باید دو برابر ماکزیمم فرکانس سیگنال باشه

alireza_tc_eng

عضو جدید
حداقل سرعت نمونه برداری در این حالت باید دو برابر ماکزیمم فرکانس سیگنال باشه

باید معمولا بیشتر از 2 برابر پهنای باند سیگنال باشه (طبق قاعده نایکوئیست) البته طبق اصول و روشهای مدرن میتونه خیلی کمتر از حد نایکوئیست هم باشه ولی خب باید پهنای باند سیگنال رو دوسنت

pop405

عضو جدید
باید معمولا بیشتر از 2 برابر پهنای باند سیگنال باشه (طبق قاعده نایکوئیست) البته طبق اصول و روشهای مدرن میتونه خیلی کمتر از حد نایکوئیست هم باشه ولی خب باید پهنای باند سیگنال رو دوسنت

اصول و روشهای مدرن
?

Pencil

عضو جدید

+مگه من چیزی غیر از این گفتم؟
+ممکن هست درباره روش های مدرن کمی بیشتر توضیح بدهید؟

alireza_tc_eng

عضو جدید
+مگه من چیزی غیر از این گفتم؟
+ممکن هست درباره روش های مدرن کمی بیشتر توضیح بدهید؟
بله . فرکانس کاری با پهنای کاری متفاوت هستند .
روشهای معمول که عموما در ساخت ADC های فرکانس بالا اسفتاده میشن چیزی غیر از این هستن و نیاز به پیروی از حد نایکوئیست نیست . به عنوان مثال شما برای نمونه بردار از یه سیگنال با پهنای باند 200 مگ نیاز داری با سیگنالی بیشتر از 400 مگ این نمونه برداری رو انجام بدی اما این در صورتی هست که میتونی این کار رو با مثلا سیگنالی در حد 50 مگ هم انجام بدی !

Pencil

عضو جدید
بله . فرکانس کاری با پهنای کاری متفاوت هستند .
روشهای معمول که عموما در ساخت ADC های فرکانس بالا اسفتاده میشن چیزی غیر از این هستن و نیاز به پیروی از حد نایکوئیست نیست . به عنوان مثال شما برای نمونه بردار از یه سیگنال با پهنای باند 200 مگ نیاز داری با سیگنالی بیشتر از 400 مگ این نمونه برداری رو انجام بدی اما این در صورتی هست که میتونی این کار رو با مثلا سیگنالی در حد 50 مگ هم انجام بدی !

این رو گفته بودید، خوب چه جوری این کارو انجام میدهند؟ در صورت توان لینک یا منبعی معرفی کنید

Pencil

عضو جدید
مثلا یکی از روشها Flash A/D هست . میتونید از نیت سرچ کنید

روش فلاش همچنین جدید هم نیست، بزرگترین عیب این روش این هست که در سرعت بالا رزولیشن های کمی رو با دقت ارائه میده؛ حالا اگه به نویز پذیریش دقت نکنیم یا حتی محدودیت تکنولوژی ساخت Cmos یا Ecl که اینها هم خودشون محدود کننده هستند نگاهی نکنیم.
حتی از روش فلاش جدید تر هم هست مثل مثل مبدل های دو مرحله ای یا فولدینگ یا پاپ لاین و....

alireza_tc_eng

عضو جدید
روش فلاش همچنین جدید هم نیست، بزرگترین عیب این روش این هست که در سرعت بالا رزولیشن های کمی رو با دقت ارائه میده؛ حالا اگه به نویز پذیریش دقت نکنیم یا حتی محدودیت تکنولوژی ساخت Cmos یا Ecl که اینها هم خودشون محدود کننده هستند نگاهی نکنیم.
حتی از روش فلاش جدید تر هم هست مثل مثل مبدل های دو مرحله ای یا فولدینگ یا پاپ لاین و....

بله درسته . روشهای مختلفی هست . یکیش هم استفاده از لایل تاخیر و ... . میشه سرچ زد . این فلاش فقط به عنوان نمونه بود همین .

Pencil

عضو جدید
بله درسته . روشهای مختلفی هست . یکیش هم استفاده از لایل تاخیر و ... . میشه سرچ زد . این فلاش فقط به عنوان نمونه بود همین .

من درباره لایل تاخیر چیزی بلد نیستم، اگه ممکنه و حوصله داشتید کلید واژه ای در مورد لایل تاخیر دارید رو لطف میکنید؛ چون من در حال تحقیق روی Adc ها و نمونه بردارها هستم خیلی علاقه دارم اطلاعاتم رو در این زمینه افزایش بدم

:gol::gol::gol::gol:

alireza_tc_eng

عضو جدید
من درباره لایل تاخیر چیزی بلد نیستم، اگه ممکنه و حوصله داشتید کلید واژه ای در مورد لایل تاخیر دارید رو لطف میکنید؛ چون من در حال تحقیق روی Adc ها و نمونه بردارها هستم خیلی علاقه دارم اطلاعاتم رو در این زمینه افزایش بدم

:gol::gol::gol::gol:

High Speed ADC using Delay line