اشکالات اجرایی ساختمان

z_saba

عضو جدید

خواهش میکنمم.
یه عکس دیتیلش براتون میزارم.
تو این دیتیل از میلگرد هایی که به شکل u خم شده استفاده شده ولی از میلگردهای به شکل L خم شده هم میشه استفاده کرد.
در دو طرف دیوار در قاب و در محل اتصال به ستون (یعنی بین دیوار و ستون)از یونولیت به ضخامت 5 سانتی متر باید استفاده بشه تا دیوار در صلبیت قاب نقش نداشته باشه ولی این مورد رو ندیدم استفاده کنن متاسفانه.
در ستون بتنی هم همینطوره با این تفاوت که چون به ستون نمیشه جوش داد :
1-اگه ستون هنوز اجرا نشده میشه موقع قالب بندی یه سری ورق هایی در ارتفاع ستون (هز 70 سانت) کار گذاشت و این قلاب ها بعد از بتن ریزی به این ورق ها جوش داده شه
2-اگه ستون اجرا شده بود میشه کمربند هایی دور ستون جوش داد(از نبشی )و این قلابها به اون کمربند ها وصل بشن.

مشاهده پیوست 215000

مشاهده پیوست 215001

خیلی عالی بود
این مدت هرچی توشهر به ساختمانهای در حال ساخت نگاه میکنم اصلا اجرای چنین آیتمی رو نمیبینم!!!
در مورد ستون بتنی متوجه نشدم نبشی چطور دور تا دور ستون جوش داده میشه! اگه میشه یه توضیحی بدید ممنون میشم
تصویری هم که پیدا کردم یک نمونه اجرای اتصال دیوار به ستون بتنی هست
باز هم ممنون
مشاهده پیوست 216118

hamedzjg

عضو جدید
ساختمان شماره 2:

مساحت زمین:250 متر مربع(حدودا)
نوع اسکلت:بتنی
سقف:تیرچه و بلوک

عکس شماره 1:

تغییر مسیر بارگذاری در راه پله:
این مورد در اکثر ساختمانها دیده میشه.در واقع آرماتوربند و کسی که اسکلت بتنی رو اجرا میکنه بطور سنتی راه پله رو اینطور اجرا میکنن.اینکه میگم بطور ستنی این کار رو میکنن به این دلیله که اینطور اجرا کردن نه راحتتره و نه کم هزینه تر و سازنده ها هم چون نمیدونم(یا اهمیت نمیدن)واکنش نشون نمیدن.
همونطور که در عکس مشخصه وزن بازو راه پله در تراز سقف باید به تیر انتهایی (بین دو ستون)منتقل بشه ولی در اجرا بعد از اتمام شیب بازو راه پله یک تیر اجرا میکنن و بار رو به دو تیر کناری انتقال میدن که در 90 درصد موارد برخلاف نقشه این کار صورت میگیره.

سلام
ممنون از مطالب خیلی مفید این تایپیک
در این قسمت اگر پاگرد تراز طبقه به صورت دال اجرا بشه مشکل موجود در عکس برطرف میشه؟

باز هم ممنون از مطالب مفیدتون

hamedzjg

عضو جدید
عکس شماره 5و6:

این خرابی ها در مقطع ستون باید بوسیله گروت اصلاح بشه.

با سلام مجدد..پروژه های زیادی رو به این شکل و در این حد خرابی ستون دیدم که مهندس هیچ صحبتی از اصلاح بوسیله گروت نکرده..اجبار به گروت ریزی برای خرابی در این حدی که در شکل مشهوده کمی سختگیرانه نیست؟ تذکر برای تصحیح نحوه اجرا در مراحل بعدی قالب بندی و بتن ریزی کفایت نمیکنه؟
ممنون

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلام
ممنون از مطالب خیلی مفید این تایپیک
در این قسمت اگر پاگرد تراز طبقه به صورت دال اجرا بشه مشکل موجود در عکس برطرف میشه؟

باز هم ممنون از مطالب مفیدتون

سلامممم.
خواهش میکنم.
از اول که محاسب بصورت دال طراحی کرده.نیروها باید به تیر بین دو ستون انتقال بشه ولی تو عکس نیروها به دو تیر کناری منتقل شده.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
با سلام مجدد..پروژه های زیادی رو به این شکل و در این حد خرابی ستون دیدم که مهندس هیچ صحبتی از اصلاح بوسیله گروت نکرده..اجبار به گروت ریزی برای خرابی در این حدی که در شکل مشهوده کمی سختگیرانه نیست؟ تذکر برای تصحیح نحوه اجرا در مراحل بعدی قالب بندی و بتن ریزی کفایت نمیکنه؟
ممنون

خیلی از ناظران به اشکالات خیلی بزرگ تر از این هم کارین دارن.هر چقدر کمترل و نظارت بیشتر باشه مالک بیشتر دقت میکنه.
تو همین ساختمون خیلی از تیر ها این مشکل رو داشتن.از زیر تیر میشد میلگرد های داخل تیر رو دید.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
خیلی عالی بود
این مدت هرچی توشهر به ساختمانهای در حال ساخت نگاه میکنم اصلا اجرای چنین آیتمی رو نمیبینم!!!
در مورد ستون بتنی متوجه نشدم نبشی چطور دور تا دور ستون جوش داده میشه! اگه میشه یه توضیحی بدید ممنون میشم
تصویری هم که پیدا کردم یک نمونه اجرای اتصال دیوار به ستون بتنی هست
باز هم ممنون
مشاهده پیوست 216118

سلاممم.ببخشید دیر جواب دادم.
آره این دیتیلی که شما گذاشتید درو اقع درسته.اون چیزی که من گفتم راحت تره و واسه زمانیه که ستون اجرا شده.
این دیتیلی که شما گذاشتید رو من تو ساختمان هایی دیدم.یه صفحه هایی که دارای شاخک هایی که داخل ستون قرار میگیرن رو قبل از بتن ریزی کار میزارن و بعد اون میلگر های L شکل و یا U شکل رو به اون صفحه ها جوش میدن و دویار رو به اون میلگرد ها مهار میکنن.

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
آقا فرزاد میدونم اصلا اینجا جاش نیست....اما امروز ورژن جدید تکسا به دستم رسیده و میخوام استارت اونو بزنم....جایی رو شما میدونید که تا حدی به آدم بگه چی به چیه؟؟؟سایتی...کتابی؟؟؟هر چند اهل کتاب خوندن برای آموزش نرم افزار اصلا نیستم...
یا اینکه مجبوریم یه تاپیک براش بزنیم؟؟؟چون به نظرم نرم افزاریه که برای کار اجرایی به کار میاد....

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
آقا فرزاد میدونم اصلا اینجا جاش نیست....اما امروز ورژن جدید تکسا به دستم رسیده و میخوام استارت اونو بزنم....جایی رو شما میدونید که تا حدی به آدم بگه چی به چیه؟؟؟سایتی...کتابی؟؟؟هر چند اهل کتاب خوندن برای آموزش نرم افزار اصلا نیستم...
یا اینکه مجبوریم یه تاپیک براش بزنیم؟؟؟چون به نظرم نرم افزاریه که برای کار اجرایی به کار میاد....

سلاممم عارفه خانم.
والا من اصلا این نرم افزار رو نمیشناسم.ولی کلا یاد گرفتن با کتاب سخته.البته باز بستگی به خودتون داره که چقدر تلاش کنید.
من نرم افزار تکلا استراکچر رو با کتاب یاد گرفتم(البته الان فراموش کردم کار باهاش رو)فکر نمیکنم این برنامه ای که شما میگید سختتر از ایکس استیل یا همون تکلا باشه پس میتونید یاد بگیرید.

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلاممم عارفه خانم.
والا من اصلا این نرم افزار رو نمیشناسم.ولی کلا یاد گرفتن با کتاب سخته.البته باز بستگی به خودتون داره که چقدر تلاش کنید.
من نرم افزار تکلا استراکچر رو با کتاب یاد گرفتم(البته الان فراموش کردم کار باهاش رو)فکر نمیکنم این برنامه ای که شما میگید سختتر از ایکس استیل یا همون تکلا باشه پس میتونید یاد بگیرید.

ممنونم از راهنماییتون....
بله این تعطیلات میشینیم ببینیم چی ازش در میاد....اگه فهمیدم که جهت اطلاع دوستان میزارم نکاتشو:)

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان توی این عکس فونداسیون روی 3ردیف بلوک اجرا شذه به نظر شما درسته؟قراره روی این فونداسیون 2 طبقه ویلایی ساخته بشه.البته با سیستم LSF
1408558534163.jpg
1408558527077.jpg

vertex

اخراجی موقت
اینم یه عکس دیگه که فونداسیون روی چند ردیف بلوک سیمانی اجرا شده و قراره 2 طبقه LSF کاربشه.
مشاهده پیوست 218628

مشاهده پیوست 218629
دوست عزیز سیستم lsf خیلی سبکه ولی در مورد پی حتما با یه مهندس سازه مشورت کنید . در ثانی تمام این سیستم های پیشرفته دیتایل مخصوص دارند و محاسبات سازه ای مختلفی دارند . چون رفتار سازه ای مثل اسکلت فلزی معمولی نیست . معمولا شرکت های که این سیستم های نوین رو کار میکنند اطلاعات کافی در مورد اجراش دارند .

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
دوستان توی این عکس فونداسیون روی 3ردیف بلوک اجرا شذه به نظر شما درسته؟قراره روی این فونداسیون 2 طبقه ویلایی ساخته بشه.البته با سیستم LSF
مشاهده پیوست 218626
مشاهده پیوست 218627

سلاممم مهندس جان.
منطق فنداسیون تو این عکس نقض شده.
درسته سازه سبکه ولی در هر صورت پی باید روی زمین قرار بگیره.
فصل اول کتاب فناوری های نوین ساختمانی آقای گلابچی در مورد سازه های lsf توضیح کامل داده شده.

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلاممم مهندس جان.
منطق فنداسیون تو این عکس نقض شده.
درسته سازه سبکه ولی در هر صورت پی باید روی زمین قرار بگیره.
فصل اول کتاب فناوری های نوین ساختمانی آقای گلابچی در مورد سازه های lsf توضیح کامل داده شده.

مهندس جان منم با شما موافقم این کار اصولی نیست.اتفاقا نقشه فونداسیون این کارو دیدم تاکید شده ابتدا کرسی چینی اجرابشه و بعد فونداسیون روی آن اجراشود.اونم چی کرسی چینی با بلوک سیمانی اجراشده.:eek:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
مهندس جان منم با شما موافقم این کار اصولی نیست.اتفاقا نقشه فونداسیون این کارو دیدم تاکید شده ابتدا کرسی چینی اجرابشه و بعد فونداسیون روی آن اجراشود.اونم چی کرسی چینی با بلوک سیمانی اجراشده.:eek:

مخلص مهندس.
این همکار ما یه ساختمونی داره اجرا میکنه الان دو ماه بخاطر اینکه طراح سازه ؛سازه رو ضعیف گرفته و اشتباه کرده ،دارن سازه و اتصالات رو تقویت میکنن.
متاسفانه چون طراحی های سازه رندم چک میشه این داستان توش زیاده.مهندس سازه گاهی اوقات به میل کارفرما طراحی میکنه.(من نمونش رو تو شرکت اولی که کار میکردم دیدم.ریییس شرکتمون به طراح سازه میگفت که چیکار کنه)
حالا پیش خودشون گفتن سبکه اشکال نداره.

hamedzjg

عضو جدید
سلام دوستان
علت اصلی باد کردن موضعی قیرگونی(در بام) بعد از گذشت یه مدت چیه؟ پیشاپیش ممنون از پاسختون

riahi_arc55

عضو جدید

خانم عارفه من فایلها اموزشی تکسا رو دارم میتونم براتون بفرستم.

riahi_arc55

عضو جدید
سلام دوستان
علت اصلی باد کردن موضعی قیرگونی(در بام) بعد از گذشت یه مدت چیه؟ پیشاپیش ممنون از پاسختون

دوست عزیز علتهای زیادی میتونه داشته باشه باید بررسی بشه تا به جواب اصلی رسید. در کل به دلایل زیر میتونه اتفاق بیوفته
1- خشک نبودن بستر عایقکاری در زمان ایزولاسیون
2- تمیز نکردن بستر ایزولاسیون و وجود گرد وغبار در زمان اجرا
3-اختلاط نامناسب قیر و عدم چسبندگی آن
4-مصرف کم قیر در لایه زیرین و بستر اصلی
5-حرارت نامناسب قیر در زمان مصرف
6-همجواری با گچ یا آهک

hamedzjg

عضو جدید
دوست عزیز علتهای زیادی میتونه داشته باشه باید بررسی بشه تا به جواب اصلی رسید. در کل به دلایل زیر میتونه اتفاق بیوفته
1- خشک نبودن بستر عایقکاری در زمان ایزولاسیون
2- تمیز نکردن بستر ایزولاسیون و وجود گرد وغبار در زمان اجرا
3-اختلاط نامناسب قیر و عدم چسبندگی آن
4-مصرف کم قیر در لایه زیرین و بستر اصلی
5-حرارت نامناسب قیر در زمان مصرف
6-همجواری با گچ یا آهک

ممنون
فکر کنم بستر تمیز نبود در زمان قیرگونی..درست فرمودید

RAHA60

کاربر فعال
سپاس فراوااااااااااااان....

حتما خدای بزرگ بهترین پاداش و بیشترین برکت را به کار وزندگیتان می دهد آقا فرزاد....
همینطور باقی دوستان که سخاوتمندانه دیگران را راهنمایی می کنید...

هماره پیروز باشید

yasi.6539

عضو جدید
ترک در نما:
در عکسای زیر دیده می شه که سنگ های نمایِ یک دست انداز تقریبا دو یا سه ماه بعد از اجرا در حالِ ترک خوردن بودن و دلایل درستی براشون قابل تصور نبود... دلایل احتمالی ترک به این ترتیبند باز اگه از نظر دوستان نادرست یا ناقصند می تونند کاملش کنند و راهکار بگن...
دلیل اول استفاده از ملاتِ نامناسب به این صورت که دیوار از سمتی محدب و از سمتی مقعر شده یعنی ملات در حالِ منقبض شدن وتغییرِ شکل دادنِ دیوار باشه دلیل دوم حرکت سازه، که حرکت سازه رو می شه با علامت گذاری روی تیرها و ستونها یا گچ زدن روی جاهای خاص پیگیری کرد... دلیل سوم عدم اتصالِ دیوار به ستونهای جانبیِ که به خاطر اینکه دیوار از وسط شکم داده این دلیل بعید بنظر می رسه... دلیل بعدی نامناسب بودن شاسیِ زیر سنگِ نما بود ممکنِ نبشی زیر سنگها ضعیف بوده یا اتصال مناسبی به طرفین نداشته و الان از طرفین در حالِ رها شدن یا شکم دادن و درنتیجه دیوار رو هم با خود می کشه.. دلیل بعدی سست بودنِ دیوار چینیِ آجری بوده دیوارِ سست از طرفین به ستون متصل میمونه ولی از وسط در حال باز شدنِ و دوغاب از طرفین به ایستایی دیوار کمک کرده...

1de.jpgمشاهده پیوست 229125

آخرین ویرایش:

hamedzjg

عضو جدید
ترک در نما:
در عکسای زیر دیده می شه که سنگ های نمایِ یک دست انداز تقریبا دو یا سه ماه بعد از اجرا در حالِ ترک خوردن بودن و دلایل درستی براشون قابل تصور نبود... دلایل احتمالی ترک به این ترتیبند باز اگه از نظر دوستان نادرست یا ناقصند می تونند کاملش کنند و راهکار بگن...
دلیل اول استفاده از ملاتِ نامناسب به این صورت که دیوار از سمتی محدب و از سمتی مقعر شده یعنی ملات در حالِ منقبض شدن وتغییرِ شکل دادنِ دیوار باشه دلیل دوم حرکت سازه، که حرکت سازه رو می شه با علامت گذاری روی تیرها و ستونها یا گچ زدن روی جاهای خاص پیگیری کرد... دلیل سوم عدم اتصالِ دیوار به ستونهای جانبیِ که به خاطر اینکه دیوار از وسط شکم داده این دلیل بعید بنظر می رسه... دلیل بعدی نامناسب بودن شاسیِ زیر سنگِ نما بود ممکنِ نبشی زیر سنگها ضعیف بوده یا اتصال مناسبی به طرفین نداشته و الان از طرفین در حالِ رها شدن یا شکم دادن و درنتیجه دیوار رو هم با خود می کشه.. دلیل بعدی سست بودنِ دیوار چینیِ آجری بوده دیوارِ سست از طرفین به ستون متصل میمونه ولی از وسط در حال باز شدنِ و دوغاب از طرفین به ایستایی دیوار کمک کرده...

مشاهده پیوست 229124مشاهده پیوست 229125

علت هایی که گفتید خیلی پیچیدست و بعید بنظر میاد علت مواردی باشه که ذکر کردید..این یک چیز عجیب نیست و میشه سناریوی ساده ء زیر علت این ترکها و شکستگی باشه:
سنگ انتخابی کارفرما کیفیت مناسب نداره و تُرد و آهکی میباشد>> اوستای سنگ کار هم به خاطر سرعت اجرای کار مقدار زیاد خشکه (سیمان خشک) استفاده کرده>> سنگ در پوش دست انداز کار نشده و با توجه به موارد قبلی و روند اشتباه کار با کوچکترین ضربه به لبه بالاییِ سنگ ،ترک و شکستگی ایجاد میشه.

yasi.6539

عضو جدید
علت هایی که گفتید خیلی پیچیدست و بعید بنظر میاد علت مواردی باشه که ذکر کردید..این یک چیز عجیب نیست و میشه سناریوی ساده ء زیر علت این ترکها و شکستگی باشه:
سنگ انتخابی کارفرما کیفیت مناسب نداره و تُرد و آهکی میباشد>> اوستای سنگ کار هم به خاطر سرعت اجرای کار مقدار زیاد خشکه (سیمان خشک) استفاده کرده>> سنگ در پوش دست انداز کار نشده و با توجه به موارد قبلی و روند اشتباه کار با کوچکترین ضربه به لبه بالاییِ سنگ ،ترک و شکستگی ایجاد میشه.

مرسی ولی اصنم دلایلِ من پیچیده نبود...

tamarchin

عضو جدید
عکس شماره 1 تیر هم ضعیف اجرا شده است سخت کننده تیر اجرا نشده است

nini_nj

کاربر فعال
ساختمانی بتنی در بافت قدیمی در حال اجراست که من ناظر معمار اون هستم. و سوالاتی دارم:
1- قسمت در حال ساخت مجاور دو حیاط همسایه قرار میگیره. برای جلوگیری از ریزش مصالح در حیاط همسایه چه جور پوشش حفاظتی باید انجام بشه؟ و اینکه ساختمان های همسایه یک طبقه هستند و ساختمان در حال ساخت 4 طبقه روی پیلوت، آیا برای جلوگیری از ریزش مصالح روی بام همسایه هم باید پوشش حفاظتی در نظر گرفت؟
2- اجرای دستگاه پله درست نیست. من به عنوان ناظر معمار باید دخالت کنم یا خیر؟ 20150621_095803.jpg20150621_095158.jpg

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
ساختمانی بتنی در بافت قدیمی در حال اجراست که من ناظر معمار اون هستم. و سوالاتی دارم:
1- قسمت در حال ساخت مجاور دو حیاط همسایه قرار میگیره. برای جلوگیری از ریزش مصالح در حیاط همسایه چه جور پوشش حفاظتی باید انجام بشه؟ و اینکه ساختمان های همسایه یک طبقه هستند و ساختمان در حال ساخت 4 طبقه روی پیلوت، آیا برای جلوگیری از ریزش مصالح روی بام همسایه هم باید پوشش حفاظتی در نظر گرفت؟
2- اجرای دستگاه پله درست نیست. من به عنوان ناظر معمار باید دخالت کنم یا خیر؟ مشاهده پیوست 243986مشاهده پیوست 243987

قطعا.. شک نکن که مسئول هستی.

nini_nj

کاربر فعال
2- اجرای دستگاه پله درست نیست. من به عنوان ناظر معمار باید دخالت کنم یا خیر؟ مشاهده پیوست 243986مشاهده پیوست 243987
البته از نظر معماری مشکلی نداره
سازه این دستگاه پله ایراد داره
اگه توی عکس دقت کنید، در پاگرد نیم طبقه، میلگردهای آویز پله رو به تیرهای طولی بسته درصورتی که باید به تیر دوستون بین نیم طبقه ببنده.
آیا درست میگم؟
پس در این صورت گزارش تخلف سازه رو رد کنم؟