اشکالات اجرایی ساختمان

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان.:gol:

این تاپیک ایجاد شده تا اشکالات اجرایی ساختمان که ناظر باید به اونا توجه کنه یا اینکه از چشم ناظر دور میمونه و یا اصلا اهمیت نمیده رو با تصویر نمایش بدیم.

کارکرد دیگه تاپیک اینه که دوستان شبهه یا سوال اجرایی که در ساحتمان میبینن اینجا مطرح کنن.

از همه میخوام که اشکالاتی رو که در اجرا میبینن و به کارفرما ابلاغ میکنن رو ،عکسشو اینجا بزارن تا دوستان هم نظر خودشون رو ارائه بدن و در نظارت بهش توجه کنند.

-فقط تقاضا میکنم از دوستان که برای بالا رفتن کیفیت تاپیک از تصویر استفاده کنن.

ممنون
:gol:

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ساختمان شماره 1

ساختمان شماره 1

ساختمان با مساحت زمین 120 متر مربع.
تعداد طبقات:5 طبقه(1+4)
نوع اسکلت:فلزی
مهاربندی:یک جهت قاب خمشی ،جهت دیگر بادبند

ناظر پایه 2!!!

عکس شماره 1:

اشکال اجرا:

جدا از مباحث مربوط به جوش ،در یک امتداد نبودن بادبند ها.

IMAG1428.jpg

عکس شماره 2:

عدم پیوستگی فنداسیون در محل چاله آسانسور

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
عکس شماره 3:

در نظر نگرفتن پی برای شمشری پله.

3.jpg

عکس شماره 4:

عدم conic کردن و جوش نفوذی محل وصله ورق تقویتی.(چون تمام بار باید از ورق بالا به ورق پایین انتقال پیدا کنه باید بین دو ورق جوش نفوذی صورت بگیره و لازمه این نوع جوش conic کردن محل جوشکاریه.....ولی در این اتصال جوشکار ورق رو با همون الکترون آب کرده)
عدم تامین طول جوش بطور کامل.

4.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
عکس شماره 5: (مهم)

تو این عکس 2 تا اتصال ساده وصلب وجود داره که عمود بر هم قرار دارن.
در اتصال صلب تیر بصورت گریز از محور (غیر هم محور)به ستون اتصال پیدا کرده(به علت قناس بودن زمین ) در صورتی که زیرسری موجود در این اتصال در جهت موازی شدن با تیر فارسی بر نشده و عمود بر ستون جوش داده شده است.به همین علت یه طرف زیرسری یا اصلا جوش نداره و یا طول جوش حداکثر 20 درصدی رو تامین میکنه.
در حقیقت این اتصال در اجرا عملا صلب نیست و در تکان ها لنگر رو انتقال نمیده.

5.jpg

عکس شماره 6: (مهم)

این اتصال از نوع ساده تیر به ستون اجرا شده.این دهانه و دهانه های موازی و همچنین دهانه های در امتداد این دهانه دارای اتصال ساده هستند.
من نقشه هارو ندیدم که آیا تیر باید به جان ستون متصل بشه یا نه ولی بفرض همینی هم که اجرا شده باشه دارای ایراد اساسیه.
برای اینکه تیر به جان ستون اتصال پیدا نکنه از ورق بیرونی یا ورق اتصال استفاده شده ولی بصورت کاملا اشتباه.
در این اتصال یا باید عرض ورق از ستون بیشتر میشد و در لبه بیرون زده از ستون اقدام به جوش کنج میشد و یا به همین نحوی که عرض ورق رو برابر با عرض جان ستون گرفته .........با این تفاوت که باید لبه ورق رو در در محل اتصال به ستون conic میکرد و جوش نفوذی صورت میگرفت.
اینجا فقط جوش سطحی انجام شده........بماند اینکه همین جوش هم کلا مردوده(کلا در این ساختمان جوش خوب دیده نشده)

6.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
عکس شماره 7:

مجددا عدم conic کردن ورق ها و جوش سطحی.

عدم تامین طول جوش مناسب(اشکال در اشکال)

7.jpg

عکس شماره 7:

نمیدونم ناشاقولی ستون در عکس مشخصه یا نه ولی جلوی ساختمان که میایستید به سمت درز انقطاع حداقل 10 سانت ناشاقولی داره.

8.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
عکس شماره 9:

در اتصال ساده نبشی نشیمن باید عرض بیشتری نسبت به تیری که روش قرار گرفته داشته باشه و نبشی بالا عرض کمتر.
در اتصال موجود در عکس از یه نوع نبشی در بالا و پایین استفاده شده.
جاهایی هم که جوش شده نامناسبه.

9.jpg

دیتیل اتصال ساده یا مفصلی تیر به ستون:

نقشه های سازه-Model.jpg

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عکس شماره 9:

در اتصال ساده نبشی نشیمن باید عرض بیشتری نسبت به تیری که روش قرار گرفته داشته باشه و نبشی بالا عرض کمتر.
در اتصال موجود در عکس از یه نوع نبشی در بالا و پایین استفاده شده.
جاهایی هم که جوش شده نامناسبه.

دیتیل اتصال ساده یا مفصلی تیر به ستون:

سلام
ممنونم آقا فرزاد خیلی لطف کردین.:gol::gol:
موندم ناظر سازه این ساختمان داره چیکار میکنه !!!!! و چرا هیشکی استوپش نمیکنه !!!!! لااقل ناظر معماریش یه کاری بکنه!!!!بچه های نظارت عالیه ما رو میخواد تا سریع ناظر و ساختمان رو توقیف بکنن:D

در مورد این پستتون ، شاید نشه تا این حد با اطمینان صحبت کرد چون بستگی به نقشه های سازه و محاسباتش داره ( به صورت کلی میگم نه فقط در مورد این ساختمان ) در هر ساختمانی ممکنه متفاوت باشه.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام
ممنونم آقا فرزاد خیلی لطف کردین.:gol::gol:
موندم ناظر سازه این ساختمان داره چیکار میکنه !!!!! و چرا هیشکی استوپش نمیکنه !!!!! لااقل ناظر معماریش یه کاری بکنه!!!!بچه های نظارت عالیه ما رو میخواد تا سریع ناظر و ساختمان رو توقیف بکنن:D

در مورد این پستتون ، شاید نشه تا این حد با اطمینان صحبت کرد چون بستگی به نقشه های سازه و محاسباتش داره ( به صورت کلی میگم نه فقط در مورد این ساختمان ) در هر ساختمانی ممکنه متفاوت باشه.

سلامممم.
خواهش میکنممم:gol::gol:
تو تهران اکثر ساختمونا تک ناظرن.این ساختمون هم یه ناظر داره.(البته اسمش رو اگه بشه ناظر گذاشت)
این ساختمون رو گزارش دادن واسه سر ناظر ولی من چند وقت پیش سر زدم دیدم دارن سقف میزنن!!!
نظام مهندسی تهران واقعا ضعیفه.(نظام مهندسی که اکبر ترکان رئیسش باشه بهتر از این نمیشه....طرف نمیدونه کدوم هندونه رو با دستش بگیره-البته تو همه دولت ها اینطوره)
جالبه نشریه پیام ساختمون (که اصلا تابلو نیست جناحی مطلب میزاره)چند وقت پیش نظام مهندسی رو تبرئه کرده بود و گیر داده بود به شهرداری.
.
.
.
نگاه کنید این یه منطق داره و اون مسئله جوشه.من تا الان اتصال مفصلی ندیدم که نبشی بالا عریض تر از تیر باشه.همیشه نبشی نشیمن عرضش بیشتر از تیره و نبشی بالا کمتر.
مثلا تو اتصال صلب هیچوقت اتفاق نمیفته که زیرسری عرضش کمتر از تیر باشه چون امکان جوشکاری (این از نظر فنی و اجرایی) دیگه وجود نخواهد داشت و همچنین طول جوش محل اتصال زیرسری به ستون کم میشه.

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلامممم.
خواهش میکنممم:gol::gol:
تو تهران اکثر ساختمونا تک ناظرن.این ساختمون هم یه ناظر داره.(البته اسمش رو اگه بشه ناظر گذاشت)
این ساختمون رو گزارش دادن واسه سر ناظر ولی من چند وقت پیش سر زدم دیدم دارن سقف میزنن!!!
نظام مهندسی تهران واقعا ضعیفه.(نظام مهندسی که اکبر ترکان رئیسش باشه بهتر از این نمیشه....طرف نمیدونه کدوم هندونه رو با دستش بگیره-البته تو همه دولت ها اینطوره)
جالبه نشریه پیام ساختمون (که اصلا تابلو نیست جناحی مطلب میزاره)چند وقت پیش نظام مهندسی رو تبرئه کرده بود و گیر داده بود به شهرداری.
.
.
.
نگاه کنید این یه منطق داره و اون مسئله جوشه.من تا الان اتصال مفصلی ندیدم که نبشی بالا عریض تر از تیر باشه.همیشه نبشی نشیمن عرضش بیشتر از تیره و نبشی بالا کمتر.
مثلا تو اتصال صلب هیچوقت اتفاق نمیفته که زیرسری عرضش کمتر از تیر باشه چون امکان جوشکاری (این از نظر فنی و اجرایی) دیگه وجود نخواهد داشت و همچنین طول جوش محل اتصال زیرسری به ستون کم میشه.

سلام

من فکر میکنم علاوه بر اینکه نظام مهندسیتون ضعیفه راه شهرسازی هم بیکار نشسته!
نظارت عالیه همه استانها به صورت مستقیم زیر نظرمقررات ملی تهران هستن و اتفاقا 2 هفته پیش جلسه داشتن اونجا !
اما چرا خودش داره انقدر ضعیف عمل میکنه ؟؟

بله شما درست می فرمایین به صورت طبیعی یا با هم برابر هستند (از نظر اندازه ، نمره ورق متفاوت خواهند داشت حتما) و یا بالاسری بزرگتراز زیر سری هست !
میشه گفت اینم از اعجابات ساختمانیه که عکساش رو گذاشتین!!:biggrin:

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام

من فکر میکنم علاوه بر اینکه نظام مهندسیتون ضعیفه راه شهرسازی هم بیکار نشسته!
نظارت عالیه همه استانها به صورت مستقیم زیر نظرمقررات ملی تهران هستن و اتفاقا 2 هفته پیش جلسه داشتن اونجا !
اما چرا خودش داره انقدر ضعیف عمل میکنه ؟؟

بله شما درست می فرمایین به صورت طبیعی یا با هم برابر هستند (از نظر اندازه ، نمره ورق متفاوت خواهند داشت حتما) و یا بالاسری بزرگتراز زیر سری هست !
میشه گفت اینم از اعجابات ساختمانیه که عکساش رو گذاشتین!!:biggrin:

سلاممم.
شهرداری رو میگید چرا ضعیف عمل میکنه؟
آره زیرسری و بالاسری هم عرض هستن ولی بالاسری رو بصورت کله گاوی برش میدن تا از بالا جوشکار بتونه با تیر جوشش بده.

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلاممم.
شهرداری رو میگید چرا ضعیف عمل میکنه؟
آره زیرسری و بالاسری هم عرض هستن ولی بالاسری رو بصورت کله گاوی برش میدن تا از بالا جوشکار بتونه با تیر جوشش بده.

سلام دوست عزیز
نه ، راه شهرسازی تهران رو میگم!
نظارت عالیه مستقیما زیر نظر راه شهرسازی هر شهریه( دفتر مقررات ملی ) ! و خودش اعضا رو تشکیل می ده و میفرسته

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
نه ، راه شهرسازی تهران رو میگم!
نظارت عالیه مستقیما زیر نظر راه شهرسازی هر شهریه( دفتر مقررات ملی ) ! و خودش اعضا رو تشکیل می ده و میفرسته

سلامم.
راه شهرسازی که اینجا کاره ای نیست.(واسه سازه نگهبان و گودبرداری شهرداری میاد گیر میده!!)
نه نظارت عالیه اینجا زیر نظر نظام مهندسیه.البته این طرحی که ما میریم اسمش کنترل مضاعف صرفا برای بافت های فرسودست فعلا.

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلامم.
راه شهرسازی که اینجا کاره ای نیست.(واسه سازه نگهبان و گودبرداری شهرداری میاد گیر میده!!)
نه نظارت عالیه اینجا زیر نظر نظام مهندسیه.البته این طرحی که ما میریم اسمش کنترل مضاعف صرفا برای بافت های فرسودست فعلا.

بله درسته در مورد سازه نگهبان و گودبرداری
بله زیر نظر نظام مهندسیه !
مطمئنا غیر از طرح شما طرح دیگه ای هم هست ، توی سایتinbr.ir هم گزارش جلسه گذشتشون رو نوشته ، این طرح تازه شروع شده و توی همه شهرها هم هست !

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
عکس شماره 10:

اتصالات شمشیری پله بر خلاف نقشه های سازه.
جوش نامناسب(بر نداشتن گل جوش-عدم یکنواختی جوش-عدم رعایت حداقل بعد جوش)

10.jpg

عکس شماره 11:

نمونه دیگر جوش نامناسب(این جوشکاری نامناسب در همه اتصالات اعم از اتصالا تیر به ستون و بادبند و .... دیده میشه)

11.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
عکس شماره 12 و 13:

این 2 مورد هم مربوط میشه به مباحث 12 و 20 مقررات ملی ساختمان.

عدم محصور بودن بنا و نکان ایمنی.
اتاق!!نگهبانی سرویس بهداشتی نامناسب .

12.jpg

13.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ساختمان شماره 2

ساختمان شماره 2

ساختمان شماره 2:

مساحت زمین:250 متر مربع(حدودا)
نوع اسکلت:بتنی
سقف:تیرچه و بلوک

عکس شماره 1:

تغییر مسیر بارگذاری در راه پله:
این مورد در اکثر ساختمانها دیده میشه.در واقع آرماتوربند و کسی که اسکلت بتنی رو اجرا میکنه بطور سنتی راه پله رو اینطور اجرا میکنن.اینکه میگم بطور ستنی این کار رو میکنن به این دلیله که اینطور اجرا کردن نه راحتتره و نه کم هزینه تر و سازنده ها هم چون نمیدونم(یا اهمیت نمیدن)واکنش نشون نمیدن.
همونطور که در عکس مشخصه وزن بازو راه پله در تراز سقف باید به تیر انتهایی (بین دو ستون)منتقل بشه ولی در اجرا بعد از اتمام شیب بازو راه پله یک تیر اجرا میکنن و بار رو به دو تیر کناری انتقال میدن که در 90 درصد موارد برخلاف نقشه این کار صورت میگیره.

IMAG1295.jpg

عکس شماره 2:

بعلت تمیز نکردن سطح روی قالب مربوط به تیرها و استفاده از قطعات شکسته سفال بجای spacer های پلاستیکی و یا قطعات بتنی جهت تامین پوششی بتنی میلگرد ها ،پس از بتن ریزی و باز کردن قالب ها نتیجه این چیزیه که در عکس مشاهده میکنید.

اگه دقت کنید میلگرد ها دیده میشه اونم در تیر بتنی اجرا و بارگذاری شده.

IMAG1417.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
عکس شماره 7 :

این اشکال هم در اکثر ساختمان ها دیده میشه و اونم مهارنکردن دیوار به اسکلته.
در اسکلت های فلزی اینکار توسط میلگردهایی که به شکل L یا U به ستون جوش داده میشن صورت میگیره.ولی در اسکلت بتنی یا باید قبل از بتن ریزی نبشی هایی چهارطرف ستون بتنی کار گذاشته بشه(که توسط شاخک هایی به ستون بتنی متصل شده اند) و میلگرد هایی بصورت L یا U که در فواصل هر 70 سانت در ارتفاع ستون به این نبشی ها جوش داده میشن و داخل دیوار قرار میگیرند.
یک راه دیگه هم وجود داره برای زمانی که مانند عکس ستون اجرا شده و اونم اینکه در همین فواصل یعنی 70 سانت نواری دور ستون پیچیده بشه و این میلگرد های L یا U بهشون جوش داده میشه.

البته این مهار شدن دیوار ها باید طوری باشه که در سختی جانبی اسکلت شرکت نکنند(دیوار هارو عرض میکنم) که دیتیل خاصی داره که ان شا الله
در آینده در تاپیک مدیریت در اجرا بررسی خواهیم کرد.

7.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ساختمان شماره 3

ساختمان شماره 3

ساختمان شماره 3:

مساحت زمین:280 متر مربع

کاربری :مسکونی

اسکلت: بتنی

عکس شماره 1:

اجرا نکردن نعل درگاه و قرار گیری دیوار چینی بر روی فریم انتظار درب ورودی واحد

IMAG1267.jpg

عکس شماره 2:

تغییر جهت انتقال نیرو در راه پله(پاگرد تراز طبقه)......همانطور که قبلا گفتم این موضوع در اکثر ساختمانها دیده میشه.

IMAG1268.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
عکس شماره 3:

عدم اجرای داکت برای عبور لوله ها

IMAG1269.jpg

عکس شماره 4:

در اجرای لوله های آشپزخانه (برق و آب) بهتره دیوار شکافته بشه و لوله ها از داخل دیوار عبور کنند ولی مثلا اگه بصورت چسبیده به دیوار بخواد اجرا بشه باید روی لوله ها یک لایه ملات ماسه سیمان اجرا بشه و عایقکاری بهش بجسبه نه اینکه مستقیم روی لوله ها قرار بگیره.

IMAG1272.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
عکس شماره 5 و 6: (مهم)

از چاه آسانسور نباید برای عور لوله ها استفاده کرد.داخل چاه آسانسور فقط کابین آسانسور و کابل های مربوط به اون قرار میگیره.

IMAG1280.jpg

IMAG1281.jpg

z_saba

عضو جدید
سلام
پست خیلی خوبیه- ممنون
لطفا اگر میشه تصویری از نحوه صحیح هشت و گیر کردن دیوارها قرار بدید
از نحوه اتصال دیوار به ستون هم تصویر صحیح رو قرار بدید (بتنی و فلزی)
من تازه کار هستم و نیاز دارم!! ممنون

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام
پست خیلی خوبیه- ممنون
لطفا اگر میشه تصویری از نحوه صحیح هشت و گیر کردن دیوارها قرار بدید
از نحوه اتصال دیوار به ستون هم تصویر صحیح رو قرار بدید (بتنی و فلزی)
من تازه کار هستم و نیاز دارم!! ممنون

هشت و گیر رو در تصویر زیر نشون دادم:

دو دیوار عمود بر هم:

1.jpg

2.jpg

پشت و روی دیوار رو نشون دادم.
مهارشدن دیوار رو هم تو پست بعد نشون میدم.

Anahidd

عضو جدید
سپاس مهندس اگه ميشه طريقه نبشي كشي دور پنجره ها را توي اسكلت بتني با عكس و ديتيل نشون بدي و در مورد شماره ي نبشي توضيح بدي ممنونم.موفق باشي

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
بسیار عالی و سپاس :)
منتظر پست بعدی تون هم هستم

خواهش میکنمم.
یه عکس دیتیلش براتون میزارم.
تو این دیتیل از میلگرد هایی که به شکل u خم شده استفاده شده ولی از میلگردهای به شکل L خم شده هم میشه استفاده کرد.
در دو طرف دیوار در قاب و در محل اتصال به ستون (یعنی بین دیوار و ستون)از یونولیت به ضخامت 5 سانتی متر باید استفاده بشه تا دیوار در صلبیت قاب نقش نداشته باشه ولی این مورد رو ندیدم استفاده کنن متاسفانه.
در ستون بتنی هم همینطوره با این تفاوت که چون به ستون نمیشه جوش داد :
1-اگه ستون هنوز اجرا نشده میشه موقع قالب بندی یه سری ورق هایی در ارتفاع ستون (هز 70 سانت) کار گذاشت و این قلاب ها بعد از بتن ریزی به این ورق ها جوش داده شه
2-اگه ستون اجرا شده بود میشه کمربند هایی دور ستون جوش داد(از نبشی )و این قلابها به اون کمربند ها وصل بشن.

نقشه های سازه-Model.jpg

Untitled.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سپاس مهندس اگه ميشه طريقه نبشي كشي دور پنجره ها را توي اسكلت بتني با عكس و ديتيل نشون بدي و در مورد شماره ي نبشي توضيح بدي ممنونم.موفق باشي

سلاممممم.
دور پنجره ها ما فریم انتظار داریم.نزدیک ایم فریم نبشی کشی میشه که من موقعیت این نبشی در پلان و نما رو در فایل زیر نشون دادم.
در نمای فایل زیر محل فریم انتظار و نبشی کشی نما کاملا مشخصه و فاصلشون از پنجره معلوم شده.همچنین محل بتن سقف هم در نما مشخصه.
داخل پلان دور فریم های انظار و نبشی دایره کشیدم.

از نبشی نمره 4 استفاده کنید.فریم انتظارتون هم قوطی نمره 4 باشه.
متاسفانه نتونستم کدش رو آپلود کنم.پی دی افش رو گذاشتم البته کیفیتش خوبه.

مشاهده پیوست J-NAMA-Model.pdf

مشاهده پیوست J-NAMA-Model-P.pdf

z_saba

عضو جدید
4-9.jpg
خیلی عالی بود
این مدت هرچی توشهر به ساختمانهای در حال ساخت نگاه میکنم اصلا اجرای چنین آیتمی رو نمیبینم!!!
در مورد ستون بتنی متوجه نشدم نبشی چطور دور تا دور ستون جوش داده میشه! اگه میشه یه توضیحی بدید ممنون میشم
تصویری هم که پیدا کردم یک نمونه اجرای اتصال دیوار به ستون بتنی هست

آخرین ویرایش: