اسكيس - مشاوره

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
بسم الله الرحمن الرحيم

با سلام به تمامی دوستان مهندس هنرمند و معمار
این تاپیک همانطور که در عنوان آن نیز آورده شده به
آموزش و کرکسیون ( تنها مربوط به همین آموزش ها) اختصاص داده شده است
لازم به ذکر است شما میتوانید برای به منظور مشاوره پیرامون مسائل کلی آزمون اسکیس , به اشتراک گذاشتن جزوات و نمونه کارهای اسکیس به تاپیک موازی این تاپیک با عنوان
تاپیک: اسكيس 91 - مشاورهمراجعه بفرمائید

فهرست تاپیک :

تمرین شماره 1
تمرین شماره 2
تمرین I
تمرین شماره 3
تمرین شماره 4
تمرین شماره 5

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
منم ممنونم وروجک جان. من که به این تاپیک خیلی احتیاج داشتم.:gol::gol:
منم تا جایی که بتونم کمکتون میکنم

واقعا مرسی وروجک جان.به زودی منم با دست پر میام.

سلام بچه ها ممنون از همتون و باید بگم خیلی خوشحالم که عضو این سایتم و میبینم چقدر معمارای با استعداد اینجا هست.
دعا میکنم هممون به اون چیزی که صلاحمونه برسیم.
من شیراز زندگی میکنم منم واسه اسکیس هر کمکی بتونم می کنم....

سلام دوستان.یعنی شما هیچکدوم کلاس نمیرین؟و خودتون کار میکنین؟من خیلی گیج شدم میشه راهنمایی کنین:cry:

یعنی کلاس نریم بچه های ماهمه دارن میرن تهران کلاس.
راستی کارای آرتور آذری چطوره؟؟

آرتور اصلا خوب نیس.سبک خودشو داره.به درد کنکور نمیخوره

سلام بچچچچچه ها........انشاا... همتون موفق باششششششششششید..................

من سال بعد کنکور میدددددم...........ولی اگه اجازه بدید منم کنارتون کار کننننننننننم....................

آرزوی قبولی واسسسسسه همتون

اسکیس طرح خاک
شرمنده اگه تکراریه.
http://www.mediafire.com/?978x199ilox72be

آره بیا واست خوبه....توام موفق باشی

سلام ..منم سال بعد کنکور میدم ...ههنوز هیچیو شروع نکردم .ولی تصمیم دارم از این ترم به طور جدی شروع کنم درس خوندنو.
ایشاللاه که همتون موفق باشید ماهم در کنار شما:)

سلام به وروجک عزیز..و تشکر زیاد از بابت همچی...
منم با اینکه هم مرمت امتحان دادمو هم معماری..و هر دو سخت بودن و بی انصافی تو بعضی از سوالا بی داد میکرد...
ولی چون اسکیس و هر چی کار عملیه تو طراحی و ...دوس دارم ...با شمام..شاید واسه آزاد فرجی شه!!!

در کل ممنون از همه بچه های گل.

سلام دوستان
منم هستم واسه اسکیس. منم مثه بقیه کنکورو خراب کردم اما به تاثیر و معجزه اسکیس ایمان دارم.
با نظر nıkta موافقم... کاره خوبیه و خیلیم تاثیر گذار.
از vorojak هم بی نهایت ممنون :gol:

سلام

وروجک جان بسیار تاپیک خوبی زدی و ازت ممنونم بابت اینکار .

من هم حتما اگر اطلاعات خوبی به دستم رسید اینجا قرار میدم :gol:

دست گل همتون درد نكنه ممنون از اعلام امادگيتون
هميشه محبت داشتين به من و انرژ‍ي دادين بهم
من با وجود حضور شما انرژي دارم
فقط خواهشم از همه ي شما عدم اپم هست من شرمنده ام ميدونم اين جمله ي امري به كرات تكرار شده ،‌بارها هم گفتم فقط به خودمون فك نكنيم شايد يكي از ما دير تر برسه
به فكر اون كسي باشيم كه نفر آخر ميرسه (بتونه صفحات رو بخونه)

اون دسته از دوستان كه ضمن عذر خواهي فايل ميزارن و ميگن شايد تكراري باشه اشكالي نداره
همين فايلاي تكراري امكان داره به دست كسي نرسيده باشه هنوز
قربون محبت همتون
با هم همكاري كنيم ان شالا اسكيس رو خوب ميديم
يا علي

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
قدم اول: نيازمند اطلاعات كسي هستيم كه قبلا ازمون اسكيس داده باشه
يا كسي كه تو جريانات اسكيس هست
توجه : اين تاپيك هم مشاوره داره هم اموزش
ما ميخوايم از صفر شروع كنيم

وروجك يه دانشجوي معماريه كه كنكور داده و هيچ هيچ هيچ چيزي از ازمون اسكيس نميدونه

در مورد نحوه ازمون
چيزايي كه ميزارن سر جلسه با خودمون ببريم
موضوعات
نحوه ي شروع براي تمرين

اطلاعات ميخواد

كار بلدش بياد جلو
ممنون

"Sa Ba"

کاربر بیش فعال

وروجك يه دانشجوي معماريه كه كنكور داده و هيچ هيچ هيچ چيزي از ازمون اسكيس نميدونه

در مورد نحوه ازمون
موضوعات
نحوه ي شروع براي تمرين

اطلاعات ميخواد

كار بلدش بياد جلو
ممنون
اسکیس آزاد یا سراسری؟
اسکیس آزاد دادم اما سراسری قسمت نشده :redface:

آخرین ویرایش:

n!mv

عضو جدید

در مورد نحوه ازمون
موضوعات
نحوه ي شروع براي تمرين

اطلاعات ميخواد

كار بلدش بياد جلو
ممنون
سلام
من پارسال کنکور دادم ، شرایطتون رو کاملا میفهمم ،رتبه پارسال من 1000 بود که با اسکیس تونستم قبول شم ، میدونم خسته اید ، میدونم کنکور هم بیشتر خستتون کرده ، فعلا چند تا توصیه ( که چه عرض کنم پیشنهاد) بهتون می کنم ، اولین کار اینه که بی خیال آزمون کتبی بشید ، کلیدا که اومد به هیچ وجه نگاه نکنید ، چون شرایط کنکوری ها واسشون شوخیه بیشتر،کلیدا رو اشتباه میدن ، حتما درصدی که حساب می کنید با کارنامه یکی نمیشه، مرگ یه بار شیون هم یه بار، این رو اسکیستون تاثیر میذاره ، پس خواهشا حساب نکنید ،
دوم اینکه به جای اینکه تو تاپیک هی تعارف تیکه کنید بشینید خط بکشید ، تمرین خط ، هر کلاسی که برید هم همین تمرین رو بهتون میده ، پس با هر سطحی از اسکیس که هستید بشینید خط بکشید ، خط خط خط ، فهلا هیچ تمرینی بدرد شما نمی خوره ، هر کی خطش قوی شه می تونه تو اسکیس هر کاری که تو آزمون تئوری کرده رو جبران کنه ...
بازم بهتون سر میزنم ایشالا که همتون قبول شید ...

moh110h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها دو زمینه رو با هم باید کار کنید..
این هفته تا جمعه دستتون رو قوی کنید
همزمان شروع کنید به اطلاعات جمع کردن...
اولین نوع اطلاعات رو هم بگذارید اقلیمی.

هر کسی از هر اقلیمی 5 تا دیاگرام بزنه که اگر تو اون اقلیم سوال اومد بتونه از اونها ایده بگیره.

لطفا دیاگراما فنی باشه...

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
من تا حالا اسکیس ندادم ولی اینقد از دور و بریام هر کی اسکیس داده سوال پیچش کردم که الان تقریبا میدونم قضیه چی به چیه.
یک سری نکته ها هست که درباره خود جلسه ی اسکیسه که بهتره همون موقع مطرح بشه تا بیشتر یادمون بمونه.مثلا بچه ها اکثرا از صندلی های دسته دار سالن شاکی بودن و توصیه میکردن تخته شاسی حتما ببریم یا خط کش ببریم بالاخره به درد میخوره و ... خلاصه یه سری توصیه ها که باشه واسه همون موقع ایشالله.
یه سری مطالب هم هست مثل موضوعاتی که میدن،تنوع موضوعات ، مدارک خواسته شده و ... که من یه فایل دارم اسکیس های این چند سال اخیر رو از همین لحاظ بررسی کرده که برای شروع بد نیست.به نظرم این فایل رو ببینین بعد هم ایشالله شروع کنیم به تمرین.
برای تمرین هم پیشنهاد من برای شروع کتاب چگونه معمارانه طراحی کنیم هست.چون به عینه دیدم بچه های ترم یکی رو که از رو این کتاب هر شب طبق تمریناتی که داده بود پیش رفتن و تو یه زمان کم پیشرفت خیلی چشمگیری داشتن.به همین خاطر به نظرم به درد ما هم خیلی میخوره.
پس بیاین اگه موافقین به یه هماهنگی با هم برسیم و ایشالله از فردا شب تمرین ها رو منظم انجام بدیم . بزاریم اینجا هم جهت نقد هم دیگه هم بخاطر هماهنگی بیشتر و اینکه پا به پای هم پیش بریم.البته با اجازه ی صاحب تاپیک;)
پس بچه ها از فردا شروع میکنیم تمرینای جلد یک کتاب رو انجام میدیم.هر کی هم نداره بره بخره که بعدا هم به دردش میخوره.تمریناش هم از صفحه ی 17 شروع میشه.
فردا شب هم تمریناتون رو بزارین اینجا.بسم الله...
(اینم اون فایل اسکیس های این چند ساله http://www.mediafire.com/?spqq7bo37yhziad )

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها دو زمینه رو با هم باید کار کنید..
این هفته تا جمعه دستتون رو قوی کنید
همزمان شروع کنید به اطلاعات جمع کردن...
اولین نوع اطلاعات رو هم بگذارید اقلیمی.

هر کسی از هر اقلیمی 5 تا دیاگرام بزنه که اگر تو اون اقلیم سوال اومد بتونه از اونها ایده بگیره.

لطفا دیاگراما فنی باشه...

ممنون استاد.ما شروع میکنیم به کار کردن شما هم لطفا کمک کنید بهمون و کارهامون رو نقد کنید.فقط یه سوال: به نظرتون کتاب چگونه معمارانه طراحی کنیم خوبه واسه شروع دیگه ؟

آرتميس.artmiss

عضو جدید
سلام دوستان
هرکس در مورد اسکیس معماری داخلی اطلاعاتی پیدا کرد لطفا به بقیه هم خبر بده.مثل اینکه کدوم کتابها رو بخونیم که اطلاعاتومن راجع به معماری داخلی اصول و قواعدش بالا بره.استادی که توی اسکیس داخلی خوب باشه رو معرفی کنه اگه سایتی میشانسه که دراین مورد هست.فکر می کنم عکسای خوب از داخلی زیاد باید ببینیم. چون من به شخصه هیچ چیزی ازش نمی دونم

moh110h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون استاد.ما شروع میکنیم به کار کردن شما هم لطفا کمک کنید بهمون و کارهامون رو نقد کنید.فقط یه سوال: به نظرتون کتاب چگونه معمارانه طراحی کنیم خوبه واسه شروع دیگه ؟

جلد یک رو من نوشتم بعضی کارای خودمم توشه.

اما در کل فک کنم بد نباشه.ماله دکتر صدیقم خوب عالیه.

ببین سعی می کنم هر شب بهتون سر بزنم.

الان دوصفحه مقدماتی برا تازه کارا کشیدم

moh110h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اول اسفند

اول اسفند

سلام شروع کنید فقط فعلا دست قوی کنید
اینارو همین الان کشیدم..اگر پایینه سطحش بگید...

سعی می کنم هر شب بذارم یکی دو صفحه.
من آ4 کشیدم شما آ3
از خودنویس پلیکانو(پلیکان نه ها) یا اشنایدر یا اگر پولدارید لامی استفاده کنید. یا اف استدلر

موفق باشید و جسارت منو ببخشید
2012-02-24 19-39-40_0002.jpg

2012-02-24 19-38-51_0001.jpg

آخرین ویرایش:

moh110h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کارتون عالیه.واقعا ممنون.سطحشم خوبه.انجام میدیم میزاریم که ببینید.
بازم ممنون که هستید...

لطف دارید

دارم کارامو کتاب می کنم...اگرنه الان لازم نبود بکشمشون..

شما بگید عکس بذارید من ببینم اشکال بگبرم

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
من قبل شروع هر كاري يه صحبت دارم
من ملاي منبر نيستم كه موعظه كنم
اما اگه از روي نظم پيش نريم به هيچ جا نميرسيم
قرارم نيست درجا بزنيم

ببينيد من گفتم از صفرخودمو مثال زدم
من ميخوام يكي بياد توضيح بده اسكيس و اينا اصلا از اول قضيش چيه
ندا شروع ميكني؟

arcdoc

اخراجی موقت
سلام شروع کنید فقط فعلا دست قوی کنید
اینارو همین الان کشیدم..اگر پایینه سطحش بگید...

سعی می کنم هر شب بذارم یکی دو صفحه.
من آ4 کشیدم شما آ3
از خودنویس پلیکانو(پلیکان نه ها) یا اشنایدر یا اگر پولدارید لامی استفاده کنید. یا اف استدلر

موفق باشید و جسارت منو ببخشید
درود بر شما من تمرین خط شما رو انجام دادم خدایی از خط صاف کشیدن سخت تره ولی احساس میکنم خیلی کمک بکنه
من یه مشکلی که ادارم اینه که وقتی میخوام طراحی کنم از روی خطم چند بار میرم به خاطر همین ابتدا کم رنگ
میکشم بعد چندبار از روش میرم تا به دلخواه برسم ولی خیلی دوست دارم با یک بار کشیدن خط اونو صاف بکشم
فکر میکنین مشکل کجاست ؟ به خاطر دستمه یا ذهنم
و اینکه بیشتر از خطوط صاف استفاده میکنم و این طرحم رو یکنواخت مکینه اصلا ذهنم به سمت خطوط منحنی
یا دایره نمیره .شما فکر میکنید این ضعفه؟ یا نه
و اینکه برای طراحی از مداد استفاده کنم یا از خود نویس؟
و اینکه تمرین مکعب رو از کدوم سمت شروع کنم ؟چون راست دست هستم فکر کنم شما با دست چپ کشیدید
همیشه به چپ دست ها حسودیم میشه همشون دستشون قویه.

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
تاپيك فوق العاده ست
شايد به دردتون نخوره اما گفتم سهمي داشته باشم اينجا
اينا رو قبلا از كتاب آموز راندوي صديق-فصل 3-فونت گذاشته بودم لينك صفحشو ميذارم مجددا براتون
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-بندي/page51?p=3647436&viewfull=1#post3647436

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-بندي/page51?p=3647441&viewfull=1#post3647441

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-بندي/page51?p=3647444&viewfull=1#post3647444

mahsa.key

عضو جدید
سلام دوستان
هرکس در مورد اسکیس معماری داخلی اطلاعاتی پیدا کرد لطفا به بقیه هم خبر بده.مثل اینکه کدوم کتابها رو بخونیم که اطلاعاتومن راجع به معماری داخلی اصول و قواعدش بالا بره.استادی که توی اسکیس داخلی خوب باشه رو معرفی کنه اگه سایتی میشانسه که دراین مورد هست.فکر می کنم عکسای خوب از داخلی زیاد باید ببینیم. چون من به شخصه هیچ چیزی ازش نمی دونم

آرتیمیس جان شما می دونی امتحان داخلی با معماری تو 1 روزه یا جداست؟

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
من قبل شروع هر كاري يه صحبت دارم
من ملاي منبر نيستم كه موعظه كنم
اما اگه از روي نظم پيش نريم به هيچ جا نميرسيم
قرارم نيست درجا بزنيم

ببينيد من گفتم از صفرخودمو مثال زدم
من ميخوام يكي بياد توضيح بده اسكيس و اينا اصلا از اول قضيش چيه
ندا شروع ميكني؟

والا اسکیس قضیه ی خاصی نداره ! یه موضوع میدن که باید در عرض 4 ساعت طراحیش کنی.یه سری مدارک ازت میخوان که باید اونا رو تحویل بدی.قبلا باید تو شیت 70*50 اسکیس میزدن که الان تبدیل شده به آ3 و در نتیجه دیگه چیزی به اسم شیت بندی اهمیت نداره چون خودشون مشخص میکنن تو هر شیتی باید چی کشیده بشه.
کلا قسمت مهم ماجرا یکی مدیریت زمان هست که برسی همه ی مدارکو بکشی.یکی نحوه برخورد با موضوع هست که مهمترین قسمت ماجراست و باید بدونی چه فاکتورهایی مد نظر داوراست برای امتیاز دادن به اون موضوع و باید بتونی اون فاکتورها رو رعایت کنی.یکی هم راندوی کار هست که انگار جدیدا مد شده هر چی راندو کمتر باشه بیشتر به چشم میاد...

senobar_2010

عضو جدید
چندتا سوال مهم:
مقیاس اسکیس ارشد؟ یعنی مثلا اگه مدرسه باشه چند کلاسه میشه؟ معمولا اندازه زمینها چقدر بوده؟ زیربنا چقدر میخوان؟
موضوعات سالهای قبل به ترتیب؟ معماری؟ منظر؟
من بیشتر منظر می خوام(البته هنوز که کسی از کارنامه و رتبه خبر نداره ولی خوب میخوام!)
جزئیاتم میخواد؟ دیاگرام طرح؟
پلان باید با خط کش باشه؟ یا با دست؟
و کلی سوال ...؟

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
چندتا سوال مهم:
مقیاس اسکیس ارشد؟ یعنی مثلا اگه مدرسه باشه چند کلاسه میشه؟ معمولا اندازه زمینها چقدر بوده؟ زیربنا چقدر میخوان؟
موضوعات سالهای قبل به ترتیب؟ معماری؟ منظر؟
من بیشتر منظر می خوام(البته هنوز که کسی از کارنامه و رتبه خبر نداره ولی خوب میخوام!)
جزئیاتم میخواد؟ دیاگرام طرح؟
پلان باید با خط کش باشه؟ یا با دست؟
و کلی سوال ...؟
موضوعات سالهای قبلو از اون فایلی که گذاشتم دانلود کن و ببین
دیاگرام که همیشه بوده و ظاهرا امتیاز بالایی هم داره.جزییات طرحم بله میخوان.معمولا وقتی مقیاسو کم میدن منظورشون اینه که با جزییات ترسیم بشه.مثل اسکیس 89 که مقطغ با مقیاس 1به 50 خواسته بودن با دیتیل
پلان و کلا طرحی که برای اسکیس تحویل میدیم باید دستی باشه.یعنی کاملا حالت اسکیس داشته باشه.
سوال دیگه ایی هم اگه داشتین اگه بتونم جواب بدم در خدمتم.ولی ای کاش دوستانی که از این خان رد شدن میومدن توضیح میدادن که قطعا تجربیاتشون بیشتر بکار ما میاد...

mahsa.key

عضو جدید
سلام به همه دوستان گلم

چند سالی هست که برای ازمون اسکیس بجای یک شیت 70*50 پنج شیت a3 میدن که یک شیت برای نوشتن توضیحات راجع به ایده و روند طی شده از ایده به طرح شیت دوم برای کشیدن پلان و توضیحات راجع به اون شیت سوم و چهارم برای کشیدن پرسپکتیو دید پرنده و دید ناظر و شیت اخر برای کشیدن مقطع و توضیحات راجع به اون امسال هم احتمالا مثل پارسال 5 شیت a3 میدن در اینجا باید به نکات زیر توجه کرد

1 تمرینات خود را در این راستا و با این شیتها ادامه بدین
2 ورقهای a3 از جنس اشتنباخ یا فابیانو هستند پس راندو براشون اهمیت دارد
3 بهتر است پلان و مقطع روی یک شبکه مدول 1*1 کشیده شود تا کسی که به اسکیس شما نمره میده اندازه فضاها رو به خوبی و با یک نگاه کردن متوجه بشه این شبکه مدول باید با مداد و به صورت کمرنگ کشیده شود و نباید ان را پاک کرد
4 پلان نباید به صورت دو خط کشیده شود بلکه باید به صورت اسکیسی و با سر نازک ماژیک تاچ رسم شود و قسمتهای پنجره دار را باید با روان نویس کشید تا نازکتر باشد
5 استفاده از پاستل در ازمون ارشد مجاز نیست
6 شیت مربوط به توضیحات بسیار اهمیت دارد و ایده شما و روند رسیدن به طرحتون رو نشان میدهد پس باید یاد بگیرید که تو این شیت چی بنویسید و چگونه بنویسید که نمره بالایی بگیرید این شیت یک شیت نمره بیار است

هر طرح موفقی از یک سری قوانین پیروی میکند کسی که به اسکیس شما نمره میده به صفحه توضیحات و ایده نگاه میکنه که ببینه از این قوانین استفاده شده یا نه پس اگر روی این قوانین مانور بدهید میتوانید نمره بسیار بالایی بگیرید این قوانین دید معمار را در مورد هر موضوعی نشان میدهد مثلا یک سالن چند منظوره باید طرحی داد که کاملا عملکردی و سازه ای باشد ما نمیتوانیم طرحی بدهیم که تخیلی باشه و در اجرا به مشکل بر بخوریم کسانی که چنین موضوعی میدهند تنها هدفشان سازه و عملکردهای فضایی است (هرچند که بقیه عوامل نیز مهم هستند اما انها این موضوع رو میدن تا میزان درک دانشجو رو از این طراحی بسنجن شاید یک طرح زیبا باشد اما باید دید برای یک سالن چند منظوره مناسب و به صرفه هست یانه) برعکس طراحی فرهنگسرا و گالری و موزه که نیاز به یک طرح زیبا و تک دارد در اینجا اهمیت سازه و عملکرد زیاد مطرح نیست پس باید روی این قوانین مانور دهید

moh110h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درود بر شما من تمرین خط شما رو انجام دادم خدایی از خط صاف کشیدن سخت تره ولی احساس میکنم خیلی کمک بکنه
من یه مشکلی که ادارم اینه که وقتی میخوام طراحی کنم از روی خطم چند بار میرم به خاطر همین ابتدا کم رنگ
میکشم بعد چندبار از روش میرم تا به دلخواه برسم ولی خیلی دوست دارم با یک بار کشیدن خط اونو صاف بکشم
فکر میکنین مشکل کجاست ؟ به خاطر دستمه یا ذهنم
و اینکه بیشتر از خطوط صاف استفاده میکنم و این طرحم رو یکنواخت مکینه اصلا ذهنم به سمت خطوط منحنی
یا دایره نمیره .شما فکر میکنید این ضعفه؟ یا نه
و اینکه برای طراحی از مداد استفاده کنم یا از خود نویس؟
و اینکه تمرین مکعب رو از کدوم سمت شروع کنم ؟چون راست دست هستم فکر کنم شما با دست چپ کشیدید
همیشه به چپ دست ها حسودیم میشه همشون دستشون قویه.

سلام

زنده باشی مهندس و مرسی

نه یه بار بکش یه صفحه خط خطی کنی درست می شه.
من توضیح داده بودم چه جوری می شه خط رو صاف کشید
یه بار مسیر رو با چشم میری بعد فقط به نقطه مقصد نگاه می کنی و خط رو می کشی
لرزون بکشی مج و ماوج هم بشه مشکلی نی
در شمن کارت جلا پیدا می کنه

golab

عضو جدید
از دوستان کسی نیست که نمونه اسکیس کنکورشو داشته باشه و بذاره.و اینکه هیشکی از اسکیس منظر حرفی نمیزنه .من میخوام تو اون زمینه کار کنم .دوستان کسیو واسه منظر نمیشناسن؟یا کسی نیست از چگونگی اسکیس منظر بگه.بازم از همه ی بچه های زحمت کش این بخش ممنونم. :gol:

بالا