[استفاده از میلگرد معادل] ► بحث و گفتگو

reza2011

عضو جدید
:eek:
مهندس جان من یک سوالی برام مطرحه،این مورد در کار شاید جزئی به نظر برسه ولی اگه خدایی نکرده فردا روزی به خاطر موردی که تصمیمی مغایر با آیین نامه بر اساس همان دید مهندسی که فرمودید گرفتید و خدایی نکرده زبونم لال به شورای انتظامی ارجاع داده شدید آیا باز هم در آنجا دید مهندسی را ملاک قضاوت کارشناسان خواهید دانست یا آیین نامه
من که به شخصه از همون اول آیین نامرو انتخاب می کنیم مهندس جان
مهندس رضا فکر می کنم باید از اول با هم درسارو بخونیم:) البته عزیز مایی

مهندس دياموند عزيز ممنونم از محبت شما ... ضمن اينكه مهندس معين شخص مجربي هستن ولي بازم درخواست دارم هم شما و هم بقيه دوستان يكبار ديگر به تعريف وصله پوششي در كتاب آقاي طاحوني مراجعه كنيد . البته من الان به دور از فضاي دانشگاه هستم . اگر دوستاني هستند كه هنوز دانشجو و مشغول ادامه تحصيل هستند ممنون ميشم از اساتيد خودشون هم در اين مورد پرسش كنند . برادر گلم مهندس بادي گارد و مهندس كمالي و همچنين زيبا خانوم و كليه مهندسين عضو تالار هم اميدوارم نظرات خودشون رو همينجا اعلام كنن .

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدامت مهندس دیاموند عزیز و داداش معین گل و داداش بادیگارد گلم :
پیش شما دوستانم پست دادن کار عبثیه چون فقط باید ازتون درس گرفت ، اما با اجازه چندتا فرمول محاسباتی براتون میذارم که توی هیچکدوم از انعطاف پذیری میلگرد نام برده نشده : ( Q = فی ، به خاطر نداشتن حرف فی روی کیبورد از Q استفاده میکنم )

1- طراحی مقاطع فقط با فولاد کششی : As*Qs*Fy=0.85*Fc*Qc*ab

2- طراحی مقاطع با فولاد کششی و فشاری : Aَs*Qs*Fَs+0.85*Fَc*Qc*ab=As*Qs*Fs

این فقط یه نمونه ساده بود که طراحی میلگرد طولی و خاموت و مقاطع T شکل و L شکل و ستون و ... فرمولای خودشونو دارن. فقط این دو تا فرمولو گذاشتم تا نشون بدم :
الف) چیزی به عنوان انعطاف پذیری میلگرد یا ضریب انعطاف پذیری میلگرد یا ضریب اطمینان انعطاف پذیری میلگرد اصلا وجود نداره
ب) اگه مقطع ترد شد * اونوقت با اضافه کردن فولاد فشاری میشه مقطع رو نرم طراحی کرد

* : مقطع زمانی مقطع ترد میشه که میلگرد دیرتر از بتن به تنش نهایی ( Fy ) برسه

اینم پستم فقط به خاطر گل روی شماها گذاشتم.
:smile:

م.كمالي

عضو جدید
اينقدر مشغول دعوا و بحث كردن شديم كه يكي از اين بنده خدا صاحب تاپيك نپرسيد ابعاد ستون چقدر هست ؟ و دايم در مورد پرفولادي و .... مقطع بحث ميكنيم .
دوستان توجه داشته باشيم كه در ابتداي يكي از معتبرترين آيين نامه هاي جهان ACI آمده است كه قضاوت مهندسي بر آيين نامه اولويت دارد . پس مجري تك تك بندهاي آيين نامه بدون توجه به دانش فني خود نباشيم .

آخرین ویرایش:

Saman2010

عضو جدید
بهتر است که مقطع معادل در ارتفاعات بالاتر ، بیش از پایینی ها نباشد

در ضمن دوستان ، نگذارید باب شود که با صراحت در مورد این گونه مباحث که بار محاسباتی دارد صحبت شود ،
اگر با استدلال و موارد آیین نامه ای صحبت شه بهتره .
بعدش هم هر ساختمانی یک محاسب دارد که هم دفترچه محاسباتی دارد هم نقشه سازه ،پس بهتره اول به او رجوع شود

malkemid

عضو جدید
سلام به همه دوستان

به نظر من اگر بحث فاصله ها موردی نداشته باشه، لزومی نداره آرایش میلگردها متقارن باشه، یا حتی در یک جهت خاص، فاصله میلگردها مساوی باشه.

اگر به بحثهای مقاومت مصالح رجوع کنیم، اگر فواصل یکسان نباشه، مقطع در حین زلزله که بصورت رفت و برگشت خواهد بود، دو ممان اینرسی و در نهایت دو سختی متفاوت خواهد داشت. یعنی مثلا زلزله در جهت x ...هنگام رفت ممان اینرسی با هنگام برگشت متفاوته و این واضحه.
حالا اگه ممان اینرسی کوچکتر جوابگو باشه در طراحی برای زلزله، موردی نخواهد بود. گرچه طراحی به این صورت اقتصادی نیست چون مقطع در یک جهت ضعیفتر خواهد شد.

باید دقت بشه که ETABS بطور پیش فرض فاصله میلگردها رو بصورت مساوی تقسیم می کنه. پس در تحلیل با نرم افزار باید بصورت دستی این فواصل تعریف بشه و از اونجا که من تا حالا همچین موردی نداشتم، نمی دونم آیا نرم افزار همچین قابلیتی داره یا خیر.

concrete 1

عضو جدید
آرماتور و میلگرد | اسپیسر و فاصله گذار

آرماتور و میلگرد | اسپیسر و فاصله گذار

1- در مورد استفاده از این روش های استفاده از میلگرد یا آرماتور کدام یک به صرفه تر هست. و استفاده از اسپیسر های پلاستیکی بتن یا دیگر اسپیسر ها چه تفاوتی ایجاد میکند.

qaranfil

عضو جدید
آیا میشود بعنوان مثال در یک دیوار به طول سه متر و عرض 30 سانتیمترب جای میلگرد 16 در صورت نبود از دو میلگرد 14 یا میلگردهای 14 و 12 استفاده کرد؟ با شرط رعایت مساحت ها در کشش و فشار و همچنین در نظر گرفتن میزان حداقل و حداکثری میلگرد.

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزیز یه سوال درمورد تبدیل سایز ملگردها داشتم.
بر فرض تونقشه سازه ستون بتنی 8عدد میلگرد نمره 20 داریم .حالا ما تو کارگاه میلگرد نمره 18 داریم.محاسبات تبدیل 20 به 18 با چه فرمولی انجام میشه؟

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
دوستان عزیز یه سوال درمورد تبدیل سایز ملگردها داشتم.
بر فرض تونقشه سازه ستون بتنی 8عدد میلگرد نمره 20 داریم .حالا ما تو کارگاه میلگرد نمره 18 داریم.محاسبات تبدیل 20 به 18 با چه فرمولی انجام میشه؟

سلام

ببینید برای تبدیل میلگرد 20به 18 باید از مساحت معادل استفاده کنید ، البته در این صورت تعداد میلگرد های 18 ،9 تا میشه و اینکه ابعاد ستونتون چقدر هست ، ایا میشه 9 تا رو جایگذاری کرد یا نه ؟؟ ستون برا کدوم طبقه هستش؟اصلا بطور معمول از 9 تا میلگرد استفاده نمیشه و 8 - 12 - 16 -20 و ... استفاده میشه .

حالا شما اطلاعات کامل بدید ، من دقیقترش رو خدمتتون عرض میکنم .

با تشکر

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام

ببینید برای تبدیل میلگرد 20به 18 باید از مساحت معادل استفاده کنید ، البته در این صورت تعداد میلگرد های 18 ،9 تا میشه و اینکه ابعاد ستونتون چقدر هست ، ایا میشه 9 تا رو جایگذاری کرد یا نه ؟؟ ستون برا کدوم طبقه هستش؟اصلا بطور معمول از 9 تا میلگرد استفاده نمیشه و 8 - 12 - 16 -20 و ... استفاده میشه .

حالا شما اطلاعات کامل بدید ، من دقیقترش رو خدمتتون عرض میکنم .

با تشکر

سلام.من میخواستم روال محاسبه دستم بیاد.فرض کنیم ابعاد ستون 70*40 هستش.طبقه همکف.