استعداد خودت رو محک بزن ! (متن بروز شده سوالات: پست 1)

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
برادر اذیت نکن جان من بذار برم راحت بخوابم
همش تو خوابمم دارم اینا رو حل میکنم
گفتم حدود صفر نه خود صفر
اثبات هندسی یعنی چطوری آخه اولو؟

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
برادر اذیت نکن جان من بذار برم راحت بخوابم
همش تو خوابمم دارم اینا رو حل میکنم
گفتم حدود صفر نه خود صفر
اثبات هندسی یعنی چطوری آخه اولو؟
جواب رو سر موعدش می ذارم ببین چه اثبات قشنگی داره. تلاشت قابل تحسینه

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
جواب رو سر موعدش می ذارم ببین چه اثبات قشنگی داره. تلاشت قابل تحسینه

تنکیو
تحسینم کن خب

الان اثباتم قبول نیس؟
باید فک کنم بازم؟

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
تحسینت کردم که راحت بخوابی خب:biggrin:
نه اثباتت قابل قبول نیست

آهان!
بخدا امشب دیگه سر ظرفشوییم داشتم به این هندسه فک میکردم:|
برم بخوابم بلکه تو خواب حل بشه

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
ب) در یک مسابقه دشوار ریاضی که در دو بخش A و B برگزار شده است و روی هم 28 مساله دارد. هر شرکت کننده، روی هم 7 مساله رو حل کرده. برای هر مساله، دقیقا دو شرکت کننده وجود دارند که هر دو مساله رو حل کردند.
یه آدم باهوش میخوام که ثابت کنه ، شرکت کننده ای وجود داره که از بخش A یا هیچ مساله ای رو حل نکرده یا خداقل 4 تا مساله رو حل کرده.

دو بخش یعنی چی؟ یعنی اینکه سؤالات به دو دسته‌ی A و B تقسیم شدند و شرکت کننده‌ها اول به سؤالات دسته‌ی A جواب می‌دند و بعد به B؟

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
ب) در یک مسابقه دشوار ریاضی که در دو بخش A و B برگزار شده است و روی هم 28 مساله دارد. هر شرکت کننده، روی هم 7 مساله رو حل کرده. برای هر مساله، دقیقا دو شرکت کننده وجود دارند که هر دو مساله رو حل کردند.
یه آدم باهوش میخوام که ثابت کنه ، شرکت کننده ای وجود داره که از بخش A یا هیچ مساله ای رو حل نکرده یا خداقل 4 تا مساله رو حل کرده.

فکر کنم مسأله رو درست متوجه نشدم...
28 مسأله داریم و چون هر مسأله توسط دو نفر جواب داده شده، پس روی هم رفته 56 تا جواب داده شده. هر شرکت کننده 7 تا جواب داده، پس نتیجه می‌گیریم که 8 تا شرکت کننده داریم.

یه نگاشتی این شکلی میتونیم داشته باشیم:
در بخش A، نفر اول و دوم به سوال شماره‌ی 1، نفر سوم و چهارم به سؤال 2، نفر پنج و شش به سؤال 3، و نفر هفت و هشت به سؤال 4 جواب بدن. یعنی بخش A شامل 4 سؤال شد که هر شخص فقط به یک سؤال جواب داده.
حالا توو بخش B که شامل 24 سؤال میشه، هر کس باید به 6 سؤال جواب بده. اینطوری میشه نگاشت کرد که نفر اول و دوم به سؤال‌های 1 تا 6 این بخش، نفر سوم و چهارم به سؤال‌های 7 تا 12، نفرات پنج و ششم به سؤالات 13 تا 18 و دو نفر آخر هم به سؤالات 19 تا 24 این بخش جواب بدن.
اینطوری هر سؤالی در هر بخش دقیقاً توسط دو نفر جواب داده شده، و کسی هم پیدا نمیشه که در بخش A "یا سؤالی جواب نداده باشه، یا حداقل 4 سؤال جواب داده باشه".

یا من توو درک مسأله اشتباه کردم، یا باید به جای بخش A، از عبارت "یکی از بخش‌ها" استفاده بشه.

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
فکر کنم مسأله رو درست متوجه نشدم...
28 مسأله داریم و چون هر مسأله توسط دو نفر جواب داده شده، پس روی هم رفته 56 تا جواب داده شده. هر شرکت کننده 7 تا جواب داده، پس نتیجه می‌گیریم که 8 تا شرکت کننده داریم.

یه نگاشتی این شکلی میتونیم داشته باشیم:
در بخش A، نفر اول و دوم به سوال شماره‌ی 1، نفر سوم و چهارم به سؤال 2، نفر پنج و شش به سؤال 3، و نفر هفت و هشت به سؤال 4 جواب بدن. یعنی بخش A شامل 4 سؤال شد که هر شخص فقط به یک سؤال جواب داده.
حالا توو بخش B که شامل 24 سؤال میشه، هر کس باید به 6 سؤال جواب بده. اینطوری میشه نگاشت کرد که نفر اول و دوم به سؤال‌های 1 تا 6 این بخش، نفر سوم و چهارم به سؤال‌های 7 تا 12، نفرات پنج و ششم به سؤالات 13 تا 18 و دو نفر آخر هم به سؤالات 19 تا 24 این بخش جواب بدن.
اینطوری هر سؤالی در هر بخش دقیقاً توسط دو نفر جواب داده شده، و کسی هم پیدا نمیشه که در بخش A "یا سؤالی جواب نداده باشه، یا حداقل 4 سؤال جواب داده باشه".

یا من توو درک مسأله اشتباه کردم، یا باید به جای بخش A، از عبارت "یکی از بخش‌ها" استفاده بشه.

اولو اینبار هی پیچونده مارو

میشه یه گراف دوبخشی بکشی
یه بخشش 28 راس که سوالاس و یه بخشش 8 راس که شرکت کننده ها هستن
بخش 28تایی 2 منتظمه و بخش 8تایی 7 منتظم

دیگه باقیش با تو بهنام:D

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز

Anarchist

اخراجی موقت
کاربر ممتاز

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
جواب هندسه با چاشني بهينه سازي مشاهده پیوست 211300
اين راه حل به شرطي مورد قبول است كه ثابت شود ادامه OE يعني ENبر قاعده s2 عمود است...
اگه تنها شرطش همین باشه که عالیه. کافیه قبول کنیم که ذوزنقه متساوی الساقین هست که البته هست ... چون محاطیه و باید زوایای روبروی هم مکمل باشند.

babakmail

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه تنها شرطش همین باشه که عالیه. کافیه قبول کنیم که ذوزنقه متساوی الساقین هست که البته هست ... چون محاطیه و باید زوایای روبروی هم مکمل باشند.
اره البته راه حلش فقط هتدسي نيست يه جوارايي بايد نقطه o و L را متغير در نظر بگيريم. و بعد با بهينه سازي ثابت كنيم كنيم فقط وقتي حداكثر مقدار بدست مياد كه LQ يرابر d باشه..به ذهن من اين رسيد تا راه حل ديگر چي باشه...

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اره البته راه حلش فقط هتدسي نيست يه جوارايي بايد نقطه o و L را متغير در نظر بگيريم. و بعد با بهينه سازي ثابت كنيم كنيم فقط وقتي حداكثر مقدار بدست مياد كه LQ يرابر d باشه..به ذهن من اين رسيد تا راه حل ديگر چي باشه...
اتفاقا راه حل هندسی ساده ای داره

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
جواب هندسه با چاشني بهينه سازي مشاهده پیوست 211300
اين راه حل به شرطي مورد قبول است كه ثابت شود ادامه OE يعني ENبر قاعده s2 عمود است...

وقتی وتر رو ثابت در نظر گرفتید، عملاً ضلع HF هم ثابت خواهد بود، در نتیجه‌ی بقیه‌ی پاره خط‌ها هم ثابت خواهند بود.
در مدل ریاضی که من برای این مسأله نوشته بودم نشون دادم که این مسأله 3 متغیر داره، ضلع S1، ضلع S2 و یکی از این 3 متغیر: ارتفاع ذوزنقه، شعاع دایره، ساق ذوزنقه. وقتی وتر رو تغییر نمی‌دید، بقیه‌ی متغیرها هم تغییر نمی‌کنند. شما باید بگید که توو فرمول (1) نسبت به چی مشتق گرفتید. مشتق U^2 وقتی میشه 2U که نسبت به U مشتق گرفته بشه، یعنی از عبارت سمت چپ که d+ON)^2) نسبا به d+ON باید مشتق گرفته باشید، ولی خوب از اون طرف وقتی مشتق LQ+NL)^2) شده 2*(LQ+NL) پس یعنی نسبت به (LQ+NL) مشتق گرفتید. اصلاً وقتی شما پاره خط SQ رو ثابت گرفته باشید، از عبارت NL+LQ نسبت به هر چی هم مشتق بگیرید صفر میشه چون به جای NL میشه نوشن SQ/2 - LQ و چون SQ ثابت هست، پس مشتقش میشه منفی مشتق LQ و میزنه حذف میکنه.
از اون طرف هم گفتید که O روی EN تغییر موقعیت میده. O که مرکز دایره هست و ثابته و تغییر موقعیت نمیده، ولی اگه منظورتون E بوده (که قاعدتاً باید E رو تغییر بدیم)، وقتی E تغیر کنه پس یعنی HF تغییر کرده و وتر ثابت نخواهد بود.
اگه هم نه منظورتون تغییر N هست، وقتی N تغییر کنه یعنی ضلع SQ تغییر کرده، ضلع SQ هم اگه تغییر کنه باز وتر ثابت نخواهد بود.
خلاصه اینکه شما هر 4 متغیر d, ON, LQ, NL رو متغیر گرفتید و این وقتی صورت میگیره که ضلع SQ یا HF رو جابجا کنیم. ولی در این صورت وتر هم متغیر خواهد بود...

در کل نباید به صورت مدل ریاضی جلو بریم چون چیز خیلی پیچیده‌ای از آب در میاد.

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
من تونستم با ساده کردن همون مدل ریاضی که اول کار نوشته بودم مسأله رو حل کنم. نشون به اون نشون که قطرهای ذوزنقه عمود بر هم از آب در میان. فکر کنم شرط لازم و کافیش هم همین باشه.
جواب رو فردا میذارم

babakmail

عضو جدید
کاربر ممتاز
وقتی وتر رو ثابت در نظر گرفتید، عملاً ضلع HF هم ثابت خواهد بود، در نتیجه‌ی بقیه‌ی پاره خط‌ها هم ثابت خواهند بود.
در مدل ریاضی که من برای این مسأله نوشته بودم نشون دادم که این مسأله 3 متغیر داره، ضلع S1، ضلع S2 و یکی از این 3 متغیر: ارتفاع ذوزنقه، شعاع دایره، ساق ذوزنقه. وقتی وتر رو تغییر نمی‌دید، بقیه‌ی متغیرها هم تغییر نمی‌کنند. شما باید بگید که توو فرمول (1) نسبت به چی مشتق گرفتید. مشتق U^2 وقتی میشه 2U که نسبت به U مشتق گرفته بشه، یعنی از عبارت سمت چپ که d+ON)^2) نسبا به d+ON باید مشتق گرفته باشید، ولی خوب از اون طرف وقتی مشتق LQ+NL)^2) شده 2*(LQ+NL) پس یعنی نسبت به (LQ+NL) مشتق گرفتید. اصلاً وقتی شما پاره خط SQ رو ثابت گرفته باشید، از عبارت NL+LQ نسبت به هر چی هم مشتق بگیرید صفر میشه چون به جای NL میشه نوشن SQ/2 - LQ و چون SQ ثابت هست، پس مشتقش میشه منفی مشتق LQ و میزنه حذف میکنه.
از اون طرف هم گفتید که O روی EN تغییر موقعیت میده. O که مرکز دایره هست و ثابته و تغییر موقعیت نمیده، ولی اگه منظورتون E بوده (که قاعدتاً باید E رو تغییر بدیم)، وقتی E تغیر کنه پس یعنی HF تغییر کرده و وتر ثابت نخواهد بود.
اگه هم نه منظورتون تغییر N هست، وقتی N تغییر کنه یعنی ضلع SQ تغییر کرده، ضلع SQ هم اگه تغییر کنه باز وتر ثابت نخواهد بود.
خلاصه اینکه شما هر 4 متغیر d, ON, LQ, NL رو متغیر گرفتید و این وقتی صورت میگیره که ضلع SQ یا HF رو جابجا کنیم. ولی در این صورت وتر هم متغیر خواهد بود...

در کل نباید به صورت مدل ریاضی جلو بریم چون چیز خیلی پیچیده‌ای از آب در میاد.
درسته مشتق گيري در اينجور مسايل هندسي كار صحيحي نيست...چون تمام فواعد رياضي بايد درنظر گرفته شوند..با اين حال ايده من ابتكار بهينه سازي بود...ودر حالت كلي من EQ را ثابت قرض كردم ونه HQ را . ..در هر حال از ديد بهينه سازي فقط موقعي اين كسر حداكثري ميشود كه LQ مساوي OE باشد...

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من تونستم با ساده کردن همون مدل ریاضی که اول کار نوشته بودم مسأله رو حل کنم. نشون به اون نشون که قطرهای ذوزنقه عمود بر هم از آب در میان. فکر کنم شرط لازم و کافیش هم همین باشه.
جواب رو فردا میذارم
آفرین، دقیقا همینه
حالا چرا این شکلی پست میذاری؟
:biggrin:

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
جواب رو فردا میذارم
آقا بهنام جواب رو بذار موردیم از خماری...:w20:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ببین اولو با این کارات خواب و خوراک رو از همه گرفتی
این تاپیک به محیط علمی و پویا و جذابش زنده س. وگرنه ساختن جایی با ادبیات رایج بین نسل جدید کاری نداره، تازه بیدار می مونیم به هجو و هزل و حشو:D

انصافا سوال های این دور به خلاقیت های خاصی دارند، راه حل های ساده اما با چاشنی خلاقیت. من مطمئن هستم کسی که این طوری مسائل رو حل کنه، آدمی هست که توی موقعیت های مختلف زندگی اگر همین طور سیستماتیک فکر کنه، موفقیتش ردخور نداره;)

setare2013

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز